Lidudu Lidudu komentáře u knih

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Co začal můj nejstarší syn chodit do školy a učit se číst, nenápadně mu podsouvám různé knížky ve snaze vyvolat v něm stejnou lásku ke čtení jako mám já. Nijak zvlášť mi tahle strategie nevychází, ale nevzdávám to. Prašina je už ani nevím kolikátý takový pokus a opět zatím nevyšel. Nicméně knížku přečetl můj manžel a to vám povídám, to je co říct! Obvykle se omezuje na čtení Epochy a Čtyřlístku na záchodě, na čtení knih prý nemá čas, každopádně Prašinu na svoje poměry doslova vdechnul a hned se hnal pro další díl. Toto vzbudilo mojí pozornost a přečetla jsem si to také.
Popravdě nemohu říct, že bych z toho byla nějak zvlášť na větvi. Beru ale v úvahu, že tahle knížka je určena dětem, které jsou zatím nepolíbené dětským dobrodružstvím z pera Stephena Kinga (například), takže je to pro ně pecka a super dobrodrůžo. Tím chci říct, že já jsem z toho vlastně nadšená být nemusela, hlavní je aby se to líbilo dětem. A protože si ještě pamatuju, když mi bylo dvanáct let, můžu s klidným svědomím říct, že autor zaválel.

15.08.2020 4 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Tak tahle knížka mě fakt dost bavila, vdechla jsem jí za dva dny. Záporáci byli správně cáklí, Kate měla svoje kostlivce ve skříni, a ten akční závěr! Mám autora moc ráda. Nejen proto, že ze stránek jeho knih cítím, že píše s opravdovým nadšením, ale především proto, že mám pocit, že píše skutečně pro nás čtenáře. Za mě rozhodně doporučuji jak tuhle knížku, tak i sérii s Erikou Fosterovou.

03.08.2020 4 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Neděle je strašně ,,vopruzlej" den. Člověk neví, co dělat, co vařit, co se sebou, v telce dávají kulový... Sáhla jsem po knížce, kterou jsem rozečetla snad před tisícem let, abych zabila vlekoucí se den. Nakonec jsem jí zhltla jedním tahem a byla to pekelná pecka. Bylo to napínavé, propracované, akční, fakt jsem se bavila. A ten konec! Perfektní. Kdybych neměla pět hvězd vyhrazených jen pro osudové lásky a Stevena Kinga, dala bych je. Rozhodně to stojí za přečtení!!!

21.06.2020 4 z 5

Stín Stín Ursula Poznanski

Poslední dobou mi nějak chybí čas na mou nejoblíbenější činnost - čtení. Samá práce, žádná sranda, znáte to. Stín jsem si koupila před notně dlouhou dobou, jako odměnu za to, že jsem nepokousala zubařku a od té doby jsem z této knihy přečetla přesně 44 stránek. Jenže teď, když nám ve světě řádí pandemie a nikdo nikam nesmí, jsem si řekla, že bych si mohla pár řádků přečíst. Nakonec jsem to dala celé na jeden zátah a bavila jsem se velmi dobře. Atmosféra byla krásně tíživá, vrah dokonale trhlej a Beatrice úžasně statečná. Nemám, co bych tomu vytkla. Chtěla jsem, aby všední starosti na chvíli zmizely a to se stalo. Takže za mě dobrý a jen doporučuju.

04.04.2020 4 z 5

Zlomené srdce Zlomené srdce Tim Weaver

Na začátku byla kniha docela vleklá, četla jsem ji několik týdnů s hooodně dlouhými pauzami. Nicméně ten konec... konec byl tak peckoidní, že veškerá rozvleklost je odpuštěna. Cílový rovinky Timovi vážně jdou.

31.12.2019 4 z 5

Temný experiment Temný experiment Gwenda Bond

Já jsem ze Stranger things fakt na větvi, koukám na ten seroš pořád dokola, pokud mi to dovoluje čas (rodině z toho už hrabe). Tuhle knížku jsem si tedy logicky nemohla nekoupit. Nemůžu říct, že bych byla nějak zklamaná, ale byl to takovej vlažnej čajda, co se vaří děckám u nás ve školce. Víte jak, v seriálu se pořád něco děje, v téhle knížce je to pořád v jakési fázi plánování ,, jak my to vyřešíme", až se to nakonec nevyřeší nijak a všechno je blbě.
Faktem ale je, že kdyby hrdinové v knížce vlastně něco vyřešili, byl by celej seriál něco jako Gilmorova děvčata líznutá telekinezí. Takže vlastně dobrý.

