Lethania - Příspěvky

Na západní frontě klidNa západní frontě klidE. M. Remarque

Skvělý válečný román, který si nebral servítky. Otevřená brutalita některých pasáží byla až moc opravdová. Ale takhle to nepochybně v zákopech bylo. Neuvěřitelně čtivá a plná napětí. Nemohla jsem přestat číst a zároveň jsem nechtěla pokračovat, protože jsem věděla, kam to směřuje. Všem doporučuji.

Temná hmotaTemná hmotaB. Crouch

Parádní sci-fi thriller, u kterého jsem nedokázala přestat číst. Nápad alternativních realit byl zcela originální a autor z toho nedělal moc komplikovanou záležitost. Napětí se neustále stupňovalo a hlavní postavy mi byli sympatické. Mohu jen doporučit.

19841984G. Orwell

Neskutečně mrazivé vykresní totalitní společnosti, ve které se nesmíte lišit od druhých, jinak byste byli zabiti. Ve společnosti, kde nemůžete mít vlastní názor a jste neustále sledováni na každém kroku, takže není úniku. Po dočtení mě přepadla silná úzkost, protože kniha je skutečně nadčasová. Naše společnost k této budoucnosti pomalu směřuje...

HanaHanaA. Mornštajnová

Dlouho jsem se odhodlávala, abych si ji přečetla. Jednak proto, že já moc nečtu příběhy o koncentračních táborech a na druhou stranu jsem měla obavy, protože čeští (ne fantasy) spisovatelé mě zklamávají. Nakonec jsem dala na vysoké hodnocení zde na databázi.
Kniha mě velmi silně zasáhla, autorka to napsala svižně. Bylo zajímavé, co si která postava myslela a udělala. Protože, 'kdyby' mi hlavou proběhlo tolikrát, až jsem si říkala, že to musel být osud. Autorka píše velmi procítěně a u některých pasáží jsem měla na krajíčku. Velmi silný příběh. Doporučuji.

Papírová princeznaPapírová princeznaE. Watt (pseudonym)

Snad poprvé se stalo, že dávám knize 1* a doufám, že je to i naposled. Jaká je pravděpodobnost, že se obyčejná holka dostane ke kamarádovi jejího mrtvého otce, který má naprosto nejdokonalejší syny na světě (a zároveň je miliardář) ? 1: nemožné. Chování všech postav příběhu bylo nelogické. A kniha mě nudila. Příběh byl nijaký a neměl ani žádný potenciál na zlepšení. Aspoň jsem to ale měla rychle přečtené. Ale čeho je moc...
Autorka mi znechutila YA žánr tak moc, že mě bude stát hodně přemáhání, abych nějakou další přečetla.

FajaFajaP. Stehlíková

Pokračování Naslouchače bylo fantastické. Autorka udržela tempo z minulého dílu a postavy mi byli ještě víc sympatičtější - hlavně kapitán (i když spáchal zločin) se mi neskutečně líbil. Konec mě dostal. Už se nemůžu dočkat dalšího dílu.

NaslouchačNaslouchačP. Stehlíková

Musím se přiznat, že jsem se trochu přemáhala k přečtení, protože nemám dobré zkušenosti s českými spisovateli. Ale když už jsem jednou začala číst, nemohla jsem přestat, protože příběh je neuvěřitelně poutavý, nápad originální a hlavní hrdinka se mi hodně líbí (i kapitán). Jedná se o jednu z nejlepších fantasy knih, které jsem kdy přečetla. Mohu jen doporučit.

Dívka v leduDívka v leduR. Bryndza

Velice kvalitní detektivka. Erika Fosterová je mi velmi sympatická. Kniha se četla sama. I kratší kapitoly, které nejsou tak běžné, jsem ocenila. Příběh uvěřitelný. Autor píše svižně a o napětí není nouze. Rozhodně doporučuji.

SilmarillionSilmarillionJ. R. R. Tolkien

Silmarillion není jen tak nějaká dobrá kniha, stejně jako pan Tolkien není jen tak nějaký dobrý spisovatel. Chce to brilantní mysl, aby vymyslela svět tak uvěřitelný a jedinečný.
Kniha je pro mě velmi osobní záležitost, která mi změnila pohled na literaturu objektivně i subjektivně.
Styl psaní je nenapodobitelný - archaické vyprávění se nedá k ničemu přirovnat. Vše k sobě pasuje dohromady jako kdyby to tak už mělo být.
Nezapomenutelný zážitek, který všem doporučuji (i těm, kteří fantasy moc nemusí).

