Lessana Lessana komentáře u knih

Ríša chirurgov Ríša chirurgov Jürgen Thorwald

Tak toto bolo úplne dokonalé! Ja, čo mi je mdlo už len pri meraní tlaku či odbere krvi, som tajila dych pri prvých, priekopníckych operáciách hrudného koša, miechy, mozgu, pruhu, oka a iných tajomných zákutí ľudského tela a hoci boli popisované úplne detailne, nerobilo mi to nijaké závrate, len čistú rozkoš z čítania. Autor dokázal skutočne majstrovsky skĺbiť historické fakty (o vývoji chirurgie) v skutočných životných príbehoch lekárov a pacientov, a to všetko vlastne akoby v beletrii plnej napätia, sympatických postáv, zručných opisov i humoru. Nenásilne sa vždy dozvieme o tom, kde a prečo autorovho starého otca, keďže o ňom je kniha, zavial vietor, vzápätí sledujeme históriu diagnózy, ktorou trpí hrdina kapitoly/pacient, pokroky v jej liečbe a nato sme už zoznámení s lekárom, ktorého neodradili neúspechy iných a vynašiel sa svojsky. Tŕpneme, či sa mu podarí dotyčného pacienta vyliečiť (operáciou), a vôbec, ako to celé dopadne v živote tých, ktorí svoj život zasvätili pomoci druhým (lekári), i tých, ktorí sa do ich rúk oddane zverili (pacienti). Na záver ešte pochválim preklad: výborný! Vrelo odporúčam! A ja si idem pozháňať aj ostatné knihy autora :).

14.11.2023 5 z 5

Okolo sveta 7 - Zážitky profesionálneho cestovateľa 2 Okolo sveta 7 - Zážitky profesionálneho cestovateľa 2 Martin Navrátil

Pokračovanie tejto úspešnej cestovateľskej série som si nemohla nechať ujsť. Cestovať v momentálnom období môžem iba prstom po mape, prípadne pomocou takýchto skvelých kníh, takže som neváhala a začítala sa do deviatich príbehov z deviatich rôznych destinácií. Pre mňa úplne neznámych, no tak pútavo i vtipne spracovaných, že mám pocit, akoby som tam bola. Afganistan, Filipíny, Ghana + Benin + Togo, Japonsko, Somálsko, Turkménsko, Austrália, Podnestersko a Tichomorie - to sú lokality, kde sa počas Martinovho rozprávania premiestnite a vychutnáte si tieto exotické výlety spolu s ním.

04.11.2023 4 z 5

Úžina mořských bouří Úžina mořských bouří Alexandr Grin (p)

Na túto knihu ma nalákali tunajšie chválospevné komentáre. A neostáva mi iné, len s mnohým súhlasiť. Text je to neskutočne farebný (v opisoch prírody a obrazoch), snový, a pritom taký realistický (v hnutiach mysle jednotlivcov i v medziľudských vzťahoch), pomaly plynúci, aby človek vstrebal všetky autorove "zastavenia". V Úžine morských búrok Grin použil nádherný poetický jazyk, ktorým hneď premiestnil na opisované miesta a k ľuďom, ktorí sa svojsky (a nám podobne) vyrovnávajú so vzťahmi, so životom, s rozhodnutiami... Celou knihou sa ako niť vinie téma slobody jednotlivca, občas až túžobne očakávanej samoty, téma kochania sa stvorením a prírodou, odpútania sa od nezmyselných povinností a otroctva práce. Zaujímavé, hoci trochu strašidelné, sú aj ilustrácie (v slovenskom preklade knihy).
Musím pridať aj pár ukážok tých magických i kruto ľudských obrazov, inak to nejde:
- Oceán majestátne driemal.
- Svetlá lámp na sťažňoch vzplanuli na smolovočiernej vode kotvišťa a veľké jagavé brilianty Južného kríža sa rozsypali po zamate neba.
- Dúfal, že s jednou sekerou a s maximálnym vypätím vôle stvorí kút, kde sa vyhne neznesiteľnému susedstvu ľudí a lepkavým cudzím pohľadom, po ktorých sa človeku žiada umyť.