16.11.2019 3 z 5

Otrávené duše Otrávené duše Petr Švec

Aniž bych si to uvědomila, dostala jsem se do situace, kdy bych musela použít všechny svoje diplomatické schopnosti k okomentování této knihy v případě, že by byla špatná. Jenže, k mému štěstí, ona vůbec špatná není. Na to, že je to první dílo autorovo je to dokonce dost dobré. Snad se nepletu, když řeknu, že z příběhu byla cítit inspirace Mistrem Kingem, nikoliv však opisování, pouze inspirace. Já jsem se příjemně bála a měla jsem pocit, že jsem s Monikou a dětmi v Raskovicích. Bylo to moc fajn, także pane autore pište dál!
P.S. plavala jsem v postavách, ale nikoliv proto, že by jich tam bylo nějak moc nebo to snad nebylo přehledné, ale spíš proto, že moje hlava si dokáže evidentně lépe zapamatovat anglická jména než ta česká. Stejný problém mám u severských autorů.

26.09.2018 4 z 5

Ztracen v džungli Ztracen v džungli Yossi Ghinsberg

Já jsem dost opatrný člověk, takže se mi na ty kluky dost těžko kouká jinak než jako na neskutečně nevděčná jelita, co ve snaze objevovat svět málem zahodila své životy jen aby viděla džungli a v ní jedovatý hady, mravence velký jak náklaďáky a další zvířátka, který by člověk vlastně ani vidět nechtěl. na druhou stranu ale taky dokážu pochopit, že ne všichni jsme stejní, a že někdo holt potřebuje ke štěstí skoro umřít.
No a když už tam v té džungli byli, tak můžu říct, že se s tím popasovali celkem dobře. Yossiho odhodlání žít bylo skoro až neuvěřitelné a Kevinova neoblomná touha Yossiho najít a zachránit byla víc než obdivuhodná. Fajn knížka.

07.06.2018 4 z 5

HEX HEX Thomas Olde Heuvelt

Jako mnoho z nás, na četbu mě nalákalo doporučení Stephena Kinga na přední obálce a George R. R. Martina na zadní. Bylo to fajn čtení, sešívanou čarodějnici nedostanu z hlavy ještě hodně dlouho, ale asi nevidím to stejné, co dva výše zmínění pánové. Určitě bych to tedy neoznačovala za nejlepší horor roku, zas tak moc jsem se nebála. Nejvíc mě však zamrzel ten konec. Připadal mi, že sám autor ten konec zamýšlel úplně jinak a nakonec si to rozmyslel. Začínám být trochu alergická na poselství "třiďte odpad nebo umřete/buďte na sebe hodní nebo umřete/nechte se ovládat jako ovce nebo umřete". Chápu, že to má v dnešní době důvod, ale jak to na vás civí ze všech stran, začíná to tak nějak ztrácet význam...
Ale jinak dobré, příjemné čtení

15.10.2017 4 z 5

Stephen King jde do kina Stephen King jde do kina Stephen King

Udělat z blbýho mandlu v prádelně něco, co vás po mnoho a mnoho nocí bude pronásledovat ve snu umí skutečně jen Stephen King.
Povídka Ničemové ve žlutých pláštích mě na dlouhé dva dny uvrhla do melancholické nálady, kdy mi všechno připadalo beznadějné a depresivní. Přesto (nebo právě proto) mám knížky tohohle podivína tak ráda.

09.09.2017 4 z 5

Playground Playground Lars Kepler

Smrt... to je věc, na kterou se lidé většinou sice snaží nemyslet, ale každý si za život vytvoří nějakou představu o tom, jak to bude po smrti vypadat. Já si žiju ve spokojené představě, že vykráčím po bílých dřevěných schodech kamsi do výšin, kde se pak budu houpat na obláčku se všemi mými blízkými, kteří po oněch schodech vykráčeli přede mnou. Švédská dvojka mi dost nepříjemně zvýšila tlak tou svou představou o životě po životě.
Zajímavý námět, pěkně napsáno a úplně největší radost mi udělalo krátké setkání s Joonou. Já jsem celkem dost spokojená =)

19.08.2017 4 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Je to několik let, kdy jsem viděla film. Humberta tam hrál tuším Jeremy Irons a já, ačkoliv děj se časem proměnil ve velmi zamženou vzpomínku, vím, že jsem filmovému Humbertovi svým způsobem fandila, aby mohl být se svou láskou. Po dočtení vím, že tyto pocity ve mě vyvolal s největší pravděpodobností jen a pouze herecký výkon zmíněného Ironse, protože knižní Humbert mi byl leccos jen ne sympatický. Vlastně pro mě bylo opravdu těžké pohlížet na něj nějak jinak než jen jako na majetnického úchyláka, co zcela vědomě totálně zničil život malé holce.
Příběh je to nicméně velmi zajímavý, vztah Humberta k Lo perfektně popsaný a Lolitiny pocity celkem dobře nastíněné.

