Lili

Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školceVšechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školceRobert Fulghum

„Sebrat dohromady to nejlepší, co v nás je, a darovat to.“

Síla psaSíla psaThomas Savage

Z mého pohledu hůře čitelné, pomalý děj a dokonce ani žádná postava neprosila o víc pozornosti. Smutný kout země, ve kterém je málokdo opravdu šťastný. Svět masek a těžko dosažitelných cílů.

Životem na zelenouŽivotem na zelenouMatthew McConaughey

Miluju když mě knížka překvapí. To se právě stalo. Ne standartní životopis, ale deník duše jednoho chlapa. Silný postřehy, životní záseky i rozjezdy. Nikdy by mě nenapadlo, že je McConaughey tak prozřetelný a takový srdcař, který se nebojí následovat intuici, i když mu rozum našeptává pravý opak. A ono to vychází!

***
„Je třeba, abychom si byli vědomi, co k sobě
v životě přitahujeme, protože to není
náhoda ani shoda okolností.
Pavouk ve své pavučině trpělivě čeká,
až k němu večeře dojde.
Ano, musíme jít za tím, po čem toužíme,
vyhledávat to, rozhodit sítě.
Ale někdy nemusíme věci dávat
do pohybu sami.
Naše duše je totiž jako nekonečný magnet.“

Žít lehceŽít lehceLucie Sedlářová

Citlivě napsané, s pochopením a úžasným vhledem do věcí a lidí kolem nás. Možná jsem se trochu obávala, aby ta lehkost nebyla trochu na sílu, ale vůbec ne. Bylo to nádherně hluboké a zároveň čisté jako ty lesy z fotografií, které nejde minout.

***
„Jen my sami se rozhodujeme, co budeme v daných situacích cítit a jak se k sobě budeme chovat. To, jaký postoj zaujmeme, je naše volba. Ať už vědomá nebo nevědomá.“

„Láska otevírá všechny brány a cesty.“

„Někdy se na určitou změnu ve svém životě musíme pořádně připravit a naše přání je splněno až v okamžiku, kdy jsme doopravdy nachystáni a v souladu s tím, co má přijít.“

Babička pozdravuje a omlouvá seBabička pozdravuje a omlouvá seFredrik Backman

Nevšedně Backmanovsky pojatý příběh, kde se prolíná reálný svět se světem pohádek, tak jako v životě. Vždyt i tady jsou princové-bojovníci, co se o něco snaží a princezny-hrdinky, které touží po vyplnění svých snů.

„Být výjimečný je nejlepší způsob, jak být jiný.“

Dalajlamova kočkaDalajlamova kočkaDavid Michie

Příběh vyprávěný očima kočky by se mohl zdát dětinský a směšný. Za mě tahle knížka ale má všechno, co měla mít. Hromadu rad a ponaučení, něžnou dávku vtipu a lásku na každém kroku. Po jejím přečtění vidíme cesty i tam, kde existovat ani nemohly.

***
„Je to podivuhodný paradox, ale tím nejlepším způsobem, jak sám získat štěstí, je, rozdávat ho ostatním.“

„Z myšlenky se stává slovo, ze slova skutek, ze skutků se stává zvyk a zvyk utváří charakter. Proto bdi nad svými myšlenkami a nad cestami, kudy se ubírají, nech je vyrůstat z lásky, jež se rodí ze zájmu o druhé... Tak jako stín nerozlučně provází tělo, i my se ubíráme tam, kam nás vedou naše myšlenky.“

„Je zajímavé, že když se pro něco rozhodnete, okolnosti se často poskládají ve váš prospěch. Není to ovšem pokaždé zřejmé, neuděje se to hned a někdy to probíhá způsobem, jaký byste rozhodně nečekali.“

Gump – pes, který naučil lidi žítGump – pes, který naučil lidi žítFilip Rožek

Bohužel mi neseděl přihloupě-naivní styl vyprávění, ale to, že jakékoliv zvíře dokáže změnit život člověka a proměnit ho v šťastný, o tom není pochyb.

Mnich, který prodal své ferrariMnich, který prodal své ferrariRobin S. Sharma

Myšlenky krásné a silné, ale na můj vkus nudně napsané a zbytečně natahovaný děj. Upřímně mě knížka docela zklamala. Vlastně jsem si uvědomila, že i když to, co je předáváno je skvělé, může to styl napsání naprosto zazdít.