20.10.2023 3 z 5

Zápisky cestovateľa Zápisky cestovateľa Vlado Bálint

Pre autora trochu netypické témy, hoci jeho štýl je jednoznačne rozpoznateľný. Obsah, resp. dianie vkomponované v jednotlivých esejach je pomerne ľahko dešifrovateľné nielen tými, ktorí zažili a rozumeli posledným dvom rokom, ale aj tými so silnou intuíciou. Ono vôbec čítať a porozumieť pri vnímaní Zápiskov cestovateľa nadobúda nový rozmer. Autor je majster metafory a často sa treba zastaviť a počkať, kým prečítané docvakne na správne miesto - pričom treba byť v geo-obraze, inak vám mnoho môže uniknúť. Silné, nadčasové, odvážne a potrebné!

16.10.2023 5 z 5

Žena v bílém Žena v bílém Wilkie Collins

Ďalšia z kníh, ku ktorej som sa dostala prostredníctvom tejto stránky. Viktoriánske Anglicko je éra, o ktorej čítam rada, takže som si pomaškrtila. Čítala som český preklad, vydanie z edície "Dobrá dobrodružná díla", no a neostáva mi iné, len skonštatovať, že názov edície presne vystihuje tento román. Klasické dobrodružstvo, v ktorom je od začiatku známy hlavný (dobrý) hrdina, osudová žena (prípadne ženy), no a zlosyn (alebo viacerí), o ktorom všetci vieme, že ho do konca nášho príbehu určite dostihne spravodlivosť a my budeme mať parádne zadosťučinenie. Bolo to tak aj tu a ja som spokojná. Chválim Collinsov skratkovitý štýl, nijaké siahodlhé opisy, stručné skonštatovanie čo, kto, kedy, kde, ale tak šikovne gradované, kapitolky (denníky) vždy ukončené v tom najlepšom, že jednoducho musíte čítať ďalej :). Skvelé oddychové, nenáročné "čtivo", kde muž je gentleman (dokonca občas ešte aj "padouch"), kde má žena odvahu (rozhodnutia i skutky) ako muž a láska všetko prekoná! Keď máte radi Dumasa či Févala, zamilujete si aj Collinsa.

03.10.2023 5 z 5

Miniencyklopédia prírodnej liečby Miniencyklopédia prírodnej liečby Igor Bukovský

Zrozumiteľné, hutné, bez omáčky, priamo k veci (čo, prečo a ako na to). Len by sa mi žiadalo knižku rozšíriť o ďalšie diagnózy, ich príčiny a odporúčané návrhy na prírodnú liečbu. No ale... je to miniencyklopédia, takže nemôžem byť taká všetečná. Autor vybral tie najčastejšie choroby a neduhy, ktoré nás trápia, podal stručné vysvetlenia ich príčin a následne poradil, ako sa ich zbaviť pomocou prírody a nás samých. Užitočná kniha.

24.09.2023 5 z 5

Ohnivý Deň. Tulák po hviezdach Ohnivý Deň. Tulák po hviezdach Jack London

Výborné, silné, ducha povznášajúce - ostatne, ako všetky knihy od autora.

