Lokina Lokina komentáře u knih

Vzhůru za slávou Vzhůru za slávou Soman Chainani

Bylo zase hezké se vrátit do tohoto světa, protože předešlé díly se mi velmi líbily. Na pokračování je to dobře čtivé, poutavé, nenudilo mě to a doplněné o krásné ilustrace. Co mě vadilo, bylo chování některých postav. Na Sofiinu povýšenost jsem si tak nějak zvykla, ale Tedros mě zklamal, pořád si stěžoval, fňukal, jakoby autor nevěděl, co s jeho postavou. Čarodějnice jsem si oblíbila a vždycky co se objevily, tak mě čtení bavilo víc.
Konec skončil twistem, který mě sice nezaskočil, ale i tak navnadil na další díl :-)

07.06.2022 4 z 5

Sestry z Osvětimi Sestry z Osvětimi Roxane Van Iperen

Začátek knihy se moc dobře nečetl, ale postupně jsem se začala orientovat. I přesto ne že by mě to nebavilo, první čtvrtina knihy byla trochu utahaná, plno jmen a postrádala jsem nějaké hlavní spojení s hrdinkami.
Děj začal být zhruba od poloviny zajímavější a čtivější, bohužel i temnější a depresivní, jak to u těchto knih bývá zvykem. Rozhodně nelituji, že jsem si knihu přečetla, protože jsem se zase dozvěděla něco navíc.

16.05.2022 4 z 5

Okamžik pravdy Okamžik pravdy Kasie West

Knížky od Kasie West jsou pro mě guilty pleasure. A tato není výjimkou. Příběh je sice jednoduchý a předvídatelný, na druhou stranu je to oddychové, milé a velmi příjemné čtení.
V knize se nenajde moc výraznější akce, bavilo mě ale hledání identity Heatha Halla a spolu s tím spojené události, kde se objevoval. Konec byl fajn a těším se na další knihu :-)

17.03.2022 4 z 5

Šampion Šampion Marie Lu

Musím přiznat, že zhruba první polovina mě moc nebavila. Ne že by se to nečetlo dobře, ale nenašla jsem tam nic zajímavého, co by děj nějak výrazně posunul dopředu. Nakonec ale od půlky se tam začala objevovat akce, takže to začalo být napínavější, více čtivé.
Rozumnou formou bylo i vysvětleno rozdělení USA, za což jsem ráda.
Romantická linka byla za mě snesitelná. S koncem jsem byla spokojená a překvapená. Není to typický happyend, ale určité milé kouzlo to mělo.

05.03.2022 4 z 5

Fenomén Fenomén Marie Lu

Druhý díl mě bavil o trochu více než první. Hodně věcí se dalo předvídat, ale našlo se tam i pár nečekaných překvapení, které děj posunuly dopředu. Je to typická YA jednohubka, která neurazí a ani nenadchne. Příběh byl o proti prvnímu dílu, aspoň za mě, více poutavější, napínavější a akčnější.
Romantická linka zde sice dostává více prostoru, je to rozhodně milé, naivní a nevinné. Mě ale nijak nezaujala ani nenadchla. Fandím ústřední dvojici, prostě už mě nebaví ty typické teenagerovské hádky a usmiřování.

26.02.2022 4 z 5

Legenda Legenda Marie Lu

Jsem na tento typ literatury stará, ale mě to hodně bavilo. Série nebude patřit k mým nejoblíbenějším, ráda si ji ale přečtu celou do konce.
Co musím pochválit, je čtivost knihy. Děj plynule ubíhal, žádné nesmyslné odbočky ani zbytečné pasáže, které s dějem nesouvisí.
Proti romantické lince nic nemám, nijak do děje nezasahovala, byla taková nevýrazně milá. Hlavní zápletka se zdála být předvídatelná, ale ke konci dokázala hodně překvapit, takže se těším na další díl. Kniha je vyprávěna dvěma postavami, což jenom schvaluji, protože díky tomu příběh byl aspoň pro mě více poutavější. A pevně věřím, že ve druhém díle se více dostaneme za hranice Republiky a dozvíme se více o fungování světa.

