LordByron LordByron komentáře u knih

Ostrovy v bouři - Každodenní život československých legií v ruské občanské válce (1918-1920) Ostrovy v bouři - Každodenní život československých legií v ruské občanské válce (1918-1920) Dalibor Vácha

Za kratšiu dobu už tretia knižka čo čítam na túto tému a asi najlepšia a najpodrobnejšia.
Zo vzájomnej nedôvery vznikol konflikt a potom v tom našich držali a držali nasilu iní proti ich vôli a za absolútnej dezilúzie našich.
Samozrejme človek nesmie zabudnúť slovné spojenie ako,, poslat v zemelný komitét "(zastreliť) ktoré legionári používali: )

18.03.2024 5 z 5

Uhorsko-poľská kronika Uhorsko-poľská kronika Martin Homza

Prvá vec, ktorú od Homzu čítam. Vždy som si myslel, že sa nejaký z vodcov staromaďarov v 10. storočí mohol pravdepodobne oženiť s mojmírovskou princeznou (paralely s inými krajinami kde sa to tak praktizovalo sú úplne zjavné) ale nikdy som netušil, že sú na to aj písomné niečo ako dôkazy. A to dokonca nielen tu, ale aj v Anonymovej kronike (pravda oboje treba brať so skepsou a ako pololegendy). Takisto som netušil, že sa výraz,, SCLAVONIA "pár razy použil ako synonymum Uhorska.
To čo pre mňa osobne ostáva nejasným je prečo je naopak Anonymova kronika tak nacionalisticky a maďarsky ladená a ako to ide dokopy s všeobecným konsenzom, že bolo Uhorsko štátom mnohých národov.
Inak zaujmavý prameň. Ale ako väčšinu týchto kroník to treba brat spolky ako legendy.

18.03.2024 4 z 5

Pribina Pribina František Cecko-Kubernát

Prvá knižka čo som o Pribinovi čítal. Chcel som sa dostať do toho sveta a myslenia ľudí vtedy, ale veľmi mi to nesadlo. Zvolania ako,, za západnú civilizáciu "od frankov mi prišli absurdné a nedobové.
Veľmi mi nedávala zmysel ani Pribinova stratégia odmietať cisárove návrhy na spoločnú výpravu.
Viem si predstaviť, že mal naozaj viacej žien a na dvore nejakého toho Avara, ale nezdá sa mi ani to že by krestania toľko namietali proti stavbe kostola.
A celkovo väčšina knihy človeka príliš nechytila.

12.02.2024

Vládca vlkov Vládca vlkov Juraj Červenák

Konečne som sa dostal k tomu Červenáka čítať (po dlhých rokoch čo o ňom viem) a neľutujem. Mal som jednoznačne slovanskú náladu takže začínam týmto a nie protitureckými vojnami.
A upozorňujem, že to čítam hneď po Kubernatovom Pribinovi v porovnaní s ktorým je to výrazne lepšie.
Krásna knižka. Mýtického je v nej viac ako reálneho ale nevadí. Červenák má krásne opisy a sadol mi aj humor a postavy, slovanské chrámy aj obrady si predstavujem presne takto aj svet tej doby.
Avarské štice a sedlá, dvere vyzdobené lebkami zubrov, siene vysvietené fakľami..
Lenže slovanskí bohovia ako takí - neviem. Príliš reálu nezodpovedajú. Beloboh a Černoboh mozno ani neexistovali (podľa mnohých autorov ide o konštrukt kresťanov) a meno Chors je síce doložené, ale zrejme patrilo mužskému bohu.

12.02.2024 4 z 5

Projevy Projevy Adolf Hitler

Čítajú sa lepšie než by som bol čakal. Sú logické zmyspluplné a vyargumentované. A omnoho umiernenejšie než mnoho z Mein Kampf.
Človeku by sa z nich zdalo, že Hitler ani nebol vojnový štváč, alebo rasista.
Nedajme sa ním ale oklamať : )
Klamal rovnako ako iní politici.