***

„Každá událost má svůj smysl a každý nezdar je lekcí, kterou se učíme.“

„Opravdové změny v životě jsou spontánní. Stanou se mrknutím oka.“

„Úspěch, stejně jako štěstí, není možné vytvářet. Musí vyplynout. A to se stane pouze jako vedlejší efekt osobního odevzdání se něčemu, co je větší než já sám. Jakmile se vám jednou podaří nalézt své poslání, celý svět ožije.“

„Zůstaň zaměřen na své životní dílo a na to, abys ostatním byl k užitku. A vesmír se postará o to ostatní. Tohle je jeden z nejdůležitějších vesmírných zákonů.“

Jedenáct minutJedenáct minutPaulo Coelho

Je až neuvěřitelný, že existují muži, kteří tohle dokáží cítit, pochopit a pak i vyjádřit. Klobouk dolů, Coelho.

***
„Na těch nejdůležitějších setkáních se naše duše domluví ještě dřív, než se setkají těla.“

„Láska není v druhém člověku, je přímo v nás: probouzíme ji. Ale abychom to dokázali, potřebujeme toho druhého. Svět má smysl, pouze když máme s kým sdílet své pocity.“

„Jaru nemůžeš přikázat: ,Přijď a zůstaň dost dlouho.‘ Nanejvýš ho můžeš požádat: ,Přijď, požehnej mi svou nadějí a zůtaň tak dlouho, jak to bude možné.‘ “

TajemstvíTajemstvíRhonda Byrne

Kdo má otevřenou mysl, pochopí. Kdo ne, těžko kdy.

„Jestliže to vidíte v mysli, budete to jednou i držet v rukou.“

Bdělá pozornostBdělá pozornost Osho

Kniha byla určitě přínosem - rozšíření obzorů, ale neseděl mi razantní tón a nepůsobil na mě laskavě jako Buddha. Hodně myšlenek už pro mě známých, jen některé byly přesným opakem (přej si a bude ti dáno / přej si a nikdy ti nebude dáno - Osho). Myslím, že je vlastně nakonec jedno co si zvolíte, důležité je, aby vaše víra ve splnění byla absolutní. Pak vám vážně vyjde všechno. Osho nebude ten, ke komu bych se chtěla vracet.

„Žádná myšlenka není náhodná.“

„Nestaňte se kopií někoho jiného, zůstaňte originálem.“

„Pokud se mění vaše vědomí, mění se vše kolem vás.“

„Zapomeňte na věci, které nemůžete ovlivnit.“

„Pouze láska je cestou.“

Muž jménem OveMuž jménem OveFredrik Backman

Na začátku působí Ove jako nakvašený dědek, co nejen, že to nemá v hlavě úplně v pořádku, ale nemá rád nic a nikoho. Jenže někdy jsou věci jinak než se na první pohled zdá.

„I jeden sluneční paprsek může prostoupit mnoho tmy.“

UKÁZKA:
„Někoho milovat je jako nastěhovat se do domu," říkávala Sonja. „Z počátku je člověk zamilovaný do novoty, každé ráno se pozastaví nad zázrakem, že je to skutečně jeho, jako by se strachoval, že k němu každou chvíli někdo vtrhne a oznámí: Došlo k obrovskému omylu, nikdy jste si neměl žít tak pěkně. Během let ale oprýská fasáda, dřevo se tu a tam rozklíží. A člověk svůj dům nemiluje pro jeho dokonalost, ale právě proto, že dokonalý vůbec není. Naučí se znát všechny rohy a zákoutí. Jak to udělat, aby mu nezamrzl klíč v zámku. Která prkna v podlaze se prohnou, když se na ně postaví, a jak otevřít dveře od skříně, aby neskřípaly. Všechna tahle malá tajemství totiž dělají domov."

CestaCestaCormac McCarthy

„Když nemáš vůbec nic, udělej z ničeho obřad a vdechni do něj život.“

28.09.2021

Létající jaguárLétající jaguárJosef Formánek

Ukázka:

„Láska je neudržitelná. Od někoho ji dostaneš a někomu ji zase dáš. Je to taková tichá pošta.“
„Jak to víš, ty chytrej?“
„Jsem anděl,“ usmál se.
„Kde jsi teda celou tu dobu byl?“
Tramvaj zazvonila.
„Jsem pořád s tebou.“
Jako by jí něco došlo, rozběhla se k mladíkovi:
„Hej, ať jsi kdokoli, já chci tu tvoji lásku!“
Anděl si všiml, že pláče. Dveře se zavíraly a jeho hlas ještě proklouzl k ní:
„Miluj život a dostaneš lásku.“

***
Cestu, po které jdeme, si vybíráme pouze my sami. Až tohle pochopíme, budou všechny cesty krásné a se šťastným koncem, protože si půjdeme za svými sny.
Sázky ráda nemám, ale i tady asi platí pravidlo, že »všechno zlé je k něčemu dobré.«
A ještě něco. Moc se mi líbí přebal knihy: typografie a ilustrace Dalibora Nesnídala. A kouzelně maličký formát.

