Libris_Na_Ex Libris_Na_Ex komentáře u knih

Hra Hra Elle Kennedy

Autorčina klasika - vtipné, svižné, spicy
Nic objevného, ale na oddech super.

21.02.2024 4 z 5

Čtvrté křídlo Čtvrté křídlo Rebecca Yarros

Absolutně chápu proč je tahle kniha hit tiktoku. Je to svižné, sexy a vtipné... a mega mě to bavilo! Nemůžu říct, že by to bylo něco úplně převratného co tu ještě nebylo, to fakt ne. Ale prostě to spolu všechno dobře funguje.
Hlavně to za mě táhla Violet a draci. Violet není badass hlavní hrdinka, která všechno zvládá levou zadní. Aby přežila, musí hledat kličky.
O dracích jsem zatím moc nečetla, takže nemám s čím porovnávat, ale fakt mě tu bavili.
Je tam spousta klišé, ale jsou to ty klišé, které mě baví. Kromě Daina. Dain je prostě ten kluk, kterému se líbí hlavní hrdinka a má čtenáře štvát. Ato prostě nemám ráda.
Pokud hledáte spicy fantasy knihu na oddech, tohle je dobrá volba.

04.02.2024 4 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Ano, kniha upozorňuje na velmi velký problém dnešní doby a je dobře, že se někdo do tohoto tématu pustil. Mám ale pár výhrad.
První he detektivní zápletka. Kniha byla trochu výstup z mé komfortní zóny a věděla jsem, že tam tato zápletka byla. To nic nemění na tom, že mě vyšetřování prostě nebavilo. To ale není chyba autorky, ale moje a já s ní počítala.
Těžší pro mě ale v první půlce knihy představování internetového světa čtenáři. Vysvětlený byl dobře, jen pro někoho, kdo se v něm orientuje, tam nebylo moc nic nového a šokujícího. Chápu, proč tam tomu byl věnovaný tak velký prostor, ale kombinace tohoto a prvního bodu mi čtení první půlky dost ztížila.
Druhá půlka už pro mě byla značně lepší - zajímavější a spoustu dobrých myšlenek.
Bohužel ale nemůžu hodnotit plným počtem hvězd.

21.01.2024 3 z 5

Nezkrotná říše Nezkrotná říše Stacey Marie Brown

Ehm, NE?
Jednička mě i celkem bavila. Nebyla to kniha roku, ale jako něco na vypnutí to bylo fajn. Ale tohle prosím fakt ne.
Hlavní hrdinka je tak úžasná, že jí chtějí ne dva, ale pro jistotu tři chlapi! Kromě Warwicka se nám tu vrací jeden chlap z předchozí knihy a přichází jeden nový, samotný vládce fae Kilián, úhlavní nepřítel hlavní hrdinky. Což jí ale nezabrání se s ním po 50 stránkách líbat, aniž by nám autorka ukázala budování jejich vztahu. Ne, díky.
Navíc když se hlavní hrdinka líbá s Kiliánem, začne na ní telepaticky mluvit Warwick. What?
Warwick rozhodně není můj ty. Ani jeho motorka, která se tam objevovala až moc často v přestřelených akčních scénách.
Prostředí Budapeště je fajn. A obálka je naprosto úchvatná. Ale to mě bohužel nepřesvědčí v sérii pokračovat.

18.01.2024 2 z 5

Lenochod Jimmy & jeho backup band Lenochod Jimmy & jeho backup band Pavel Bareš

Není to špatná kniha, vidím tam i spoustu pozitiv, ale mě prostě nesedla
Stane se. Nemůže mi sednout každá kniha

18.01.2024 3 z 5

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

Tahle kniha byla síla - hlavně části, kde se Tara konfrontuje s realitou. Dlouho mi zůstane v hlavě.

