Lilda Lilda komentáře u knih

Naslouchal jsem tichu Naslouchal jsem tichu Henri J. M. Nouwen

Mám ráda deníkové zápisky a sledování něčího života po určitou dobu. Myšlenky mi přišly hodně hluboké. Oceňuji autorovu upřímnost.

09.01.2024

Vnímavý vypravěč Vnímavý vypravěč Olga Tokarczuk

Nejvíce mě zaujalo autorčino zdůraznění VNÍMAVOSTI koneckonců, je to i v samotném názvu. Pro mě velmi důležitý aspekt chybějící ve mně samé i v lidech okolo mě.

09.09.2023 5 z 5

Stvořena ženou - Dopisy matky dceři o podstatě ženství Stvořena ženou - Dopisy matky dceři o podstatě ženství Elisabeth Elliot

Líbilo se mi to. Elliot má hodně provokativní myšlenky, které ale plynou z její praxe, což má velkou hodnotu.

23.08.2023 5 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Pořád si nejsem úplně jistá, jestli se mi kniha vlastně líbila nebo ne. Tři příběhy v jedné knize je odvážný počin, ale něco mi tam scházelo. Postavy byly zajímavé, ale každá mě svým způsobem nějak "iritovala", což možná měl být záměr. William a George mi připadali v něčem stejní, což je možná očekávatelné, když jsou z jednoho rodokmene, ale jejich reakce na životní situace mi přišly takové....předvídatelné. Tao je odvážná žena, nicméně svět v roce 2098 je těžko uchopitelný některé její úsudky mi přišly opět předvídatelné. Možná to je jen můj pocit, nechci nějak snižovat úroveň tohoto příběhu. Poselství hodnotím velmi kladně jako někdo, kdo pochází ze včelařské rodiny, nicméně psychologie postav..nevím.

10.05.2023 3 z 5

Závislá na dokonalosti Závislá na dokonalosti Marion Woodman

Rozhodně nelehká kniha zato velmi obohacující a potřebná pro všechny ženy, ať už bojují s příjmem poruchy potravy, perfekcionismem či nepřijetím svého vlastního těla. Vybrala jsem si perličky, které si budu pamatovat.
Oceňuji propojení různých archetypů, biblických postav a bytostí z řeckých bájí. Samozřejmě ne se vším jsem souhlasila a stavět všechno na Jungovi asi není úplně ideální, každopádně pro mě to byl hezký prožitek.

...Důvěra získává nový rozměr, protože poznáme-li vlastní temnotu, velmi dobře víme, co může způsobit temnota u druhých. Učíme se odpouštět a milovat své pokřivené bližní" svým pokřiveným srdcem".

24.04.2023 5 z 5

Co vyprávěla Dlouhá chvíle Co vyprávěla Dlouhá chvíle Viola Fischerová

Moc se mi líbí to, že autorka vybízí k zamyšlení nad tím, proč je důležité, aby děti měly "dlouhou chvíli". V této době, kdy se hlavně chce, aby se dítě nenudilo. při každém záchvěvu nudy má k dispozici tablet či telefon ale nebudu lhát, nebyla jsem jiná. Jako dítě tabletové doby jsem v nudných chvílích toužila po tom zařízení, které by mě zabavilo.
Dlouhá chvíle důležitá pro představivost a kreativitu, proto se mi líbila i právě teď ve dvaceti dvou letech.

07.04.2023 5 z 5

Naprostá šílenost Naprostá šílenost Tomáš Kopecký

Cením knihu pro téma a zpracování. Budu doporučovat dětem kolem sebe. Mám ale i pár "ale". Některé chvíle jsou zvláštní například chování těch rodičů, možná mi i scházel nějaký úvod k tomu, kde se nacházíme, kolik je Anně let a tak podobně.

29.03.2023 4 z 5

Tři bitevní pole Tři bitevní pole Francis Frangipane

Velmi praktické.

22.03.2023 5 z 5

Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu Pavel Tigrid

Byl to tvrdý oříšek na čtení.

Věnováno těm, kteří to neprožili, ale odskákali.

22.03.2023 5 z 5

Čtyři tisíce týdnů Čtyři tisíce týdnů Oliver Burkeman

Zajímavé myšlenky populárně naučné shrnutí time managementu. Oceňuji kritiku fenoménu práce s časem, které jsou momentálně in, ale ve skutečnosti nejsou praktické. Nejvíce přínosné pro mě je závěr: Deset rad, jak se smířit se svou konečností.

21.03.2023 4 z 5

Hořící láska přichází mezi vás Hořící láska přichází mezi vás Michal Altrichter

Surrealistický myšlenkový sled – spíše si odnášíte pocity a podněty pro další zamyšlení.

25.01.2023

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Tento styl psaní a pohledu na svět je prostě geniální.

02.12.2022

Prorok Prorok Chalíl Džibrán

Moje oblíbená kniha.

15.11.2022 5 z 5

Jako laň na výšinách Jako laň na výšinách Hannah Hurnard

Již několikrát vydaná kniha, která Tě pomocí metaforickému příběhu vtáhne do bolestí a radostí vlastního života. Může se Ti zdát prvoplánová a možná trochu moc “sladká” na první pohled. Tomuto příběhu to ale nevadí. Když se do něj ponoříš, můžeš najít uzdravení ze svých bolestí a posilnění ve své vlastní cestě. Když máš pocit, že nejsi dost dobrý a hledáš potvrzení své identity, tato kniha Ti pomůže nasměrovat se zpět ke zdroji Tvé identity.

Ideální pro člověka, který potřebuje povzbudit a uzdravit. Pro toho, kdo se nedá zastavit jasným koncem knihy, ale vytrvá a pozná, že cesta a proces čtení tohoto příběhu je ve skutečnosti cíl.

10.11.2022 5 z 5

Dobro a zlo 21. století Dobro a zlo 21. století Marek Vácha

Oceňuji přirozenost rozhovoru mezi Klárou a Markem. Váchův tok myšlenek je čistou vodou, která obmývá rány tak, že se začnou hojit nebo začnou pálit.

17.10.2022

Naneštěstí jsem viděla film dříve - než četla knihu :( což mě moc mrzí.
Moc se mi líbila dopisová forma - jen je smutné, že stejně jako v Austenovských románech ten romantický závěr proběhne tak nějak … strašně rychle.

23.07.2022

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Ach. Nemám ani slov pro Annu. Četla jsem v originálu. Všechno je mi strašně blízké a několikrát jsem se smála a plakala společně s Annou a prožívala s ní to, čím procházela ona.

09.07.2022 5 z 5

Pohádky po telefonu Pohádky po telefonu Gianni Rodari

Jedna z mých nejoblíbenějších dětských knih. Skvělé fantazijní prvky brané jako samozřejmost - zasazené do reálného světa. Moje potenciální děti tato kniha nemine :D.

08.06.2022

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

Wau, naprosto můj vkus - těším se, až dám knihu přečíst nějakému vnímavému teenagerovi. Příběh - super, velký kontrast mezi myšlením Georga a jeho otce. Umím si představit, že příběh Dívky s pomeranči by byl samostatný román - s více detaily. Gaarder zde použil znovu své filosofické myšlenky, takže tato kniha má skutečně přesah.

02.05.2022 5 z 5

Jan od Kříže Jan od Kříže José Jiménez Lozano

Moc se mi líbil celý způsob vyprávění. Každé bílé místo a každé slovo zde má svůj význam.

25.04.2022