04.02.2024

Čtvrtá politická teorie Čtvrtá politická teorie Alexandr Dugin

Významné a v mnohom trefné aj ked nie až tak originálne dielo. Nemyslím, že ho Putin čítal, ale predsa jeho režim vystihuje. Je v ňom veľa pravdy, veľa oprávnenej kritiky západných neokonov rovnako ako liberalov, antikomunistov rovnako ako samozvanych antifasistov.. Dugin hovorí otvorenejšie aj umiernenejšie než niektorí iní. Hovorí Zapadu niektoré nepríjemné pravdy ktoré si Západ nechce uznať ako že v Rusku si v skutočnosti liberalizmus skoro nikto neprial (a že väčšina liberálov Putina pokojne akceptovala).
Ale jeho recept je nejasný a od fašizmu sa líši iba v máločom. Pred pár rokmi by som s ním takmer vo všetkom súhlasil. Dnes nie. Odporúčam to ale tým kto chcú pochopiť spôsob myslenia Rusov a aj ich politiku.
Po celý čas Dugin vychádza z premisy, že je treba bojovať proti Západu. Nijako ale zvlášť nezdôvodní prečo keďže ultrapravičiari aj ultraľavičiari, moslimovia a mnohí ďalší majú na to každý úplne odlišné dôvody. Má, ale pravdu, že kto chce súčasný systém zničiť musí bojovať nie proti komunizmu či fašizmu (oboje sú chiméry z minulosti) ale proti liberalizmu.

04.02.2024

Lyrika, poémy a rozprávky Lyrika, poémy a rozprávky Alexandr Sergejevič Puškin

Pán básnik a niektoré z jeho najlepších diel.

04.02.2024 4 z 5

To jsem já, Edáček To jsem já, Edáček Eduard Limonov (p)

Eddie bol skutočný disident, večný rebel a frajer. Takisto večný kontrarián. Nacbolov si u nás ľudia obcas zamieňajú s senilnými a zbabelymi putinofilnými akožekomunistami ala KSS, ale Eddie taký určite nebol, bol skutočný vzburenec.
Knižka má pár neskutočných a trefných pasážach o sklamaní ruského emigranta z Ameriky a o tom koľko sa na Zapade o Rusku klame. Validné kritiky západnej ľavice.Hlboko pravdivé pasáže o tom ako je FBI v podstate rovnaká ako KGB. Eddieho konieckoncov vyštvali aj z Ameriky. V tej dobe musela byt kontroverzná aj homosexualita, ktorú opisuje - mňa toto nechytá, ale chápem tomu, že zas robil všetko čo bolo zakázané. Viaceré uryvky sa mi vryli do pamäti. Akurat, že celá kniha v podstate nemá žiaden iný cieľ, než popísať pár dojmov. Je to skvelá kniha, ale Eddie bol ešte väčší človek.
Slovenskí nacboli ale taktiež zabúdajú, že Rus nie je Slovák a ruské záujmy nie sú to isté ako slovenské.

04.02.2024 5 z 5

Havran a jiné básně (33 básní) Havran a jiné básně (33 básní) Edgar Allan Poe

Prenádherné dielo v skvelom spracovaní. V angličtine aj niekoľkých možných prekladoch a všetky stoja za to.

02.02.2024 5 z 5

Don Juan Don Juan George Gordon Byron

Čítal som úplne iné vydanie, rok 2002 a preklad od Buzássyho a Hegedusovej, prvý spev každopádne bolo nádherne spracované (v angličtine aj slovenčine na porovnanie) a celé to dielo JE nádherné.
V angličtine sa Byron číta ťažšie ako iné veci ale som rád, že s trochou snahy to zvládam. Veľký pán frajer a veľký Básnik s veľkým B.