V šedých tónechV šedých tónechR. Sepetys

Asi nikdo už nedokáže pochopit, proč se takové věci staly, proč se z tolika lidí stali bezohledná monstra s vygumovaným mozkem. Proč se chovali tak hrozně k jiným lidem, proč je nenapadlo, že dělají něco špatného. Taková je historie. A to se snaží autorka této knihy popsat. Příběh byl velmi silný a smutný. Asi nejlepší postava byla maminka - silná a obětavá žena, která pro své děti chtěla to nejlepší. Kniha je napsaná velmi čtivě, nemohla jsem ji odložit, a zároveň chtěla, protože jsem se bála, co se stane dál. Všem doporučuji. Určitě si přečtu další knihy od této autorky.

Dívka, která si hrála s ohněmDívka, která si hrála s ohněmS. Larsson

"S Lisbeth Salanderovou si nic nezačínejte. Její postoj k okolnímu světu je takový, že pokud ji někdo bude ohrožovat pistolí, pořídí si Lisbeth ještě větší bouchačku."

Další parádní pokračování prvního dílu, který neztrácí na čtivosti. Pokud si první díl zasloužil 5*, tak druhý díl si zaslouží 6*. Příběh postupně graduje k famóznímu zakončení, které mě dost překvapilo. Za mě jedna z nejlepší knih.

Není únikuNení únikuT. Adams

Naprosto dokonalý psychothriller, který vás nenechá odejít, dokud ho nedočtete. Od začátku až po konec - to byla jedna dlouhá napínavá jízda s uvěřitelnými postavami a zajímavým příběhem, který se odehrává jen několik hodin, a přesto se v tom krátkém čase příhodí spoustu věcí. Někdy jsem věděla, co se stane, ale někdy ne, takže vás čeká spousta překvapení. Doporučuji.

Údolí mrtvýchÚdolí mrtvýchT. Weaver

Lepší díl než ten první, jednak proto, že se v tomto příběhu nevyskytovalo tolik akcí přitažených za vlasy, kdy se David dostal do problému a neustále unikal smrti, jak tomu bylo v díle předešlém. David si mě získal a autora zařadím mezi mé oblíbené spisovatele detektivek. Další díl mě určitě nemine!

18. listopadu

Svědkyně ohněSvědkyně ohněL. Kepler

Tak to byla neskutečná jízda. I když jsem od půlky tušila, kdo to asi bude, stále jsem četla se zatajeným dechem, jak to všechno skončí. Napětí se co stránku stupňovalo. A závěr? Další díl si určo přečtu!

28. listopadu

V pasti lžíV pasti lžíB. Paris

Kniha se mi četla rychle, ale pořád to bylo o tom samém. Měla jsem tušení, které se nakonec potvrdilo. Ale mnohem slabší kniha než ta první.

Noční klub. Díl prvníNoční klub. Díl prvníJ. Kulhánek

Naprosto brilantní záležitost. Kulhánkův styl psaní se mi hodně líbí - asi jeden z nejlepších chytlavých stylů. Tato kniha není určená pro nějaké milovníky smysluplných příběhů, ale pro ty, kteří mají rádi čistokrevnou zábavu a černý humor. Kdybych mohla dát deset hvězd, tak by ji ode mě stoprocentně dostala.

Ví o toběVí o toběS. Pinborough

Velmi povedený psychothriller. Kniha se četla prakticky sama, takže jsem ji měla přečtenou za den, což samo o sobě odpovídá tomu, že je kniha napsaná opravdu dobře. Nemohla jsem přestat číst, 2/3 knihy jsem nevěděla, o co vlastně jde, takže jsem si pořád lámala hlavu, jak tento příběh skončí.
Někteří jsou asi zklamaní z konce, protože se thriller přehoupl do nadpřirozena, ale proč ne... Rozhodně to bylo nečekané. Doporučuji.

Malý princMalý princA. d. Saint-Exupéry

Kouzelný příběh malého hrdiny, který mě naprosto uhranul. Před pár lety jsem ji přečetla jako knihu do povinné četby a myslela jsem si, že zase půjde o přeceňovaného spisovatele, ale zmýlila jsem se. Kniha mě zahřála u srdce a určitě se k ní ještě jednou vrátím. Všem doporučuji.

Královna stínůKrálovna stínůS. J. Maas

Asi nejlepší díl z celé série, u kterého jsem četla s otevřenou pusou. Neuvěřitelná čtivost, spousta akce, i romantických a smutných pasáží - to všechno kniha obsahuje. A mnohem, mnohem víc.

Dvůr mlhy a hněvuDvůr mlhy a hněvuS. J. Maas

Pokračovaní prvního dílu mě opět nadchlo. Myslela jsem si, že nedosáhne takových kvalit jako první díl, ale spletla jsem se. Opět. Asi jedna z nejlepších fantasy knih, které jsem kdy četla. Druhý díl se prostě povedl na jedničku. Měl víc všeho. Víc akce a romantiky, napětí a zvratů. A hlavně propracovaných postav. Fantastický příběh, který jsem četla s otevřenou pusou. Teď už jen přečíst další díl.

