LilyFair LilyFair komentáře u knih

Kuchař Kuchař Martin Suter

Nebyla jsem nijak nadchlá. Děj knihy mi přišel ze začátku velmi zajímavý kvůli tomu, jak Maravan upravoval a zpracovával různá tamilská jídla a potraviny. Bohužel, tohle je jedním z ústředních tématů celé knihy a číst to neustále dokola mi přišlo už opravdu nezajímavé. Kdyby Suter trochu toho vaření v ději vynechal, určitě by to knize neuškodilo a dodalo jí to i určité napětí v hlavním ději...

02.09.2013 3 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Tohle je jedna z nejnádhernějších knih, co jsem poslední dobou četla.
V Irvingových knihách je prostě vše: radost, smutek, absurdita, sexualita, výsměch, věda... od všechno dostanete trochu a to je to úžasné.

- a jestli je takhle kniha lepší než Svět podle Garpa? O malinký kousek ano.
Rozhodně doporučuji přečíst! Ani nebudete vědět, kam stránky ubíhají.

(myslím, že jsem se zamilovala do Homera.)

23.08.2013 5 z 5

Prokletý ostrov Prokletý ostrov Dennis Lehane

Jsem rozpolcena. Chvílemi jsem se musela ke čtení opravdu nutit a to ráda moc nemám. Člověk by měl číst s lehkostí a hltat každou stránku. Na druhou stranu má ale kniha brilantní téma - psychiatrická léčebna, která je zastřena mnoha tajemstvími, vyšetřovatel, který hledá uprchlou pacientku... a co je nejlepší - konec! Vůbec neočekáváte, že se všechno takhle vyvine a ještě dlouho potom přemýšlíte, jak to tedy opravdu bylo.

Nejprve jsem shlédla film a teprve potom sáhla na po knize, což se prokázalo jako osudová chyba, takže to tak nedělejte!!! :) Raději si přečtěte první knihu.

23.08.2013 3 z 5

Láska je jen slovo Láska je jen slovo Johannes Mario Simmel

10 hvězdiček. Víc snad nemusím psát.

25.07.2013 5 z 5

Mým marodům – Jak vyrobit pacienta Mým marodům – Jak vyrobit pacienta Jan Hnízdil

Naše medicína je na tom opravdu hodně špatně... technicky možná ne. Lékař ale k člověku přistupuje jako ke kusu masa a ne jako k sobě rovnému stvoření.
Člověk má bolesi, jde k doktorovi, dostane prášky. "Přijďte za týden!" řekne doktor a přitom se na Vás pomalu ani nepodívá...

Obdivuji pana Hnízdila, že má dostatečně pevné nervy a bojuje. Bojuje za to, aby se celý tento medicínský kolos aspoň trochu změnil a zlepšil! Aby z nás nikdo nedělal pokusné králíky a nevyužíval nás.

Myslím, že jediná cesta k tomu, aby se člověk uzdravil, je najít příčinu zdravotního problému ve svém životě a snažit se ji vyřešit. A pokud to dotyčná osoba udělat nechce, tak tu jsou miliony prášků. Může si přece posloužit...

Výborná kniha.

20.07.2013 5 z 5

Prsatý muž a zloděj příběhů Prsatý muž a zloděj příběhů Josef Formánek

Knize by vůbec neuškodilo, kdyby měla o polovinu stránek méně. - občas se mi totiž zdálo, že se omílá pořád to stejné dokola a dokola. Celkově jsem byla trochu zklamaná.

Ke konci knihy byly ale moc krásné myšlenky, které určitě ocení každý člověk, který se už někdy stejně jako hlavní hrdina ocitl "na dně".

(jedenáctero: Miluj sám sebe! :))

01.07.2013 3 z 5

Snídaně u Tiffanyho Snídaně u Tiffanyho Truman Capote

Ikdyž hlavní hrdinka působí trochu nesympaticky, mně se moc líbila (je to pravděpodobně způsobeno i poutavým stylem psaní).

Ano, Holly byla sobecká vůči druhým, využívala své nápadníky a jen si zahrávala... ale přesto přeze všechno se mi líbilo, že dokázala žít. Dokázala si užít tento svět a dokázala vždycky udělat to co chtěla, bez toho aniž by měla výčitky svědomí. Nepropadala chmurným náladám a byla statečná i v těch zapeklitějších chvílích.

Moc pěkná kniha, ale FILM S AUDREY V HLAVNí ROLI JE OPRAVDU GENIÁLNÍ!!!!!
- vyjímečně mohu říci, že film je lepší než kniha.

01.07.2013 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Tak tahle kniha mě naprosto "umrtvila"! (viz. Holden Caufield)

- S Holdenem prostě cítite a prožíváte všechno . Dobré i zlé, smích i pláč. :))

Ikdyž kniha prakticky nemá žádný děj, pořád čtete a baví vás to. Ten jazyk je prostě skvělej a úžasně se čte!

17.06.2013 5 z 5

Paní Dallowayová Paní Dallowayová Virginia Woolf

V jednu chvíli čtete z pohledu jedné postavy a v další věte už z pohledu druhé.

Autorka podle mě skvěle vystihla myšlení jednotlivých postav. Úplně vidíte tu nit myšlenek, která se jim táhne v hlavě a sami jste potom donuceni si trochu zapřemýšlet také.

Výborná kniha!

12.06.2013 4 z 5

Divoká kachna Divoká kachna Henrik Ibsen

Ze začátku jsem se příliš neorientovala v postavách - kdo je kdo - a později mi občas unikaly i myšlenky, které se postavy snažili interpretovat...
Tento dojem určitého chaosu mě bohužel do konce knihy neopustil, proto hodnotím jen 2*. Asi nejsem typ na čtení dramat.

