Leome Leome komentáře u knih

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Židovku z Toleda bych označila už jako klasiku, kterou by si měl přečíst každý milovník historických románů s realistickým základem. Román o vztahu krále a dcery významného židovského bohatýra. Musím říct, že mě nudily někdy až příliš dlouhé rozmluvy o náboženství. Feuchtwangerovi je toto téma blízké a není se tedy čemu divit, že se náboženské situaci tehdejší doby věnuje více, než je nezbytné, ale tyto zdlouhavé pasáže nejsou nic dobrého. Rozhodně mě mrzelo i to, že Alfonsův a Raquelin syn Sancho prostě zmizel. Jehuda ho odnáší pryč a s jeho smrtí už nikdy nikdo nepřišel na to, kde dítě zůstalo. Takto nedokončené příběhy doslova nesnáším, vždycky pak ještě dlouho přemýšlím, jak to bylo ve skutečnosti, hledám na internetu informace a nakonec zjišťuji, že podle všeho se celý tento příběh o Alfonsovi a Raquel pravděpodobně nikdy neodehrál... Zpět ke knize: nesmím opomenout poutavost a dynamiku příběhu, která prostupuje celou knihou. Kniha se čte skoro sama a náhle se téměř 500 stránek zdá jako sto. Pokud je tohle stále maturitní četba, pak již mám jednu knihu vybranou :).

11.11.2016 4 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Romány pro ženy běžně nejsou mým šálkem čaje, ale tahle kniha mě skutečně zaujala. Předpokládala jsem, že se dočkám nějaké přaslazené romantiky se 100% happy endem nebo naopak strašně smutným koncem. kde všichni zemřou, ale kniha mě příjemně překvapila. Žádná super-slaďárna, ale poměrně realistický a dobře napsaný román 60. letech se zajímavým dějem i rozuzlením. Právě samotný konec mě rozhodně překvapil, protože autorka se vyhnula všem klasickým klišé situacím, kterých jsou jiné romány plné. Doporučuji všem.

11.11.2016 4 z 5

Vězeňkyně Vězeňkyně Malika Oufkir

Knihu jsem si koupila jako takový malý experiment, ale rychle jsem se pro ni nadchla. Hlavní hrdinka vše vypráví s nadhledem a poutavě, čtenář se prostě od knihy jen tak neodtrhne. Přestože autorka sebe samu nikdy otevřeně nelituje, dýchá z příběhu smutná realita nejen minulosti. Doporučuji i těm, kdo podobnou četbu příliš nemusí, protože tohle je určitě dílo, které otevře oči každému.

06.11.2016 4 z 5

Mechanický anděl Mechanický anděl Cassandra Clare (p)

Podle takových ohlasů bych asi čekala něco lepšího; kniha je přímo tuctově průměrná, rozjezd pomalejší, čtenář se do toho prostě nemůže dostat. Přijde mi, že autorka strašně chvátala a tlačila na pilu. Ale abych jen nekritizovala, tak musím říct, že příběh je zajímavý a určitě originální, protože fantasy odehrávající se ve viktoriánském Londýně jsem ještě nečetla, navíc, samotný styl vyprávění není špatný. Moc se mi líbí úryvky a zmínky z dobové poezie (i když si myslím, že Tři mušketýry v té době v Anglii docela určitě neznali, minimálně kvůli politické situaci mezi Anglií a Francií). Každopádně, další díly číst nehodlám.

28.10.2016 3 z 5

Lesohrad Lesohrad Brandon Mull

Ač se kniha může zdát dětská, určitě bych ji jako dětskou nepopsala, potěší totiž i starší milovníky fantasy a nadpřirozena. Celá série se mi moc líbila, autor navíc umí nejen vytvořit originální příběh, ale také ho dobře napsat. Oceňuji i to, že tam není x postav, ve kterých nikdo nemá přehled. Doporučuji a dávám čtyři hvězdičky, ale jen kvůli tomu, že další díly se mi celkově líbí více :-).

23.10.2016 4 z 5

Jestli zůstanu Jestli zůstanu Gayle Forman

Kniha mě zaujala zajimavou anotací a zajímavý se ukázal i děj. Děj se možná ze začátku vleče, ale pak se kniha čte jedna báseň a vy jste rázem na konci. Doporučuji všem, kdo hledají spíše něco oddychového a na kratší dobu. Pět hvězdiček z pěti.

22.10.2016 5 z 5

Hra o Elišku Hra o Elišku Věra Řeháčková

Ač běžné nepatří česká literatura mezi mé oblíbené, tak tahle kniha mě rozhodně potěšila. Poutavý a zajímavý příběh, který rozhodně zaujme. Rozhodně doporučuji pro někoho, kdo hledá něco kratšího, ale zajímavého.