23.09.2023 4 z 5

Elizabeth Finchová Elizabeth Finchová Julian Barnes

Prvá tretina sa číta výborne. Spoznávame učiteľku, podľa ktorej je kniha pomenovaná, a obdiv rozprávača (Neila) k nej. Je to pútavé. Samotná osoba Elizabeth Finchovej určite zaujme svojou netuctovosťou, stoicizmom, rozhľadom a múdrymi odpoveďami i otázkami, ktoré svojim študentom kladie. Bavila ma aj časť, takpovediac detektívna, kde sa Neil snaží dopátrať nejakej pointy či skrytého významu v zápisníkoch E. F. Po tom, čo tento oriešok rozlúskne (druhá tretina knihy), ma to už bavilo pomenej. Mám na mysli stať o Juliánovi Apostatovi. Netvrdím, že som sa nedozvedela niečo nové, ale pripadalo mi to tam vsunuté ako päsť na oko. Akoby sa autor zasekol v opise E. F., tak si "pomohol" iným príbehom. Vypchal vatou prázdne miesto v románe... A potom sa v tretej časti knihy k zaujímavej postave pedagogičky vrátime, ale to čakanie, čo sa z toho vlastne vykľuje, nevyústilo nikam. Akurát v skonštatovanie, že muži a ženy vnímajú ľudí vo svojom živote inak. Že tú istú osobu vnímajú mnohí rozdielne, každý iným, svojským spôsobom. To je asi jasné, nie? Pre mňa je takýto výstup málo. Rovnako ako spôsob, pomerne únavný, akým k nemu autor došiel. Škoda, lebo začínalo sa to sľubne...

30.08.2023 3 z 5

Zabít není snadné: Strhující příběh nejmladší nizozemské odbojářky Zabít není snadné: Strhující příběh nejmladší nizozemské odbojářky Wilma Geldof

Výborný preklad a srdcervúci príbeh. A ešte k tomu podľa skutočných udalostí. Freddie bola statočná, veľmi. Rovnako ako Truus, jej sestra. A vôbec všetci z odboja - chlapci, dievčatá a muži. Aj teraz je svet vo vojne a myslím, že je dobré (hoci to je dobré vždy, i v časoch mieru) pripomínať, že je na človeku, ako sa rozhodne. Na každom jednom človeku. Či dokáže rozlíšiť medzi dobrom a zlom. Či sa pridá k zlu alebo dobru. Alebo či nebude robiť nič (a nájde pre to vysvetlenie/ospravedlnenie) - lebo aj to je rozhodnutie. Ale tiež zodpovednosť. Odporúčam, hoci ide o silnú kávu.

30.07.2023 5 z 5

Síla citlivosti: Schopnost empatie ve stále drsnějším světě Síla citlivosti: Schopnost empatie ve stále drsnějším světě Anita Moorjani

Za mňa výborné! Autorku som doteraz nepoznala, ale je mi veľmi sympatická. Svojou pokorou a hlbokým poznaním, ku ktorému došla (prostredníctvom zážitku blízkej smrti). Krásne zrozumiteľne ho tlmočí druhým, dotýka sa rôznych aj tabuizovaných tém (napr. prijímanie pláce za duchovnú prácu), nemá problém robiť si žarty aj sama zo seba, používa zrozumiteľné príklady i analógie. Dokonca aj štýl písania má skvelý, nehovoriac o obsahu. Takže, priatelia, len smelo do toho! Myslím, že v záplave tzv. duchovnej literatúry je toto skutočne niečo výnimočné.

05.07.2023 4 z 5

Zázračné oblaky Zázračné oblaky Françoise Sagan (p)

(SPOILER) Pre mňa tretia kniha od autorky a jednoznačne najslabšia. Myslím posolstvom (hoci, áno - proti čomu bojujeme, proti čomu sa búrime, to vlastne priťahujeme - dá sa to takto pochopiť), no vlastne najmä pocitom, čo zostane po vyústení... bezútešnosť a zacyklenosť v blude, neschopnosť odísť z patologického vzťahu (častý to autorkin knižný motív) atď.
Štýl je perfektný ako v ostatných dvoch - preto som aj čítala a napokon dočítala, hoci dej sa nikam neposúval. Chcel to byť zrejme psychologický pohľad na dve rozdielne bytosti, resp. dve bytosti, z ktorých každá chce žiť inak, spolu im to nejde, no nemajú silu si to priznať nahlas a zariadiť sa podľa toho. Na môj vkus to však bolo príliš ploché, plytké. Knižka teda poputuje naspäť do knihobúdky, kde som ju našla.

