Lost Soul Lost Soul komentáře u knih

Příručka pravého detektiva Příručka pravého detektiva Jedediah Berry

Při čtení jsem si často představovala, že mi před očima běží film režírovaný Wesem Andersonem a roli Unwina hraje Edward Norton.

12.11.2023 4 z 5

Jednoho krásného dne Jednoho krásného dne Šemi Zarhin

Můj největší literární zážitek tohoto roku. Kniha plná chutí a vůní, ale hlavně touhy, lásky, bolesti a ztrát.

22.10.2023 5 z 5

Krámek s fantazií Krámek s fantazií Tabitha Bird

Nepřipojím se k všeobecnému nadšení. Bylo to plytké, zbytečně rozvláčné díky neustálému opakování již přečteného/proźitého. Víc prostoru mohla autorka věnovat samotnému Krámku, jedině díky popisům toho kouzelného místa dávám knize tři hvězdy.

13.08.2023 3 z 5

Skleněný hotel Skleněný hotel Emily St. John Mandel

Začala jsem číst autorčin nejnovější román Sea of Tranquility a tam se objevují postavy z této knihy. Takže až tato kniha vyjde v češtině, trochu si zopakujte, o čem byl Skleněný hotel :)

14.02.2023 3 z 5

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

Už dlouho jsem se u knihy tolik nepobavila. Bavil mě Elizabethin zápal pro boj za rovná práva žen, její nadšení pro vědu. Ve svém životě bych z někoho tak přímočarého asi nebyla dvakrát nadšena, ale jako literární hrdince jsem jí fandila. Mou nejoblíbenější postavou byl Šest-třicet - předběhl i Igora z Kodaňské písně písní a to už je co říct :)

31.01.2023 5 z 5

Na paprsku Na paprsku Tillie Walden

Moc jsem se na knihu těšila, ale nakonec jsem bohužel zklamaná. Očekávala jsem víc vesmírných dobrodružství, více kosmických architektonických objektů. Tato část příběhu bohužel ustoupila do pozadí na úkor vyprávění o vztahu dvou středoškolských studentek.
Ilustrace skvělé. Ale občas jsem na ně potřebovala lupu. Jak tu někdo zmínil - série by byla lepší. Autorka by se mohla více realizovat a my bychom si lépe vychutnali její fantastické ilustrace.

29.01.2023 3 z 5

Byla jednou jedna řeka Byla jednou jedna řeka Diane Setterfield

Ideální vánoční dárek pro vnímavé čtenáře. Podle mě si tato kouzelná kniha zasluhuje větší pozornost. Budu ji určitě doporučovat a obdarovávat s ní své oblíbené čtoucí přátele.

09.12.2022 5 z 5

Za prokletými zdmi Za prokletými zdmi Lauren Blackwood

Dost zbytečná kniha. Ploché postavy; nevyužitý potenciál, který nabízelo prostředí, v němž se příběh odehrával; podivné příbuzenské vztahy a otravně infantilní chování hlavní mužské postavy. Nedoporučuji.

05.12.2022 1 z 5

Veľká láska Veľká láska Vladimír Balla

Toto bylo tak zbytečné……

23.11.2022 1 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Anthony Doerr

Román o strastiplné pouti staletími, kde je poutníkem bájný příběh o pošetilci, který se chtěl stát ptákem a doletět do zlatého města nad oblaky. Propojení jednotlivých dějových linek bylo úžasné.
Kniha je poměrně dlouhá a ne vždy záživná, ale když do sebe na konci všechny dílky skládačky zapadnou, uvědomíte si, že to za to občasné trápení stálo.

30.10.2022 4 z 5

Hledání Sylvie Lee Hledání Sylvie Lee Jean Kwok

Bylo to dobře napsané. Líbilo se mi střídání osob vyprávějících příběh nešťastné mladé ženy, která měla pocit, že selhala. V polovině knihy ale vyprávění ztratilo dech. Konec byl jako z nepovedené telenovely a zkazil mi dojem z celé knihy.