Děj je ale opravdu poutavý a zajímavý.

02.04.2013 2 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Když tohle člověk čte, musí být v souznění s Wertherem - cítit, vědět, co tím vším chtěl říct. Musí mít taky nějakou tu bolístku v srdci, aby vše pochopil správně.

Podle mě to byl totiž ne příliš originální příběh:
Chudák mladý Werther, neustále usiluje o dívku svých snů, byť mu je jasné, že ji nikdy nemůže získat. Ze všeho smutku a lítosti nad sebou samým páchá sebevraždu, aby ukázal jak moc trpěl a jak moc mu Lotta ublížila.

Je to už nějaký ten pátek co jsem tuhle knihu četla. Stejně se ale i s odstupem času můj názor na knihu nezměnil, jak to u některých knih bývá (potřebují čas, aby jste mohli zpracovat veškeré zážitky a dojmy).
Četla jsem to jako 14-ti letá holka a tenkrát mi přišlo nudné a zdlouhavé číst o zhrzené, neopětované lásce. Nenacházela jsem krásu ve Wertherových nešťastných pocitech, které vyléval na papír. A sama vím, že by mě to s největší pravděpodobností nebavilo i dnes.

27.03.2013 2 z 5

Monology Monology Milan Kundera

Nádherné! ... Ne. Některé básně nejsou nádherné, ale přímo překrásné!
Nikdy bych nečekala, že se poezie tak moc dotkne mého srdce.

Básně jsem nikdy nechápala. Tyhle ale chápat jdou...
5 hvězdiček rozhodně nestačí... !

15.03.2013 5 z 5

Medailony Medailony Zofia Nałkowska

Nejhorší je, že se tohle vše opravdu dělo - kniha o tom, čím vším si Židé museli (terpve nedávno!) projít.

a já se opět sama sebe ptám: Proč ze sebe lidé, kteří tohle všechno svým jednáním způsobili, dělali takové zrůdy? Kvůli Hitlerovi a jeho zvrácené ideologii? Chtěli se zavděčit? Vždyť museli vidět, že je to naprosto nelidské a bestiální.

Čím víc knih tohoto typu čtu, tím to víc nechápu... a vyvstávají jen další a další otázky, na které pravděpodobně nejde zcela odpovědět.

15.03.2013 4 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Ohromilo mě zamyšlení se nad faktem, co ten člověk dokázal vytvořit za dobu, kdy jiní jen pustošili, ničili a ubližovali si navzájem.
Proto:

! POJĎME KAŽDÝ ZASADIT STROM !

Snad tenhle svět bude jednou lepší... a my potom budeme moci říci: "Mám na tom také nějakou zásluhu".
I s vědomím, že ne každý naši práci ocení a pochválí.

01.03.2013 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Od nejslavnější tragédie všech dob jsem očekávala trochu víc...
Přesto ale nemůžu knize odebrat určité kouzlo, které rozhodně má a bude neustále mít.
Láska tady bude vždycky.

08.02.2013 3 z 5

Deset let s Václavem Havlem Deset let s Václavem Havlem Ladislav Špaček

Moc krásná a vtipná kniha, která ukazuje Václava Havla z jiné stránky. Takového jaký byl v okruhu svých přátel, během různých konferencí a zahraničních cest .. vtipný, charismatický, neskutečně lidský, intelektuálský a také trochu plachý a nejistý.
Václav Havel byl opravdová osobnost!
Zbývá už jen dodat známé motto (které rozhodně NENÍ naivní!):

Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí!

02.01.2013 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Obdivuji Kateřinu Tučkovou, že dokázala tak skvělým způsobem zpracovat toto těžké téma. Většinou se každý zajímá o to, jak bylo ublíženo Židům za 2. světové války. Bylo jim neskutečně ublíženo, o tom není pochyb. Ale jak se měli Němci tady, po válce? Všichni se hodili do jednoho pytle a podle toho se soudilo: "Jseš němec, tak jsi špatný". Nikoho nezajímalo, že někteří Němci nechtěli být Němci už tenkrát za války. Byli Čechy jako každý jiný. Měli ale tu smůlu, že jejich předkové pocházeli z Německa a v nich trocha toho němectví přece jen zůstala.
Líbilo se mi, jak byla v knize popisována různá místa v Brně (který dům byl rozbombardován, co stálo na jakém místěm, jak se všechno tenkrát po válce změnilo).

Je to pochmurný a smutný příběh, který se čte jedním dechem. Rozhodně zasloužená Magnesia Litera!

24.12.2012 5 z 5

Doufala jsem, že se nad touto knihou budu moci hlouběji zamyslet a trochu si zafilozofovat spolu s autorem. Spíše se mi ale zdálo, že Fulghum rozebírá příhody ze svého osobního života, které trochu "opepří" nějakou lehčí filozofickou myšlenkou, nad kterou se člověk ani nemusí pořádně zamýšlet.
Kniha se čte dobře. Fulghum má vtipný a poutavý styl psaní.

07.12.2012 2 z 5

Ze začátku byla kniha nezáživná. Musela jsem se "prokousávat" a hodně soustředit na to, aby myšlenky neulítavaly někam jinam. To byl ale bohudík jen začátek. Poté se děj rozjíždí na plné obrátky a už není co dodat.

Je to silná kniha, která stojí za přečtení.

27.11.2012 4 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Byla jsem mírně zklamaná. Ze začátku se mi kniha velmi líbíla, ale postupem času jsem se začala příliš ztrácet ve folklóru a v depresivním rozpoložení hlavního hrdiny, jeho přemítáním nad "zkaženým" životem.

19.10.2012 3 z 5