Lokina

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Pro mě to bylo velké přemlouvání, abych si knihu přečetla, ale nakonec zvědavost vyhrála a skončila v mojí knihovně. Takovéto typy knih nečtu, byl to neskutečný zážitek, ale někdy i nadlidský výkon pochytat význam zastaralých slov nebo se prokousat politickými událostmi, které formovaly tehdejší zemi obývanou představiteli této knihy.
Nejzajímavější byl popis rodinného života a co všechno musela žena, jako správná hospodyňka vykonávat. Neumím si ani představit, jak těžký život měly, pro ně to bylo normální, dávalo to jejich životu smysl.
Na druhý díl se velice těším a doufám, že jak jsem se neztratila v té záplavě jmen, budu si je pamatovat i ve dvojce :-D

29.04.2021

Šikmý kostel 2Šikmý kostel 2Karin Lednická

Při koupi Šikmého kostela jsem váhala, ale teď nelituji a jsem ráda, že ji mám ve své knihovně. Druhý díl byl opět čtenářský zážitek, který jen tak z mé mysli neodpluje. Tím že jsem četla díly hned po sobě, neměla jsem nepořádek ve jménech a tím to i usnadnilo plynulé čtení a úplné ponoření do příběhu. Při čtení na mě někdy přišly chmury, jak to měli lidé tenkrát těžké, ale že si i z maličkostí dělali radost, chovali naději jako nejcennější dar. V téhle době si pak uvědomíme, jak malicherné a rozmazlené životy vedeme.
Na to že kniha obsahuje dost zastaralých výrazů, styl psaní je hutný a bohatý na slovní zásobu, četlo se mi to velmi dobře. Osudy hlavních hrdinů mi nebyly lhostejné, s nevídanou trpělivostí šly ruka v ruce i velká zvědavost. Při dočtení poslední kapitoly přišlo mírné zklamání, že není třetí díl, ale já si ráda počkám.
Pevně věřím, že budoucím čtenářům se Šikmý kostel bude líbit tak jako mně.

09.05.2021

HanaHanaAlena Mornštajnová

Dojemné, bolestivé, zamyšlení-hodné. Hanu jsem vůbec nechtěla číst. Říkala jsem si, že to nebude nic pro mě a kniha mě neosloví. (Kdybych uměla vracet čas, sama sobě bych si dala pohlavek!) České autory skoro nečtu, až na pár výjimek jako Naslouchač nebo povinná četba.
Po sklizení kladných názorů a recenzí jsem si ji zamluvila v knihovně a nakonec jsem ráda, že jsem měla možnost, si Hanu přečíst.
Kniha je neuvěřitelným skvostem v českých literárních vodách. Kniha se čtivým, emocionálně silným příběhem může konkurovat knihám ze zahraničí.
Takže pokud ještě váháte...Hanu si přečtěte.

15.12.2017

Kde zpívají raciKde zpívají raciDelia Owens

Tyto typy knih čtu málo, ale když už se mi dostane do rukou, přála bych si, aby byla skvělá jako Kde zpívají raci. Kniha mě oslovila už první kapitolou a věděla jsem, že se mi bude líbit. Velmi dobře se čte a i přes delší popisné pasáže, jsem se nenudila. Nikdy bych nevěřila, že bažina může být popsána jako nádherné, ale tajemné místo s roztodivnou květenou a zvířaty.
Já nemám co bych knize vytkla, je krásná, smutná, milá a dojemná s překvapivě nečekaným koncem.

