LuckaH2 LuckaH2 komentáře u knih

Hory, peklo, ráj Hory, peklo, ráj Are Kalvø

Skvěle jsem se bavila. Mám přírodu rada, ač ne túry po horách. Nekde jsem s autorem pokyvovala hlavou, někde se smála. Nadsázka, zamyšlení,proč chodíme do přírody, za mě skvěly čtení na 2 dny;-)

18.09.2023 5 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Četla jsem ted podruhe, po letech. Vubec jsem si nepamatovala, takže me to dost bavilo, nemohla jsem se odtrhnout. Jdu do druheho dilu. Ač "brutalni" vrazda, není tam nic nechutneho. A velmi se mi líbilo, ze me Bergman střídave stval, stridave skvely, proste zadne černobílé postavy:-)

26.08.2023 5 z 5

Zeptej se ďábla Zeptej se ďábla Michal Vrba

Dočetla jsem to v noci v kempu, musela jsem do tmy na záchod:-)posrana jsem byla strachy slušně. Velmi sugestivni. A dvě roviny k zamýšleni. Co dělat, když se vám děje něco,co vám nikdo neuvěří. A jak moc ma právo na normální život nekdo, kdo v dřívějším režimu škodil.... pro me velmi zajímava kniha. Byt s nerealnym zakladem ďábla, ale to vubec nevadilo

17.08.2023 5 z 5

Démon ze sídliště Démon ze sídliště Iva Hadj Moussa

četla jsem nedavno Havírovinu a tohle se mi líbilo ještě vic. Vtipne, vážně, skvělý pohled na svět ocima 16 letého kluka (jak to autorka jako žena dá?!:-)

17.08.2023 5 z 5

Liščí oči Liščí oči Petra Hůlová

Kniha me zaujala uz kdysi v edicnim plánu Arga. Sama se spisovatelkou mam problem, neni mi sympaticka. Ale. Namet mi přijde super. Lepší než suchy dějepis, se hlavni hrdinové podivali do historie a rovnou na okupaci 68. Vadilo mi nejake takove "opakovani dějove linky": tak uz se vratime, nevratime mame dalsi ukol, vypada to, ze uz se nenajdeme, a zas znovu. Ale je to pro deti, tak nepitvam moc. A predchozim komentarum: chci říct ze jsem pravicovy volic, narozena 88' rok, to co tu bylo o unora do 89 neuznavam, kritizuji atd. Ale marne jsem v knize hledala "propagand komunismu", naopak kritika okupace, tanku, zabiti lidí, ukazani praktik k donucenemu podpisu Dubčeka a spol. A to jestli nekdo v knize hanil kapitalismus? Zadny smer a zrizeni neni dokonale a ma sve stinne stránky, ac bych v jine dobe zit nechtěla. A ze na konci možná hajili myslenku komunismu? Komunismus neni z podstaty spatny, je to "odnoz anarchie", všechno je vsech...jen tu byl zneužit v politice, podle me v nerealne velkem množství lidi...A vzdy když je neco povinne, nedobrovolne, je to špatně.

31.07.2023 4 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Krásné a dojemne, poslední část jsem obrečela. Na svou dobu dost "pokrokove", kdy šli proti morálce, predsukum, tvrde výchově. Dnes by se mohl leckdo učit od Marie, kt.ač nejprve ve vychove sirotka Anny přísná, záhy pochopila křehkou dětskou duši.

23.07.2023 5 z 5

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

Druhý díl ještě lepší než první. Originální zápletka z prostředi starožitniku, vrazdy i kšefty, do toho natáčení show (která u nas mj.běží jako Poklady z půdy;-). Dobre postavy, policista Vinston, ktery uznava jen oblek a v nej vedru si vezme dvojdilny, misto třídilny. Sverazna mlada policistka Tove a jeji přítelkyni kavarnice. Švédský přímořsky svět. Super čtení

23.07.2023 5 z 5

Lord Mord Lord Mord Miloš Urban

Dost jsem si to užila. Pripominalo mi to milovany Mlyn na mumie. Stara Praha, vrazdy, prostitutky. Za me skvěle. Od Miloše Urbana buď knihu žeru, nebo nezvládnu docíst - tohle je první případ:-)

08.07.2023 5 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

"Nenáročna" detektivka v hezkém prostredi přímořskeho Svedska, stockholmsky expert Peter Vinston na vrazdy je tu zrovna na neschopence a pomaha mistni vysetrovatelce Tove Espingove. On muž vždy v obleku, ona holka s chlupy od psa v autě, dvojka k pohledani:-)takze i trochu humoru. Kromě vyšetřování, je tu i děj kolem Peterova života, dcera, bývalá manzelka, takže trochu i román. Bavilo me to, druhý díl si dám.

19.06.2023 5 z 5

Vypravěč Vypravěč Anna Bolavá (p)

Hodně silná kniha, sugestivni, az mi bylo místy fyzicky špatně. Je červ metaforou pro naše strachy a "to se prece musi udelat, jinak..."? Je tam těch metafor víc? Jako autorka ma muj obdiv, jak na tohle sebere inspiraci. Hlas výpravece jsem možná nepochopila. Ale rozhodne se mi líbilo vraceni do detstvi (akorat tam tech casu bylo az moc, 1984, 2011, 2011 ve kterém se vzpomina na 1984, ze začatku jsem mela trochu problem).

