Loubooker Loubooker komentáře u knih

Poslední romantik Poslední romantik Marko Čermák

Moc pěkná knížka od fajn člověka. Četl jsem ji až poté, co jsem v TV viděl stejnojmenný dokument o Markovi Čermákovi, či spíše s ním. Dokument byl vynikající, lepší než kniha, ale ono neslo o filmování knihy. Pravda, někdy mě trošku unavovala jména osad či vesnic z kraje, jenž neznám - a tak teď mám důvod Brdy či Křivoklátsko poznat vice - ale celkove je kniha moc pekna. Asi kdyby autor vandroval po mém rodném Posázaví, tak mne asi chytne úplně nejvic, ale každý má svá oblíbená místa. Každopádně Marka Čermáka mám dlouhodobe rad a smekám před ním, za to co dokázal a dokazuje jako malíř i muzikant. Vpravdě jedna z největších renesančních osobnosti poslední doby, jež si ke všemu na nic nehraje.

03.03.2024 5 z 5

Zavírací hodina Zavírací hodina Lawrence Block

Četl jsem již před několika lety a líbilo se mi to. Nyní nastal čas podívat se na další knihy s Mattem Scudderem (nedávno jsem viděl film s Liamem Neesonem v roli M. Scuddera a to mne navnadilo).

27.02.2024 4 z 5

Podivuhodný svět Podivuhodný svět kolektiv autorů

Nádherná kniha. Pěkně psany text, mnoho krásných fotografií. Vytištěno na kvalitním papíru, jenž se při čtení neleskne.

20.12.2023 5 z 5

Tygři z Mompracemu Tygři z Mompracemu Emilio Salgari

Sandokan, Sandokan... Prostě klasika. Přiznám, že jsem ovlivněn TV seriálem, jenž běžel před mnoha lety, v minulém století. Také jsem měl sesitove vydání z nakl. Magnetpress - Dálky?, 5 dílů s jedinečnými ilustracemi Milana Fibigera. Knihu jsem jako mladý neměl k dispozici, to bych ji asi přečetl rád, a teď v dospělosti jsem neměl čas nebo ani chuť se do ní pouštět. Z těch sešitu jsem něco přečetl. Hodnoceni tedy vychází spíše z nostalgie zmíněného TV seriálu.
A když vezmu četbu dětství a mladí, tak Verne byl na mě moc technický, knihy silne (ale krásná vydání 70. a 80.let z Albatrosu), May přijatelnější také díky skvělým vydáním a ilustracím Mistru Buriana a Kruma, a obdivoval jsem dobrodružství Kožené punčochy, take díky skvělým ilustracím dalšího Mistra, Jaromíra Vraštila. Takže v té době mi Salfari unikl a dnes mám již jiný vkus, a dnes, když už pohádky, tak pro dospělé - krimi, detektivky, thrillery anebo současnou beletrii.
Tož tak.

14.12.2023 3 z 5

Putování Amerikou Putování Amerikou Werner Neumayer

Moc pěkná kniha. Líbilo se mi, že tu je zmíněno mnoho pro mne neznámých oblasti jihozápadu USA. Nejen notoricky známé Arches, Bryce Canyon, Zion Park, ale i jiné a jiné...

02.12.2023 5 z 5

Krev v jezeře Krev v jezeře Leena Lehtolainen

Mně se to líbilo. Severské krimi většinou nečtu, kromě Vivecy Sten a kdysi všechny Sjowalove a Wahloo (nic tak dobrého jsem v dnešních severských krimi nenašel...). Nevím, zda je to tím, ze to není svédska či norska krimi, ale např. se mi moc líbila Cesta černých ovci, což byla také finská...no krimi asi ne, spíše thriller dobrodružný.
Dám za pravdu uživateli kopeceli, že se mi u hlavní hrdinky líbí, že je zde vylicen i její osobní život, běžně zařizování, úkoly, starosti.. prostě normální život. Určitě budu pokračovat v sérii o komisařce Kallio.

