lidunka1 lidunka1 komentáře u knih

Mami, miluju Mami, miluju Aleš Palán

Četla jsem to jedním dechem. Ale ty osudy jsou hodně smutné. Co mi přijde skvělé je odvaha a energie, s jakou se tázané s osudem perou.
Neumím si představit, že bych se živila prostitucí a mluvila o tom s takovou samozřejmostí jako kdybych byla prodavačka

13.04.2024 4 z 5

Manželky po letech Manželky po letech Táňa Keleová-Vasilková

Není to žádná velká literatura, ale ani si na to nehraje. Jsem přesně ve věku hrdinek knihy a rozuměla jsem jim. Paní Keleová-Vasilková ovládá dobře své řemeslo a kniha byla čtivá. Trochu jsem těm čtyřem kamarádkám záviděl jejich přátelství.

09.04.2024 4 z 5

Božidara Božidara Veronika Hájek Hurdová

Jedno z hodnocení zde na DK je " odpad". To se mi zdá přehnané. Ale určitě to není na 5 hvězdiček. A nemyslím si, že je nutné knihu číst. Podle mého autorka neumí psát, tedy postrádá kvalitní řemeslo. Její " kdyby tehdy věděla" mě příšerně iritovalo. Postava Božidary byla až příliš černobílá, některé situace neuvěřitelné. Mě čtení docela bavilo, ale něco tomu chybí. Autorka sice tlustý román napsala, ale myslím, že brzy upadne v zapomnění.

31.03.2024 3 z 5

Božidara Božidara Veronika Hájek Hurdová

Kniha mi mnohé dala. Hlavně chuť být sama sebou a žít autentický. Co mě ale nebetyčně štvalo byly vysvětlivky": "Kdyby věděla, že za 15 let zemře na rakovinu." "Kdyby věděli, že za pět minut už v autě sedět nebudou, užívali vy by si auta víc." Přišlo mi, že autorka prozrazuje něco, co vědět nechci ani nepotřebuju. Navzdory tomu dávám 4 hvězdičky.
Pár moudrých vět jsem si pro sebe opsala.

29.03.2024 3 z 5

Knihovna malých zázraků Knihovna malých zázraků Sara Nisha Adams

Kniha je velmi laskavá a hladivá. A není to žádná sladká limonáda. Mukéš ani Alíša nemají lehký život.
Co udělá s lidskými osudy jeden lísteček se seznamem knih, to se v knize dočtete.

18.03.2024 4 z 5

Potměchuť Potměchuť Kristýna Frejová

Kniha mě velmi oslovila z několika důvodů: jsme s autorkou stejný ročník, starala se o nemocnou maminku, hledala sama sebe.
Terapií procházím několik let, na terapii tmou odvahu nemám.
Myslím, že mnohým, zvláště ženám ve středním věku, může kniha pomocí k odvaze vystoupit že zánětech kolejí, opustit nefunkční stav.
Velmi na mě zapůsobilo, že mělo Kristýna odvahu k hlubokém rozhovoru s otcem. No, přečtěte si to.

05.03.2024 4 z 5

Čaj s nápadníkem Čaj s nápadníkem Marjan Kamali

Porovnání života v totalitním Íránu a v liberální Americe. Mně osobně hodně zasáhlo, když se Darja zamilovala a přesto zůstala věrná svému muži, protože spolu překonávali vysoké hory.
Krása rituálů a pevných rodinných vztahů.

11.02.2024 4 z 5

Projekt manželka Projekt manželka Graeme Simsion

Nejprve jsem se nemohla začíst. Pár lidí s Aspergerem znám a tak pro mě bylo zajímavé sledovat Dona. Jsem spíš úplný opak: řád mi dělá problémy a emoce mnou cloumají. Bavilo mě, jak u každého odhadnul BMI. A jak měl všechno vypočítává. A moc jsem mu přála, aby se zamiloval.

26.01.2024 4 z 5

Tvořit nové věci: Mnich a terapeut Tvořit nové věci: Mnich a terapeut Josef Beránek

Číst rozhovory s moudrými lidmi je skvělou inspirací do vlastního života. Chtěla bych vyzdvihnout skvělé se tázajícího Josefa Beránka.
"Každá bolest nám má něco říct."

