Lethania Lethania komentáře u knih

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Zajímavý a originální nápad, který jistě stojí za přečtení. Jednotlivé kapitoly byly samy o sobě něčím výjimečné - nejvíc se mi však líbil poslední příběh o Matce a dceři. Kniha je napsaná jednoduše, nečekejte zde nějaká květnatá souvětí. Přečteno jedním dechem, ale za mě slabí průměr.

26.12.2020 3 z 5

Stručná historie času Stručná historie času Stephen W. Hawking (p)

Nejspíš se ke knize budu několikrát vracet, protože - přiznejme si to na rovinu - nejsem zrovna odbornice a už vůbec ne milovnice fyziky a všemu tomu podobnému. Kniha mě zaujala a chtěla jsem vědět něco víc o vesmíru a času. Pár zajímavých informacích jsem si od ní odnesla, ale spoustu věcí jsem zase moc nepochopila, což je spíš můj problém než autorův. Kéž by se mi kniha dostala do ruky ještě v době, kdy jsem studovala - docela by mi pomohla. Doporučuji.

25.12.2020 4 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Opětovné setkání s Kate Marshallovou a Tristanem mě nezklamalo, ale ani moc nenadchlo. Robert Bryndza umí psát, o tom žádná, ale v tomhle díle mi chybělo trochu toho napětí, a konec se mi zdál useknutý. První díl byl podle mě lepší, ale i tenhle měl něco do sebe (jenže Erika Fosterová je prostě o třídu lepší). Další díl si určitě přečtu.

24.12.2020 4 z 5

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

Jestli jsem si kdy myslela, že mě už žádná detektivka pořádně nenadchne, tak to jsem se zmýlila. A jak moc! Konečně jsme se dozvěděli něco více o dětství Kim Stoneové a jaký to na ni mělo dopad. Kniha se četla prakticky sama - za jediný večer jsem ji zhltla jako malinu. O napětí není nouze. A pachatel? To jsem fakt netušila. Kim je vždy správná volba na zajímavý a originální detektivní příběh, který můžu jen a jen doporučit.

20.12.2020 5 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Pozor, zbystřete! Je tu další napínavá detektivka, která může hravě konkurovat Erice Fosterové či Kim Stoneové. Je ale za nimi v těsném závěsu, protože mi některé situace v knize přišly dost nepravděpodobné, a jako kdyby byla Josie vždy ve správný čas na správném místě. Děj byl napínavý, ale ke konci autorka jaksi ztratila spisovatelský dech - konec trochu vyšuměl do prázdna. Jinak povedená detektivka, která rozhodně stojí za přečtení.

11.12.2020 4 z 5

Klan Klan Dmitrij Rus

Druhý díl není podle mě horší, ale ani lepší, prostě se nese ve stejném duchu. Ačkoliv mi tady vadila neustálá zmínka o „vnitřním hrabivém křečkovi“, který kazil celkový dojem z knihy. První část mě dost bavila, hned jsem si v mysli představila onu bitvu o hrad - prostě paráda. Druhá část už byla nudnější, proto strhávám jednu hvězdu. A konec? Trochu na můj vkus chaotický a málo uvěřitelný. Tak snad další díl začne lépe.

07.12.2020 4 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Nenáročné čtení, u kterého jsem se pekelně zasmála. Měla jsem to za necelé dvě hodiny přečtené. Dalo by se říct, že jsem to slupla jako malinu, která byla plná vtipných pasáží a hlášek. A jsem ráda, že se děj posunul trochu dál a neodehrával se jen na hradě Kostka. Jsem zvědavá na další díl.

12.11.2020 4 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

Doufala jsem v další parádní detektivní příběh a ten jsem i dostala. Skvělé úvahy o psychopatech a moc mě zajímá, kdo je ten tajemný 037, který se nám tu nově představil. Hlavního podezřelého jsem uhodla už v polovině knihy, ale ani to mi nebránilo v tom pokračovat ve čtení. Děj byl napínavý od začátku až po samotný konec. Doporučuji všem milovníkům thrillerů!

26.10.2020 5 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

Další epická záležitost z pera jedné z nejlepších spisovatelek 21.století, která mě donutila číst a číst až jsem knihu, jež má bezmála 800 stránek zhltla skoro za dva dny během kterých jsem odmítala jíst i spát. Až tak mě příběh pohltil.
Jasně. Trůn a Dvůr jsou naprosto odlišné záležitosti, kterým se už nic nevyrovná. Ale ani Půlměsíční město se nemá za co stydět. Sarah vytvořila úplně nový svět se spoustou zajímavých nadpřirozených bytostí a historií. Krásně rozvinula romantickou linku ke zdárnému konci, přičemž mi srdce zaplesalo radostí. Závěrečná akce byla vyčerpávající a skvěle popsaná. Jsem ráda, že děj částečně uzavřela, ale navnadila nás i na další díl.
Rozhodně doporučuji. Je to povinná četba od Sarah Maas.

