LuckaH2 LuckaH2 komentáře u knih

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Takhle kniha ve mě bude dlouho. Silný příběh o cirkvi, víře, odvaze... Ráda bych se tam někdy jela podivat. Co dokázali komunisti dělat s někým jen proto, že věřil v Boha, je síla. Příběh Leny mi připomínal Hanisovou, a dal knize další rozměr. Za mě skvělé. Občas těch zpráv, hlášení atd bylo moc, ale i tak uteklo na 700 stran rychle

21.05.2022 5 z 5

Zámek Zámek Franz Kafka

Konečně jsem po letech přečetla celé! Četla jsem vydání s nádhernými ilustracemi Jiřího Slívy, které podle mě nesmí chybět v knihovně:-) i s pojednáním o jaký vlastně asi zámek/Zámek jde a proč. Jinak absurdita nad absurditu, jednak byrokratickými procesy, množstvím úředníků, kteří mají funkci pro funkci, ale i chováním "obyčejných" lidí (po jedné noci si jí chce vzít, další zavrhnou celou rodinu a proč vlastně...). Určitě patří do fondu "musí se jednou za život přečíst".

02.05.2022 5 z 5

Kodaňská Píseň písní Kodaňská Píseň písní Annette Bjergfeldt

Krásný osud jedné rodiny. Táta chová holuby, máma letuška (našel si holubici ve vzduchu), jedno z dvojčat vypráví, ta umí malovat a vidět svět v barvách ,sestra operně zpívá, starší sestra nemocná, babička "tvrdá" (nebo taky vlastně ne?:-) žena z Ruska...a sestry hledají lásku života, své Písně písní. Nádherný jazyk, plný příměrů, přirovnání, metafor. Dojemné, lidské, místy hořko vtipné...

02.05.2022 5 z 5

Safíroví ledňáčci a Glutaman Safíroví ledňáčci a Glutaman Bogdan Trojak

Nejsem úplně cílová skupina, ale ač (nebo právě proto), jsem si i jako dospěla, knihu užila. Pripominala mi Prasinu, zasazenim do reálné Prahy (a okoli, skutecnych mist), a vlastne i nametem (zachrana, pohon baterie). Skvělé detaily a scény (školní trest roztočení globusu, křížení rostlin a zvířat). A v neposlední řadě přátelství party, odvaha, boj. A krásné ilustrace

05.03.2022 5 z 5

Dům číslo 6 Dům číslo 6 Nela Rywiková

Zajimave osudy lidi v dome, ktery je v urbexove zone stare fabriky. I když je to castecne jako krimi, policejni vysetrovani tu nehraje hlavni roli. Spis panoptikum lidi v dome, co se a bourat a jeden jeho najemce se ztrati. A mlady policista, co pri jeho hledani, hledá i sam sebe. Četlo se to svižně, dobře.

21.02.2022 4 z 5

Pět mrtvých psů Pět mrtvých psů Michal Sýkora

Já prostě pana Sýkoru a Marii Výrovou a její tým žeru. Děj má spád, člověk se ani chvíli nenudí, sem tam ironie. Drsné ani ne tak z popisu psích zápasů, ale ze zákulisí politiky a kamarádšoftů. Za mě opět skvělé.

14.02.2022 5 z 5

Dějiny světla Dějiny světla Jan Němec

Zivotopisy nečtu, takže diky tomuto zpracování jsem se mnoho dozvěděla. Skvělá kniha. Do te doby jsem vedela jen to, že byl Drtikol fotograf. Po precteni jsem si googlila fakta, a vse vlastně sedi (atelier, manzelky, spolecnik, valka, Pribram...). A bonus je styl knihy, na přímé řeči bez uvozovek jsem si zvykla hned, Nemec píše hezkym jazykem, obraty. A na knihu si u mě udelal reklamu uz v Moznostech milostneho romanu;-)

08.02.2022 5 z 5

Nejsem moc povidkový typ, ale knihu jsem dostala a pana Hájíčka mam moc rada. A jsem ráda, ze jsem ji dala šanci. Par povídek se mi nelíbilo. Ale většina moc fajn (Baywatch ze ktere vychází Rybí krev, Milovnice konakovych špiček), některé mě dojaly (Koleje ve sněhu, Bubny a dymovnice,Anděl z půdy). Nekdy jen výřez duše, někdy obraz doby, vesnice, člověka... Někde lehká provázanost par povídek na sebe...

21.01.2022 5 z 5

Dumasův klub Dumasův klub Arturo Pérez-Reverte

Skvělá kniha, moc jsem si ji užila. Něco mezi Jméno růží a Davinciho kódem. Dobrodružna cesta Corsa, spousta informací o Dumasovi, starých knihách...Nektere věci byly možná až neuvěřitelné,ale kdyz se to bere trochu jako "pohadka". Konec výborný, prekvapivy. Hlavně část s kapitolou Tří mušketýrů:-)

11.01.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Celá kniha me velmi bavila, tajemstvi, stare vesnice na Šumavě, vysídlene pohraničí, osudy lidí spjatych s temito místy. Zajímavé i pribehy krajanu z Rumunska (skutečnost?). Hezky popsana příroda, vztah ke zvířatům, podívini. Konec mi prisel taky nějak hopem, mozna moc otevreny. Ale zas to dává čtenáři na fantazii...