17.09.2021

Návrat králeNávrat králeJ. R. R. Tolkien

Závěrečný díl Pána prstenů úspěšně za mnou a jak jsem si oblíbila rozmanitou krásu Středozemě, loučení s ní bylo na konci velice těžké.
První část knihy má rychlejší tempo, napětí a akce zajisté nechybí; příprava na velkou bitvu a následovné dobývání Minas Tirith nepřáteli či jeho osvobozování statečnými Rohiry i Aragornem, mě velmi bavily.
Druhá polovina knihy věnovaná putování Froda a Sama zpustlým a temným Mordorem se může jevit jako méně záživná část, ale právě cesta vyprahlou zemí nepřítele, popisy zdevastovaného Mordoru, jeho obyvatel (skřeti, otroci), mi přišlo hodně zajímavé, napínavé a někdy skličující až depresivní.
V knihách miluji mapy a ani zde nechybí, dotváří ucelenost příběhu a máte přehled v místech, kde se odehrávají klíčové momenty.
Příběh Aragorna a Arwen je lépe zpracován ve filmové podobě než v knize. V dodatcích je popsán jejich vztah, ale líbilo by se mi, kdyby ho autor začlenil rovnou do příběhu.
Obdivuji autorovu fantasii, všechno má promyšlené, historie Středozemě je komplexní, složitá a přesto tak krásná. Při čtení dodatků jsem se často ztrácela ve jménech, místech. Ale to mě neodradilo (četla jsem Silmarillion) a sama za sebe mohu říci, že Tolkienův svět je úžasný a nádherný.

16.07.2020

Dvě věžeDvě věžeJ. R. R. Tolkien

Co jen k této knize napsat? Je to součást jedné z nejúžasnějších trilogií a já byla nadšena být součástí tak velkolepému příběhu. Svět Středozemě je nádherný, nevyzpytatelný, neustále vás překvapuje a odhaluje nejen krásu, ale i temná a zlá místa, kde hrdinové musí najít naději a sílu dál bojovat.
Entové, jejich historie byly jedny z úchvatných částí knihy. Tak jako bitva o Helmův Žleb, která byla popisována velice poutavě.
Postava Sméagola patří k nevýraznějším charakterům a scény, kde vystupuje, patří k mým oblíbeným. Velmi jsem si oblíbila udatného Rohira Eomera, který byl v těžkých časech oporou strýci Théodenovi.
Je to radost, číst skvost, jako je kniha Dvě věže.

11.07.2020

Na smrtNa smrtJozef Karika

Na smrt je neskutečně výborná kniha. Od autora jsem další díla nečetla, ale jeho poutavý a květnatý styl psaní na mě velice zapůsobil. Připadalo mi, že v knize první jsou prvky noir stylu (hlavně v částech popisující pobyt v Americe), bylo to rozhodně drsné, akční a zajímavé.
Kniha druhá je temnější, protože ukazuje jedny z nejhorších zvěrstev v dějinách lidstva. Když už svitla nějaká naděje na zlepšení "pobytu" v táboře, autor vás rychle vyvedl z omylu a nechal vás utopit v moři bezcitnosti, krutosti a nelidskosti.
Konečná bitva mezi oběma muži, propojeni společnou minulostí, vyústí v osudový střet, který byl vypjatý a emocionálně vybroušený.
Knihu mohu doporučit, za mě je to jedna z nejlepších knih, které jsem doposud přečetla.

17.04.2021

19841984G. Orwell (pseudonym)

Jelikož jsem si knihu nevybrala k maturitě a ani jsem nijak zvlášť neměla potřebu si ji přečíst, teď přišla doba, kdy už jsem o něco starší a knihu jsem si chtěla z nějakého důvodu přečíst.
S čistým svědomím dávám pět hvězd, je to nadčasové až z toho běhá mráz po zádech, svět je tak beznadějný a krutý. Co mi dělalo trochu problém, byly kapitoly z Knihy, které byly složitější na pochopení. Konečná část příběhu byla emočně i psychicky vybroušená a poslední věta to dovršila.

20.01.2019

CestaCestaCormac McCarthy

Z každé stránky na vás dýchá prázdnota a tíživá atmosféra zdevastovaného světa.
A i když je příběh opravdu skličující, depresivní a strašidelný, je v něm ukryta síla a odhodlání vydržet, že i v tomto beznaděje ponurém světě lze hledat alespoň kapku světla na lepší život.
Kniha je kraťounká, ale zanechá ve vás velkou stopu. Knihu jsem si chtěla přečíst jako první, než si pustím film. Podle kladných recenzí se film drží knižní předlohy a Viggo Mortensen hraje hlavní postavu...tak vzhůru na něj :)

12.12.2017

KyticeKyticeKarel Jaromír Erben

Ať už jsem ji chtěla číst či ne, stejně si cestu Kytice ke mně našla. Četla jsem ji k maturitě a některé balady se mi četly lépe, jako třeba Vodník nebo Kolovrátek. Jiné se mi moc nelíbily, např. Dceřina kletba, ale neodradilo mě to a já u četby Kytice zůstala až do konce. Kytice je smutné, strašidelné, ale i poučné dílo, ukazuje, že po vinně vždy následuje krutý až někdy neadekvátní trest. Alespoň jednou by si to každý měl přečíst.