24.01.2024 5 z 5

Hotel Atlantic Hotel Atlantic Barbora Šťastná

Obdivuju knihy, při jejichž psaní si autoři musí ověřovat spoustu historických faktů. Kniha se četla dobře. Ale do 5 hvězdiček mi něco chybělo.

17.01.2024 4 z 5

Nespoutaný biskup Nespoutaný biskup Teresa Gutiérrez de Cabiedes

Je to hodně drsný příběh, ale literárně je kniha slabší.

13.01.2024 4 z 5

Sestry Sestry Kamila Hladká

Několik příběhů řadových sester s hezkou obrazovou přílohou. Nejstarší řeholnici víc než 90 let, nejmladší necelých třicet. Víc než potřebná kniha do naší ateistické zmatené společnosti. Řeholnice si v 50.letech velmi vytrpěly buď přímo ve vězení nebo při těžké práci v továrnách. Dnes je mnozí vidí jako podivínky. A tady jsou příběhy krásných žen, které Ježíš přitáhl nepochopitelnou láskou.
Ta nádherná sestra Lucie s úsměvem filmové hvězdy mě bude provázet dlouho

10.01.2024 5 z 5

Poslední věta Poslední věta Lisa Genova

Příběh o klavírní virtuózovi Richardovi, který dostane ALS (měl Stanislav Gross). Nejpodstatnější myslím nejsou informace o této strašné nemoci, ale mezilidské vztahy. O Richarda se začne starat jeho bývalá žena. Vynořují se mnohá zranění, která si navzájem způsobili. Zaujalo mě, jak se Karina, sama nadaná klavírista vžila do tole oběti a dlouho trvalo než prohlédla.

08.01.2024 5 z 5

Opuštěný dům Opuštěný dům Mirka Skočílková

Nebavilo. Vracím do knihovny. Pobavilo mě tohle vyšinutí z větné vazby: "Zdá se, že dům je už dlouho opuštěný a nikdo se o něj nestará. Vytáhnu foťák a udělám několik snímků. Je tak starý a zpustlý, až je nádherný." Ten foťák?

06.01.2024 2 z 5

Rozbité světy Rozbité světy Markéta Prášková

Knížka mě nadchla. Sice není v době nemoci asi moudré číst knihu z války. V knížce ale víc než o válku jde o vztahy. Autorka má hezký jazyk. Taky se mi líbilo, že píše o sportovní organizací Orel, který v Čechách narozdíl od Miravy není příliš známý. Lehce připomíná jak nacisti i komunisti neměli katolíky rádi. Příběh Daniely je krásně vystavěný, konec je trošku "přitažený" za vlasy, ale víra v sílu lásky je v knize opravdu krásně zdůraznění.

05.01.2024

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Tak už vím, že Klevisová je sázka na jistotu. Dlouho jsem se detektivkám vyhýbala, protože prostě mrtvoly nemusím. Ale ono jde hlavně o to vyšetřování.

03.01.2024 5 z 5

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

To je tak ponurý, že to prostě nechci a nedokážu číst. Vracím do knihovny.

28.12.2023

Símka Símka Lucie Hušková

Tak to byla soda. Kolik je žen, které se úplně obětuje pro druhé a zůstanou pak samy! Měla Símčina máma vůbec někoho ráda? Obětovat lásku, vzdělání, volný čas pro mámu? Já říkám: NE. Byla jsem nedávno v podobné situaci a to mám maminku milující. Totálně se obětovat pro druhé je myslím patologické. Kniha napsaná čtivě.

23.12.2023 4 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Paní Klevisová prostě umí. Občas si jejími detektivkami proložím jinou četbu a je to dobré čtení.

10.12.2023 5 z 5

Alžběta a Nina Alžběta a Nina Jana Poncarová

Po Podbrdských ženách, Cyklistice a Nulté hodině mě tato kniha zklamala. Téma zajímavé, ale ty zdlouhavé popisy! Fakt nepotřebuju číst, jak pivo zhořklo a na stěnách ulpívala pěna. A teď mě popis zatápění v kamnech, kdy vzala z košíku třísky, udělala hraničku a škrtla pevný podpalovač, tak naštvala, že knihu bez výčitek odkládám.

01.12.2023 3 z 5