27.08.2021

Stroj časuStroj časuHerbert George Wells

„Při pohledu na hvězdy se moje vlastní nesnáze i obtíže pozemského života najednou zdály nicotné."

26.08.2021

Letuška z economy aneb Co na Instagramu neuvidíteLetuška z economy aneb Co na Instagramu neuvidítePetra Jirglová

Petra Jirglová je neskutečně upovídaná, mírně praštěná, neslušně vtipná, bezpodmínečně svá. Několikrát jsem se smála tak, až mi tekly slzy a teplota mi vylítla minimálně o tři stupně. Děkuju za ten pocit!

18.08.2021

KolíbkaKolíbkaKurt Vonnegut Jr.

„Každý z nás něčím vyniká, každý má co dát těm druhým.“

11.08.2021

Kde zpívají raciKde zpívají raciDelia Owens

Lidské nitro je křehká věc a tak není divu, že měla Kya k přírodě blíž než k lidem. Ale s vírou přichází i naděje...

„Jedli dort tak, jak by se jíst neměl. Tak, jak by ho chtěl jíst úplně každý.“

06.08.2021

Věřit znovuVěřit znovuMona Kasten

„Mnozí lidé potřebují víc času, aby k sobě ostatní pustili.“

28.07.2021

Tichá dohodaTichá dohodaElia Kazan

Po přečtení nemůžu říct, že to bylo něco, na co bych nikdy nezapomněla. Zároveň tu ale byla spousta myšlenek, které jakoby vypadly přímo z mé hlavy. Někdy jsem měla až husí kůži, protože jsem si jasně uvědomovala, že ke mně přišla v pravou chvíli. A vím, že ty poznamenané pasáže se mi zase začas vrátí a na něco mě upozorní, přesně tak jak se mi to stává.
Konec byl překvapením, protože jsem si to dohrávala úplně jinak. Stačí jen doufat v to nejlepší a ono přijde tiše, neokázale a vezme vám to dech.

„Když má člověk v někoho víru, stane se zázrak.“

„Člověk si nikdy neváží nesmrtelných okamžiků právě v tom čase, kdy se odehrávají.“

„Život má svoje vrcholy i svoje propasti, a právě těm propastným situacím se musí člověk postavit, a ne se jim poddávat.“

„Volba pravého okamžiku je umění.“

„Člověk musí zemřít, než může znovu začít žít.“

17.07.2021

Muž se srdcem kovbojeMuž se srdcem kovbojeJack Schaefer

S knížkou jsem to už před lety zkoušela a odradilo mě pomalé tempo, takže teď jsem věděla do čeho jdu a zatnula zuby. Čekala jsem vážnější tón à la McCarthy, ale bylo to plné skopičinek, průpovídek a překlad, který namísto kloubů používal výraz kotníky, to vše jen dodělával. Pokaždé jsem se neubránila představě, jak připitoměle by vypadal Monte okusující si kotníky. Líbila se mi až poslední třetina, která nabrala vážnější ráz. Při čtení si uvědomíte, jakou cenu má přátelství, když vám teče do bot. Konec nečekaně melancholický a smutný.
Jack Schaefer v postavě Monte Walshe ztvárnil odvážného kovboje se srdcem na pravém místě a já bych ráda věřila, že i tací se tu a tam našli.

„Když má člověk oči otevřený, může se každej den něco přiučit.“

30.06.2021

Mechanické pianoMechanické pianoKurt Vonnegut Jr.

Vonnegutova hořkobolná melodie mě mile překvapila, opravila jsem si o něm úsudek, takže další nepřečtený už čekají, až na ně čas uzraje.

„Proč se to jen muselo stát? Byla to další hluchá ozvěna otázky, již si lidstvo klade celá tisíciletí, otázky, která je zřejmě smyslem lidského bytí.“

StonerStonerJohn Williams

Sama vlastně nevím, proč jsem si knížku vybrala? Snad mě upoutal v šeď zahalený, minimalistický přebal? Ať je to jak chce, nelíbila se mi. Začalo to už zdlouhavou předmluvou, kde se prokecalo kdeco a to před samotným čtením vážně nechcete. Když děj konečně začal, rychle mému očekávání v dobrý román, zatnul tipec. Upjaté prostředí i postavy, nepropustnost citů, těžká atmosféra, život bez radosti a naplnění, to všechno dusilo i mě. Jestli se někomu kniha líbila, vaše plus, ale já se k ní vracet nebudu.