Spalovač mrtvolSpalovač mrtvolL. Fuks

Kniha se mi líbíla. A hodně. Jedná se o mrazivý přívěh s důležitým poselství - jedině člověk dokáže propadnout zlu a šílenství. Ladislav Fuks dokázal skvěle vykreslit psychologickou stránku hlavního hrdiny a jeho bližních. Četla jsem před pár lety do povinné četby k maturitě, a rozhodně toho nelituji!

ŠelmaŠelmaA. Mayne

Skvělá propracovaná detektivka, kterou jsem měla přečtenou za jediné odpoledne, protože jsem nutně potřebovala vědět, jak celý příběh skončí. Napětí se co stránku stupňovalo, bavilo mě sledovat Theovi úvahy, jak postupně odkrývá, kdo je vlastně ta "Šelma". A závěr neskutečný, nemohla jsem se od toho odtrhnout. Opravdu parádní kniha, kterou doporučuji.

Hon na mrtvéhoHon na mrtvéhoT. Weaver

Parádní detektivka, kterou jsem měla přečtenou za jediné odpoledne. Příběh mě pohltil a než jsem se nadála, tak přišel konec. Napětí se dalo krájet. Jasně, některé pasáže byly trochu přitažené za vlasy, kdy David přežil všechny pokusy o zabítí - to mě trošku mrzelo. Ale aspoň to bylo akční, narozdíl od některých jiných knih. Ich forma mi vyhovuje. Určitě se vrhnu i na další díl.

17. listopadu

Vražda Rogera AckroydaVražda Rogera AckroydaA. Christie

Má první Agatha Christie.
Detektivka měla rychlý spád. Někdy už jsem si byla jistá, kdo ho zabil, ale pak se to zkomplikovalo, objevily se nové důkazy a pak jsem už ani nevěděla kdo je kdo. Odhalení vraha bylo překvapivé.
Styl psaní se mi líbil, ale Hercula Poirota moc nemusím, ačkoli je to hlavní představitel autorčiných detektivek. Nicméně doporučuji.

PětPětU. Poznanski

Skvělá detektivka. Nápad s geocachingem byl velmi originální a aspoň jsen se dozvěděla něco víc o této zálibě. Styl psaní výborný. Pořád se něco dělo, pachatel si s nimi hrál jak na kočku a myš. Pachatel byl nejméně očekávaný (tedy aspoň u mě). Parádní příběh se stupňujícím se napětím. Hlavní hrdinka se mi opravdu líbí. Doporučuji.

Ready player one – Hra začínáReady player one – Hra začínáE. Cline

Nejsem geek, ani nejsem odborník na filmy a hry z osmdesátých let, ale ani to nemění nic na tom, že tato kniha je jedna z nejlepších, co jsem kdy četla. Příběh pěkně odcejpá a než jsem se nadála, byla jsem na konci. Postavy a celé OASIS bylo uvěřitelné. Mimořádně skvělý zážitek, který ode mě dostává plný počet.

SestupSestupT. Johnston

Kniha byla brilantně napsaná, líbila se mi melancholická a smutná atmosféra, postavy se chovali logicky (někteří naivně, ale tak to někdy bývá), ale to mi tak moc nevadilo. Žádná kniha se neobejte bez chybiček (kromě Silmarillionu, samozřejmě). Ze začátku jsem se trochu nudila, ale děj nabýval napětí až to vyústilo v perfektní závěr, kde si člověk jako vždy pomyslí, co by se stalo, kdyby... Kniha rozhodně stojí za přečtení.

Ledové sestryLedové sestryS. Tremayne (pseudonym)

Kniha se mi líbila. Námět byl skvělý - dvojčata a to jak jsou spolu propojení je i ve skutečném světě velice zajímavá. Příběh se nemusí líbit všem, ale pro mě to byl mimořádný zážitek a konec velmi povedený. Kniha rozhodně stojí za přečtení.

První konecPrvní konecL. James

Zajímavý nápad. Kniha se mi četla velmi dobře, příběh nebyl vůbec špatný. Styl psaní se mi taky hodně líbil. Pěkný romantický příběh.

Muži, kteří nenávidí ženyMuži, kteří nenávidí ženyS. Larsson

Tak tohle byla jízda od úplného začátku až po skvělý závěr! Kniha se četla velmi rychle a napětí se co stránku stupňovalo. Závěrečné odhalení bylo fantastické a uvěřitelné. Jsem ráda, že jsem se konečně odhodlala k četbě této trilogie. Rozhodně jsem nečekala, že z toho bude taková pecka, jak se prezentuje. Kniha bude u mě zaujímat jedno z předních míst mého osobníhu žebříčku nejlepších knih, co jsem kdy přečetla. Všem doporučuji a už se chystám na druhý díl.

1 2 3 4 5 6