LuckaH2 LuckaH2 komentáře u knih

Tancuj, tancuj, tancuj Tancuj, tancuj, tancuj Haruki Murakami

Murakamiho miluju a tahle kniha mě nezklamala. Hon na ovci jsem četla před delší dobou, ale líbil se mi, takže propojení a hlavní hrdina stejný - super. Líbila se mi každá stránka, každá část příběhu. Přátelství s "malou" dívkou, objevení bývalého spolužáka, tajemná chodba v hotelu (to jsem se až příjemně bála), hledání sebe samého, minulosti i budoucnosti...Skvělé, skvělé, skvělé!

19.09.2021 5 z 5

Pokrevní bratři Pokrevní bratři Ingvar Ambjørnsen

Žádný velký dej. O to víc se člověk nad tím zamysli. Jak některé veci, ktere nam připadají samozrejme,může nekdo vnimat jako tezkosti. Hodne jsem se bavila, kdyz Elling delal "reklamu" sve basni. Smysl a radosr ze zivota lze hledat vsude.

18.08.2021 4 z 5

Černobylské dívky Černobylské dívky Anne Blankman

Tak tohle byla kniha! Kromě toho, že do Pripjati bych se ráda někdy podivala a tema me fascinuje. Nadherny příběh o přátelství, o tezkostech války i komunismu v SSSR. Rvalo mi to srdce, sama mam malou dcerku, a představa odloučení kvůli nebezpečí... Byla jsem napjatá, dozvěděla se jak to vypadalo v Leninogradu, i v běžném životě tehdejší doby. A byla jsem překvapená, ze ještě v 80.letech byli Židé tak odstrkovanou skupinou na Ukrajině i Rusku...

21.07.2021 5 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Tak ja vyvážim recenzi těsně pode mnou:-)kniha mě bavila, přečetla bych ji nejraději na jeden zátah. Člověk trochu ztrácí pojem (a dost o tom díky tomu přemýšlí...) co může tak být skutečne a co vymyslene. A to se mi líbí. A vztah je tu tak detailně rozebran od seznámení po opětovné návraty, že nutí přemýšlet o dalších mini etapách i našich životů. Do toho sem tam kapitola od A.Camuse, nebo článek z novin. Za

16.07.2021 5 z 5

Cukrový klaun Cukrový klaun Martin Sichinger

Mám z knihy rozporuplne pocity... Četla se celke dobře, ubihalo to. Ale... prislo mi tam vlasnte dost temat, každé zajimave (zámeček, zivot Aleše, zivot Klary, Renatina rodina...) ale žádné z nich nevytezene. Jasně ve finale je to taková kronika sudetske vesnice, propletencu vztahu a vazeb. Ale jako by nic zknihy nebylo dotažené tak, aby to čtenáři něco dalo. Chvilema super mlhava Sumava, hop život v komune ve Spanelsku...pak zas hledani sama sebe Aleše, sup Jindřich v Nemecku...

30.06.2021 3 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Hodně dlouho budu mít rozhovory před sebou. Každou druhou větou jsem byla v šoku. Jak říkal J. Kraus nás komunismum proti tomu byly Marianske lázně. Jsem ráda kde a kdy žiju, ze mam jídlo, nemám strach o život... Tohle by měla být povinná četba pro všechny. Největší paradox, vše je v KLDR hlidane (kopírování na školní kopirce se zapisy), a vše jde podplatit. Lžou si do kapsy... Zasloužene Magnesia Litera

21.06.2021 5 z 5

Vybrané okruhy z mechaniky pohrom Vybrané okruhy z mechaniky pohrom Marisha Pessl

Kniha mě celkově bavila. Ano mám k ní pár vyhrad (nekdy zdlouhave, hodně citací knih a zavorek, ale ty to vlastne dělaly originální). Byl to zajimavy pohled do duší mládeže, i netradičního způsobu života (kočováni po školách USA, vztah otce a dcery...). Těšila jsem se víc na detektivní prvky, které se ale zjevily až ke konci. No a úplný konec, co říct, trochu neuvěřitelné:-)

19.06.2021 4 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Je mi 33 let, takže nejsem úplně cílová skupina kniha, přesto jsem byla nadšená. Ty popisy starých uliček, opuštěných domů, Prašiny, ta atmosféra, skvělá. Příběh mě taky moc bavil, bylo to pro mě napinave, trnula jsem, co se stane. I rozuzlení mě bavilo. Určitě si přečtu druhy díl

02.06.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Nejsem fanoušek knih "co by, kdyby...", ale Mornstajnovou jsem si nechtěla nechat ujit. A je pravda, že jsou lide, kterym nevadí, že tu byl komunismus a nesvoboda, tak je fajn jim ukazat, že to tu mohlo vypadat šílene i dále. I kdyz ted nam to připadá nereálné, co třeba Čína...
U knihy jsem brečela, hlavně proto že mám malou dcerku a ta představa, že ji vytrhli z rodiny. A Maja se na ni upinala. I když se tu neděje, jinde na světě komunismus kvete. Dobré si to připomínat a děkovat, jak žijeme. Za me nakonec silná kniha.

22.05.2021 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Velmi hezky příběh. Krásně popsana priroda močálů a bažin. Začátek jsem velmi obrecela, možná i proto,ze mam malou dcerku a predstava ze ji opustim... Bylo to drsne a dojemne, jak někdo prožívá zivot, kde ho kazdy opusti a jehoz okolnosti nemuze ovlivnit. Presto je silny a dokáže se o sebe postarat. Sžít se s prirodou. Co se týče vrazdy, tusila jsem to, presto jsem to prozivala. Bylo to najate.