18.01.2024 5 z 5

Profesor Sympaťák Profesor Sympaťák Leisa Rayven

Knihy od Leisy Rayven mám ráda. Je to svižné, vtipné a zabývá se i celkem vážnými tématy. I když to není nic světoborného, ráda si přečtu od autorky i další knihy.
Jen ty přeslazené konce. To je na mě asi trochu moc.

18.01.2024 3 z 5

Atlasova šestka Atlasova šestka Olivie Blake (p)

3,5/5
Fakt jsem se těšila. A i to mělo potenciál, ale u mě to bohužel nevyšlo.
Všechny postavy, byly strašně zajímavé a komplexní, ale bohatě by jich stačilo míň. Takhle ani jedna neměla pořádně prostor a nedokázala jsem si k nim vybudovat vztah.
Svět je skvělý a perfektně to podtrhuje styl psaní, který je hodně filozofický a vědecký. Hodně často jsem si říkala, jo tohle by mohlo fungovat. Ale pokud si nevytvořím vztah k postavám, je pro mě těžké se soustředit, což se stalo i tady.
Zároveň nemusím zvraty, který přijdou najednou odnikud. Má cenu dodávat, že se to stalo i tady?
Takže jo, mohlo to být fakt dobrý a věřím, že budou lidi, které to bavit bude. Ale mě bohužel ne.

23.09.2022 3 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Och, tohle bylo skvělý. Vědecké prostředí (chci studovat chemii, takže jsem si to fakt užívala), skvělé postavy, humor, PUMPKIN SPICE LATTE a reprezentace asexualitu je perfektní sloučenina!

18.09.2022 5 z 5

Temná kněžka Temná kněžka Margaret Rogerson

DNF
Mohla jsem tomu dát ještě šanci, ale už ani Kouzla rodu Thornů mě nebavily a nechce se mi u toho plýtvat časem. Nesedí mi autorčino podávání informací, tempo a představení hlavní hrdinky. Menší plus dostává kniha za fajn prostředí (ideální na spooky podzim). Bohužel, autorka není pro mě.

17.09.2022 2 z 5

Čepeľ tajomstiev Čepeľ tajomstiev Tricia Levenseller

3,5/5
Upřímně jsem zklamaná. Čekala jsem, že tohle bude jedna z nejlepších knih letošního roku. Těšila jsem se na hlavní hrdinku trpícími úzkostmi (to jsem i dostala) a skvělý fantasy příběh s propracovanou magií, protože v The Shadows between us od stejné autorky jsem si přesně tohle strašně užila. A asi kdybych tyhle očekávání neměla, užila bych si mnohem víc. Prostě průměrná oddechová fantasy. Jenže já čekala něco víc. Většinu zápletek a zvratů jsem odhadla a ty co mě překvapily, mě nijak neoslnily. Magie je sice originální, ale taková neslaná-nemastná a hodně jednoduchá.
Pozitivum rozhodně byly již zmíněné úzkosti. Sama na ně trpím, takže můžu říct, že je autorka uměla skvěle popsat a Ziva pro mě byla hned zajímavější. Jinak mi ale přišla často dost naivní, což se ale dá asi pochopit.
Dalším velkým highlightem byl Kellyn. To byl tak boží kluk! Žádný klišoidní bad boy, ale trpělivý a hodný. Víc takových!
Ve výsledku to úplný propadák nebyl, jen jsem bohužel čekala něco víc. Pokud ale hledáte nenáročnou fantasy oddechvku, tak tohle je super volba. Další knihy od autorky si určitě přečtu.

16.09.2022 3 z 5

Jsme všichni sněhové vločky? Jsme všichni sněhové vločky? Holly Bourne

Ze začátku jsem měla hodně rozporuplné pocity, protože hlavní hrdinka byla na zabití. Časem jsem ale pochopila, že to byl autorčin záměr a hodně s tím pracovala.
Velké plus pro mě byly myšlenky, ohledně duševního zdraví. Některé se mě hodně dotkly.
A chtělo by to epilog. Mám ještě pár otázek, na které neznám odpovědi.

