LuckaH2

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Vím, že vlastně skoro každý spisovatel zaslouží obdiv, že napíše příběh. Ale někdy ho jen vypráví. U této knihy(a vlastně všech knih této autorky) mám ale pocit, jako by prozila všechny postavy. Opět jsem si knihu užila, prolinani ich formy a přítomnosti s vyprávěním o otci, az se minulost s přítomnosti potkaji....skvělé

28.10.2019

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Wow. To je vykresleni mista, postav, historie. Moc o tehle casti naší zeme nevim, skoro nikde jsem tam nebyla. O to vic, to pro me bylo zajimave. O tom, ze byli po 1SV valce dohady české uzemi, polske atd.jsem věděla matně.
Žádná postava nebyla cernobila, každá mela slabe chvilky, prohresky, tak jako v zivote. Osud a život tech lidí nebyl vubec jednoduchy a je dobře si to pripominat.

13.10.2020

Aristokratka u královského dvoraAristokratka u královského dvoraEvžen Boček

Všechny dily nekriticky miluju, jen některé více;-) u tenhle me pobavil. Tim jak hrabě Kostka nechce jet, protože mu vzali obraz za miliony. Nad překlady pani Tiche u kralovny. U zamilovanosti Marie jsem se culila. No prostě je to odpocinkove a těším se na další:-)

30.10.2020

TrhlinaTrhlinaJozef Karika

Tezko hodnotit kvalitu knihy, ale ať uz realita nebo vymysl- kazdopadne je to desive,ac nehororove. Rikala jsem si na začátku, hlavně nepatrat:-)Nedalo mi to, neco malo jsme na googlu našla, že se v těch místech opravdu něco dělo/děje, což nedokazuje pravdivost. Takže závěr: pokud je to výmysl-klobouk dolů pred Karikou, pokud je to pravdivé vyprávění-panbuh s Igorem. Ač tak ci onak, do Tribece by me nikdo nedostal!

21.02.2018

ListopádListopádAlena Mornštajnová

Nejsem fanoušek knih "co by, kdyby...", ale Mornstajnovou jsem si nechtěla nechat ujit. A je pravda, že jsou lide, kterym nevadí, že tu byl komunismus a nesvoboda, tak je fajn jim ukazat, že to tu mohlo vypadat šílene i dále. I kdyz ted nam to připadá nereálné, co třeba Čína...
U knihy jsem brečela, hlavně proto že mám malou dcerku a ta představa, že ji vytrhli z rodiny. A Maja se na ni upinala. I když se tu neděje, jinde na světě komunismus kvete. Dobré si to připomínat a děkovat, jak žijeme. Za me nakonec silná kniha.

22.05.2021

Dítě číslo 44Dítě číslo 44Tom Rob Smith

Sest hvezdicek dat nejde? Vyborna kniha, skvele spojeny popis komunistickeho SSSR a trihlerova zapletka vrazd. Trnula jsem koho zatknou, mela slzy v ocich, ulevu i vztek. Dobre prenese emoce na ctenare, zoufalstvi i nadeje. I kdyby tretina byla pravda, musela to byt silena doba,clovek si uvedomi jak malo si vazi toho, v jakem "luxusu" zijeme dnes!

16.01.2016

Slepá mapaSlepá mapaAlena Mornštajnová

Velmi silná kniha, skvělé propojene osudy několika generací, že jsem si při čtení říkala, že bych ráda znala příběhy svých předků do takových detailů. Do postav jsem se díky spisovatelce tak vžila, že při události, jež v druhém manželství zásadně poznamená Anežku, se mi při té představě udělala fyzicky špatně. Taková kniha by měla doplňovat učebnice dějepisu, protože díky ní i lidi, kteri nezažili války nebo komunismus dokáží lépe pochopit, proč co kdo udělal...