09.10.2020 5 z 5

Já jsem smrt Já jsem smrt Chris Carter

Po přečtení Zloby jsem si myslela, že už mě nemůže absolutně nic překvapit. Jak naivní jsem byla! Chris Carter se vyžívá v sadismu a brutalitě tak dokonale, až mám podezření, že sám je jedním z jeho zvracených vrahů.
Příběh krásně plynul, neměla jsem potřebu knihu odložit, spíš naopak. Trochu mi však přijde, že je Garcia - parťák - „jen“ do počtu, protože Robert si dokáže vystačit sám se sebou, protože jak sám říká: „Hodně čtu.”
Opět doporučuji a mám štěstí, že mi ještě zbývá několik dalších dílů. Už se nemůžu dočkat.

06.10.2020 5 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Po dlouhé době jsem se konečně vrátila ke Chrisu Carterovi a jeho pro mě jedním z nejoblíbenějších detektivních postav - Robertu Hunterovi.
Tento příběh byl v mnoha ohledech jiný než předešlé díly už jen tím, že se to odehrává podle skutečné události. Každá stránka prosakovala napětím a tak těžkou brutalitou, že jsem se od toho nedokázala odtrhnout. Přečteno za dva dny během kterých jsem jen stěží vnímala, co se kolem mě děje. Chris dokáže čtenáře vtáhnout do děje a donutit ho prožívat úplně vše - i to sadistické zabíjení.
Doporučuji pro všechny milovníky detektivek a na další díly už si brousím zuby.

30.09.2020 5 z 5

Jiný svět Jiný svět Dmitrij Rus

Po přečtení Mahaňenkova Šamana, Atamanova Obránce perimetru a Korněvova Lotra jsem si uvědomila, že v budoucnu bude velmi náročné najít něco, co by tyto knihy předčilo. Ale nemusela jsem hledat dlouho! Jasně, Jiný svět už tu nějaký ten pátek je, ale jelikož ho vydalo nakladatelství Fragment, tak jsem si myslela, že to bude něco pro děti. Riskla jsem to a dobře jsem udělala! Nejenže jsem se do toho začetla, ale já jsem tomu naprosto propadla - na přestávky nebyl čas. Musela jsem knihu dočíst, ať to stojí, co to stojí.
Postava Gleba/Laitha mi zpočátku moc nesedla, ale postupně jsem si ho oblíbila a s každou přečtenou stránkou jsem se děsila, co přijde dál. Trochu mi vadí, že má Gleb štěstí v boji a nějakým mě neznámým způsobem vyhraje, i kdyby měl správně zemřít.
Z ostatních postav jsem si oblíbila Cwrka, zato Taali moc nemusím.
Co se čtivosti týče, tak u mě je to za jedničku, ale trochu mi vadila odborná slovíčka během bitev i po nich. Naštěstí je na konci knihy slovníček pojmů, takže se příště nezratíte.
Hodnotím 4* (Šaman se mi zdál lepší). Ale doporučuji a vrhám se na další díl.

01.09.2020 4 z 5

Aurora povstává Aurora povstává Amie Kaufman

Překvapivě skvělá kniha plná akce a napětí, kterou jsem si hned oblíbila a na jejíž druhý díl se budu nedočkavě těšit! Příběh mě celou pohltil až jsem se přistihla, jak mi před očima postupně mizejí stránky k naprosto dokonalému a srdceryvnému konci, u kterého jsem malém uronila i slzu. Celou knihu jsem měla přečtenou za jediný den, takže to už samo o sobě vypovídá o tom, jak jsou autoři skvělí spisovalé a že umějí čtenáře vtáhnout do děje.
Jednotlivé postavy byly zajímavé. Některé jsem si oblíbila, některé ne. Ale každá měla něco do sebe, každá byla nějakým způsobem jedinečná.
Za mě plný počet hvězd a všem doporučuji a hned se poohlídnu po dalších knihách od těchto autorů.

31.08.2020 5 z 5

Družina mrtvého Družina mrtvého Pavel Korněv

"Co když začne můj mozek brát hru jako realitu? Co když jednoho dne uvěřím své smrti natolik, že doopravdy zemřu? Nadobro? Navěky?"

Pan Prostě se to stalo je zpátky, ale že by to byl úspěšný návrat se říct nedá! Konec by si zasloužil větší péči a nebo by příběh měl skončit už v polovině knihy a dál nepokračovat. Toto nesmyslné zakončení se mi teda vůbec nezamlouvalo. Velice průměrná LitRPG série, která měla tak velký a hlavně nevyužitý potenciál!