05.07.2023 3 z 5

Tam, kde číha vlk Tam, kde číha vlk Ajelet Gundar-Gošen

S autorkou som už mala tú česť. Jej Prebúdzanie levov sa mi celkom páčilo. Tuto opäť dokázala, že vie navodiť atmosféru i budovať slušné napätie (niekedy to napínala ako gumku v gatiach). Takisto dokáže zručne popísať medziľudské vzťahy, v tomto prípade medzi manželmi, rodičmi a deťmi, súrodencami, medzi ľuďmi v pracovnom kolektíve, medzi deťmi a ich učiteľom, dokonca aj medzi milencami. Veľmi verne opísala pochody odohrávajúce sa v mysli matky syna. Trochu ma síce iritovalo, ako matka nedokázala komunikovať priamo a otvorene, vždy len myslela na konkrétne otázky, no bála sa ich položiť. Chápem však, že v živote človeka je taká fáza, keď to nedokáže. Každý sa k tomu ale musí prepracovať. Čistí to vzduch a predlžuje život - pokiaľ sa, samozrejme, nájde správna forma. Ale späť k románu: zápletka, zobrazenie pocitu odlúčenosti od domoviny, samoty, obáv o syna, prostredia Ameriky i Izraela, súčasná neproduktívna komunikácia medzi ľuďmi, to všetko bolo na výbornú. Jemné, no vzrušujúce erotické scény boli príjemným bonusom. Hviezdu v hodnotení uberám len za záver-nezáver. Také neuznávam.

20.06.2023 4 z 5

Vynálezci z Guslaru Vynálezci z Guslaru Kir Bulyčov (p)

Ono je to vlastne tak na 3 a 1/2 hviezdy, čo je myslím najmenej, ako som kedy majstrovi Bulyčovovi dala. Je to pre veľmi kolísavú kvalitu poviedok. Niektoré sú skutočne výborné, originálne, humorné, napínavé a so skvelou pointou. Iné som však dočítala len z úcty k autorovi, no aj tak som nepochopila, čo nimi chcel povedať. Akoby ich písal, lebo musel. Chýbal im šmrnc, grády a, žiaľ, aj vyústenie. Zachránili to (vždy) napokon postavy, naši starí známi (dedo Ložkin, Kornelius Udalov so ženou Xeniou a synom Maximkom, profesor vynálezca Minc a ďalší - kto tieto nesmrteľné figúrky pozná, tomu ich netreba predstavovať), a samozrejme autorov nadhľad, kritika, vtip a krásne dialógy. Odporúčam len zarytým fanúšikom autora :).

20.06.2023 4 z 5

Okolo sveta 6 - Antarktídou od pobrežia po južný pól Okolo sveta 6 - Antarktídou od pobrežia po južný pól Martin Navrátil

Opäť raz cestopis na plný počet hviezd! U mňa od tohto vydavateľstva vedie spolu s Tisíc a jedným čajom. S Martinom Navrátilom som sa stretla prvý raz a mám chuť prečítať si od neho všetky cestopisy, ktoré spísal, taká dobrá bola "šestka". Niežeby ma inšpiroval na cestu na južný pól, to nie. Takéto turistické ambície nemám. Ale bolo to napísané skvelo: dobrodružne, pútavo, napínavo, vtipne i poučne. Klobúk dole, nie každý turista/výletník má aj dar písať, ale Martin ho dostal do vienka a ja sa z toho úprimne teším. A, samozrejme, gratulujem mu k slovenskému rekordu - prejsť od pobrežia Antarktídy až po južný pól pešo! :)

