Luccinda Luccinda komentáře u knih

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Námět byl zajímavý, líbilo se mi zasazení příběhu do prostředí Orlických hor a naprosto nadšená jsem byla také z toho, jak byly do děje zakomponovány různé lidové zvyky a tradice, to bylo super. Bohužel bych ale u knihy tohoto žánru čekala více napětí. Příběh se místy docela vlekl, bylo tu příliš mnoho postav a těch stránek (nebo hodin v případě audioknihy) by taky mohlo být méně.

A ani nemůžu říct, že bych se při poslechu bála nebo se aspoň cítila nepříjemně, bylo tu sice pár děsivějších scén, ale už jsem v tomto ohledu určitě četla lepší knihy. Nicméně chápu, že tohle je hodně individuální, takže to neberu jako výtku, ale zmínit jsem to chtěla.

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Tahle audiokniha byla prostě perfektní. Pavel Batěk ji namluvil skvěle, pomocí jeho hlasu jsem se jednoduše vžila do role hlavního hrdiny a možná i díky tomu se ten můj zážitek ze čtení ještě umocnil.

Příběh byl trošku jiný, než jsme u Petry Dvořákové zvyklí, určitě to nebyla nejlepší kniha, co jsem od autorky četla, ale i tak jsem nadšená. Já mám autorčin styl ráda a její knihy mi prostě sedí. Zajímavé je, že ačkoliv hlavní hrdina knihy Chirurg není zrovna kladná postava, stejně mi byl určitým způsobem sympatický a vlastně mi ho bylo i dost líto. Podobné pocity jsem měla třeba i u knihy Zahrada, kde teda to téma bylo ještě o něco těžší.

Líbilo se mi také nemocniční prostředí a to, jak detailně tu byly popsány různé diagnózy a lékařské postupy. Díky tomu byl příběh ještě o něco zajímavější.

02.04.2024 4 z 5

Velké naděje Velké naděje Ava Reed (p)

Taky jste tak milovali seriály z lékařského prostředí? Tak tahle knížka je přesně pro vás! Já jsem jí četla jedním dechem a možná víc než romantická linka mě bavily případy, které se v nemocnici Whitestone řešily. Od diagnóz přes léčbu až po průběh operací, všechno bylo popsáno tak skvěle a do detailu, že to působilo opravdu reálně. A pokud to tak není a autorka si to všechno vymyslela, nechci to vědět!

Romantická linka byla maličko slabší, moc jsem těm dvěma nefandila a musím říct, že místo hlavních hrdinů si mě mnohem víc získal vtipálek Ian. Ten byl boží a mrzí mě, že nedostal trošku více prostoru. Kromě toho ale knížce nemám co vytknout a moc se těším na další díl, který vyjde už letos.

Štvrté krídlo Štvrté krídlo Rebecca Yarros

Naprosto chápu, proč je celý internet z Fourth Wing tak vedle. Tohle bylo tak skvělé čtení! Příběh mě od první strany naprosto pohltil. Bavila mě hlavní hrdinka Violet, která byla občas trošku neschopná, bavil mě nelítostný svět Basgiathské akademie, bavila mě romantická linka. A draci! Autorka měla celý svět tak dobře promyšlený, ale draci byli úplně nejlepší.

Trošku jsem se bála pustit se do pětiset-stránkové fantasy v angličtině, ale tohle se četlo úplně samo. V každé kapitole se něco dělo, takže mi dělalo problém knížku odložit byť jen na chvíli. A jak jsem se blížila ke konci, to už jsem napětím ani nedýchala. Tohle bylo zkrátka perfektní.

Jáma Jáma C. J. Tudor

Kříďák mě neoslovil, přesto jsem se rozhodla dát autorce ještě jednu šanci, ale bohužel, ani Jáma si mě nezískala. Vlastně mi v některých ohledech přišla ještě slabší než Kříďák. Ten byl podle mě překombinovaný, ale Jáma? To byl přesný opak. Příběh absolutně bez nápadu, zkrátka tuctový thriller, kterému ale ještě navíc chybí zajímavé zvraty i napětí.

