Liilith Liilith komentáře u knih

Alexandrijská knihovna Alexandrijská knihovna Steve Berry

Bylo to pěkné, čtivé.Doporučuji přečíst a zamyslet se...

27.12.2022 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Jsou romány, které přečtete, odložíte a už se k nim nevracíte. A potom jsou romány, které konfrontují váš způsob života a vaše postoje. Tyto knihy vás donutí bilancovat a přehodnocovat. Dostanou se vám pod kůži a vy na ně budete myslet ještě dlouho poté, co jste je dočetli. Přesně takový je i Šikmý kostel" od Karin Lednické.

19.11.2022 5 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Pokud máte chuť přenést se na pár hodin do Japonska, poznat pár zvyků, japonská jídla, rodinné vztahy a užít si romantické chvilky, určitě si Čajovnu v Tokiu přečtěte.

02.08.2022 4 z 5

Hejnické pastorále Hejnické pastorále Vlastimil Vondruška

Moc hezký příběh, který jsem si užila od začátku až do konce.

02.08.2022 4 z 5

Falknovská huť Falknovská huť Vlastimil Vondruška

Jako vždy si pan Vondruška pohrává s city čtenářů a rozkládá před námi velmi propracovanou rodinnou fresku. Spory, lásky, rozchody a nová spojenectví jsou přítomny na každé stránce. Autor nás nechává v napětí, ale zároveň ponechává i prostor pro oddechnutí a poklidné romantické spočinutí. Prostě a jednoduše - každý si tu může najít své - ať jsou to technologické prokresy tavení skla, romantické vztahy i historické pozadí celé doby.
Kniha jako celek se mi moc líbila, je propracovaná, milá a láká k dalšímu a dalšímu čtení. Ani na chvíli jsem se nestačila nudit a i přes to, že některé epizody jsou velmi předvídatelné, jako oddechová situační historická freska, je kniha velmi povedená.

07.06.2022 4 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Autor čtenáři neposkytuje příliš prostoru pro představivost. Karty jsou od počátku rozdané jasně a charaktery postav rozděleny na padouchy a dobré duše. Ty jsou vykreslovány jako lidé nebojácní, pravdomluvní, vřelí, s dobrým srdcem,… A jejich opak jako lidé proradní, úlisní, pomstychtiví,… Aby bylo od počátku jasno a nevznikaly pochyby, víme, s kým máme tu čest už od první strany, což čtenáře okrádá o jistý prvek napětí, kdy se vztahy lehce zamíchá jen démon alkohol.

Ač je příběh sepsán mladým mužem, styl psaní překvapí a místy se jedná o regulérní červenou knihovnu, kterou bychom spíše očekávali od ženské autorky. Ústřední motiv představuje příběh velké a čisté lásky rámovaný historickými událostmi pohnuté první poloviny dvacátého století.

21.04.2022 2 z 5

Moje první přečtená kniha od tohoto autora. Musím říci, že určitý typ čtenářů tohle rozhodně vnímá jako nenávistný pamflet. Autor jako důvody zániku Evropy zmiňuje snad všechny faktory, které vybuzují již teď ve společnosti emoce - willkommen politik v souvislosti s migrací z převážně muslimských zemí, politickou korektnost, hypertrofovanou ochranu menšin (včetně sexuálních), neschopnost pojmenovat, natož pak řešit společenské problémy, politické neziskovky, zaujaté novináře atd., atp. Já jsem s knihou spokojená

17.02.2022 3 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Kniha právem získala řadu ocenění, neboť v sobě nese odkaz pro další generace.
Tři rodiny, tři příběhy, tři historické etapy, které se pravidelně střídají v jednotlivých kapitolách činí příběhy srozumitelnými, i když jsou „prošpikovány“ spoustou odborných informací týkajících se historie včel. Všechny kapitoly jsou zakončeny otevřeným napínavým koncem tak, že má čtenář nutkání přeskočit ostatní kapitoly, jen aby se dozvěděl více.
Kniha je krásně přehledná, psaná srozumitelně i pro laiky, kteří o včelách vůbec nic neví. Budete-li tuto knihu číst pozorně, dozvíte se spoustu užitečných a odborných znalostí ze života včel a včelstev. A to je ta hlavní myšlenka knihy, najít a nenásilnou formou čtenáře donutit respektovat a obdivovat tohoto malého tvora, nejen pro jeho píli a odhodlání, ale hlavně „jako nositelku“ našeho budoucího přežití.

17.01.2022 4 z 5

25 tajemství Prahy 25 tajemství Prahy David Černý

Příjemná knížka o známých i neznámých místech Prahy doplněná krásnými fotkami.

Nová tajemství Prahy Nová tajemství Prahy David Černý

Příjemná knížka o známých i neznámých místech Prahy doplněná krásnými fotkami.

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Michaela Klevisová je výborná vypravěčka a její knihy se dobře čtou. Promyšlený příběh se odehrává na malé vesnici nedaleko hranic. Uvěřitelné postavy (potomci po zbytku odsunutých Němců a mixu nových osídlenců) jsou vtaženy do pátrání po minulosti. Na povrch vyplouvají staré pravdy, křivdy a lži. Celý propletenec je opět lehce přitažený za vlasy, ale to nic neubírá na čtivosti knihy. I dnes platí, že pomluvy a lži se šíří rychle, člověk se těžko zbavuje jednou nasazených brýlí, ať už jsou jakékoli barvy.