30.05.2023 4 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Po "náročných" knihách (Bolavá, Dlouhý krok do tmy, Ostrov...) jsem nutne potreboval knihu, kde ve chvíli, kdy zjistite první ženské a první mužské jméno, tušíte jak to dopadne:-) nejsem vůbec typicka čtenarka romantickych knih, ale tyhle se mi libi realiemi. Uz jsem cetla Hrad ve Skotsku, ale tady byla islandska krajina a zvyky ještě vic priblizene, za coz davam velke plus.

30.05.2023 4 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Pokud jste někdy letěli, nebo se chystáte letět, dopravním letadlem, povinná četba:-) tolik zajímavostí ze světa letišť, letadel, stevardů, pilotů. Třeba spotřeba letadla, to mě dost šokovalo. Jakými testy letadla prochází, co se stane když poletí kufr bez vás. Ale třeba kolik si připraví zájemce o výcvik peněz, a kolik (směšně málo) je nástupní plat u nízkonákladovek.
Moje druhá kniha od Martina Moravce (po p. Marešovi) a opět jsem se nenudila, skvělý rozhovor!

02.05.2023 5 z 5

Ostrov Ostrov Bianca Bellová

Po Jezere, ktere se mi líbilo...jsem z tehle knihy rozpacita. Mozna jsem ji nepochopila. Na jedné straně dobrodružný příběh, laska, bojivnici, poutnici. Na druhe nějaké skryte metafory na morálku, náboženství, spolecnost (?)...

10.04.2023 3 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Byla jsem nadsena. Mix Urbana, Ajaveze a Cimrmana. Detektivka, 19.stoleti, Praha, tajemno, fantasy,erotika... co vic si přát:-)
Bavila jsem se, sem tam protocila oči a smala se. Ty napady, uzasny! Třeba originální jidla! Vynalezy! Skvela fantazie autora

08.04.2023 5 z 5

Santiniho jazyk Santiniho jazyk Miloš Urban

Muj ctenarsky vztah s Milošem Urbanem je trochu na houpacce. Napr. Sedmikosteli jsem protrpela,Hastrmana miluju, a tahle kniha se mi libila. Ale určitý podíl na to mam fakt, ze film jsem videla mockrát a mam ho ráda. Akorat knihu jsem nikdy dosud necetla. Chyba. Užila jsem si to. Ač je to fikce, stavby jsou realne a fascinace Santinim na vas přeskočí. Literatura by měla mít "zapalujici" charakter;-) jasny, par věcí je "pritazenych", az fantasy, pošílena a co zvladne naplanovat...ale to je Urban:-)

19.03.2023 4 z 5

Šeptuchy Šeptuchy Alena Sabuchová

Poslouchala jsem jako četbu na pokračování na ČRo, takže i hezky prednes byl zážitek. Také jsem čekala vic ala Zitkovske bohyně. Tady je spich hlavní příběh přátelství a dospívání vypravěčky a Doroty na pozadí kraje,kde lidé hledají Šeptuchy (léčitelky). Bavila me linka po smrti někoho blízkého ,lavička truchlicich. Bylo to misty dojemne, ale konec jsem vylozene obrecela

15.03.2023 4 z 5

Bavily mě velká písmena, která dle me naznacovala, ze nejen napr.nekdo je herece s velkym "h". Samozřejmě přesah do ochrany přírody, kterou hlavni postava miluju vic nez lidi. A moc se mi to líbilo. Nekdo by mohl rict, ze to prehanela, ale hranici si urcujeme jen my sami. Stejne tak bylo skvělé, jak se nevzdavala, jak si sla za svym. A velke "aha", nedelejme z lidi blazny jen proto, ze se chovaji a mysli jinak nez my. Velmi zajimava kniha.

11.03.2023 4 z 5

Havířovina Havířovina Iva Hadj Moussa

První kniha, kterou čtu od této spisovatelky. Četlo se to celkem dobře, chvílema zajímavé, uvěřitelně tajemne a strasidelne. Uveritelne mezilidske vztahy, stud... Nejvíc se mi libil babinec v knihovně, to je fakt ze života. Ale priznavam, ze jsem od knihy cekala víc

25.02.2023 3 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Moje první ze serie Romantické úteky. Pujcila jsem si ji hlavně proto, že se odehrává v mém milovanem Skotsku:-) takováhle typy knih čtu max.jednou do roka, ale užila jsem si to, byla to mila romanticka oddechovka. Krasne prostedi hradu, jezera, skutečnych mist (Fort William, Edinburgh...)

23.02.2023 4 z 5

Vzpomínky na úhoře Vzpomínky na úhoře Anna Cima

Jedna z nejlepších knih, co jsem posledni dobou cetla. Rozsah mi vubec nevadil, spis mi bylo lito, ze končí (ať žije ctecka, tahat to v batohu..:-) Tolik zajímavého, o uhorich, o japonskych mytech, realie, do toho detektivni zapletka, osud Sary a jeji vztah s rodici, neobycejna Miju... Mam rada Murakamiho, a byl to pro me srovnatelný ctenarsky zažitek. Jdu si pořídit prvni autorcinu knihu.

19.02.2023 5 z 5