A ty hororové prvky? Ty byly kde? Protože já jsem je tam teda nenašla. Netušila jsem, že můžu být po Kříďákovi ještě víc zklamaná, ale bohužel, na téhle knize nemůžu pochválit vůbec nic. Audioknihu trošku zachraňuje Vasil Fridrich, který má krásný hlas a dobře se poslouchá, takže jen díky němu jsem to vydržela až do konce.

02.04.2024 2 z 5

Ozvěny run Ozvěny run Christina Courtenay

Tak tohle bylo moc krásné a milé čtení. Kniha obsahuje dva milostné příběhy, jeden ze současnosti a druhý z období vikingů. Obě dějové linky se mezi sebou prolínají a tvoří jeden ucelený příběh. A musím říct, že jako milovník historických románů jsem si tenhle výlet do minulosti neskutečně užila.

Vikingové jsou velmi zajímavé téma a ačkoliv příběh samotný je dost předvídatelný, díky jeho zasazení do tohoto období je pro čtenáře mnohem atraktivnější. Skvělá ale byla i linka ze současnosti, kde mi byli neskutečně sympatičtí oba hlavní hrdinové, takže jsem tu romantickou linku vyloženě hltala. A určitě bych vám chtěla knížku doporučit, já se moc těším i na další díly téhle série.

Láska mezi řádky Láska mezi řádky Lauren Asher

Láska mezi řádky mě na první pohled zaujala svou obálkou, která je opravdu nádherná. Obsahově už kniha tolik výjimečná není, to by se ale knížce tohoto žánru dalo odpustit. Já jsem ale měla velký problém s hlavními postavami, které mi zkrátka nepřirostly k srdci. Tím pádem jsem si ani tolik neužila romantickou linku, na které tenhle příběh stojí.

Co se mi naopak velmi líbilo bylo prostředí zábavního parku. To bylo opravdu originální a myslím, že z něho autorka klidně mohla vytřískat ještě víc. I tak ale pokud podobné knížky vyhledáváte, Láska mezi řádky už kvůli tomu netradičnímu prostředí za přečtení určitě stojí.

Hitlerův nevěstinec Hitlerův nevěstinec Steve Matthews

Hitlerův nevěstinec mě zaujal názvem i anotací, ale nakonec to byla bohužel jedna z nejslabších knih s tematikou druhé světové války, co jsem četla. Paradoxně mě asi více bavila dějová linka ze současnosti, než ta z období holokaustu.

Ačkoliv byl příběh dvou sester rozdělených válkou bezpochyby smutný a dramatický, nějak jsem se do něho nezvládla začíst / zaposlouchat, možná to bylo i tím, že jsem se v ději hrozně těžko orientovala. Přesto jsem ráda, že jsem místo klasické knihy zvolila audioknihu, protože jinak by mě asi nic nenutilo Hitlerův nevěstinec dočíst.

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Po románech Houbařka, Anežka a Neděle odpoledne je Rekonstrukce už čtvrtou knihou, kterou jsem od autorky četla, poprvé jsem ale zvolila formu audioknihy. Děsivý námět, kdy se hlavní hrdinka Eliška snaží zjistit pravdu o tom, proč její matka jednoho dne zavraždila Eliščina mladšího brášku a následně i sama sebe, mě na knihu okamžitě nalákal.

Opět jsem ale při čtení narazila na stejný problém, jaký jsem měla u všech předchozích románů Viktorie Hanišové: výborný začátek, po kterém se ale děj začal točit v kruhu, až nakonec vyšuměl do ztracena. Tohle mi u knih Viktorie Hanišové zkrátka nesedí. Její otevřené konce pro mě zkrátka nejsou dost uspokojivé, často i musím přemýšlet, co tím autorka vlastně chtěla říct. A to je u tak skvělých námětů prostě škoda.