07.01.2018

Poslední přáníPoslední přáníAndrzej Sapkowski

Pustila jsem se do velmi zajímavého čtení a budu ráda v tom pokračovat. Upřímně hru jsem nikdy nehrála a seriál jsem viděla před knížkami. V prosinci má vyjít druhá řada, tak dozrál čas, abych si přečetla celou sérii.
Teď když začíná podzim, jsem si nemohla vybrat lepší fantasy. Na to že to jsou povídky k hlavnímu příběhu, už se mi ten svět začíná líbit, který je temný, nebezpečný a neustále vás něčím překvapí. Geralt je super, morous s dobrým srdcem, kterého si musíte oblíbit.

26.09.2021

Povídání o pejskovi a kočičcePovídání o pejskovi a kočičceJosef Čapek

Klasika, která nikdy nezklame. S pejskem a kočičkou od pana Josefa Čapka jsem strávila dětství. A bylo to nezapomenutelné dětství. Knížka je výstižná, humorná, poučná. K mým nejoblíbenějším částem samozřejmě patří jak vařili dort, jak si pejsek roztrhl kalhoty či o Noční košilce.
Pejsek a kočička je ideální knížka pro děti, když jim ji budete večer číst, nepřekvapí vás, že na dětské tváři se ukáže úsměv, který vás zahřeje u srdce.

17.01.2018

Mengeleho děvčeMengeleho děvčeViola Stern Fischerová

Vloni jsem byla na exkurzi v Osvětimi i Březince a na doporučení pana průvodce, jsem si koupila tuto knihu. Začátek popisoval klidný život Violy a její rodiny, postupně se ale příběh stával smutnější a gradoval příjezdem rodiny do koncentračního tábora.
Knihou vás doprovází i dobové fotografie, díky nimž, jste si tu dobu mohli lépe představit.
Při čtení kapitol Violčina pobytu v táboře mi nebylo dobře, vůbec si neumím představit hrůzy, které tam zažívali. A asi větší překvapení pro mě bylo, že hlavní hrdinka, která přežila ty zvěrstva, dokázala založit rodinu.
Knihu velmi doporučuji.

01.04.2020

Zuzanin dechZuzanin dechJ. Katalpa (pseudonym)

Dolehla na mě zvědavost, takže jsem si knihu koupila a podpořila tak i českou autorku. Co mě hned zarazilo, jak je kniha napsaná, žádná přímá řeč, strohý styl psaní, kratší věty. Ve výsledku mi to ale nevadilo, protože díky čtivosti a svižnosti, jsem měla knihu rychle přečtenou.
Ze začátku je příběh nenápadný, nevinný a hravý. Dospívání má také své kouzlo, ale na obzoru se začnou objevovat mraky, které do doposud poklidného života přinesou bolest a ztrátu, ale i lásku. Dospělost už neoplývá ničím krásným, je to smutné, útrpné období. Závěr mě nepřekvapil, protože jsem tušila, že po tak drásajícím a vyčerpávajícím osudu jejího života, toto zadostiučinění muselo přijít.
Kniha se mi velmi líbila, mohla mít ale o pár stránek více :-)

13.06.2021

Dášeňka čili Život štěněteDášeňka čili Život štěněteKarel Čapek

Kdo chtěl zakusit od pana Čapka něco jiného než například R.U.R. nebo Bílou nemoc, určitě se mu zalíbila Dášeňka. A komu taky ne? I já jí podlehla. Milovníci psů toto dílo ocení, už jednom pro ten fakt, že Karel Čapek měl psy rád a o to víc knihu Dášeňku jsem měla a mám ráda. Dílo je i poučné a ukazuje dětem, co obnáší mít mazlíčka a že pes není věc, ale živá bytost, která má své city. Plusem jsou dobové fotky, které dávají knize magickou moc. Knížka je líbezné, miloučké a roztomilé dílečko, které by nemělo chybět v každé knihovničce.

