lentolog lentolog komentáře u knih

Zelené evangelium Zelené evangelium Bohdan Ihor Antonyč

Skvelý ukrajinský básnik vo výborných českých prekladoch.

08.04.2024 5 z 5

Postsedliaci: Slovenský ľudový protest Postsedliaci: Slovenský ľudový protest Juraj Buzalka

Veľmi zaujímavé a podnetné postrehy a analýzy, no priveľmi expresívny, nálepkujúci a dehonestujúci jazyk, ťažkopádna štylistika a mnoho chýb. Viacero textov má pridlhý úvod a prikrátke jadro i záver.

29.03.2024 3 z 5

Místo v prostoru Místo v prostoru Gary Snyder

Výborné eseje o krajine, prírode, mytológii, poézii a ekológii. Stále aktuálnejšie a aktuálnejšie. Snyder dávno vedel a napísal, čo teraz pomaly odhaľujeme (KN. 10/24).

04.03.2024 5 z 5

Stretnutie s horami Stretnutie s horami Gary Snyder

Dobrý výber zo Snydera. Škoda len, že šitý horúcou ihlou (ostalo mnoho chýb, azda aj preto, že prekladateľ bol zároveň jazykovým redaktorom; KN. 9/24)

23.02.2024 4 z 5

Empusion Empusion Olga Tokarczuk

Horor zákutí mužskej mysle, horor záhybov ženskej telesnosti v sliezskych horských kúpeľoch tesne pred katastrofou. Typický tokarczukovský román rozostrovania hraníc so sväticami, hubami, lesom, filozofiou a psychológiou. Fantazijná heterotopická historická fikcia plná vôní a chutí, šťavnato vyrozprávaná tajomnými drobnými bytosťami. Majstrovský jazyk a štýl (i preklad). (KN. 8/24)

09.02.2024 5 z 5

Tynset Tynset Wolfgang Hildesheimer

Dávnejšie som si intuitívne kúpil v antikvariáte (obe vydania, české i slovenské, aj preto, že majú krásny dizajn Evy Svobodovej resp. Mariána Čunderlíka) a teraz - na odporúčanie Sebaldovo v eseji Pojetí smutku z Campo Santo - som si s radosťou prečítal. Lyricko-reflexívna experimentálna próza ma nadchla štýlom i spleťou príbehovo-myšlienkových línií (Hamlet, telefonáty, cestovanie, história postele i dáždnika, počasie, zátišie a Tynset). (KN. 7/24)

02.02.2024 5 z 5

Campo Santo Campo Santo Winfried Georg Sebald

Dve podoby Sebaldovho majstrovstva: štúdia a esej. (KN. 6/24)

01.02.2024 5 z 5

Stratená duša Stratená duša Olga Tokarczuk

Minimalistická poeticko-filozofická kniha o pomalosti, kde dominujú obrazy nad textom. (KN. 5/24)

01.02.2024 5 z 5

Austerlitz Austerlitz Winfried Georg Sebald

Jedna z najvybrúsenejších kníh, aké som kedy čítal. S každým čítaním (a vekom čitateľa) sa zlepšuje. (KN. 3/24)

26.01.2024 5 z 5

Saturnovy prstence Saturnovy prstence Winfried Georg Sebald

Michael Hamburger to vystihol: ,,essayistic semi-fiction". Skvelý Sebald! (KN. 2/24)

26.01.2024 5 z 5

Dni matiek Dni matiek Svetlana Žuchová

Ako redaktor som knihu čítal sedem-osemkrát a stále mi to spôsobovalo potešenie. Nie som objektívny, ale myslím si, že je výborná a rozhodne odporúčam. Najmä ak máte radi minimalizmus a dôraz na detaily.

18.01.2024 5 z 5

Kniha dní Kniha dní Patti Smith

Ako urobiť instagram zmysluplným. (KN. 1/24)

12.01.2024 5 z 5

Podle přírody Podle přírody Winfried Georg Sebald

Výborné!

29.12.2023 5 z 5

Pocity. Závratě Pocity. Závratě Winfried Georg Sebald

Skvelé!

29.12.2023 5 z 5

Totožnosť Totožnosť Milan Kundera

Milan Kundera bol skvelým štylistom, jeho texty - bez ohľadu na tému, postavy a príbeh - sa oplatí čítať opakovane, vždy tam nájdem čosi nové a podnetné. V Totožnosti ma v kontexte nesamozrejmej a nezaručenej ľudskej identity zaujala myšlienka o globálne narastajúcom množstve nudy, z čoho vyplýva, že dominantnou vášňou našich čias je ľahostajnosť. Mnohé fenomény doby sa takto dajú lepšie pomenovať a pochopiť.

08.12.2023 5 z 5

O muškátoch, mravcoch a jarabinách (Slovenský variant haiku) O muškátoch, mravcoch a jarabinách (Slovenský variant haiku) Eva Urbanová

Záslužný počin, navyše kniha sa veľmi dobre číta, je stručná, jasná, vtipná i poetická ako predmet skúmania samotný. Eva Urbanová je vnímavá a tvorivá interpretátorka a obsiahla viac, ako by čitateľ mohol očakávať (mnoho básní je z rukopisov).

07.12.2023 5 z 5

Lodenica Lodenica Jon Fosse

Netradične spracované motívy návratu do rodiska a milostného trojuholníka. Ako pri každom umeleckom texte, hlavnými hrdinami sú jazyk a štýl, v tomto prípade blízky Bernhardovmu, minimalistický, repetitívny, rytmický, ostentatívny i nutkavý. Rozprávač intenzívne píše, aby si usporiadal myšlienky a city, našiel pokoj. V mikrodráme v kulisách všednosti dedinského zapadákova dochádza k zrážke minulého času s prítomným, na opustenom a spustnutom mieste detských hier, v skrýši, ktorá sa stáva javiskom. Presvedčivá evokácia atmosféry ospalosti, depresie, rezignácie, straty zmyslu a šialenstva.

16.11.2023 5 z 5

Šťastně až po smrti Šťastně až po smrti Robinson Jeffers

Výber obsahuje zo dvadsať skvelých básní živelnej prírodnej lyriky. Najpôsobivejšie sú básne Noc, Aprílová búrka, Lov lososov, Požiar na horách, Mys Karmel, Živočíchy a Sup.
,,Je čudné, že mäkký, krehký verš, podobný kvetu, / je neraz tvrdší ako žula, odolnejší než oceľový kábel a živší ako život." (záver básne Tvrdší ako žula, s. 101)

10.11.2023 5 z 5

Pokrvný strom Pokrvný strom Marzanna Bogumiła Kielar

Krásne básne Marzanny Kielar vo vydarenom rozsiahlejšom slovenskom výbere a preklade Silvie Kaščákovej. Stručné, tiché životopisy lesa a mora; presné, jemné a objavné vnútorné záznamy premien počasia a gramatiky. Rozjímania nad veľkými detailmi ľudskosti a človečenstva.

25.09.2023 5 z 5

Zatopený estuár Zatopený estuár Marzanna Bogumiła Kielar

Dobrý výber a vydarený preklad skvelých krehkých, no pevných básní poľskej poetky.

25.09.2023 5 z 5