02.04.2024 4 z 5

Gallant Gallant V. E. Schwab (p)

Kniha je výjimečná především svým nádherným grafickým zpracováním. Temné ilustrace dodávají knize skoro až hororovou atmosféru a příběh má díky nim určité kouzlo. Děj je jednoduchý a přímočarý, bez nějakých překvapivých nebo zajímavých momentů. Přece jen by se kniha dala zařadit na pomezí middle-grade a young adult, takže jsem nic jiného ani nečekala. Opět se mi ale moc líbil styl psaní autorky a rozhodně se chystám i na její další knihy.

Historky z Tinderu Historky z Tinderu Lucie Macháčková

Po fantastických Svatebních historkách jsem se pustila i do autorčiny předchozí knihy Historky z Tinderu, které mi jsou tematicky přece jen trochu bližší. A opět jsem se skvěle pobavila. Bohužel mi ale přišlo, že se v některých historkách autorka opakuje, některé mi zas přišly dost neuvěřitelné. Možná jsem udělala chybu, že jsem obě knížky četla krátce po sobě.

Asi nemůžu říct, která z knížek byla lepší, obě mají něco do sebe. Dost záleží i na tom, v jaké jste životní situaci a jestli se dokážete s některými povídkami ztotožnit. Ale pokud vám sedí autorčin humor, myslím, že budete nadšení.

Veselé Vánoce, Terezko Veselé Vánoce, Terezko * antologie

Nejvíce se mi líbily povídky Sníh od Aleny Mornštajnové a Los od Viktorie Hanišové, skvělá byla také Košile od Jakuby Katalpy. Zbylé příběhy mě příliš neoslovily. Velké naděje jsem vkládala do povídek Petry Dvořákové a Michaely Klevisové, ale ty bohužel patřily k těm slabším. I z toho důvodu sbírku hodnotím průměrně a doporučit můžu spíše předchozí vánoční povídkovou sbírku Tenkrát o Vánocích.

Spáčka a vřeteno Spáčka a vřeteno Neil Gaiman

Moderní retelling, který zaujme především svými kouzelnými ilustracemi. Příběh jako takový ničím vyloženě nenadchne, je to taková jednohubka, za půl hodinky máte přečteno a pak už se ke knížce nejspíš nevrátíte. Já jsem knížku četla na Štědrý den a možná i díky tomu jsem si čtení užila trošku víc, než kdybych knížku četla v jiném období.

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Tohle je kniha, která určitě nesedne každému a hodně záleží i na tom, v jakém rozpoložení a životním období se zrovna nacházíte. Mně ale sedla neskutečně. Možná to bylo i tím, že jsem ji četla na konci roku, kdy má člověk tendenci bilancovat ten předchozí rok a přemýšlet, kam se jeho život bude ubírat, podobně jako to má hlavní hrdinka knížky.

Nora trpí depresí. Má pocit, že všechny ve svém životě zklamala, a že už ji nic pěkného nečeká. Potom, co se rozhodne svůj život ukončit, se ale ocitne v Půlnoční knihovně a dostane možnost odčinit všechna svá špatná rozhodnutí.

Téma paralelních životů bylo neskutečně zajímavé, autor do příběhu vložil spoustu důležitých myšlenek a líbilo se mi i to, jak citlivě a zároveň upřímně dokázal popsat život člověka s depresí. Navzdory těžkému tématu se ale kniha čte snadno a má v sobě spoustu pozitivní energie.

Všechen můj hněv Všechen můj hněv Sabaa Tahir

Začnu tím, že se naprosto skvěle četla. Kvůli české obálce, která se za mě vůbec nepovedla, jsem sáhla raději po anglickém vydání, a ačkoliv v angličtině obvykle čtu pomaleji, tady to vůbec nebylo znát. A od poloviny už jsem knížku nedokázala dat z ruky, protože jsem potřebovala zjistit, jak tenhle příběh skončí.

