Lina_S Lina_S komentáře u knih

Dívka na kolejích Dívka na kolejích Heather Gudenkauf

(SPOILER) Opravdu mě mrzí, že tady půjdu téměř proti všem, ale za mě to bylo veliké zklamání. Téma výborné, aktuální a důležité, o tom žádná, i vyšetřování se mi líbilo, i když je asi pravda, jak tu někdo psal, že by ve skutečnosti probíhalo asi rychleji. Ale já prostě miluju klasicky vystavěné detektivky a uznávám, že jsem poněkud přehlédla, že tahle kniha detektivkou není. Kdyby byla, mohla bych citovat pana Josefa Škvoreckého, že autorka hrála s čtenářem nepoctivou hru. Ten závěr mi připomněl naši čestinářku ze střední školy, která nám při psaní slohu říkala: "Když si nevíte rady, jak z toho ven, hlavně nepište, že hlavní postava se probudí a všechno se jí to jen zdálo." To bylo otřepané, už když se do seriálu Dallas vrátil Bobby Ewing. Tady se sice hlavní hrdinka nevzbudila ze sna, ale v příběhu bylo několik podezřelých, které mohli čtenáři považovat za pachatele, a autorka prostě za každou cenu chtěla, aby byli všichni úplně vedle. Za každou cenu. Za cenu toho, že rozzuzlení mi přišlo už fakt přitažené a autorka si musela pomoci tím, že postavě přeskočilo, a hlavně za cenu toho, že závěr nekorespondoval se začátkem. No, moje chyba. Ale jinak se mi autorka nezdá úplně beznadějná a další její knížka už má štítek "detektivka", takže to s ní ještě zkusím.

25.04.2024 1 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Předchozí kniha této autorky mě nadchla, asi víc než většinu lidí tady, moc jsem se těšila na další, ale je to pro mě docela zklamání.

24.11.2020 2 z 5

Šílené výčitky Šílené výčitky Liane Moriarty

Dlouho jsem nečetla knihu, kterou jsem opravdu nevěděla, jak mám hodnotit. Byla to moje první kniha od Liane Moriarty a začít číst jsem ji musela třikrát. Opravdu třikrát. Začátek, v podstatě první polovina knihy, se odehrává ve dvou časových osách, minulost a současnost, a je jasné, že v minulosti se NĚCO stalo. Asi je správně, že nikde nezazněl ani náznak toho, CO se stalo, takže to čtenář opravdu ani netuší, ale přiznám se, že pro mě byl ten začátek opravdu úmorný. Dvakrát jsem knihu odložila a neměla chuť se k ní vrátit. Říkala jsem si, že víc než dvě hvězdičky nemůžu dát.

Pak se ono NĚCO doopravdy stalo, kniha se rozjela, napětí, akce, začetla jsem se a bavila, říkala jsem si, tak dobře - tři hvězdičky. Násladovaly některé události, které mi přišly až trohu přitažené za vlasy a nereálné a já jsem znovu chtěla hodnocení o jednu hvězdičku snížit. Ale konec se mi líbil, takže nakonec za tři.

Pozor, malý spoiler: Hollyinu roli v příběhu jsem odhadla téměř hned, ta mi přišla průhledná od chvíle, kdy se ono NĚCO stalo. Ale Harryho roli jsem nepoznala. Jeho úloha přinesla nádherné, smutné a pro mě, přiznám se, dojemné rozuzlení, za které dávám tu jednu hvězdu navíc.

20.04.2019 3 z 5

Tajná večeře Tajná večeře Raphael Montes

Náhodně vybraná kniha. Nejsem milovníkem hororů. Takže když začaly opravdu naturalistické scény, chtělo se mi knihu zaklapnout a odložit s tím, že tohle nedám. Neudělala jsem to. Kniha se rozjela, její podstatou začal být příběh čtyř přátel, jejich milostné vztahy, vztahy s rodiči, vývoj jejich osobností ve víru událostí. Byla jsem rozhodnutá dát dvě hvězdy. Za senzačně nečekaný konec zvedám na tři. Takže nakonec ano, celkem dobré čtení. Pro trochu silnější povahy.

12.11.2018 3 z 5

Žízeň po životě Žízeň po životě Irving Stone (p)

Do čtenářské výzvy mi chyběl poslední bod - Kniha doporučená kamarádem. Obrátila jsem se proto na svou nejlepší kamarádku, jestli by mi mohla nějakou doporučit. Odpověděla: "Jako první mě napadla Žízeň po životě od Irvinga Stonea. Ale je to životopis Vincenta van Gogha, tak nevím, jestli by to zrovna tebe bavilo." Uklidnila jsem ji, že čtenářská výzva je právě proto výzvou, že sáhnu i po knize, kterou bych jinak nečetla. Je pravda, že moje znalosti v oblasti malířství končí tím, že Leonardo namaloval Monu Lisu a Michelangelo Sixtinskou kapli, ale je to moje nejlepší kamarádka v tom nejlepším slova smyslu, knížku do výzvy mi nemůže doporučit nikdo jiný, to prostě nepřipadá v úvahu. Smířila jsem se s tím, že tohle čtení patrně nebude úplně můj šálek čaje, ale i o tom mimo jiné přece čtenářská výzva je. Když mi pak objednanou knihu v knihovně přinesli, napadlo mě při pohledu na její tloušťku, že i nejlepší přátelé mohou být velmi krutí. :-) Ale knížka tisíckrát překonala veškerá má očekávání! Jejích téměř čtyři sta stránek jsem nadšeně zhltla za dva večery. Není to příběh o malířství, je to příběh o životě. Je to čtení plné zvratů, často krutosti, bolesti, mockrát se mi chtělo nad tou beznadějí brečet, a přesto je to čtení krásné, kniha si mě připoutala od začátku až do konce. Nejlepší kamarádka mě prostě nemohla zklamat a já jí moc děkuju. A nejen za tuhle knížku.

06.12.2017 5 z 5

Rubikova kostka Rubikova kostka Vratislav Maňák

V jedné rovině pamětníci líčí události plzeňských dějin, ve druhé členové rodiny vzpomínají na vlastní minulost. Ta paralela je nádherná. Mnoho lidí vylíčí tutéž událost každý trochu jinak. A už nelze určit, jak to vlastně bylo, co se doopravdy stalo. Za mě super.

16.10.2017 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Původně jsem myslela, že dám tři hvězdy, i když se mi kniha moc nelíbila, charaktery mi přišly hodně nelogické až nereálné. No ale za ten konec to musím snížit na dvě.

25.08.2017 2 z 5

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

Když jsem byla uprostřed knihy byla jsem rozhodnutá dát pět hvězd, kniha mě naprosto uchvátila. Ale konec mi přišel už až příliš překombinovaný. Jinak dobrá oddychovka, takže za čtyři.

14.07.2017 4 z 5

Ke knize mě přivedla Čtenářská výzva a podle anotace jsem si představovala něco jiného. Začátek mě zaujal, ale od příjezdu Jacoba na ostrov už mi to všechno přišlo trochu "přitažené", asi s věkem ztrácím fantazii. Fotografie jsou zajímavý nápad a určitě jsou moc krásné. Přečtu si i další díly, chci vědět, jak to dopadne.

10.07.2017 4 z 5