19.02.2022 4 z 5

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

Knihu jsem si chtěla přečíst na popud filmu, který je inspirovaný právě Světovou válkou Z. Dlouhou dobu kniha nebyla k mání a kupovat ji za hříšné peníze na bazarech, jsem nechtěla. Velkou radost mi udělalo, že kniha byla opět vydaná a já si ji mohla za normální peníz zakoupit.
Kniha se mi líbila, některé části se mi četly hůře a moc mě nebavily, to byly například kapitoly popisující politiku a její řešení se zombie, uprchlíky. I když jsem tyto kapitoly musela číst pomaleji, abych tomu porozuměla, ve výsledku ten politický "bordel" dával smysl, autor si opravdu dal záležet a věděl o čem píše.
Samozřejmě, že mně se nejvíce líbily kapitoly popisující přeživší a jejich boj se zombie. Byly napínavé, zajímavé, místy i strašidelné (katakomby pod Paříží). Já tématiku zombie mám ráda, takže celkově kniha mě velmi zaujala a mohu ji doporučit :-)

16.02.2022 4 z 5

Cizinky ve vlaku Cizinky ve vlaku Lisa Unger

Pro tyto chmurné, zimní dny a večery je kniha dobrou volbou. Nemůžu říct, že se mi nelíbila. Z tohoto žánru jsem ale četla lepší kousky. Příběh byl čtivý, napínavý a zajímavý. Líbilo se mi postupné rozuzlení celého příběhu, jen jsem čekala ještě něco více šokujícího. Taktéž velké plus za vyprávění z pohledu více postav, toto nikdy neomrzí a zvlášť této knize to jenom prospělo. Příběh není pak tak jednotvárný a hezky to odsýpá.
Z knihy nejsem nadšená, ale ani mě nezklamala. Je to fajn oddychovka.

08.02.2022 3 z 5

Obsidio Obsidio Amie Kaufman

Já jsem velmi spokojená. Předchozí díly mě nadchly a závěrečný díl byl třešničkou na dortu. Při čtení jsem se neskutečně bavila a každému, kdo má rád sci-fi, určitě srdce zaplesalo nad touto knihou.
Nejde to jinak než vystihnut slovy jako famózní, dechberoucí, napínavé, vtipné. Romantická linka zde tak netlačí na pilu, ale když už se objeví, není otravná, ale milá a srdcervoucí.
Jsem velmi potěšena za tak výborný konec. Hodně si to pohrálo na moje nervy, ale stálo to za to. A už teď mi ta banda chybí :-)

30.01.2022 5 z 5

Gemina Gemina Amie Kaufman

První díl se mi velice líbil, bylo to zase něco jiného, neokoukaného. Druhý díl mě nezklamal, čtení jsem si užila do poslední stránky.
Jen mě mrzelo, že děj tak hrozně moc ubíhá. Napomáhalo k tomu i to, v jakém formátu je kniha psaná. Ale to knize vůbec nemám za zlé, protože ke konci nastaly tak velké zvraty, že jsem musela zpomalit ve čtení, aby můj mozek všechny informace zpracoval.
Ke grafické stránce nemám, co vytknout. Zajímavý nápad jak ještě více zaujmout čtenáře a to si myslím, že kniha splnila.
Jen trochu mi vadil věk hlavních hrdinů, bylo drsné, že dokázali zpacifikovat jednotku zabijáckých agentů, ale oni pak z toho vzešli jako neschopná banda, která si nedovedla poradit s párem teenagerů.

23.01.2022 5 z 5

Aliance Aliance Veronica Roth

(SPOILER) Po dočtení posledního dílu jsem cítila úlevu, že je konec. Jak u předešlého dílu autorka i zde použila plno akce, aby vyplnila prázdná místa. Konečně jsem se dočetla, co zapříčinilo pád společnosti. I když mě díl moc nezaujal, líbila se mi myšlenka, že každého nelze řadit do škatulek, každá bytost má svoji jedinečnou osobnost a možnost volby. A proto i když mě Trisina oběť nijak emocionálně nezasáhla, v jistém směru jsem jí tu odvážnost a lásku uvěřila a nebyla až do konce jenom protivnou šestnáctiletou holkou.
Líbilo se mi i, že konečně příběh byl vyprávěn více postavami. Tak jsem měla větší motivaci, dočíst to do konce. Vztah mezi Tris a Tobiasem byl jak na horské dráze, nedokázala jsem s nimi sympatizovat. Pokaždé když nebyli spolu a každý si šel svou cestou, řešili problémy zvlášť, vůbec mi to nevadilo a měla jsem je radši.
Trilogie jako taková špatná není, je to typická YA. Věřím, že své příznivce si našla a asi i stále najde. Mě moc neoslovila, ale jsem ráda, že jsem měla možnost si ji přečíst.