EDIT: Tak jsem se s kritikou unáhlila, protože vyjde další díl, tak uvidíme, jak to bude pokračovat. Nejspíš si budu muset předchozí díly přečíst znovu, páč jsem už skoro pozapoměla, jak to skončilo.

28.08.2020 3 z 5

Království mrtvých Království mrtvých Pavel Korněv

O hvězdičku lepší díl než ten předchozí, ale stále se mi to zdá jaksi podobné ostatním LitRPG knihám. Příběh je zajímavý, ale místy je pomalý až nudný. Bitvy jsou dobře zpracované. Je dobře, že autor z hlavního hrdiny nedělá neporazitelnou postavu, což by pak bylo vše už jasně dané. Konec mě moc nepřekvapil, tak nějak jsem to očekávala, tak uvidíme, jak se s tím John popere v dalším díle.

26.08.2020 4 z 5

Mrtvý lotr Mrtvý lotr Pavel Korněv

Zatím jednoznačně nejslabší kniha ze žánru LitRPG, kterou jsem měla možnost číst. Nemůžu se zbavit dojmu, že se jedná o lacinou vykrádačku Šamana (Mahaňenko), protože mi ho příběhově hodně připomíná.
Nápad s uvězněním ve hře je sice originální (zatím), ale zbytek je ohraná písnička. Přesto se mi však líbí rozmanitost postav a jejich levelový postup, hlavně u hlavního hrdiny.
Kniha se mi četla rychle, nikde jsem se nezadrhávala a plusové body za mě získávají popisy jednotlivých bitev, kterých je opravdu hodně.
Do druhého dílu se rozhodně pustím už jen pro to, abych zjistila, jak to s Janem dopadne dál a zda se příběh ubere jiným směrem.

19.08.2020 3 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Konečně jsem se dostala ke druhému dílu této detektivní série a musím se přiznat, že jsem ohromena.
Knihu jsem přečetla dlouho po Čtvrté opici, takže jsem se trošku obávala, zda si budu pamatovat vše podstatné. Zbytečně jsem si dělala starosti. Jakmile jsem se začetla, vše se mi v hlavě objevilo, takže jsem pak četla s lehkostí a nikde jsem se nezadrhávala.
Tento díl byl v mnoha ohledech jiný a přesto stejný. Příběhem nás provázelo mnoho postav, ne jen hlavní hrdinové. Vše do sebe krásně zapadalo, hlavně konečné vyústění a ten cliffhanger!!! Prostě paráda. Další díl jsem si musela nutně koupit a tentokrát nebudu otálet a hned ho začnu číst. Doporučuji!

03.08.2020 5 z 5

Nejsem z ledu Nejsem z ledu Anne Frasier (p)

Konečně! Trvalo to několik set stránek, aby se Anne Frasier rozepsala a naservírovala nám parádní detektivní zápletku jako na stříbrném podnose - až na to, že tady ten podnos byl ze zlata.
Autorčin styl psaní je chytlavý a snadno se čte, takže je vhodný pro většinu čtenářů, kteří hledají kvalitní detektivku. Knihu jsem měla přečtenou za jediné odpoledne - to už samo o sobě o něčem vypovídá.
Hlavní postava Jude mi není zrovna nejsympatičtější, ale jsou chvíle, kdy žasnu nad její chytrostí a bezprostředností. Spolu s Uriahem tvoří bezva pár - samozřejmě pouze pracovní.
Tuto knihu doporučuji ze všech dílů nejvíc, tak se snažte prokousat slabším prvním dílem. Stojí to za to.

30.07.2020 5 z 5

Nejsem živá Nejsem živá Anne Frasier (p)

Chvíli mi trvalo se do příběhu začíst, ale po x stránkách se to rozjelo, až jsem měla problém knihu odložit. Detektivní zápletka byla snad až moc brutální, ale mě osobně to nevadilo (jsem na to zvyklá od Chrise Cartera). A konec by zasloužil taky trochu té péče, zdálo se mi to trochu odfláknuté. Za mě ale povedená detektivka, kterou by si nikdo neměl nechat ujít! Další díl mě nemine.

29.07.2020 4 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Chtít být meta nebo nechtít. To je oč tu běží. Superlidé jsou mezi námi, ale není to zas tak růžové jako u X-menů či Avengers. Žádní superhrdinové totiž nejsou, což je trochu zklamáním. Doufala jsem ve větší hrdinství.
Autor píše neuvěřitelně čtivě, hovorový jazyk je jako můj vlastní. Také do vět přidávám anglická slovíčka a tak podobně.
Příběh poklidně plyne a pak bum. Najednou se všechno sesype jako dům z karet a hlavní hrdince, kterou jsem si oblíbila, nezbývá nic jiného, než být metou.
Pavel Bareš se také zabývá vážnými věcmi a prolíná je s hlavním příběhem. Bravo!
Knihu rozhodně doporučuji.

14.07.2020 5 z 5