12.06.2023 5 z 5

Lepší člověk Lepší člověk Louise Penny

Neviem, či to je tým, že som mala od Gamachea pauzu a vyslovene som sa naňho tešila, alebo tým, že som už jednoducho zaujatá (v dobrom slova zmysle), ale tento diel pokladám za jeden z najlepších, ak nie za najlepší z celej série. Určite za to môže dozretý Armand (ako víno) so svojou charizmou a neodolateľnou povahou (múdry, trpezlivý, rozvážny, láskavý, radostný i vtipný), odrastenejší Jean Guy (ktorý sa poučil na chybách a zocelil), ich krásne partnerské vzťahy, milý susedský komparz (Gabri, Olivier, Ruth, Clara, Myrna...), zaujímavý a nekomplikovaný prípad, téma vzťahu medzi otcom a dcérou, násilie vo vzťahu (manžel/manželka, otec/dieťa), ako aj (a to najmä) poukázanie na slabosti i silné stránky ľudských bytostí. Najvýraznejšia nadhodnota kníh madame Penny však spočíva v tom, že na ne nielen poukáže, ale vysvetlí aj ich príčiny a popíše dôsledky následných rozhodnutí. No a, samozrejme, nesmiem zabudnúť na chutné a voňavé jedlo, zabŕdnutie do umeleckého sveta i výstižné popisy pracovného prostredia (Sureté). Opäť teda skvelé a ja sa už neviem dočkať prekladov ďalších častí tejto bezosporu výnimočnej série :).

31.05.2023 5 z 5

Zasľúbená krajina Zasľúbená krajina Selma Lagerlöf

Po nejakom čase som si opäť dopriala Selmu. Je to čítanie, na ktoré musíte byť naladení. Na tú snivosť, magické prírodné opisy, osudové rozhodnutia nezabudnuteľných postáv, silné príbehy... len tak sa do toho totiž dokážete naplno ponoriť.
Krásne sa mi čítalo, vychutnávala som si to. Prežívala som to spolu s Ingmarom, Gertrud, Gabrielom, Barbrou a ostatnými, ich radostný i neradostný osud vo vlasti - Švédsku, následnú púť do Jeruzalema, tamojší neľahký život a pochyby.
Jedinú výhradu mám za trochu slabší náboj v závere knihy (oproti začiatku, ktorý bol skvelý, a stredu, ktorý zaostával len mierne), preto o hviezdičku menej v hodnotení.

23.05.2023 4 z 5

Nové povesti slovenské Nové povesti slovenské Milan Ferko

Spočiatku sme sa doma pri čítaní bavili výborne. Dozvedeli sme sa čo-to aj o našich historických postavách i miestach, mestách či hradoch, ktoré sa nejakým pričinením dostali do dejín. Najzaujímavejší nám prichodil archaický jazyk a naša krásna dobová ľubozvučná slovenčina. Jednotlivé povesti sú radené časovo chronologicky, čo je fajn, človek sa zorientuje aj vo všetkých tých povstaniach a podobne. Čo je ale veľké, preveľké mínus tejto bohumilej publikácie, je nesúrodý štýl jednotlivých... kusov. Ku koncu už akoby aj dochádzal autorovi pri spracovaní dych - stratilo to šmrnc. Ale na čítanie počas jarných daždivých dní, keď sa nedá ísť do záhrady, môže byť. Tak jedna-dve povesti denne, aby sa to neprejedlo :).

14.04.2023 3 z 5

Búrlivá krv Búrlivá krv Robert Galbraith (p)

Neviem, prečo som si myslela, že tento diel je posledný. V každom prípade už viem, že nie je. Minimálne vzťah medzi Robin a Strikeom to prezradí - nemôže predsa ostať pri kamarátstve, hoci najlepšom :). No a internet takisto prezradil, že 6. diel je už v angličtine na svete. Máme sa teda na čo tešiť :).
Po večeroch sme si doma pozerali jednotlivé seriálové spracovania tejto série, no a len pri päťke som prv videla seriál a potom dočítala knihu. Pôvodne sa mi zdalo, že mi to zoberie chuť čítať, keď som vedela, kto je vrah. Ale nestalo sa tak. Čítalo sa to perfektne a manžel sa až divil, ako rýchlo mi ubúdali stránky z takmer 1 000-stranovej knihy :). Predsa len, v knihe je zápletiek viac, viac psychológie postáv, viac napätia, teda magnetov na prilákanie požehnane, hoci padouch mi bol prezradený seriálom.
Páčia sa mi čriepky zo súkromných životov Robin a Cormorana, rozvoj ich agentúry, vzťahu, samozrejme, ale aj mnohoraké prostredia, do ktorých nás autorka vždy pozve. Vždy síce s nejakou patologickou úchylkou, ale... to už k ľuďom (a detektívkam) akosi patrí. Tá odvrátená strana. Dôležité je potom vyvážiť to svetlom, ktorým je v tomto príbehu nepochybne vzťah medzi detektívmi.
Teším sa na šestku! Hor sa do práce, prekladatelia! :)

