LucieT. LucieT. komentáře u knih

Utrpení a jiné žánry Utrpení a jiné žánry Dora Kaprálová

Je zvláštní, jak chytlavě podmanivé mohou být všechny ty všední i nevšední maličkosti a detaily, nad kterými bychom se jinak asi ani nezamysleli, ale děje se tak v textech Dory Kaprálové. Lidské osudy, drobné příběhy, úvahy a vzpomínky, které plynou s neuvěřitelnou lehkostí, vesele i chmurně, spontánně, nenuceně. Prostě texty, které se čtou samy.

09.02.2023 4 z 5

Muzeum opuštěných tajemství Muzeum opuštěných tajemství Oksana Zabužko

Klobouk dolů před autorkou. Oksana Zabužko nevypráví, ale doslova se ponořuje do myšlenek a emocí jednotlivých postav. Jde o celkem spletitou knihu, která se nedá uspěchat, vyžaduje pozorné čtení a zpočátku je možná docela těžké do ní proniknout. Pokud ale chcete lépe porozumět Ukrajině, dozvědět se víc o její nelehké minulosti a třeba i lépe pochopit současný konflikt, toto může být ta správná kniha.

06.02.2023 5 z 5

Krv je len voda Krv je len voda Jana Micenková

Ne vždy asi platí, že rodina musí držet pohromadě.
Tento příběh vás možná emocionálně zničí, proniká doslova až na kost. Tíživá, depresivní kniha, kterou při čtení možná budete chtít zavřít, odložit, zahodit, jen ať už to proboha nemusíte číst dál. Ale vy číst chcete, protože je to prostě dobře napsané. Skvěle zpracovaný psychologický román, kdy je každá totožná situace střídavě podána z pohledu jednotlivých postav, takže vidíme každý úhel pohledu. Čtenář je v neustálém napětí, kdy se něco stane. Nelítostné, vyčerpávající, zničující.

11.01.2023

Konečné řešení Konečné řešení Michael Chabon

Zajímavá novela s nezapomenutelnými postavami, která jde hlouběji, než je naznačeno v zápletce. O vraždu tu zase tak moc nejde, mnohem více záleží na postavách a jejich charakteristikách. Skvělé jsou měnící se úhly pohledu, kapitola psaná z pohledu papouška nemá chybu. Michaela Chabona je prostě vždy radost číst.

14.06.2022 4 z 5

Jinací Jinací Taras Prochasko

Moderní ukrajinská literatura má rozhodně co nabídnout.
Neuvěřitelně zvláštní a opojná kniha, kterou je nejlepší číst pomalu. Jen tak si vychutnáte tu její snovou, magickou atmosféru a velké kouzlo textu a dopřejete si čas na hledání skrytých významů. Samotný text se jeví jako soubor slov, žádné přímočaré vyprávění, ale jazyková hra s velmi neobvyklou strukturou, kde každý následující text doplňuje ty předchozí a je na ně nahlíženo z více úhlů.
Kouzlo Karpat, které pohltí, milovníci magického realismu zbystřete.

15.11.2021 5 z 5

Den opričníka Den opričníka Vladimir Georgijevič Sorokin

Po celou dobu čtení přemýšlím, zda má tato absurdita vlastně nějaké meze. No v podstatě asi nemá :)
Sorokinova vize Ruska blízké budoucnosti, prohnilého, zkorumpovaného státu s veškerými nectnostmi společnosti. Taková ruská realita podaná krapet nestandardním způsobem. A spíše než vtipné je to vlastně velmi děsivé - tohle není ani tak kniha o budoucnosti, jako o současnosti.

01.11.2021 4 z 5

Silberputzen - Leštenie starého striebra Silberputzen - Leštenie starého striebra Pavel Vilikovský

Velmi příjemná oddechovka. Staré kolorované pohlednice s dámami ve vycházkových róbách a kloboucích a švarnými muži v uniformách a jeden lehce ironický, odlehčený příběh z nich poskládaný. Úsměvný pohled na svět (hlavně na ten ženský) očima pubertálního jinocha, dobře vychovaného studenta gymnázia, který si žije svůj sen o domovské služce a ctihodné oficírské kariéře.

29.10.2021 4 z 5

Praskliny Praskliny Klára Vlasáková

Koule jako zrcadlo společnosti.
Zneklidňující pocit nejisté budoucnosti.
Záhadné zjevení tajemného objektu, který svou netečností ovlivňuje chod celé společnosti. Společnosti, která jedná jako stroj.
Ubíjející stereotyp koloběhu života.
Řada palčivých témat dnešní doby a plejáda "porouchaných" postav, z nichž každá vede svůj vlastní boj.
Praskliny rozhodně přináší spoustu podnětů k zamyšlení, ale připravte se na knihu s hutnou, ponurou atmosférou, ve které tak trochu chybí prostor pro naději a optimismus.