16.01.2022 4 z 5

Rezistence Rezistence Veronica Roth

Tak jsem si myslela, že ve druhém díle se příběh výrazně posune a nabídne nám aspoň trochu více informací o světě, ve kterém se to odehrává. Aby se člověk nenudil při čtení, knize nechybí dostatek akčních scén. Na škodu to rozhodně není, ale připadá mi to, že to zaplňuje jinak unylý příběh, aby se tam něco dělo a člověk se stejně nic nedozví.
Hodně mi vadila postava Tris s jejím zachranitelským komplexem a neustálým lhaním Tobiasovi. O jejich vztahu ani nemá cenu polemizovat. Jednou se milují a ve druhé kapitole se hádají, jak manželé po dvaceti letech a pořád dokola. Ale je to čtení po teenagery, tak se to musí brát s rezervou.
Peter se svým špatným charakterem na mě v prvním díle neudělal moc velký dojem, ale byla to aspoň postava, která dokázala zaujmout a v tomto díle jsem si ho ještě víc oblíbila, tak doufám, že v dalším díle dostane více prostoru.
Závěr se opět nese v akčním duchu a já se modlila, abych konečně dostala nějaké informace. To málo co jsem se dozvěděla, se stejně rozvine až v posledním díle, takže hned se na něj vrhnu.

10.01.2022 3 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Film jsem viděla jako první, ale už je to dlouhá doba a pamatuji si jenom základní informace. Mohu říci, že kniha se mi líbila mnohem více. Dávno už nejsem věková kategorie hlavní hrdinky, čtení jsem si i tak užila. Mám tam pár věcí, ke kterým mám výtku, kniha nebude určitě patřit mezi mé nejoblíbenější.
Rozhodně zajímavý je svět, ve kterém se to odehrává i jednotlivé frakce. Mrzí mě, že autorka si nedala práci a trochu více nás s tím neseznámila. Je fajn, že popsala frakce, jak fungují, jací lidé se do nich řadí, ale mně to přišlo málo. Chci se dozvědět, za jakým účelem vznikly a co vedlo k rozpadu světa. Na to si ale budu muset počkat, až do posledního dílu.
Je škoda, že příběh je vyprávěn jen z pohledu Tris. Je jí jenom šestnáct, život má před sebou, opustila rodinu, musí se sžít s cizími lidmi, ale někdy už toho bylo moc a přišlo mi to hrozně utahané. Kdyby byl vypravěčem i někdo jiný, hned by to dostalo rychlejší spád.
Závěrečná konfrontace byla asi nejlepší z knihy, bylo to napínavé, dynamičtější a dějově se to někam posunulo. Takže mi nezbývá než se pustit do dalšího dílu.

09.01.2022 4 z 5

Vláda vlků Vláda vlků Leigh Bardugo

Už to bude nějaká doba, co jsem četla Zjizveného krále, takže začátek pro mě byl trochu matoucí. Po pár kapitolách mi to začalo naskakovat a mohla jsem se ponořit do děje. I když s tím začítáváním jsem měla někdy problém, protože některé pasáže byly zdlouhavé a nezáživné. Zhruba od půli knihy příběh začal být více poutavější, přispělo k tomu i to, že je to vyprávěné z pohledů více postav, takže to nebylo tak jednotvárné.
Velice mě potěšili návraty postav z předešlých sérií, bylo to milé a ráda jsem si zavzpomínala.
Konec se nese v duchu nejednoho překvapení, akce a soubojů. Všechno se mi zdá ale uspěchané a nedomyšlené. Je hezké, že autorka pomyslela na případný další díl, ale jestli z toho nic nebude, zbyde plno otázek, na které chci a budu chtít znát odpověď.

30.12.2021 4 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Bylo skvělé se zase vrátit do světa Zaklínače. Když jsem si sérii kupovala, nemohla jsem vynechat ani tento díl. Moc mě to bavilo, jak intriky, souboje na krev a monstra. I když v knize je plno odboček, děj i přesto zůstával plynulý, čtivý, napínavý a nenudila jsem se, protože se tam pořád něco zajímavého objevovalo. Za mě je kniha velmi slušné zpestření celé série.