Hlavní hrdinové, teenageři Sal a Noor, to jako děti pákistánských uprchlíků žijících v Americe nemají vůbec snadné. Jejich příběh byl smutný a dojemný, ale také napínavý a plný dramatických momentů. Autorka do knihy vložila spoustu těžkých témat, od rasismu a ztrátu blízkých přes alkoholismus a závislost na drogách až po domácí násilí a zneužívání. Moc se mi líbila i role víry a náboženství v příběhu.

Nemám zkrátka co vytknout, tohle bylo perfektní a moc vám knížku doporučuju!

Jasno lepo podstín zhyna Jasno lepo podstín zhyna Sara Baume

Kniha je rozdělena do čtyř částí podle ročních období a zatímco první část mě opravdu zaujala, v těch už se autorka hodně opakovala. Přibývaly lyrické popisy krajiny, které já v knihách moc nemusím. Čekala jsem také, že se příběh bude více točit kolem psa Jednooka, ale přišlo mi, že postupně byl jeho vztah s hlavním hrdinou spíše upozaděný. To bylo to, co mě na knize zklamalo asi nejvíc.

02.04.2024 3 z 5

Prokletí - Antologie bajek nejtemnějších Prokletí - Antologie bajek nejtemnějších * antologie

Prokletí je sbírkou temných fantasy příběhů, některé mají blízko k pohádkám, některé jsou vyloženě hororové. Jak už to u povídek bývá, některé mě bavily více, jiné méně. A přiznám se, že tady se bohužel objevilo i pár těch, které jsem nedočetla, protože mi přišlo, že jsou absolutně o ničem. Jako celek ale kniha funguje skvěle a myslím, že si v ní každý čtenář fantasy najde to svoje.

Já jsem s knížkou strávila pěkných pár zimních večerů. Za mě tam těch povídek možná mohlo být trošku méně, ale to je moje jediná výtka. Taková fajn oddechovka.

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Tohle je série, která osloví hlavně vědecké nadšence a milovníky fyziky, což já teda nejsem ani omylem. Od toho se odvíjí i moje hodnocení. Bohužel, kromě tématu mi poslech komplikovala i čínská jména, měla jsem problém se orientovat v postavách, místech i v ději. Na druhou stranu, myslím, že ve formě audioknihy to pro mě bylo mnohem stravitelnější, než kdybych knihu četla v tištěné podobě.

Z Paříže do Paříže Z Paříže do Paříže Joseph Joffo

Pokud hledáte knížku z druhé světové války, ve které neuvidíte hrůzy koncentračních táborů a není to ani taková depka, Z Paříže do Paříže vám určitě můžu doporučit. Skvělé čtení to bude také pro děti, které se s válečnou tematikou seznamují.

Mně už tahle knížka bohužel nic nového nepřinesla. V příběhu mi chyběly emoce, které bych v tomto typu příběhu čekala. Dějové byla knížka také slabší, což může být způsobeno i tím, že vše sledujeme dětskýma očima a vyprávění nejde příliš do hloubky.

02.04.2024 3 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Kam se poděla ta stará dobrá B. A. Paris? Tuhle otázku jsem si během čtení položila hned několikrát. Terapie je naprosto tuctový psychothriller ze sousedství, kterému navíc chybí to nejdůležitější, co je pro dobrý psychothriller naprosto nezbytné - napětí. Nebo tak jsem to alespoň během čtení cítila.

Kniha byla neskutečně zdlouhavá, děj se dobré dvě třetiny neustále točil v kruhu a nezachraňovaly to ani postavy, které byly všechny do jedné extrémně nesympatické. A hlavní hrdinka se místy chovala vyloženě idiotsky. No, nebudu vám lhát, od téhle autorky jsem čekala víc.