25.10.2021 4 z 5

Nokturna Nokturna Kazuo Ishiguro

Typický Ishiguro. Znepokojivý pocit, že váš život může míjet, aniž byste si toho všimli, zdánlivě jednoduché postavy a zápletky, melancholičnost a nostalgie.
Od romantických Benátek přes anglické kopce po Beverly Hills, neočekávaná setkání, nevšední situace, groteskní momenty, láska v mnoha podobách, smutek, naděje i zklamání, to vše za přítomosti hudby, zkrátka velice příjemný kvintet povídek, které se prostě čtou samy. A pozor, Ishigurovo psaní je návykové :)

20.10.2021 5 z 5

Omon Ra Omon Ra Viktor Pelevin

Mír, Lenin a SSSR. I tak by se dal shrnout sovětský vesmírný program.
Atmosféra ne příliš chutného oběda - polévky s těstovinami ve tvaru hvězdy, vařené slepice s rýží a kompotu bez chuti. A všudypřítomná beznaděj. Klamná představa o komunismu jako klamný sen o vesmíru. Omon Ra je zábavná i temně kousavá satira sovětského státu a zároveň dojemný příběh mladého snílka, který se stal zasvěceným. Protisovětská kniha, která odhaluje totalitní systém a cynismus vládnoucí elity.
Myslím, že snad neexistuje lepší satira, než ta ruská, obzvláště v podání Viktora Pelevina.

18.10.2021 4 z 5

Sedm bratří Sedm bratří Aleksis Kivi

Finská klasika, která ovšem dnešního čtenáře asi příliš neuchvátí. Úsměvné dialogy a tragikomické příhody sedmi hašteřivých bratří, vynikajících lovců a zemědělců, ale i tvrdohlavců s kladným vztahem k alkoholu :) Pod pokličkou najdeme popis finské povahy, vhled do místní kultury a společnosti a čtenář není ochuzen ani o přírodní scenérie finské divočiny. Autor klade důraz na rodinu, víru a konání hrdinského dobra, čímž se celý příběh stává až příliš naivním.

12.10.2021 3 z 5

Místnost Místnost Jonas Karlsson

Björn je prostě jiný :)
Dalo by se říci sociálně neobratný, osamělý, nepochopený introvert, tak trochu pedant, který může působit arogantně, tak trochu antihrdina, který je skálopevně přesvědčen o své nadřazenosti a negativně soudí všechny kolem sebe - jeho kousavé poznámky na adresu kolegů nemají chybu. Přesto vzbuzuje soucit a sympatie, tento svérázný příběh je pro mě především kritikou společnosti, která netoleruje odlišnosti. Skvěle vykresluje nedostatek porozumnění a přijetí ve společnosti. Kniha o tom, co znamená být jiný a hlavně nevědět, že jste jiný. Jediným únikem pak může být tajemná místnost.

A cyklus 55 minut soustředěné práce s 5 minutovými přestávkami budiž mi velkou inspirací! :)

06.10.2021 4 z 5

Lanark Lanark Alasdair Gray

Neskutečně vynalézavé a originální, Lanark i Thaw vlastně hledají totéž.
Nečekejte žádný klasicky uspořádaný příběh, matení čtenáře bylo jistě záměrné :) Román začíná třetí knihou, poté následuje prolog, první, druhá a čtvrtá kniha. A je tu samozřejmě i epilog - spor s autorem o tom, jak by měl příběh skončit, s opravdu propracovanými poznámkami pod čarou.
Bavily mě "oba" příběhy, jak Lanarkův děsivý surrealistický svět, peklo, spravované lidmi, tak i realistický příběh o dospívání Duncana Thawa.