22.10.2016 4 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Atlas mraků jsem dostala před pár lety, kdy mi bylo asi dvanáct nebo třináct. První pokus o přečtení se tedy samozřejmě nezdařil, protože ač už jsem něco načteno měla, tohle bylo něco úplně jiného a neznámého. Když jsem si knihu četla znovu před pár měsíci, jako bych ji najednou chápala mnohem lépe a samozřejmě jsem ji i dočetla do konce. Nejlépe se četl příběh Cavendishe, který byl úplně jiný, než všechny ostatní. Kniha se mi každopádně moc líbila. Musím ale také říct, že si jsem jistá, že pokud si knihu přečtu za pár let, budu tomu rozumět zase o něco lépe. S každým a každým přečtením si uvědomujete více a více spojitostí... Atlas mraků bych rozhodně doporučovala někomu staršímu, kdo má něco načteného, protože tohle rozhodně není jednoduché četba, kterou můžete číst po večerech; tohle chce plné zapojení a čistou mysl :).

18.10.2016 4 z 5

Léta s Top Gear Léta s Top Gear Jeremy Clarkson

Tahle kniha je asi ta nejlepší od Clarksona, četla jsem i "Zapomeň na brzy", ale to mě tolik nezaujalo. Clarksonův humor je něco, co vám prosvětlí i dny beze světla a vážně nedoporučuji číst knihu na veřejných místech: přeci jenom, je to trochu zvláštní, když se člověk popadá smíchy v tramvaji. Kniha je zábavná, zábavná a... zábavná. Nejen pro milovníky Top Gearu a také nemusíte být extra velký znalec aut, abyste textu rozuměli (i když není na škodu vědět, o čem se mluví). Nemůžu jinak než pět z pěti, protože to si takhle kniha zaručeně zaslouží.

17.10.2016 5 z 5

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

Ještě nikdy se mi nestalo, abych nějakou knihu četla dvakrát, nicméně, u Robinsona jsem tohle pravidlo porušila. Myslím, že hodnocení všech uživatelů vypovídá za vše: oblíbená kniha děti i dospělých lidí pro chvíle nepohody.

17.10.2016 5 z 5

Osudová přitažlivost Osudová přitažlivost Jaime Reed

Příběh knihy je každopádně originální (za to ty dvě hvězdičky), ale jinak je to celé takové... primitivní. Velké jednoduché nic. Je to jako číst něco a přesně vědět, jak to dopadne, protože takových knížek jsou tucty a všechny končí tuctově. V sérii jsem se ani neodvážila pokračovat, konec prvního dílu mě k tomu vlastně ani nenutí (přesný opak Vampýří akademie), protože to autorka nezakončila nijak zajímavě či napínavě. Ty dvě hvězdičky mě drtí, musela jsem se hodně přemáhat, abych tam nestřelila rovnou odpad.

17.10.2016 2 z 5

Stínem políbená Stínem políbená Richelle Mead

Preferuji spíše kratší série s delšími knihami, která nemáte na jeden večer, ale takhle série mě zaručeně zaujala. U prvního dílu jsem sice musela hodně přivřít oči a dát tam ty tři hvězdičky, ale myslím, že díl třetí si pěkné čtyři rozhodně zaslouží. Autorka rozhodně umí vykouzlit napětí a není to ani předvídatelné, celkově se mi její styl psaní líbí. Nicméně, hlavní hrdinka Rose... No, sympaťanda to zrovna není. Osobně si myslím, že příliš nepřemýšlí nebo jí to dělá velké problémy. Určitě bych se v mnoha ohledech rozhodla jinak, ale to přeci není důležité :). Důležité je, že se jdu vrhnout na další díl...

17.10.2016 4 z 5

Anna Falcká Anna Falcká Hana Parkánová-Whitton

Jedná se o moji první knihu od Parkánové-Whittonová a abych si ještě někdy její knihu koupila, musel by to být nejméně světový bestseller. Příběh je strašně uspěchaný, jako z jedoucího vlaku a určitě by si každá část příběh zasloužil více času, například: Anna má výtku se Karlovi. Byla by to zajímavá podívaná na několik kapitol, kdy by se dělo něco zajímavého, ale ono nic - stačí jedna stránka a nebezpečí je zažehnáno!

Co mě ale mrzí úplně nejvíce je naprostá historická nepřesnost toho příběhu. Žádné z Karlových manželství nebylo nešťastné - krom tohohle. Anna byla celý život vychovávána v tom, že Günther je skutečně dobrý člověk a má nárok na trůn; naopak Karel ne. I proto nebylo jejich manželství zrovna idylické, spíše naopak - je známo, že se oba manželé nenáviděli. Tahle slaďárna nemá se skutečným příběhem Anny a Karla nic společného a mrzí mě, že si to někdo přečte s tím, že se jedná o příběh podle skutečnosti. Naopak kdyby byl napsán skutečný příběh o domluveném sňatku, který skončil pokusy o otrávení druhého - to by bylo dílo!

Dvě hvězdičky dávám pouze za poutavost příběhu - více si ale rozhodně nezaslouží.

12.10.2016 2 z 5

Hořící most Hořící most John Flanagan

Nápaditý svět Johna Flanagana mě zaujal už nějaké tři roky zpátky, kdy jsem přelouskala téměř celou sérii během dvou měsíců - nedostala jsem se pouze k poslednímu dílu, což se ale chystám napravit teď, když jsem se do čtení celé série vrhla znovu, proč také ne, když se to čte skoro samo...