20.01.2018

Dopisy, které nikdo nečetlDopisy, které nikdo nečetlIona Grey

Nebyla jsem si jistá, jestli si mám knihu přečíst, ale když byla k dostání v knihovně, dala jsem jí šanci. A dobře jsem udělala! Takhle si představuji román pro ženy. Jako něco kouzelného a nevyzpytatelného. Láska je zde čistá, jemná, romanticky nevtíravá. Příběh Dana a Stelly mně přirostl k srdci a hltala jsem každou stránku, abych se dozvěděla, proč nezůstali spolu. Konec je sice smutný, ale já se slzami na tvářích dočítala poslední stránku a byla jsem šťastná, že se opět setkali a našli v duši i v srdci klid.
Kniha se moc pěkně četla a já nemůžu dát nic jiného než plný počet.

06.03.2018

R.U.R.R.U.R.Karel Čapek

Kniha je neuvěřitelnou nadčasovou klasikou, kterou by si měl přečíst každý, ať už jako povinnou četbu nebo vám ji jen tak doporučí váš známý. Když jsem byla mladší a měla ještě pár let do maturity, zatvrdila jsem se, že Čapka číst nebudu. Jak přibyly léta, přibyl i rozum. K. Čapek krásně a věrohodně napsal o nebezpečí a strachu z vývoje techniky. Kniha byla lehká na čtení, napínavá s varovným ponaučením na konci.

07.01.2018

Hora mezi námiHora mezi námiCharles Martin

Tak jsem zase nešlápla vedle a odnesla si pěkný, knižní zážitek. Hora mezi námi je výborný, dobrodružný survival román s lehkým podtónem romantiky.
Je zima a přicházející sněhová bouře a na letišti spěchá na svou svatbu Ashley, stejně tak pospíchá i chirurg Ben za svými pacienty. Oba nasednou do letadla, které by je mělo rychle dopravit domů. Ale letadlo se zřítí a je čeká boj o holý život.
Kniha je vážně neuvěřitelně čtivá, napínavá. Bena jsem si ihned oblíbila i ten jeho realistický pohled na svět. Ashley byla silná žena se smyslem pro humor a ohromila mě jejich velká vůle zůstat na živu. A kdo by si nezamiloval Tanka/Napoleona?
Je to úžasná kniha o odvaze, naději, strachu a lásce a pokud ještě váháte, tak vůbec neotálejte!
A já se jdu mrknout na film :-)

16.03.2018

Poslední z bohůPoslední z bohůRick Riordan

Všechno hezké jednou končí, ale vzpomínky, na úžasnou sérii Percy Jackson, ty budou trvat věčně. Poslední kniha mě neskutečně bavila, na vtipnosti trochu ubrala, protože se bojovalo o všechno. Bitva o New York patří k tomu nejlepšímu v knize. Akční scény byly velmi povedené, nápadité a neustále mě to znovu a znovu vtahovalo do děje. Paní O'Learyová byla úžasná a takového mazlíka bych taky chtěla.
Závěrečná konfrontace s nepřítelem byla hodně zajímavá, emotivní s překvapujícím odhalením.
Pro mě to bylo pohodové čtení, které umí pobavit, rozesmutnit, šokovat a nebo se něco nového dozvíte o mytologii Řecka.
Rozhodně s touto sérií nekončím a přečtu si od autora další díla :-)

02.04.2021

SmrtkaSmrtkaNeal Shusterman

Co jiného bych měla napsat než že, Smrtka je opravdu zdařilé dílo a mně se kniha velmi líbila.
Od začátku to má spád, je to čtivé, napínavé, kniha obsahuje plno zamyšlení hodných, zajímavých myšlenek a příběh je prokládán i částmi deníků jiných Smrtek, což byl skvělý nápad. Při částech kde docházelo k pokosení, mi občas přeběhl mráz po zádech, části jsou opravdu někdy kruté a emocionálně vypjaté.
Rowan a Citra byli sympatičtí hrdinové, kteří se se svou rolí učedníka zhostili každý po svém.
Smrtka je nadčasové dílo a já se těším na pokračování :-)