02.04.2023 5 z 5

Smrtiaca biela Smrtiaca biela Robert Galbraith (p)

(SPOILER) Asi som už zaujatá, to priznávam, ale musím dať opäť plný počet hviezd. Cormoran a Robin ma bavia, nemôžem si pomôcť. Aj štýl autorky, samozrejme. Od Harryho až po Strikea (jedinou výnimkou je pre mňa Prázdne miesto).
V Smrtiacej bielej máme opäť zaujímavý prípad. Tentoraz z prostredia politického. Do toho celú podarenú rodinu z vyššej vrstvy. Autorka zas nezabudla ani na fyzický hendikep u postavy (slepota u Delly) či psychické narušenie (Billy) a rozšírila tak svoje pole pôsobnosti. Potešila nás, že Robin konečne došlo, koho že si to vlastne vzala za blbca. Trošku nasilu bola do príbehu zas vložená aj Charlotte, aby rozdúchala tú správnu mieru žiarlivosti. No a záver a la James Bond, keď je "padouchovi" siahodlho vysvetľované, prečo je vlastne "padouch" :), aby sa natiahol čas pri záchrane Robin, ktorá sa už akosi tradične ocitá v najnebezpečnejšom finále. To ale nie je kritika, len konštatovanie. Príbeh sa mi páčil a aj napriek únave ma vždy po večeroch priťahoval ako magnet. Takže hor sa na piaty diel! :)

02.03.2023 5 z 5

V službách zla V službách zla Robert Galbraith (p)

(SPOILER) Tretí prípad je za mnou a ja, samozrejme, hneď pokračujem štvrtým, horiac túžbou dozvedieť sa, či sa Robin vráti ako "asistentka" ku Cormoranovi a ako sa bude vyvíjať jej manželstvo s Matthewom...
V službách zla je naozaj výstižný názov. O zlo v podobe brutality hlavného "padoucha" tu nie je veru núdza, až som si občas počas čítania hovorila, že by už aj stačilo. Ale, zrejme to bol zámer, vykresliť rôzne druhy patologických úchyliek (od bodania do živých, znetvorenie mŕtvych cez simulovanie hendikepov až po pedofíliu či znásilňovanie ako také). Nešlo však o samoúčelnosť (čo chvalabohu!), ale o poukázanie s obrovskými výkričníkmi na tieto... (ne)ľudské prejavy a pripomenutie toho, čoho je človek schopný a čomu sa má ten druhý vyvarovať. Toľko k zlu...
Samotné vyšetrovanie bolo skvelé ako vždy, malo šťavu a potrebné grády. Veľmi tiež oceňujem, že sme sa dozvedeli veľa z minulosti ako Cormorana, tak aj Robin. Stávajú sa plastickými, človek ich skoro vidí: ako bytosti s náročnými zážitkami na spracovanie, a teda povolané rozumieť zážitkom druhých a pomôcť im.
Postava Matthewa neskutočne štve a čitateľ je nútený fandiť Robin, nech sa už konečne spamätá, nechá ho a dá sa dokopy s Cormoranom. Tak som zvedavá, čo bude ďalej... Darmo, pani Rowlingová sa neminula povolaním :).

09.02.2023 5 z 5