01.05.2018

Gentleman v MoskvěGentleman v MoskvěAmor Towles

Nejde dát deset hvězdiček?Geniálně vystavená kniha psaná krásným jazykem - "Byla to úctihodná věta, která udržovala velmi důvěrný vztah s čáskou zatímco tečkou přezíravě pohrdala", plná zajímavých myšlenek - "...pamatujte si, že děti, na rozdíl od dospělých, chtějí být štastné, proto ještě neztratily schopnost nacházet potěšení v úplných maličkostech." Okrajově nenásilně ukazuje proměnu Rusku, ale i touhu žít, i když jste zrovna odsouzeni k doživotnímu domácímu vězení. A ten konec - milý úsměv na tváři. Ráda bych si jí přečetlav někdy znovu.

28.10.2018

HanaHanaAlena Mornštajnová

Krásný, smutný, dokonale provazany děj, překvapení... Tři kapitoly,které na sebe skvele navazuji, ukazují, jak máme predsudky,soudime je, i když nevime, co maji za sebou. U takových knih si člověk uvedomi, co to je problem a důležité věci... rozhodně se vrhnu na další knihy autorky

05.04.2018

Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiRaději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiAleš Palán

Proč nejde dát 10 hvězdiček? Unikátní kniha s nádhernými fotografiemi. Měla jsem ji půjčenou,ale přemýšlím,že si ji pořídím, abych se k ní mohla vracet, protože už teď se mi po samotářích stýská. Někteří možná poznamenani bývalými závislostmi, vyprávěli někde až bláznive, ale přitom v tom bylo tolik pravdy, moudrosti, víry... Odešla jsem z velkoměsta na okraj vsi, les mám za domem, plně jim rozumím, i když všechny vymoženosti (od elektřiny po nakupaky) využívám. A v něčem jim zavidim. Lecckde mě az dojali.... Silná kniha!

04.10.2018

SkálaSkálaPeter May

Po letech jsem si přečetla znovu a opět skvělé!10* je to originální příběh.

Kdysi to byla kniha, diky které jsem se chtela podivat do Skotska, což se mi loni povedlo a i kdyz jsem nebyla na Lewisu, stala jsem v Ullapoolu, koukala na trajekty a slibovala si, ze se tam vrátim.

05.02.2020

Šikmý kostel 2Šikmý kostel 2Karin Lednická

Skvěle navázáno, kde první dil skončil. Četla a videla jsem s autorkou rozhovory - klobouk dolů těch rešerši, pametniku, archivu... Tohle je literatura s přesahem - vůbec jsem o věcech na Těšínsku nemela ponětí a nejsem sama. Je to silny příběh, ještě že je postav tolik, protože kdyby to bylo o par, asi bych sílu pribehu neunesla. A bonbonek, kdy je pasáž o synovi a otci haviřech stejna, když spolu vstávaji na šichtu. Jako v prvním díle, jako před lety jejich predci.

03.03.2021

Svědectví o životě v KLDRSvědectví o životě v KLDRNina Špitálníková

Hodně dlouho budu mít rozhovory před sebou. Každou druhou větou jsem byla v šoku. Jak říkal J. Kraus nás komunismum proti tomu byly Marianske lázně. Jsem ráda kde a kdy žiju, ze mam jídlo, nemám strach o život... Tohle by měla být povinná četba pro všechny. Největší paradox, vše je v KLDR hlidane (kopírování na školní kopirce se zapisy), a vše jde podplatit. Lžou si do kapsy... Zasloužene Magnesia Litera

21.06.2021

Muži, kteří nemají ženyMuži, kteří nemají ženyHaruki Murakami

Ja moc povidky nectu a nevyhledavam, ale tohoto autora mam moc rada, tak jsem to riskla. A byl to uzasny zazitek jako vsechny jeho knihy. Nektere povidky se mi libily hodne(Nezavisly organ, Drive my car), nektere mene(Kino) ale celkove jsem hltatala kazde slovo, ocekavala, co prijde. Murakami mistrne vrstvi deje, vzpominky s tvori celky u kterych vite jak maji skoncit- a najednou nic a vy musite rozvinout!!!mysleni a spekulovat co a proc...proste skvely interaktivni ctenarsky zazitek!