16.08.2017 4 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Začalo to úplně bombasticky, příjemně jsem se bála, tápala jsem ve tmě spolu s hlavním hrdinou. Jenže ten konec... Doufala jsem v něco nadpřirozeného nebo jinak šíleného, ale místo toho ze strašidelného příběhu byla zase další postapokalyptická sonda do svědomí (třídíte odpad jo?).
Ale jinak dobře napsané, atmosféra by se dala krájet a o akci také není nouze.

16.08.2017 3 z 5

Colorado Kid Colorado Kid Stephen King

Správně Kingovsky divné =). Přečteno asi za tři hodinky a v hlavě bordel jak v tanku

10.08.2017 4 z 5

Psychiatr Psychiatr Caleb Carr

Nejdřív nic, nic, nic, a pak najednou BUM! Ze začátku to byla fakt nuda, ale pak bylo úžasně úžasné sledovat jak se partička moderně smýšlejících lidí pouští do neprobádaných vod psychologických profilů, daktyloskopie a já nevím čeho všeho, aby polapila šílence. Bylo to nakonec skutečně parádní čtení.

10.08.2017 4 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Já jsem byla opět nadšená, tentokrát to bylo i pěkně nechutné, prostě parádní deteltivka, i když jsem občas měla pocit díky všem těm názvům ulic měst a podivným jménům lidí, že čtu strašně brutální katalog z Ikey =)

30.07.2017 5 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Naprosto neobyčejně popsaný zcela obyčejný život.
JKR dokonale vystihla malé město (vím o čem mluvím; v jednom takovém ,,půvabném" městečku žiji) zahlcené pokrytectvím, přetvářkou, bojem o moc.... Od reality není vůbec daleko.
Já jsem unešená a můžu doporučit =)

15.07.2017 5 z 5

Mechanická princezna Mechanická princezna Cassandra Clare (p)

Tak z mého pohledu je to naprosto stejné jako Nástroje smrti. Jména jiná, čas jiný, ale jinak totéž. Nic nového. Proč tedy čtyři hvězdy? No jednoduše proto, že je to pro náctileté holky (a kluky) bezpečné čtení. Láska a přátelství, rodina... odvážný boj za toto všechno. Fešácký hlavní hrdina (v tomto případě jich tam bylo požehnaně), krásné a odvážné hrdinky, ve kterých se každá holčina najde.... Připadá mi to takové milé a jako bonus to ani není nudné.

Jen ten milostný trojúhelník.... ten mi teda trhal žíly. Připadalo mi to vyhnané tak do extrému, že bych se ani nedivila scéně, kde by jeden z mladíků stál u postele s úsměvem a vševědoucně by sledoval Tessu při sexu s druhým mladíkem. Milostné trojúhelníky jsou vzrůšo, ale tohle už bylo fakt hrozně ujetý. Ale jinak je to pěkné a co je nejdůležitější: pořád je to lepší než Stmívání!

16.06.2017 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Tak ja nevím... hodně jsem se rozmýšlela mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Ten nápad je perfektní, nadchl mě a po celou dobu čtení ve mě udržoval pocit jakési stísněnosti. Ale! Celé mi to připadalo jako taková "hurá akce". Jako by to autora zničehonic napadlo, poznal, že je to pecka a rychle rychle na to naplácal jakýs takýs příběh, hlavně aby to nezapomněl. Prostě mi to chvílemi přišlo takové kostrbaté.
Jenže ten nápad s civilizací někde v Silech mě fakt uchvátil takže prostě čtyři hvězdy =)

24.03.2017 4 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Teeeeda! Podle mého názoru stejně dobrý díl jako Hypnotizér. Za dva dny přečteno, skoro jsem nespala, nehet na palci mám ohlodaný tak, že bych si nafackovala... Prostě parádní detektivka.
V některých komentářích se píše, že kniha je slabá v tom, že postavy jednají nelogicky. Zamyslela jsem se nad tím a došla jsem k názoru, že z mého pohledu postavy jednají ještě celkem v klidu a s rozvahou. Já být součástí takového brutálního mordu, asi lítám v kruhu a ječím jak smyslů zbavená dokud by mě někdo netrefil uspávací puškou =).

05.03.2017 5 z 5