13.09.2022 4 z 5

Páté roční období Páté roční období N. K. Jemisin (p)

Tahle kniha je unikát. Ten styl psaní, propracovanost světa, propojení dějových linek...
Je to ojedinělý čtenářský zážitek, na který budu ještě dlouho vzpomínat.

10.09.2022 5 z 5

Naše zakázané vášně Naše zakázané vášně Chloe Gong

ACH, tohle byla nádhera.
Začátek byl sice docela dost pomalý (i na mě), ale kniha mi to plně vynahradila. A pokud máte radši akční knihy, myslím, že tohle vás moc bavit nebude. Hlavní kouzlo Našich zakázaných vášních spočívá v atmosféře rozpadající se Šanghaje )vycházejících z reálných událostních, nádherném stylu psaní a hlavně v postavách. Roma a Juliett jsou skvělé komplexní postavy, žijící v nebezpečném světě. Měli by se nenávidět, ale přesto v sobě našli lásku.

22.08.2022 5 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Ke knize jsem se vrátila po 4 letech. Tehdy se mi hodně líbila, ale vzhledem k tomu, že poslední knížky od Colleen Hoover se mi nelíbily, byl tohle test, jestli je to mnou, nebo těmi knihami. A výsledek? Bylo to knihami.
Myslím, že na mě teď měla i větší dopad než tehdy. Mnohem víc jsem jí procítila, a to i přes to, že jsem od začátku věděla jak to dopadne.
Námi to končí zažívá obrovský hype na TikToku a jsem za to upřímně ráda. Téma, které tato kniha představuje je až bolestivě pravdivé a je důležité, aby se dostalo k co nejvíce ženám.

18.08.2022 5 z 5

Nečekaná láska Nečekaná láska Julia Quinn

Nějak už se pro mě vytrácí to kouzlo. Už to není něco nového a zápletky se začínají opakovat. Hrozně jsem se nudila.

15.08.2022 2 z 5

Nečekaná láska Nečekaná láska Julia Quinn

15.08.2022 2 z 5

Za vším hledej Bridgertonovy Za vším hledej Bridgertonovy Julia Quinn

Rozhodně jeden z lepších dílů. Mělo to hodně podobný vibe, jako Vikomt, který mě miloval (což je můj oblíbený díl). Stejně jako u Vikomta, to byla hate-to-love, jen o malinko slabší. Uvítala kdyby tam bylo víc hate, protože strašně rychle přešli k té části, kde už v sobě začínají něco cítit.