13.02.2016

ŠelmaŠelmaAndrew Mayne

Napnutá jsem byla jak kšandy! Za mě trihler, kde se člověk něco přiučí o přírodě, trochu se bojí, trochu je napjatý. No a co, že jeden vrah zabil tolik lidí? No a co, že profesor našel těla jak pes vycvičený na pach drog? James Bond je taky nadčlověk a léta mu fandíme:-) za mě super kniha!

30.01.2019

ChirurgChirurgPetra Dvořáková

Četlo se mi to dobře. "Drsne"prihody zivota, pubertalni dite, neklapajici manželství, nemoci v rodině... Něco, co se děje. A k tomu nahlidnuti do zalulisi doktorů, kteří nejsou superhrdinove. Pacienti, kteří si někdy dělají, co chtějí. ..Jen to nedoporucuju číst před nějakou operaci:-)

24.01.2020

PrašinaPrašinaVojtěch Matocha

Je mi 33 let, takže nejsem úplně cílová skupina kniha, přesto jsem byla nadšená. Ty popisy starých uliček, opuštěných domů, Prašiny, ta atmosféra, skvělá. Příběh mě taky moc bavil, bylo to pro mě napinave, trnula jsem, co se stane. I rozuzlení mě bavilo. Určitě si přečtu druhy díl

02.06.2021

Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putováníBezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putováníHaruki Murakami

Zvláštní kniha, člověk se při ní zamyslí nad svým životem a okolnostmi, které vnímáme jako automatické a oni takové být nemusí....A ukazuje, jak nás ovlivňují doměnky a naše představy, jak v nás jsou lidé zapuštěni a nechávají otisk v naší mysli, když procházejí našim životem.
Baví mě prostřednictvím Murakamiho knih vstupovat do japonské kultury, protože mi jí velmi přibližuje. Kafka se mi líbil sice víc, ale tahle kniha je víc reálná. Mohu jen doporučit, ale chápu, že není pro každého. Je pro toho, kdo se nebojí nahlédnout dál ve své mysli...

13.07.2015

Norské dřevoNorské dřevoHaruki Murakami

Trochu smutné, trochu ze života, trochu milé, trochu tajuplné...Murakami je mistr vypravěč. Jeho popisy jsou tak zhmotněné a skutečné, věříte mu každé slovo a slyšíte každou melodii...

03.01.2018

RekonstrukceRekonstrukceViktorie Hanišová

Knihu jsem precetla skoro jedním dechem za 2 dny. Autorka pise jednoduchym jazykem, větami, ale příběhy jsou silné. Stručně popsaný život ich formou vyprávěny Eliskou, ktera v životě zažila tragedii a snaží se ji pochopit. Jen ja jsem asi nepochopila konec. Každopádně je to silne cteni s mesicnim mimcem;-) Obecne i kdyz me kniha zaujala, Houbarka se mi libila vic.

18.09.2020

AnežkaAnežkaViktorie Hanišová

Za mě v "sérii" knih o mateřství, rodičovství, vede Houbarka. Anezku jsem přečetla rychle, kniha se cetla dobře. Byla děsive k zamysleni a nebylo to vesele. Moc tomu nepridalo, ze mam pulrocni dceru. Asi je pořád potřeba otvírat téma adopce, je dobře, ze o tom vznikají knihy. Ale vlastně spousta věcí se může stát i biologickym rodicum... Trochu me zarazil konec, byl tak nějak rychle "vyreseny" a přitom otevreny

20.03.2021

Kde zpívají raciKde zpívají raciDelia Owens

Velmi hezky příběh. Krásně popsana priroda močálů a bažin. Začátek jsem velmi obrecela, možná i proto,ze mam malou dcerku a predstava ze ji opustim... Bylo to drsne a dojemne, jak někdo prožívá zivot, kde ho kazdy opusti a jehoz okolnosti nemuze ovlivnit. Presto je silny a dokáže se o sebe postarat. Sžít se s prirodou. Co se týče vrazdy, tusila jsem to, presto jsem to prozivala. Bylo to najate.