Smršť Smršť Jozef Karika

Ve své nové knize se slovenský spisovatel Jozef Karika vrací k tomu, co umí nejlépe: k psychologickému hororu ohledávajícímu sílu strachu a lidské podvědomí. Titulní smršť odkazuje na reálný jev spojený s takzvaným halným větrem, který na polské straně Tater vyvolává zatemnění mysli, zvýšenou kriminalitu, rvačky a sebevraždy. Hlavní hrdina, jenž (podobně jako v ostatních autorových knihách) ničím nevyčnívá z průměru, se po nálezu autokamery s podivnou nahrávkou zaplete do vyšetřování vysokého počtu nehod a úmrtí v okolí Liptovské Mary. Zjistíme, že sem z Polska zasahuje onen prokletý vichr a že se zde zjevuje démon větru, který po kraji rozsévá šílenství a smrt. Poměrně obvyklá žánrová zápletka pronásledování fantasmatem, před nímž nelze uniknout, má silnou atmosféru a knize nechybí spád ani dobré dialogy, ovšem v porovnání s autorovými staršími prózami Strach či Trhlina je děj mnohem přímočařejší...

28.11.2021 4 z 5

Stehlík Stehlík Donna Tartt

Je to příběh, jaké se rodí jen vzácně. Zaryje se hluboko pod kůži, zrychlí vám tep, vžene slzy do očí, na rty úsměv... To všechno dokáže Stehlík.

04.12.2020 5 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Všechny povídky jsou úžasně napsané. Většina z nich je veselého charakteru, ale najdou se i takové, které vypráví o vzniku protektorátu a o odvádění židů do koncentračních táborů. Celá sbírka je v podstatě ódou na Otova otce, který se pomocí svého geniálního obchodního talentu snaží zajistit blahobyt pro svoji rodinu.

17.09.2020 5 z 5

Ranařky Ranařky Jennifer Mathieu

Ranařky jsou vhodným nástupním bodem na vlak směrem k dospělosti. Jistě jimi nepohrdne žádná náctiletá slečna, která si ráda rozšíří obzory a zjistí něco o tom, co si pro ženy společnost místy přichystala. Přesto má kniha co nabídnout i starším čtenářům a čtenářkám, přece jen se tu probírají různá témata vázaná na jiné postavy v rámci příběhu. Feminismus je tu předložen přístupně a upřímně, takže se o něm může formou příběhu dozvědět více opravdu každý a přebrat si z něj, co sám uzná za vhodné.

09.09.2020 4 z 5

Coco Chanel Coco Chanel Henry Gidel

„Ve dvaceti letech vám dává tvář příroda, ve třiceti ji utváří život, ale v padesáti se o ni musíte zasloužit sami.“
Coco Chanel
Gidel přináší na třech stovkách stránek zajímavý životní příběh jedné z největších módních ikon. Ačkoliv některé životopisné knihy bývají nudné, v tomto případě tomu tak není. Podává nám život Gabrielly Coco Chanel velmi zajímavým a poutavým stylem. Kniha je rozčleněna do třinácti kapitol, které většinou tvoří přelomové události v životě Coco Chanel.
V knize je několik fotografií a ty, které jsou zásadní, ale v knize chybí, autor popisuje včetně data, takže není problém si je dohledat na internetu.

Přestože se jedná o knihu biografickou, může být vnímána také jako doplňující literatura pro odívání. Všechny oděvy, které významně ovlivnily odívání na celém světě, přináší autor s detailními informacemi.

01.09.2020 4 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Velmi čtivé dílo, skvělý a uvěřitelný příběh plný vůní, pachů, atmosféry a zločinu, hlavní hrdina nenápadné monstrum ale takové, kterému se skoro dá fandit. Skvělé!

13.08.2020 4 z 5

Zkrátka se zamilujte Zkrátka se zamilujte Ali Berg

Ne, ne a ne. Na internetu je řada pochvalných recenzí. Já s nimi však nesouhlasím. Podle mě je to ztráta času.

05.08.2020 1 z 5

Sběratelka parfémů Sběratelka parfémů Kathleen Tessaro

" Svět je definován vůněmi - ne slovy, tvary nebo zvuky. Toto je jazyk, který dává smysl, kterému každy rozumí..."

Sběratelka parfémů je kniha plná vůní. Tento příběh je tak neskutečně provoněný parfémy, minulostí a tajemstvím, které musí být odhaleno. Kniha má dvě roviny, jednu vypráví Grace v roce 1955, kdy se s ní setkáváme nejprve v Anglii, a poté s ní cestujeme do Paříže, kde se snaží rozplést zamotaný příběh ženy, která jí zanechala vše, co jí bylo drahé.
Druhá rovina se týká Evy d´Orseyové, se kterou se setkáváme jako se 14 letou dívkou, která pracuje jako pokojská v New Yorském hotelu a provází nás svým životem. Knihu mohu jen doporučit. Její čtení je skutečně velmi příjemné.

03.08.2020 4 z 5

Jak ti zmizet ze života Jak ti zmizet ze života Katherine Center

Knihu doporučuji všem, kteří si rádi přečtou příběh o optimismu, boji o život, chuti žít. Je napsaná čtivě a každá z postav má své zasloužené místo. Každá z nich nějak ovlivňuje hlavní postavu a svým způsobem jí pomáhá jít dál.

24.07.2020 4 z 5