12.08.2022 4 z 5

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

(SPOILER) Nutno říct, že z fanklubu SJM jsem už před pár lety opustila, i když jsem jí před tím zbožňovala, takže naprosto chápu, proč jí někdo miluje. Teď už v knihách vyhledávám něco jiného. Původně jsem už ani ACOSF nechtěla číst, ale někdo nejmenovaný mě přesvědčil, že chce vědět můj názor. Takže tady je:
Začala bych věcmi, které mě štvou napříč všemi díly Dvorů (a možná i Trůnu).
1) Všechny postavy jsou nejkrásnější, nejnádhernější a nejdokonalejší. Fakt mě nebaví číst pořád popisy naprosto perfektních postav, které nemají jedinou chybku na kráse. A pořád zastávám názor, že k Azrielovi se vůbec ta namakaná postava nehodí.
2) S předchozím bodem souvisí i to, že je kniha psaná strašně líbivě. Při některých scénách jsem si říkala, že je to psané jak na fanart. Myslím, že tohle je hlavní důvod, proč je SJM tak populární. Mě ale vadí, že se u čtení cítím trošku manipulovaná, aby se to nebo ono líbilo nebo nelíbilo. Já mám radši, když si u knih, můžu sama vybrat, jestli je daná postava kladná nebo ne. I když to málo který autor dělá takhle, u SJM je ta manipulace cítit extrémně. Nesoudívám, pokud se tím necháte unést (taky jsem to dělala), ale teď už mi to příjemné není.
3) Svět je strašně překombinovaný a zbytečně složitý. Občas to vypadá, že autorka hází bez ladu a skladu nápady do světa, ale společně moc nejdou do hromady a nepůsobí to moc konzistentně. Jako by tam chtěla mít úplně všechno. A já se v tom ztrácím, protože toho je strašně moc.
4) První bod, který bude asi nejvíc souviset s ACOSF, ale dal by se použít i na předchozí díly – moc mi k sérii nesedí to velké politikaření a válečný konflikt. U Trůnu fajn, ale tady to je hlavně romantická série a byla bych radši kdyby se na to autorka od začátku vykašlala, ale v základní trilogii budiž.
Doufala jsem, že aspoň tady už bude klid, ale chyba lávky. Opět tu musíme řešit válku a intriky. A po dočtení musím říct, že by se celá zápletka kolem pokladu dala v pohodě vyškrtnout. Vím, že většina lidí má akci v knihách rádi. Já to tak nemám, a hlavně tady bych se mnohem radši věnovala Nestině cestě a bohatě by mi to stačilo. Pak by ale asi většina lidí psalo, že Se-V-kNiZe-NiC-nEdĚlO, ale podle mě byla Nestina cesta mnohem poutavější než Eris, válka, poklad atd.
Z předchozích řádku je asi jasné, že Nesta mě tady dost zaujala. Trpí PTSD, se kterým se neumí vypořádat a uzavírá se do sebe, nenávidí se a je zlá na všechny kolem sebe. Některé myšlenky, které měla, mě strašně dostaly a naprosto jsem chápala její pocity. Trénink, práce v knihovně, výstup na horu, Dům (nejlepší postava) a Gwen s Emerií byli strašně hezký a dobrý způsob, jak Nestu zachránit. Proto dávám dvě hvězdičky a ne jednu.
Většina Inner circlu byla na facku. Moc jsem v nich nepoznávala ty fajn postavy z předchozích dílů. Na jednu stranu říkali, že chápou, čím si Nesta prochází, na druhou stranu se tak moc nechovali.
Výjimkou byl Azriel, kterého mám pořád radši a radši a samozřejmě Cassien. Trošku se divím, že to s Nestou nevzdal, ale vlastně jsem za to ráda. Celou knihu jsem ho měla ráda a s Nestou mi k sobě seděli. Ale…
Pak ale přichází jedno velké ale – sex. Věděla jsem, že ho tady bude hodně, takže mě to neštvalo tolik jak by mohlo. Mnohem víc mě ale začali rozčilovat neustále narážky na sex, dvojsmysly a přemýšlení o sexu. Bylo to jako by autorka byla třináctiletý kluk plný hormonů. Některé scény by mohli být i vtipné, ale v tom množství mě už otravovaly.
Nakonec asi jenom k tomu baby boomu – většinu času mi to přišlo docela absurdní, ale bylo fajn, když se právě přes to Nesta s Feyre a Rhysandem usmířili.
Jednoduše, pokud máte SJM rádi, bude vás bavit i tenhle díl, pokud ne, tak vás prostě bavit nebude. Není to nic nového, co by se lišilo od ostatních knih.

11.08.2022 2 z 5

Dům v blankytně modrém moři Dům v blankytně modrém moři TJ Klune (p)

Občas se stane, že kniha přijde ve správný čas. Pro mě to byl právě Dům v blankytně modrém moři. Vyvolá ve vás spoustu emocí, štěstí, smutek, naštvání, smích, pocit nespravedlnosti, ale i přesto všechno ve vás zanechá naprosto krásný pocit plný naděje, že všechno dobře dopadlo. A to jsem přesně teď potřebovala.
Přes všechny těžké části mi u ní bylo strašné dobře a neskutečně se mě dotkla. A i proto se stává mojí comfort book ️

11.08.2022 5 z 5