20.06.2018

Meč osuduMeč osuduAndrzej Sapkowski

Druhý díl mě sice bavil o něco méně než první, ale rozhodně mě to neodradilo, abych pokračovala v dalších dílech. Přijde mi, že povídky v tomto díle jsou složitější. V některých pasážích bylo až moc filozofování a málo akce na to, abych udržela pozornost. I přesto mě to bavilo, je to sice těžší čtení a na úvod hlavního příběhu si musíte počkat na dvě poslední kapitoly. Mně to nevadilo a přišlo mi to zajímavé zpracování. Jen epilog jsem nečetla, ten si nechám po dokončení série.
Marigold je zábavná postava, která umí z nepříjemných situací, vždycky nějak vybruslit a ještě si z toho udělat srandu.

09.10.2021

Krev elfůKrev elfůAndrzej Sapkowski

Oproti dvěma předchozím dílům, které jsou povídkové, se Krev elfů jako první samostatný příběh o Geraltovi a Ciri četl o poznání lépe. Příběh je ucelený a soustřeďuje se na hlavní hrdiny. Líbí se mi, že Yennefer a Marigold dostávají více prostoru, protože na těchto postavách mi začíná více záležet.
Nevadily mi ani kapitoly popisující vývoj politické situace a jak se s nimi vládci vypořádávají a s tím i spjaté nekalé činnosti na odstranění vybraných postav.
Kniha se četla velmi dobře, ilustrace byly krásnou součástí tohoto úžasného příběhu, ve kterém hodlám pokračovat. :-)

16.10.2021

Bílá nemocBílá nemocKarel Čapek

Karel Čapek je a bude jeden z nejlepších českých autorů. To, že se to nebál napsat a vydat, můj obdiv k němu ještě stoupl. V dobách předválečných se nebál apelovat na nebezpečí hrozící ze strany fašistického Německa. I když kniha je krátká, najde se zde plno silných myšlenek a varování.
Bílou nemoc jsem viděla i zinscenovanou, hlavní roli maršála hrál pan Martin Štěpánek a na mě to udělalo velký dojem.

09.01.2018

Temné hlubinyTemné hlubinyRobert Bryndza

Tento díl se mi líbil ještě více než ten předešlý. Bavilo mě to od začátku do konce. Opět jde o nenáročnou četbu, která je napínavá a styl psaní je pochopitelný.
V tomto díle se Erika začala jednat podle pravidel a nedělala hloupé přešlapy, ale co se týče jejího osobního života, tam je to na pováženou.
Děj je doplněn o kapitoly popisované z pohledu cizí osoby, které byly fajn a měly své opodstatnění, aby se vyšetřování přiblížilo ke svému závěru.
Kdo má rád vyšetřování starých případů, rodinná dramata, směle do toho :-)

17.04.2020

NastereaNastereaPetra Stehlíková

Tak jsme se všichni dočkali a po čtyřech letech je tu další pokračování úžasné série od Petry Stehlíkové. Čekání na další díl bylo opravdu dlouhé a obávala jsem se oprávněně, protože z předešlého dílu jsem si pamatovala nepatrné útržky. Proto mně dělalo problém se ze začátku do knihy začíst, ale postupem času se to zlepšilo.
Ilan jsem měla ráda, ale tady se ukázalo, že se z ní stává puberťák, kterým cloumají hormony.
Byla jsem vděčná, že opět můžu být součástí tak skvěle vymyšleného světa. Velkým pomocníkem mi byl slovníček na konci knihy, protože v knize je použito plno cizích výrazů. K tragické smrti jedné z postav se ani nebudu moc vyjadřovat, protože bych si svými slzami zničila počítač.
Je pravda, že někdy toho tajemna, záhadných čísel a jmen bylo trochu moc, takže jsem se občas ztrácela a nedávalo mi to smysl. A i neustálým opakováním hádanek, na které se stejně nenašlo odpovědi. Když už jsem byla ale pohlcena koncem, který mně sebral dech a nějakým způsobem všechno do sebe zapadalo, najednou byl konec.
Takže se budu modlit ke všem svatým, aby autorka si pospíšila s dalším pokračováním.

