Lili94 Lili94 komentáře u knih

F. D. Roosevelt F. D. Roosevelt Stanislav Budín

Celkem čtivé, není to jinak dlouhé a autor zachycuje důležitá fakta. Ozvláštnění a autenticitu přináší prezidentovy projevy.

19.01.2016 3 z 5

Obranné strategie mužů a žen obviněných ze smilstva a cizoložství: Panství Třeboň na přelomu 17. a 18. století Obranné strategie mužů a žen obviněných ze smilstva a cizoložství: Panství Třeboň na přelomu 17. a 18. století Jaroslav Dibelka

Kniha obsahuje zajímavé informace, ale podle mě nebyl její obsah správně rozvržen. Kapitoly obsahují víceméně obecné informace, objevují se zde sice i jména a popis provinilců, ale to, co text ozvláštňuje, totiž úryvky z výpovědí, je zahrnuto v poznámce pod čarou. Co se celých poznámek pod čarou týče, jsou často delší než samotný text na stránce, což působí až rušivým dojmem a příliš často nás to vytrhuje ze souvislého čtení textu, navíc mimo výpovědi hříšníků obsahují ve velké míře odkazy na literaturu (což mi nepřijde nezbytné) a to, co bych očekávala, že obsahovat budou, tam není, a to sice překlady částí (hlavně výpovědí) v němčině. Rozhodně ne každý, kdo knihu čte, umí dobře německy, aby tomu porozuměl, a když na výpovědi reaguje autor dále v textu, takže potřebujete vědět, co je tam napsáno, měly by být poskytnuty překlady.
Celkově tedy 3 hvězdičky, přečtení mohu doporučit, je to zajímavé dokreslení toho, jak vypadal reálný život na vesnici 17. až 18. století.

12.10.2015 3 z 5