Ve druhém díle Hraničářské série hraje Halt daleko menší roli, než je tomu v díle prvním, přesto je tam znát takový ten vývoj vztahu, kdy z učitel - žák je to spíše o dvou přátelích. Gilan a Horác zůstávají, jak jinak, ale připojí se dvě postavy, které budou důležité i v nadcházejících dílech: Kasandra alias Evanlyn a Erak, který se sice zatím moc neprojevuje, ale to přijde :). Na celé téhle sérii se mi líbí hlavně to, že postavy jsou skutečně vykreslené a moc zajímavé, je radost sledovat jejich dobrodružství.

Ačkoliv je Hořící most nabytý akcí, zdá se mi, že samotný děj je trochu méně poutavý, než u prvního dílu - což ale nic nemění na tom, že se od knihy neodtrhnete, dokud nezjistíte, že jste na poslední stránce. Někdy se v tom taktizování navíc ztrácí i zběhlý čtenář, který už má nastudovanou i mapu, takže to je problém numero dva. Nu což, stejně už se vrhám na třetí díl, protože i když vím, jak to skončí, konec Hořícího mostu je naprosto famózní a skvělý. Nemohu prostě jinak než pět z pěti.

04.10.2016 5 z 5

Zvěrolékař v chomoutu Zvěrolékař v chomoutu James Herriot (p)

Co k tomu říct? Snad jen, že zamilovat si Herriota je jednoduché i pro ty, kdo běžně povídky nečtou. O veterinu i zvířecí historky obecně jsem se vždycky zajímala a v tomhle ohledu jsou všechny jeho knihy nejlepší. Zábavné příhody vtáhnou do děje i ty, kdo se ve veterině příliš nevyznají :-). Určitě doporučuji všem kdo hledají oddechovou, ale zábavou a zajímavou četbu.

04.10.2016 5 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Když jsem se dostala ke třetímu dílu, zjistila jsem, že první díl se mi zdál zdaleka lepší. Celkově je kniha napínavá, poutavá a čtenáře nedovolí odtrhnout oči, takže za mě určitě dobré hodnocení. Líbí se mi i děj, který je alespoň trošku originální, což není v dnešní době jednoduché vytvořit. Rozhodně doporučuji všem příznivcům Hraničářova učně nebo Hunger games, tohle je četba pro ně ;-).

04.10.2016 4 z 5

Dědička ohně Dědička ohně Sarah J. Maas

Musím říct, že kniha se mi líbila, ale také je pravda, že předcházející díly mě bavily více. Bylo v nich více napětí a zlomů, zatímco Dědička ohně byla spíše taková oddechovější, navíc, kapitoly s čarodějnicemi mi připadaly už tak trochu nudné. Jinak si ale kniha zaslouží chválu za styl psaní, který mi naprosto vyhovuje, i (většinou) poutavý a zajímavý děj. Tři hvězdičky z pěti :-).

04.10.2016 3 z 5

Marie Antoinetta Marie Antoinetta Michel de Decker

Musím říct, že jsem se na tuto knihu moc těšila, nicméně, nepříjemně mě překvapila. Je vidět, že autor se v daném tématu velice vyzná, ale kniha mi přijde až příliš podrobná a psaná spíše z pohledu nějakého diváka, který unaveně vypráví, co před sebou vidí. Určitě nedoporučuji těm, kdo si cestu k historickým románům teprve hledají, tahle kniha je pro čtenáře se skutečnou vášní k tomuto tématu :-).

03.10.2016 2 z 5

Královská krev: čtyři sestry, všechny královny Královská krev: čtyři sestry, všechny královny Sherry Jones

Knihu jsem ohodnotila čtyřmi hvězdičkami a myslím, že se autorce moc povedla. Rozhodně se mi líbí i originálnost tohoto příběhu, protože, co se týče historických románů, je to samá Kateřina Medicejská, Alžběta I., Jindřich VIII. Tenhle příběh je určitě unikátní a, na rozdíl od mnoha jiných, neohraný. Jonesová to navíc napsala moc hezky; je tam dynamika, zajímavý děj... Co mě ale mrzí a za co strhávám hvězdičku je to, že není kniha delší. Myslím si, že minimálně Markétin život by si zasloužil mnohem více stránek a Jonesová mohla klidně knihu natáhnout mnohem více...

03.10.2016 4 z 5

Křišťálový meč Křišťálový meč Victoria Aveyard

Musím říct, že samotná kniha i děj se mi moc líbili, to určitě ano. Je to navíc čím dál tím zajímavější a už se nemůžu dočkat na další díl, ten by měl v USA vyjít někdy v únoru 2017, takže u nás to očekávávám tak v prosinci 2017 nebo lednu 2018. Každopádně je mi ale čím dál tím více nesympatická hlavní hrdinka. Každou chvíli je ufňukanější a jako by jí s každou kapitolou ubývali mozkové závity... Přestože samotná kniha je dobrá, hlavní hrdinka mě opravdu příliš nepotěšila. Jinak musím doporučit všem, kde má tak trochu fantasy knihy rád, je to hodně poutavé.

01.10.2016 4 z 5