04.10.2021 5 z 5

Sbohem, Gangsteři Sbohem, Gangsteři Takahaši Geničiró

Je to opravdu hodně bizarní, ale zároveň neotřelé a originální. Těžko tento "příběh" nějak reprodukovat a je i celkem obtížné s ním držet krok. Většina čtenářů si asi stejně jako já bude klást otázku, co tato práce vlastně sakra znamená :)
Když pominu první část knihy, jde spíše o koláž roztříštěných příběhů, směsici nejednoznačných fragmentů, hru slov, která nemají žádná omezení. Komedie i tragédie. Groteska. Radost i smutek z lásky a života. Smrt. O různých zdánlivě absurdních událostech, ke kterým ve světě dochází. Bláznivé, vtipné i smutné a hlavně hodně surrealistické. A zároveň vlastně i trochu netradiční autobiografie.
Je opravdu nutné úplně vše nějak pochopit? :)

03.06.2021 3 z 5

T T Viktor Pelevin

Musím uznat, že si s námi Pelevin pěkně pohrál. Extrémně složité a zamotané. Vážné otázky na pozadí nezávažné zápletky. Velké škádlení na téma svobodné vůle, zkoumání mysli a vlastní existence. Vztah mezi autorem, hrdinou a čtenářem. Filozofické hry i slušná parodie samotného literárního procesu. Bláznivý Viktor Olegovič, tentokrát v ještě asi koncentrovanější podobě :)

26.04.2021 4 z 5

Projekt Gilgameš Projekt Gilgameš Štěpán Kučera

Projekt Gilgameš je opravdu originální variací na mytický příběh z počátku civilizace, výklad dějin i sci-fi blízké budoucnosti. Cesta za smyslem lidského bytí, nesmrtelností a budoucností lidstva, která začíná jak jinak než na začátku - nejstarším dochovaným dílem světové literatury. Série epizod s rafinovanými narážkami a odkazy na literární i filozofické texty. Ale i kritika lidství, která nutí k zamyšlení nad neudržitelností současného způsobu života. Skvělé čtení, více takových knih.

19.04.2021 4 z 5

Cosi divného v mé hlavě Cosi divného v mé hlavě Orhan Pamuk

Zase mě dostal. A je mi opravdu líto, že mám dočteno. Tuto knihu doslova prostupuje láska k Istanbulu a je to zároveň asi nejpřístupnější autorova kniha.
Čtenář jako by putoval společně s Mevlutem po všech těch istanbulských uličkách, má chuť bezcílně bloudit, ochutnat bozu a nasát tu úžasnou atmosféru města. A stejně jako Mevlut dokázal svým jímavým hlasem přilákat zákazníky, dokáže Orhan Pamuk přitáhnout své čtenáře. V každodenním životě všech postav bravurně popisuje rozmanitost Istanbulu, neustále se měnící město, jeho obrovskou sociální přeměnu, i složitost politických dějin Turecka. Istanbul, se všemi těmi životy a sny svých obyvatel, opět hlavní hrdinou románu.

11.04.2021 5 z 5

Šílená touha tančit Šílená touha tančit Elie Wiesel

"Je blázen, který ví, že je blázen, opravdu blázen? Anebo jinak: Není v tomto šíleném světě blázen, který si je vědom svého šílenství, jediný duševně zdravý člověk?"

Divoký tanec samozvaného šílence Doriela, který vypráví svůj příběh terapeutce Tereze a vlastně i nám čtenářům. Můžeme vstoupit do jeho mysli, ocitnout se doslova uvnitř jeho hlavy. Na terapeutických sezeních podává náhodné příběhy svého života, prochází hlubinami židovské víry, chvástá se, hraje slovní a duševní hry. Šílenství je tu způsob vyrovnání se s životem. Životem člověka, který nemůže milovat, protože má pocit, že si to nezaslouží.
Mám ráda styl Elieho Wiesela, jeho úvahy o holocaustu a škodách, které způsobil. Prostřednictvím psaní příběhů hledá uzdravení a vyrovnání se s minulostí i v této knize.

04.04.2021 4 z 5

Čína v deseti slovech Čína v deseti slovech Jü Chua

Deset slov k charakterizaci moderní Číny, země s prastarou kulturou, bezohledným kapitalismem a jeho počátcích v kulturní revoluci. Mimořádně čtivá sbírka esejů, zahrnujících autobiografické vzpomínky na dětství a mládí v maoistické Číně, bystrý společenský komentář i reflexi celého národa. A celé to čínské trápení Jü Chua krásně zjemňuje vtipem, satirou a humornými anekdotami. Je těžké této zemi porozumět, ale pokud se o to chcete pokusit, toto je ta správná kniha.

14.03.2021 5 z 5

RAJc je preč RAJc je preč Pavel Vilikovský

Zdánlivě obyčejné chvíle. Melancholický tón, nostalgie, laskavá ironie a úžasný nadhled. Spleť úvah, střípky z dětství a mládí, bystré postřehy každodenního života a vzpomínky, které vypravěč bravurně analyzuje a snaží se načrtnout přežívání všedních i nevšedních dní. Milý čtenářský zážitek.

05.03.2021 5 z 5