lentolog

Paměti agenta FBIPaměti agenta FBIScott Frost

Vydarené rozšírenie fenomenálneho TV seriálu. Podobná poetika i humor. Škoda tej príšernej obálky.

13.08.2017

Černobyl. Historie jaderné katastrofyČernobyl. Historie jaderné katastrofySerhii Plokhy

Podrobný a až hrozivo pôsobivý pohľad na Černobyľskú katastrofu v kontexte a z odstupu.

03.06.2019

Celý životCelý životRobert Seethaler

Jemnú a minimalistickú baladu o obyčajnom živote nenápadného človeka Andreasa Eggera vystihuje tento zlomok: „Úplně na závěr svůj nový domov obehnal nízkým plotem a vyrobil branku z latí, a to pouze proto, aby ji jednou mohl otevřít případnému návštěvníkovi.“

29.06.2017

Majster a MargarétaMajster a MargarétaMichail Bulgakov

Skvelý, šťavnatý, moderný, kompletný preklad Jána Štrassera a výborné, priliehavé ilustrácie Lucie Žatkuliakovej. Vydavateľský počin (Slovart).

05.12.2019

StenaStenaMarlen Haushofer

Skvelá kombinácia robinzonády a mýtu o arche Noemovej. Stroskotať možno aj tak, že sa nikam neplavíte a ostanete na mieste, kde práve ste.

29.06.2017

Periodické příběhyPeriodické příběhyHugh Aldersey-Williams

A mne sa práve orientácia autora na kultúrny, umelecký a historický kontext páčila. Napísať knihu o chémii bez vzorca či zápisu chemickej reakcie je ,frajerina´.

12.07.2017

Kniha zvláštních nových věcíKniha zvláštních nových věcíMichel Faber

Zatiaľ asi najlepšia sci-fi z tých pár, ktoré som prečítal.

08.05.2018

MliekarMliekarAnna Burns

Časovaná bomba čitateľského zážitku nastražená v kníhkupectve/knižnici. Komunitná groteska z No-go Zone z čias ulsterských The Troubles. Výborne napísaná, výborne preložená. Drsná, mrazivá analýza kultúry sledovania, hierarchie utrpenia, infantilnej hry na vojakov a súťažného modlenia, kde je cintorín ,obvyklým miestom´.

20.01.2021

Frankenstein čiže Moderný PrometeusFrankenstein čiže Moderný PrometeusMary Wollstonecraft Shelley

Mnohí dnešní štyridsiatnici si isto spomenú na chvíle vzrušenia a zimomriavok, keď stáli pred rodičovskou knižnicou a siahli po Drakulovi či Frankensteinovi. V knihách sme našli hrôzostrašné čiernobiele fotografie z klasických filmových adaptácií Upír Nosferatu (režisér F. W. Murnau, 1922; nakrúcalo sa aj na Orave) s Maxom Schreckom v role kniežaťa Orloka, a Frankenstein (James Whale, 1931) s Borisom Karloffom v úlohe Netvora, ktoré podnecovali našu fantáziu a rušili pokojný spánok. S odstupom času sa nám zdajú skôr komické.

16.03.2018

Dom vo dne, dom v nociDom vo dne, dom v nociOlga Tokarczuk

Jeden z najlepších románov, ktoré som čítal.

08.05.2018

Cesta do neslobody: Rusko, Európa, AmerikaCesta do neslobody: Rusko, Európa, AmerikaTimothy Snyder

O podivuhodnom víťazstve deštruktívnej ruskej politickej fikcie na Ukrajine, v USA a rozoberaní EÚ. Založené na faktoch a ich dôslednej interpretácii. Čerstvý dejepis (posledné desaťročie).

31.10.2018

Nejlepší léta slečny Jean BrodieovéNejlepší léta slečny Jean BrodieovéMuriel Spark

Osviežujúca prechádzka po Edinburghu 30. rokov 20. storočia. Šarmantná, vtipná, potmehúdska autorka i jej kniha. The Prime of Miss Jean Brodie mi pripomína Zazie v metre Raymonda Queneaua alebo Raňajky u Tiffanyho Trumana Capoteho. Z britskej literatúry Krehké nádoby (Vile Bodies) Evelyna Waugha.