28.12.2021 5 z 5

Vzpoura v ZOO Vzpoura v ZOO Marie Šulcová

Četla jsem 16 měs dcerce, ktera příběhům ještě nerozumi, ale před spaním posloucha. Me se příběhy libily, hlavně ten ze Soviho hradku s ohnivym psem:-) pohádky mají spravedlivé konce, neotrele napady, některé jsou strašidelné.

22.12.2021 4 z 5

Ela v zemi trollů Ela v zemi trollů Michaela Fišarová

Čtu večer před spaním malé dcerce, ktera tomu ještě nerozumi. Ale ja si to užívám. Island je muj cestovni sen, a tohle je tak mile popsano dětskýma ocima. Skutecna mista, cesta male holky s rodici, objeveni pratel, se kterymi si nerozumí reči, ale presto si rozumi, dojemne okamziky. Pověsti o Trollech. A krasne ilustrace

26.11.2021 5 z 5

Čáslavská Čáslavská Jan Novák

Životopisy nemam moc rada, a asi bych si nikdy neprecetla ani ten pani Čáslavské, ale díky komiksu jsem do jejího života náhledla. Barvy super, zluta kola jako svetla, stiny, pozice gymnastu, gradace atmosfery. Super. Moc jsem si to uzila a jeste smekam pred Verou, co dokazala.

26.11.2021 5 z 5

URaNovA URaNovA Lenka Elbe

Ze začátku jsem byls nadšená. Celá kniha mi hodne pripominala Gentelmana v Moskvě (ty rodinne vztahy v hotelu, atmosfera) a Miloše Urbana (asi Sedmikosteli, fantasy, neuveritelno...). Ale pak už jsem toho byla chvíli prejedena. Přesto jsem se chvilema smala, chvilema trnula s postavama v podzemi. Reailie Jachymova a pozustatku tezby me fascinuji, takze to se mi libilo. Moc fajn kniha, je to něco jiného, nez v soucasne české proze vídam, a to vitám.

26.11.2021 4 z 5

Ještě není konec Ještě není konec Michal Sýkora

Že to je inspirace k filmovemu Vodníku mi došlo tak pozdě, ze uz jsem nemohla přestat číst. Ale neni to dobrý tema, kdyz ma doma clovek mimco;-)ale skvěla kniha, děsivá atmosfera, vzpomínky na detstvi, dum, kde se vražda stala dnes, jaky vliv měli cinitele za minuleho rezimu, lidskost (chyby, nedokonalost vysetrovani) policie.... prostě detektivy od Svate Trojice žeru:-)

22.11.2021 5 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Měla jsem trochu problém s časy, 83 dni od nalezeni tela, 5 dni od nalezeni tela, ze začátku jsem se v tom trochu ztrácela. Skvělé realie Sumavy, starych chalup, pozadí zanikleho koncentračního tabora, o kterem jsem taky neměla tucha. Napínavé, pod povrchem nejen tajme chodby, ale i tajemství lidi,ktere se propleta. Závěr možná az moc psycho, nebo chvilemi neuvěřitelně jak vse naplanovane vyšlo a klaplo...

07.11.2021 5 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Hodně to tématem připomíná Vrány, které jsou oproti Poupátkům depresivní. Tady se hrdinka tváří víc v pohodě. Ale o to víc to ukazuje, jak základní problém je v rodině - matka, co jí dcera nezajímá a umí jí dát leda zaracha, žádná důvěra, žádná potřeba svěření. Jazykově a dějově nic závratného, ale čtivé. Přečetla jsem rychle a i tak to zanechá tu naléhavost. Každý rodič by si měl přečíst

06.10.2021 4 z 5

Tichá smrt Tichá smrt Peter May

Už jsem přečetla moc detektivek, aby mi pomsta a drogy pripadaly jako originalni tema;-)na muj vkus moc mrtvych, částečná odhadnutelnost deje, podrazaku. Plusy kniha má ale také, super spojeni skota a Španělska, neotřely detektiv Mackenzie, četlo se to dobře. Jen na Ostrov Lewis, nebo Umrlci cestu to nema

25.09.2021 3 z 5

Tancuj, tancuj, tancuj Tancuj, tancuj, tancuj Haruki Murakami

Murakamiho miluju a tahle kniha mě nezklamala. Hon na ovci jsem četla před delší dobou, ale líbil se mi, takže propojení a hlavní hrdina stejný - super. Líbila se mi každá stránka, každá část příběhu. Přátelství s "malou" dívkou, objevení bývalého spolužáka, tajemná chodba v hotelu (to jsem se až příjemně bála), hledání sebe samého, minulosti i budoucnosti...Skvělé, skvělé, skvělé!

19.09.2021 5 z 5

Pokrevní bratři Pokrevní bratři Ingvar Ambjørnsen

Žádný velký dej. O to víc se člověk nad tím zamysli. Jak některé veci, ktere nam připadají samozrejme,může nekdo vnimat jako tezkosti. Hodne jsem se bavila, kdyz Elling delal "reklamu" sve basni. Smysl a radosr ze zivota lze hledat vsude.

18.08.2021 4 z 5