08.06.2021

BabičkaBabičkaBožena Němcová

Babičku jsem si k maturitě nevzala, ale přeci jenom jsem si ji přečetla. Jde o náš národní klenot a alespoň jednou za život by si to člověk měl přečíst. Babička je líbezné, kouzelné a laskavé dílo. Nečetla se mi zrovna nejlíp, jazyk v knize je krásný, ale pro naši generaci zastaralý a nesrozumitelný. Do paměti se mi asi nejvíc z celé knihy vryla zpívající Viktorka na splavu. Moc se mi líbily popisy krajiny, zase to dokazuje, jak ta naše malá zemička je nádherná.

15.01.2018

Někdo cizí v doměNěkdo cizí v doměShari Lapena

Někdo cizí v domě nabízí poklidné, nenáročné a lehce napínavé čtení, kniha je tak ideální pro tyto slunné dny. Tento thriller se mi líbil více než Manželé odvedle, z nichž jsem měla rozporuplné pocity.
Kniha je čtivá díky strohému stylu psaní, nejsou tam zbytečné odbočky nebo dlouhé pasáže o ničem, příběh je svižný, jednoduchý s překvapivým koncem, který by si zasloužil pokračování.
Žádná hitparáda to není, ale když si knihu vezmete na dovolenou, jistě chybu neuděláte :-)

04.08.2018

Projekt KronosProjekt KronosPavel Bareš

Na Projekt Kronos jsem se těšila, ale bála jsem se těch až moc pozitivních reakcí na knihu, abych z ní pak nebyla jenom zklamaná. Ale ty pozitivní recenze a odezvy si kniha zaslouží, protože mně se to neskutečně líbilo. Kdybych nevěděla, že je to od českého autora, myslela bych si, že kniha je od zahraničního autora. Příběh je dobře vypracovaný, na to že jde o první autorovu knihu, tak stylem to vypadá, že knihy píše už nějaký pátek.
Svět, který Pavel Bareš vytvořil, je tak zlý, nebezpečný, tajemný a i strašidelný.
Kniha je čtivá, nabitá akcí, zvraty a velké plus za dodatky, které příběh doplňovaly.
Obdivuji autora, jak příběh tak skvěle sestavil, aby nakonec vše do sebe časově zapadalo. Nevěřila jsem svým očím, dokud jsem nedočetla poslední kapitolu s uspokojivým úsměvem na rtech.
A kdy že vyjde druhý díl? :-D

28.12.2018

Než jsme byly tvojeNež jsme byly tvojeLisa Wingate

Takové typy knih běžně nečtu, ale něco mi říkalo, že přečtení knihy nebudu litovat. Příběh plyne jako voda v řece, ke které měly vztah děti, jež byly odloučeny od svých rodičů a domova, aby se staly loutkami k dosažení moci a peněz.
Kniha je nádherná, smutná a šokující. Doteď jsem neměla tušení o Georgii Tannové a jejím nelidském obchodování s dětmi, proto i oceňuji poznámku autorky na konci, kde vše vysvětlila.
Takže knihu moc doporučuji, ale při čtení vás jistě mnohokrát zabolí srdce nad osudy dětí, které musely podstoupit neuvěřitelná muka.
Co si kniha vůbec nezaslouží, je plno chyb, které přímo bijí do očí a knihu to znehodnocuje.

09.02.2019

Osvětimská ukolébavkaOsvětimská ukolébavkaMario Escobar

Příběh Helen a jejích pět dětí je neskutečně citlivý, smutný a depresivní. Myslím si, že pro ženy, které mají děti a nebo které jsou v očekávání, se kniha nemusí líbit. Utrpení dětí popisováno v knize bylo srdcervoucí. Helen obdivuji, že se dokázala postarat nejen o své děti, ale i o cizí a že i v takovém pekle jako byla Osvětim, jim dokázala vytvořit malý ráj, kde na chvíli zapomněly na bolest a utrpení.

22.12.2020