12.05.2023 4 z 5

Opuštěná rota: Boj amerických výsadkářů o přežití v afghánských horách Opuštěná rota: Boj amerických výsadkářů o přežití v afghánských horách Gregg Zoroya

Začal jsem číst, ale hned na první straně jsem 3x narazil na hrozný překlad. Jednu větu jsem musel číst 3x abych pochopil smysl. Podivný slovosled, nebylo z toho jasné, zda je ve větě míněn boj nebo vojáci... Pravděpodobně otrocky překlad od někoho, kdo sice umí anglicky, ale nemá cit pro češtínu... Takový překlad pak zpomuje čtení. Jsem zvědav, zda to takto bude pokračovat. Pokud ani, tak knihu odkládám...

17.03.2023

Průměrně zamilovaný muž a jiné povídky Průměrně zamilovaný muž a jiné povídky Michal Viewegh

Osobně se mi to líbí. Souhlasím, že to není možná nejlepší, co Michal Viewegh napsal, ale mne se jeho knížky menšího obsahu líbí. Ano, možná se opakuje, jsou zde místa lepší i slabší, ale vzhledem k tomu co zdravotně prozil, tak ho obdivuji.
V jeho tvorbě se mi více líbily vážnější knihy Lekce tvůrčího psaní či Andělé všedního dne, ale zase Biomanzelka byla pro mne pro zmenu zklamáním.
Zkratka, u mne dobry. A vím, že si z knihovny půjčím dalšího Michala (omlouvám se, že ho nazývám tak familiarne, ale považuji ho za krajana vzhledem ke studiim ve stejném městě a životě v Posázaví...)

29.12.2022 4 z 5

Neser bohy Neser bohy Josef Moník

Jak to říci kulantne- jde to, ale podruhé určitě číst nebudu. Autora znám a líbil se mi v povidkovych sbirkach s jinými autory, ale zde... Těšil jsem se na čtenářský zážitek dle záložky, ovšem více čtení ve stejném stylu mi nesedlo. Chvílemi se mi zdálo, že píše ve stylu Sabacha či Škvoreckého svou živnosti, ale oba zmiňován jsou pro mě čtivejsu, Škvorecký i ve vážnější podobě a Petr Sabach ve vtipnejsi. Přečetl jsem polovinu knihy a nevím, zda budu pokračovat, spíše ne.
Jinak ale autorovi moc držím palce, věřím, že má spoustu jiných příznivců.

29.12.2022 3 z 5

Řízkaři Řízkaři Barbara Nesvadbová

Nepovedená červená Knihovna ci co to je. Prvorepublikove červené knihovny jsou snad 100x kvalitnější...
Proč autorka raději nedělá něco jiného, vždyť neumí psát?

28.09.2022 odpad!

Brazilská Madona Brazilská Madona Beverly White

Slatanina 1. kategorie.

28.09.2022 odpad!

Elementární částice Elementární částice Michel Houellebecq

Jedná z mála knih, kterou si vnejblizsi době přečtu znova a to z důvodu, že, jsem ji četl před časem a nemuzu si vzpomenout na detaily. Stejně jako kolega J. Frei, četl jsem tuto knihu až po přečtení několika Michelovych knih. Pro mne je autor jedinečný, řekl bych hodně vzdělaný či sectely - ale umí také ze získaných poznatku udělat své vlastní nápady, ideje, fantazie, závěry... Někdy jsou samomluvy jeho hrdinů na úrovni náročných filozofických esejů, ale je to stejné jako když člověku lítají myšlenky všude možně...a Michel je dokáže zachytit.
Zatím mne žádná jeho kniha nezklamala, při vážnosti nápadů či myšlenek dokáže být i čtivý. Pro mne je to stejný objev jako Irvin Welsh a jeho Transpotting a jiné věci.
Jen tak dál, pane Houellebecqu.

16.08.2022 4 z 5

Kam v Praze Kam v Praze Eva Obůrková

Krásná kniha nabita informacemi a fotkami na krásném bílém kvalitním papíru. 10 mapek. Přírodní zajímavosti, technické památky, víno, pivo, gastronomie, duchovní památky.. Pro každého něco.