15.05.2021 5 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Četlo se mi to samo, dobře. Hodně mě bavily vtipy, ironie mezi policisty, nekompromisní Lada, drzy Aleš...zadni James Bondove, ale policajti-lidi, co maji sve trápení , starosti, radosti. Co se týče zločinu, zezacatku dobry, s přibývajícím počtem mrtvol horší (seriovi vrazi jsou velmi vzácni a tolik detektivek o nich píše)... ale jako celek fajn detektivka. Pozitivně hodnotím taky prostředí Beskyd, je dobře využívat takova mista jako "tajemne" realie

07.05.2021 4 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Stylem mi kniha sedla někde mezi Mornstajnovou (Slepá mapa), Lednickou... Četlo se mi to skvěle. Zajímavy pribeh, kdy v současnosti vypravecka patra po babicce, kterou zná jen díky posílaným balickum. Pak teda trochu z niceho nic skok a prichazi život "tehle" babicky. Sudety, neprijeti, valka, role ucitelky, vztah s neobvyklym muzem, nové osídlení po válce. Na pribehach ukazana historie. Že situace nikdy neni cernobila. Co je spravne? Co je pravda. Trochu me jen mrzi konec, kdy bych klidne déle setrvala v současnosti a vyrovnání se s historii v rodině (treba co na to bratři?). Ale bavilo me to moc!

01.05.2021 5 z 5

Cesta na jih Cesta na jih Michal Ajvaz

Tohle byla jedna z nejzvlaštnějších knih,jaké jsem četla. Směs Eca, Murakamiho a Urbana. Neuvěřitelné vrstvení vypravěčů, až jsem si musela sepsat osu na papír. Chvílema jsem se ztrácela, co je "realita" a co vypráví literární postava. Říkala jsem si proč tam proboha je tak dlouhá historie lygdskeho hnuti?! Fakt to k něčemu bude? Ale klobouk dolů před autorem. Nejen,že to dává (většinou) smysl. Kromě toho tam zapojil originální prvky (drátěna kniha), originální detektivní indicie (gumové bonbony), a v neposlední řadě popisuje místa tak,že tam buď jsem,nebo okamžitě chci být. Někdy si knihu přečtu ráda znovu a určitě v ní najdu další vrstvu.

08.04.2021 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Za mě v "sérii" knih o mateřství, rodičovství, vede Houbarka. Anezku jsem přečetla rychle, kniha se cetla dobře. Byla děsive k zamysleni a nebylo to vesele. Moc tomu nepridalo, ze mam pulrocni dceru. Asi je pořád potřeba otvírat téma adopce, je dobře, ze o tom vznikají knihy. Ale vlastně spousta věcí se může stát i biologickym rodicum... Trochu me zarazil konec, byl tak nějak rychle "vyreseny" a přitom otevreny

20.03.2021 4 z 5

Případ pro exorcistu Případ pro exorcistu Michal Sýkora

Pred lety jsem videla serial se skvelou Klarou Meliskovou, ale knihu jsem prvně cetla az ted. Super detektivka. Dobře popsané prostředí mistopisu Olomouce a spol. Ke konci, kdyz uz pachatele byli u vyslechu, jsem skoro nedychala. Je mi tale sympatické, ze policiste zde jsou normální lide, se strachy , nevi vždy vše...

17.03.2021 4 z 5

Kudy ke hvězdám Kudy ke hvězdám Jenn Bennett

Je to kniha totálně mimo to, co obvykle čtu. Ale zaujala mě krásná obálka. Cekala jsem romanťarnu, ale drama s medvedem, dobrodružství, had mě mile překvapilo. Byla to oddechovka, což jsem potřebovala. Za dva dny přečteno.

07.03.2021 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Skvěle navázáno, kde první dil skončil. Četla a videla jsem s autorkou rozhovory - klobouk dolů těch rešerši, pametniku, archivu... Tohle je literatura s přesahem - vůbec jsem o věcech na Těšínsku nemela ponětí a nejsem sama. Je to silny příběh, ještě že je postav tolik, protože kdyby to bylo o par, asi bych sílu pribehu neunesla. A bonbonek, kdy je pasáž o synovi a otci haviřech stejna, když spolu vstávaji na šichtu. Jako v prvním díle, jako před lety jejich predci.

03.03.2021 5 z 5

Vím, co mi chutná Vím, co mi chutná Tracey Murkett

"Bible" začátečníků BLW. Lidsky napsano, z pohledu dítěte i rodiče. Jednoduse, jasně

02.03.2021 5 z 5

Bezhvězdné moře Bezhvězdné moře Erin Morgenstern

Krásná pohádka pro dospěle. Ty popisy mistnosti pro panenky, a dalších míst mi připomnělo milovaný Noční cirkus. Skvěle propojene knihy v kapitolách. Když mi "podzemi" přišlo dlohe, autorka vložila neco z normálního světa. Za mě krásné (i kdyz trosku dlouhe). Asi si to budu muset někdy přečíst znovu, myslím že v tom objevím další vrstvu .

29.01.2021 5 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Bavilo me to moc! Přečteno skoro jedním dechem, se vtipem podobnym prvni knize. Jediné, co mi trošku vadilo, že vše Saturnin "vlastnil"...tolik let vlastnil golfovy klub, tolik let fotoatelier atd. To mi přišlo jako opakovany vtip. Jinak jsem se u knihy pobavila a to mi stačí

29.12.2020 5 z 5