líba34 líba34 komentáře u knih

Bakchy Bakchy Eurípidés ze Salamíny

Tak tohle bylo opravdové drama. Eurípidés úžasně nastiňuje možnou podobu slavností Dionýsových mysterijních kultů, o kterých toho mnoho nevíme. Zároveň však přináší zamotané rodinné peripetie, ve kterých nemohou nefigurovat ani samotní bohové. Objevuje se tu rozkol mezi mocí náboženskou a světskou, spor logiky racionální a bezpodmínečné víry. A zároveň tomu nechybí nějaká ta brutalita. Prostě to má vše, co bych si od antické tragédie mohla přát.

29.11.2022 5 z 5

Manuál pro uklízečky Manuál pro uklízečky Lucia Berlin

V jednotlivých povídkách odkrýváme normální, ale přesto neobyčejné útržky z úplně normálního, ale přesto neobyčejného života jedné normální, ale přesto zcela neobyčejné ženy, které do sebe postupně zapadají a utváří celkový obraz života 2. poloviny 20. století v Americe.

23.04.2019 5 z 5

Pod skleněným zvonem Pod skleněným zvonem Sylvia Plath

Ztráta nadějí a iluzí o světě a naší budoucnosti není jednoduchá. Dospívání je mrcha. Na moment, kdy si vlastně uvědomíme, že vše co známe a víme je špatně se nelze nijak připravit. Naše vyhlídky a vize se rázem rozutečou do všech koutů a nám nezbývá nic jiného, než začít odznova a všechny je znovu posbírat...
Tato kniha se ovšem nezabývá pouze dospíváním, řeší i otázky postavení ženy v tehdejší společnosti, což je na dobu vzniku této knihy naprosto jedinečné a revoluční.

22.01.2019 5 z 5

Stoprocentně můj nejoblíbenější díl z celé série. Přečetla jsem za jeden den (a to se moc často nestává). Postavy Siriuse a Remuse jsem si velmi oblíbila a nad jejich tragickými osudy mi tu a tam i nějaká ta neposedná slza ukápla (to se také moc často nestává). Každopádně upřímně doporučuji.

02.01.2019 5 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Miluji germánskou mytologii a i když jsem spoustu příběhů z této knihy znala již dříve, nechala jsem se unášet poutavým převyprávěním Neila Gaimana. Četla jsem v originále, což vřele doporučuji, jelikož zvolená angličtina nepoužívá přehnaně složité výrazy a je velmi čtivá.

01.01.2019 5 z 5

Prostě něco pro každého fanouška Tima Burtona. Občas jsem se musela pozastavit, přečíst si daný verš či sloku znovu a ujistit se, že jsem pochopila správně co tím chtěl básník opravdu říci. Avšak jak je u Tima Burtona zvykem, prapodivnost a bizardnost jeho tvorby přidává na originalitě a jedinečnosti celkového dojmu a to je přesně to, proč si Tima Burtona tak vážím. (Zdatnějším angličtinářům doporučuji číst v originále)

29.12.2018 5 z 5

Aliance Aliance Veronica Roth

Kniha má úplně jinou atmosféru než první dva díly a jsem ráda,že jsem si ji přečetla. Fantastická a strhující série mi zůstane v hlavě ještě dlouho.

25.06.2016 5 z 5

Útek z tábora 14 Útek z tábora 14 Blaine Harden

Zajímavá, ale občas zdlouhavá.

29.02.2016 4 z 5