02.02.2024 4 z 5

Najstaršie právo na Slovensku? Pokus o rekonštrukciu predcyrilometodského normatívneho systému Najstaršie právo na Slovensku? Pokus o rekonštrukciu predcyrilometodského normatívneho systému Tomáš Gábriš

Neveril by som, že sa dá pokúšať o existenciu práva a spoločnosti z čias z ktorých nemáme ani jeden písomný prameň ale autorom to vcelku ide. Vychádzajú z prameňov cyrilometodskej doby a pri nich hľadajú čo je v nich staršie a ešte predkresťanské.. Zároveň rekonštruujú aj spoločnosť z dôb cyrilometodských. Nevidia dôkazy o snemoch (večiach) ale ani stavovskom rozčlenení, riešia pôvod starobylých slov ako,, istina "a,, dlh".. Mnohé je vo sfére špekulácií samozrejme.

29.01.2024 4 z 5

Skutočná história v pozadí Da Vinciho kódu Skutočná história v pozadí Da Vinciho kódu Sharan Newman

Krátka milá knižka kde máte vysvetlene viac menej všetky Dán Brownove historické odkazy a ano Dan Brown si vymýšľa teda riadne, ale pri mnohých tých témach sa človeku až nedá nekonspirovat..
V pár veciach bola možno autorka príliš skeptická a príliš pro-kresťanská, ale drvivá väčšina knižky je super. Vzdy som si ňou rád listoval..

29.01.2024 4 z 5

Bohové a hrdinové - Achilles Bohové a hrdinové - Achilles Pavol Valachovič

Milé detské spracovanie a Iliady a mýtom veľmi verné.

19.01.2024

Transcendentálne hodnoty, reflexie o zle a dráme slobody v ruskej filozofii 19. a 20. storočia Transcendentálne hodnoty, reflexie o zle a dráme slobody v ruskej filozofii 19. a 20. storočia Helena Hrehová

Dostal som darčekom a bol to vcelku dobrý výber, lebo je to tak osobité a originálne, že by som to nemal skade mat. Problém je, že ja a pani autorka vidíme svet diametrálne odlišne a kniha celkom nepokryto fandí náboženstvu, kresťanstvu a idealizmus proti materializmu. Ale práve aj za to si aj túto perspektívu treba prečítať.
Páčili sa mi slavianofili, Chomiakov a Aksakov.

Kapitánova dcéra Kapitánova dcéra Alexandr Sergejevič Puškin

Aj keď sa ma komunistický predhovor snažil presvedčiť o opaku tak si nemyslím, že je Puškin vyslovene pro-Pugačovovsky naladený, opisuje ho ako pochopiteľného a v mnohom sympatického, ale stále krutého,, záporáka ". Hlavným hrdinom je potom Puškin sam - šľachtic čo nemá čo od dobroty. A cárovná je ľúbezná dokonalá panovníčka. Krátka, milá poviedka na prečítanie, ale nie zas o tolko viac.

Milan Hodža - štátnik a politik Milan Hodža - štátnik a politik kolektiv autorů

Veľmi významné a prínosné dielo. A Hodža bol bez ohľadu na to kde ideovo stal neobyčajne inteligentný a vzdelaný človek a politik čo o politike skutočne premýšľal a hľadal do ďaleka. Mnohé jeho koncepcie si zaslúžia reflexiu. Napriek tomu nezabúdajme ako málo mu z nich kedy vyšlo. Bolo zaujmave sledovať jeho vyjednávania s Františkom Ferdinandom (ktorého vraj presvedčil uvažovať dokonca až o prerozdeľovaní časti pôdy od šľachty k malorolníkom). Bolo zaujmavé aj ako laviroval ako minister a premiér a ako sa snažil vytvoriť federálnu Strednú Európu.
Nezabúdajme, samozrejme, na jeho korupciu a chyby. Ale každý Slovák co chce poznať naše dejiny by o ňom mal vedieť svoje.