15.05.2021

Dívky z trajektuDívky z trajektuLone Theils

Knihu jsem přečetla jedním dechem a už dlouho se mi nestalo, abych četla do noci, dokud nedočtu. Líbil se mi námět, najít starý kufr, který odkrývá část děsivého tajemství, i jiskření novinářky Nory a policajta Andrease. Celou dobu jsem byla přesvědčená, že dám 5, i překvapivý konec, co se s dívkama stalo mě v tom utvrzoval, ale nakonec jsem dala 4 - a to z hrdinských skutků Nory alá James Bond na konci. Ale jinak se mi to fakt moc líbilo, není to jazykově náročné, to je pravda, ale všcihni víme, že když do to jdeme, nečteme Christie;-)

14.11.2017

Tváře nociTváře nociCorrie Jackson

Sophie mi bude chybět...některé kousky alá James Bond, ale asi co by neudělala pro dobrý článek a pravdu. Napínavá zápletka (četla jsem srovnání s Cormoranem, jako že stejně dobré - pro mě lepší), zajímavé postavy (Durand, Mack, Kate: "Tady je větší vedro, než když dvě morčata prdí v ponožce:-)", šéf...), zajímavosti ze světa novinařiny (stánek s časopisy je naše hřiště, musíte hodně upoutat, aby si lidi koupili...), i z drsného světa modelek, a hlavně hodně překvapivý konec. Takže za mě dobré a těším se na další díly!

15.04.2018

Umrlčí cestaUmrlčí cestaPeter May

Opět sugestivní popis Skotských ostrovů, drsné moře, prostředí opuštěneho majáku. Líbilo se mi to. Trhiler s přidanou hodnotou vědy o včelách. Zajímavé zvraty, člověk si myslí, že ví a ono je to jinak...

02.03.2019

Oněgin byl RusákOněgin byl RusákIrena Dousková

Asi pred 15 lety jsem v Pribrami videla uzasnou Baru Hrzanovou v Hrdem Budzesovi, knihu jsem ale necetla. Pokracovani Onegin...me moc bavilo, smala jsem se i zamyslela nad absurditou doby ci tvrzenim "klopim usi kvuli detem, deti mohou studovat, akorat si me nevazi, proztoze jsem srab",zkracene receno to, co použila Helenka Souckova... Super historky (krecek, Mikulas...)

19.06.2020

SkálaSkálaPeter May

Výborná kniha! Skvěle popsaný ostrov, náboženské zvyky, počasí, místo, které je pro mě neznámé, takže se mi to zdálo velmi zajímací, mimo to detektivní zápletka, která se ale neřeší nějakou policejní technikou, ale pomocí minulosti hlavní postavy. Líbila se mi i forma, kdy se střídá "ich forma" vyprávění hlavního hrdiny do minulosti a dětství a současnost vyprávěna vyprávěčem. Byla jsem do knihy začtená, vždy jsem nechtěla aby končil "deník" z minulosti, jak mi to přišlo napínavé, ale hned jsem se začetla do přítomnosti a nechtěla aby končila kapitola...Pro mě jedna z nějlepších "napínavých" (detektivka, trhiler...) knížek, které jsem v poslední době četla!

03.01.2015

KrasojezdkyněKrasojezdkyněJojo Moyes

Krásné, dojemné (pár slz mi ukáplo). Silný vztah zívřete(koně) a člověka (holky,se kterou se život nemazlí), okořeněný zajímavostmi a vhledem do kouzla drezury a ježdění. Za mě velmi příjemné čtení, jako všechny autorčiny knihy. Za mě tak nemusel být epilog, to už bylo trochu moc, i bez něj byl konec dostačující.

20.01.2018

MedvědínMedvědínFredrik Backman

To není příběh, to je sonda do hlubin naší/jejich duše a chování. Velký příběh, který nutí k zamyšlení,boura hranice... kam až jsme ochotni jít a pro co?! Vtahne vás do hokejového sveta.Kniha se mi moc líbila.

27.07.2018

Nekonečný kalendář - diářNekonečný kalendář - diářJ. H. Krchovský (pseudonym)

Budu to mit jako vzpomínkový deník. Úžasne originální. Ty ilustrace jsou nádherné, nemuzu se vynadivat. Daji se v tom hledat další a další vrstvy...

28.12.2018