04.09.2022 3 z 5

Kodaňská Píseň písní Kodaňská Píseň písní Annette Bjergfeldt

Pohádka pro dospělé o výjimečné rodině pokrývá velkou část 20.století. Ač jsem byla zklamaná, jak málo prostoru bylo věnováno zakladatelům rodu, ke konci knihy se ještě pár dílků skládačky objevilo. Díky autorce za “postavu” psa Igora.

24.05.2022 5 z 5

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

Máte pocit, že už vás v knižním světě nemůže nic překvapit a pak se vám do ruky dostane Piranesi. Krása Domu je nezměrná; jeho Laskavost nekonečná.

27.01.2022 5 z 5

Včelár z Aleppa Včelár z Aleppa Christy Lefteri

Přeceňovaná kniha. Nevím, jestli to bylo překladem, ale nelíbil se mi ten jednoduchý styl, kterým byl román napsaný. Povrchní popis postav, kterým se v románu stalo patrně téměř vše, co se uprchlíkům na cestě za svobodou mohlo stát. Ale chápu autorku, že se potřebovala vypsat ze svých zážitků z athénského uprchlického centra. Mně se ale její literární terapie nelíbila a tři hvězdy dávám jen za téma.

16.01.2022 3 z 5

Roky Roky Annie Ernaux

Nedočteno. Tato forma "vyprávění" mi vůbec nesedla. Mrzí mě to, na knihu jsem se moc těšila, ale očividně mi tento styl nevyhovuje.

10.11.2021

Halič: Putovanie po stratenom svete Halič: Putovanie po stratenom svete Martin Pollack

Fascinující výlet časem do nejvýchodnější části Rakouska-Uherska - do multikulturní Haliče. Kniha popisuje život místních obyvatel na konci 19.století. Do každého města “přijedeme” vlakem - železniční dráha ze Lvova do Vídně přes Polsko a Moravu byla ve své době druhou nejdelší v Evropě. Popisy měst a obyvatel jsou doplňovány výňatky ze soudobého tisku a románů autorů, kteří v Haliči žili a velmi často z této chudobné oblasti odešli za lepším životem na západ monarchie. Z němčiny skvěle přeloženo M. Hvoreckým.

05.01.2021 5 z 5

Neutěšenci Neutěšenci Kazuo Ishiguro

Strašlivý zážitek srovnatelný snad jen se Zdrojem od Ayn Rand. Dočteno s vypětím všech sil a ještě stále si říkám, že jsem si tento literární zážitek mohla nechat ujít. Ishiguro vytvořil dílo, za které by se nemusel stydět ani Kafka. Klobouk dolů před překladatelkou Alenou Dvořákovou. A díky jí patří také za skvělý doslov.

26.10.2020 4 z 5

Mlíkař Mlíkař Anna Burns

Četla jsem loni v angličtině a až kniha vyjde česky, určitě do ní nahlédnu, abych viděla, jak byly některé věci přeložené. Klobouk dolů před Ester Žantovskou, překlad tohoto románu musel být dost náročný.
Nesedl mi styl vyprávění. Obecně nemám ráda, když jako čtenáři sledujeme proud myšlenek vypravěče, musíme leckdy přetrpět různé nudné odbočky a pak se třeba o pár stran vracíme, abychom se zorientovali. Ale věřím, že mnozí tyto výzvy mají rádi. Já už se jim budu vyhýbat :)

29.09.2020 3 z 5

Skrytá zuřivost srdce Skrytá zuřivost srdce John Boyne

Trochu mě zklamal ten melodramatický závěr, ale přesto se tento úžasný román zařadil mezi to nejlepší, co jsem kdy četla.

06.08.2020 5 z 5

Ptáci se zlomenými křídly Ptáci se zlomenými křídly Ayşe Kulin

Slohová práce na téma “Velmi stručné dějiny Turecka” posléze doplněna rodinnou ságou. Nijak neobohatí a víceméně ani neublíží.

29.06.2020 2 z 5