08.07.2022 5 z 5

Život našich řek Život našich řek Rudolf Šrámek-Hušek

Moc pěkná kniha, hodně dobrých fotek.

08.07.2022 4 z 5

Kdo ví, kde budu zítra Kdo ví, kde budu zítra Jindřich Šídlo

Naprosto skvělá kniha. Živé čtivé vyprávění že života a o živote od clivekaco hodně dokázal a dokázal to sám, svou práci, houževnatost. Přitom je tam i hodně zajímavých informací. Tomáš Etzler je pro mě žurnalista, zpravodaj pár excelence. Chytrý, zkušený a při tom si na nic nehraje.

27.06.2022 4 z 5

Národní kulturní památky Národní kulturní památky Vít Paloch

Malá, milá hezká, knížka. Mnoho pěkných černobílých fotek. Několik barevných. Na konci knihy strucne popisky památek. Kniha potěší.

17.06.2022 4 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Nehodnotím počtem hvězdiček, protože knihu nedoctu. Začal jsem Jachymem, ale po pár stranách jsem přeskočil na Veroniku. Nejdřív jsem byl unesen příběhem, je to ohromne čtivé napsané , (2x jsem četl asi do 2 hod. v noci...), ale postupem, teď poté co jsem dočetl Veronicinu část, tak přišlo zklamani- připadá mi to trochu nerealisticke, Veronika je vlastně superzena, zvládá dítě, dálkové studium VŠ (matematika!!!), vztahy, vede na dálku cateringovou firmu... Takže je to takové málo uvěřitelné. Pochybuji, že to někdy budu číst ještě jednou. Když to srovnám s knihami K moři, nebo Rakvicky nebo s J. Hajickem, tak mi tato vychází čím dál hůře, bohužel. Jinak si P. Hartla vážím jako režiséra i dramatika a líbilo se mi i jeho vystupování v TV pořadu a vážím si autora, jenž napíše (a vydá) více jak 100 stran textu, ale prostě to nebyl můj šálek kávy... I ostatní postavy jsou vlastně supervykonni jedinci- ve všem úspěšní, lehce najdou práci v cizině, vydělávají mraky peněz, umí na skejtu a lézt po stene (lezecké, nikoliv normální, Spidermani to ještě nejsou). Nejvíc se mi vlastně líbilo, když se autor více ponořil do myšlení, vnitřního světa či přemýšlení postav nebo popsal takove běžné, např. rodinné pohodové chvilky... To mne asi zaujalo v tu chvíli více, než další osudy.

20.08.2021 1 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Je to ohromně čtivá knizka. I obyčejné věci dokáže p. Czendlik podat zajímavě - viz gymnázium, jeho další směřování či vážnější věci, které zaznívají již v anotací na obalu knihy a jež vysvětluje - proč nerad zpovídá své farníky, že lidem rozmlouvá křest. Pan Zbigniew má dar mluvit srozumitelně i pro laika věci neznalého. Díky!

08.01.2021 5 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Ze začátku mě to chytlo, pak jsem knihu na chvíli odložil, ale nedalo mi to, byl jsem zvědav jak to dopadne. Ale neslo jen o děj, ale i psaní, styl, autora... Zkratka zklamán jsem nebyl, autor zůstává stále mým oblíbeným a mnou zas objevovaným...

07.11.2020 4 z 5

Volný pád Volný pád Lee Child

Hodne dobre. Reacherovek jsem precetl asi 8 a tahle patri meyi tz lepsi, az nejlepsi. Pripada mi, ze ty starsi knihy dle data vydani jsou lepsi, nebo spise se mi libi vice, vice mi sedi. Je to vec nazoru, samozrejme. Z cele serie se mi nejvice libi knihy z dob, kdy bzl Reacher v aktivni vojenske sluzbe, nebo se to k tomu nejak vztahuje - coz je pripad i teto knihy.
Jsem moooooc rad, ze jsem pred casem na autora a jeho [vlastne i meho:=] hrdinu narazil.

15.06.2020