„Osoba, kterou člověk miluje na začátku, je jiná než ta, kterou miluje na konci.“

06.06.2021

Jak si správně přátJak si správně přátPierre Franckh

Někdy stačí změnit úhel pohledu nebo prostě jen otevřít oči.
A začnou se dít zázraky.

06.06.2021

Jatka č. 5Jatka č. 5Kurt Vonnegut Jr.

„Lidi by se divili, kdyby věděli, co všechno na tomhle světě už dokázaly modlitby.“

28.05.2021

ŽhářkaŽhářkaStephen King

Nechci říct, že to byl vyloženě slabší King. Váznutí jsem způsobila jen já sama. Naopak se mi líbilo, že to nebyl typický příklad žhářství, ale že v tom měla ruce věda se svými pokusy a splodila tak osobnosti s nevídanými schopnostmi. Díky tomu příběh dostal úplně jiný rozměr. U Kingových konců mám ale pocit, že jak enormně vygradují, je to spíš ke škodě.

07.03.2021

Komu zvoní hranaKomu zvoní hranaErnest Hemingway

–––––‒‒––‒‒‒‒––––––‒‒‒‒‒––––‒––
Žádný člověk není ostrov sám pro sebe;
každý je kus nějakého kontinentu,
část nějaké pevniny; jestliže moře
spláchne hroudu, je Evropa menší,
jako by to byl nějaký mys, jako by
to byl statek tvých přátel nebo tvůj;
smrtí každého člověka je mne méně,
neboť jsem část lidstva.
A proto se nikdy nedávej ptát,
komu zvoní hrana.
Zvoní tobě.
–––––––‒–– John Donne ––––‒–‒–––

Úvodní citát, který Hemingway vybral, vystihuje i podstatu celého příběhu. Zvlášť se mi líbí jeho první věta. Číst v době korony něco takového, vnímám jako dvojnásob aktuální, protože přesně tak to je - není žádné Já, ale My.

„Není žádné moje já. Já jsem jenom s ním.“

28.02.2021

Osudná vejce / Psí srdceOsudná vejce / Psí srdceMichail Bulgakov

Osudná vejce mě bavila až v úplném konci, naproti tomu Psí srdce hned od začátku. Někde v polovině mi naskočila Farma zvířat, jenže Bulgakova povídka zkrátka nebyla tak dokonalá. Rozhodně na ni ale jen tak nezapomenu.

01.01.2021

Hora mezi námiHora mezi námiCharles Martin

Nerada srovnávám knihu s filmem, ale jelikož je to jeden z mých oblíbených a viděla jsem ho několikrát, nemůžu jinak. Proto jsem naprosto nečekala, že mi knižní předloha vytře zrak.
Možná je to tím, že kniha jde vždycky mnohem víc do hloubky, má větší volnost a prostor se vymluvit. Bylo tu tolik maličkostí, který na sebe hezky navazovaly, zapadaly do sebe jako dílky skládanky a celý děj prohlubovaly. Navíc byla prostoupená tak něžným humorem, jaký z filmového děje ani nevyzníval a ta spousta nemalých rozdílů mi vůbec nevadila. Najednou jsem, úplně nečekaně, brala knihu jako samostatnou jednotku a i když se mi v hlavě promítal taky film, žila a dýchala jsem příběh, který byl napsaný.
Moc se mi líbila autorova slova: „Zajímá mě, jestli si knihu přečtou manželky a dají ji pak svým manželům se slovy - Mluv se mnou!“ Ano, mluvit je potřeba. Nemyslím to nesmyslný brebentění typu nákupních seznamů, ale ty důležitý věci, o kterých tak často mlčíme. Nikdy totiž nevíme, jestli bude ještě nějaký prostor.
Krásný čtenářský zážitek na závěr roku. Jako nejsilnější motto si odnáším „Vždycky existuje šance.“

31.12.2020

Utažení šroubuUtažení šroubuHenry James

Očekávala jsem vlasy hrůzou zježený, místo toho mi Henry James nehnul ani pulsem. Spíš mi Utažení šroubu připomínalo románek z per sester Brontëových. Nesedělo mi množství planých náznaků, dvojsmyslů a domněnek - zkrátka nic, co se dalo pevně ukotvit a neustálý stav čekání na něco zásadního.
Celkové nižší hodnocení, které kniha má, vážně odpovídá i mému dojmu. Určitě je ale prostor pro druhé šance. Je zvláštní, že jsem si tuhle „vánoční“ duchařinu vybrala právě na Vánoce. Náhoda? Kdo ví.

28.12.2020