18.12.2021 5 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Tak i já jsem konečně dočetla poslední díl. A musím říci, že někdy to bylo zdlouhavé čtení. Zaklínače jsem si zamilovala, tak přeci bych to měla dotáhnout do konce.
Ze začátku knihy jsem byla trochu zmatená a nevěděla, co mám očekávat. Postupně když jsem se do příběhu začetla víc, se to začalo číst mnohem lépe a příběh rychleji ubíhal.
Nejlepší na knize byla závěrečná bitva, její surový popis, vyprávění z pohledu více postav. Neskutečně mě to bavilo, protože to bylo napsáno vážně bravurně.
Co vám budu povídat, i mě velmi zklamala smrt několika postav. Bylo mi jasné, že se to neobjede bez obětí, ale takovýmto způsobem se zbavit více postav, které si oblíbíte, mně přijde dost hrubé a odbyté.
Při rokování králů a rozdělení válečné kořisti, se mi chtělo trochu usínat, ale brala jsem to tak, že to k tomu prostě patří.
Z velkého finále nejsem ani nadšená, ani zklamaná. Líbilo se mi to, ale čekala jsem trochu více pompéznosti. Ale dostal mě jeden velký zvrat, který si autor nechal až nakonec, za to mu tleskám.
Určitě nelituji, že jsem si přečetla Zaklínače, do mého malého knižního světa, přinesl něco nového a jsem za to ráda :-)

04.12.2021 4 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Opět jsem se neskutečně bavila. Styl vyprávění je trochu jiný, ale knize to neubírá na její čtivosti. Líbilo se mi, že příběh je zachycen z pohledu více postav. Sice toho bylo trochu moc informací, ale mně to přišlo víc napínavější a nápaditější. Akční scény, někdy více drastičtější, jsem si užila. Surovost, bolest, bezmocnost, beznaděj, bez toho by to nebylo ono.
Stejně jako u předešlých dílů, mě velice bavily kresby, které jsou součástí knihy.

14.11.2021 5 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

To byl opravdu Křest ohněm, jak má být. Lepší název nemohl vystihnout podstatu knihy. Totiž nervy drásající pochod hrdinů přes válkou zničené země a aby to přežili, musí všichni tahat za jeden provaz a věřit si. Do toho opět zasahující vyšší politika, která ať už vědomě nebo ne zamíchává s osudy hrdinů.
Tento díl se povedl. Kniha je velmi čtivá, napínavá, krvavá, šokující. Najdou se tam i veselé pasáže, které trochu mírní chmurnou atmosféru.
A abych nezapomněla, Regise jsem si ihned oblíbila, do dalšího dílu se začtu s ještě větší chutí :-)

01.11.2021 5 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Tak to byla parádní jízda. Příběh o Geraltovi a Ciri se mi začíná více a více líbit. Kniha je hodně čtivá, napínavá, dokáže i šokovat. Co je moje malá výtka a vyčetla jsem i z komentářů, je větší přítomnost politiky v příběhu. I já se někdy ztrácela, kdo je proti komu, musela jsem se hodně soustředit a už jsem se v těch politických sítích pak moc nemotala. Tyto pasáže se sice hůře četly, ale o to zajímavější pro mě byly.
Super byly i pasáže z pohledu jiných postav než hlavních. Pasáže takového charakteru mám velmi ráda, odhaluje nám příběh z jiné perspektivy, je to i záživnější a méně monotónní.
Čas opovržení je skvělá kniha, neváhejte a začtěte se do série Zaklínač :-)

27.10.2021 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Oproti dvěma předchozím dílům, které jsou povídkové, se Krev elfů jako první samostatný příběh o Geraltovi a Ciri četl o poznání lépe. Příběh je ucelený a soustřeďuje se na hlavní hrdiny. Líbí se mi, že Yennefer a Marigold dostávají více prostoru, protože na těchto postavách mi začíná více záležet.
Nevadily mi ani kapitoly popisující vývoj politické situace a jak se s nimi vládci vypořádávají a s tím i spjaté nekalé činnosti na odstranění vybraných postav.
Kniha se četla velmi dobře, ilustrace byly krásnou součástí tohoto úžasného příběhu, ve kterém hodlám pokračovat. :-)

16.10.2021 5 z 5