19.01.2024 4 z 5

Mať niekde jaskyňu Mať niekde jaskyňu Robert Burns

Nádherné, skutočne nádherné dielo.Keď som sa doň začítal nechápal som ako to, že až teraz o Burnsovi zisťujem viac ako iba meno. A musím veľmi pochváliť prekladateľa! To pritom básne sa tak ľahko neprekladajú. Tesne pred tým som cital poézie habadej ale máloktorá ma až tak oslovila ako Burnsova.Najkrajšia bola určite báseň,, Žitá rastú ".Každé slovo je u Burnsa od srdca a každú emóciu som z neho cítil.

18.01.2024 4 z 5

Andrej Hlinka 1864 - 1938 Andrej Hlinka 1864 - 1938 František Vnuk

Knižka samozrejme nijako nezapiera svoju zaujatosť. Ale je hutná a číta sa skvelo. Nikdy doteraz som nevedel o Hlinkovom detstve(neposedny bol už vtedy) , o jeho prvých kontaktoch s Čechmi(ktorí vraj ani nevedeli čo je to Slovák a plietli si to s Slovincami) a nikde som ešte nečítal tak podrobný opis škandálu behom Pribinovej slávnosti. A áno musím povedať, že aj jed je mi v mnohom krajne vzdialený tak vtedy to Čechom povedal teda neskutocne rázne a skvelo. A keď som o tom čítal (,, Pribina je náš, keď budete vy Česi oslavovať Premysla Otakara a Žižku vtedy budem hosť " alebo,, vy zastupujete vládu ale ja národ" ) vravel som si ej ale toto bol chlap!
Na druhu stranu mame Hlinkovu známu náboženskú zadubenost a extrémnu bigotnost. A z každej druhej stránky knižky dýcha ničím nezapierany antisemitizmus. Ale citat ju bolo potešením.

18.01.2024 4 z 5

Kráľ kráľov Kráľ kráľov Vasilij Jan (p)

Iný pohľad na Alexandra, ktorý je v knihe vykreslený extrémne negatívne a ako narcistický imperialistický tyran zatiaľčo jeho oponent Spitamen je partizánsky hrdina bez bázne a hany.
Vasilij Jan pobral takmer čokoľvek negativne sa o Alexandrovi našlo (od dobre zdokumentovanej popravy historika Kallisthéna po nie veľmi doloženú historku o poprave zoroastriánskeho mudrca) a mnohé si aj vymyslel. Menovite,, triedny boj"medzi skýtskou šľachtou a ľuďom a záver kde Spitamen unikne smrti a miesto neho Alexandrovi odovzdajú hlavu jedného jeho spolubojovníka ktorého im zradca pohodí ako akože Spitamena.
Každopádne zaujmavá iná perspektíva, ale (a nielen za to ze mam Alexandra rád) je to omnoho nevierohodnejsie než Alexander Veľký od Alessandra Massima Manfrediho.

03.01.2024

Židokracia Židokracia Marián Magát

Magát je hardcore nacista a dosť nechutná existencia s nie veľmi vysokou inteligenciou a obsesiou Židmi.
Po nete pozhraboval to aj hento ak chcete mať krátky výťah všetkých antisemitských stránok a pamfletov tak ho tu máte ale žiaden extra ďalší prínos v tom príliš neni. Už z názvu každý vidí ako,, objektivne "to dielko je. A ak čítame ďalej nájdeme napríklad ako popiera, že boli nacisti proti Slovanom(v tom smere je unho prianie otcom myšlienky)a podobne..
Kto pozeral kedysi jeho videa ma nanho nazor už dávno.
A áno on naozaj doslova tvrdí že vyvraždovanie židov vôbec nebolo. On nespekuluje ako napr Irving o tom či iba nebolo menej obetí alebo nakoľko to bolo plánované, ale vyslovne popiera ze takmer ktokolvek (okrem nejakých pár na choroby) vôbec umrel.

03.01.2024