24.01.2019

Borovicové ostrovyBorovicové ostrovyMarion Poschmann

Inšpiratívna pomalá žaponéria od súčasnej nemeckej poetky.

11.06.2019

Ptáci bouřePtáci bouřeEinar Kárason

Chladivé čítanie. Zaujímavý detail: islandskí rybári si berú na more aj kufor s knihami z reykjavíckej mestskej knižnice. Počas dlhej plavby aj čítajú a píšu (básne).

29.06.2019

Malý životMalý životHanya Yanagihara

Autorka je veľmi zručná štylistka, možno by nemusela zachádzať až do takých podrobností, ale čítať Malý život bol nezabudnuteľný zážitok.

24.09.2019

NeníNeníMariusz Szczygieł

Keď ,nie je´ tak naliehavo, výrazne a významne ,je´.

13.11.2020

AdventAdventGunnar Gunnarsson

V jednoduchosti a silnej atmosfére je krása.

23.12.2020

CivilizaceCivilizaceLaurent Binet

Ako slniečkári s dúhovou vlajkou objavili (ovládli) v 16. storočí Európu. Alternatívna utopická história (uchrónia) v postmodernom románe pozostávajúcom zo severskej ságy, denníka moreplavca, pikareskného (životopisného) románu, listov, no najväčšmi z kroniky pisára na dvore Inku Atahualpu. Bineta inšpirovala štúdia historika, počítačová hra, filmy (najmä Tarantinove) a knihy (predovšetkým Montesquieuho Peržania a Houellebecqovo Podvolenie). Rozpráva z rýchlika i zo široka a je to veľmi zábavný historický ,binec´.

17.05.2021

KuforKuforS. Dovlatov (pseudonym)

Skvelé poviedky - zábavné i skľučujúce zároveň.

13.07.2021

Stratená vodaStratená vodaErik Baláž

O význame horskej i nížinnej vodnej divočiny jednoducho a zrozumiteľne. Odporúčam všetkým stredoškolákom na čítanie, premýšľanie i prax.

11.10.2021

OpozdilecOpozdilecDimitri Verhulst

Výstižný obrázok spoločnosti rezignácie, ktorú ešte presnejšie vystihuje vo svojich románoch Michel Houellebecq (najmä Podvolení).

23.05.2017

PodvoleníPodvoleníMichel Houellebecq

Najzaujímavejší sociológ medzi francúzskymi románopiscami.

23.05.2017

Kouzelná zahrada biologieKouzelná zahrada biologieGottfried Schatz

Veľká inšpirácia pre učiteľov biológie.

04.07.2017

Hluk padajících věcíHluk padajících věcíJuan Gabriel Vásquez

Výborne štylisticky i kompozične zvládnutý generačný román so silným príbehom. Po Márquezovi, Valderramovi a Higuitovi ďalší môj obľúbený kolumbijský umelec:-)

26.07.2017

EsejeEsejeMichel de Montaigne

Montaigne bol pomalým a starostlivým čitateľom antických klasikov, predovšetkým Senecu a jeho Listov Luciliovi. Pri čítaní v cudzích textoch hľadal a nachádzal seba tak, že si vypisoval a podčiarkoval, čo ho zaujalo. Pridával komentáre, robil si poznámky na margu študovaných kníh. Postupne vlastné poznámky narastali a zredukovali cudzí text na minimum – zachoval sa len v podobe citátov: „Pri mojich citátoch si všimnite, či som si vybral tak, aby som svoje slová zvýraznil. Nechávam totiž hovoriť druhých, keď to sám neviem dobre povedať, či už zato, že môj jazyk je slabý, alebo že mám slabý rozum. Nerátam citáty, vážim si ich. A keby som sa chcel chváliť ich počtom, mal by som ich dvakrát viac…“

09.04.2018

Obrazy z kulturních dějin ruské religiozityObrazy z kulturních dějin ruské religiozityMartin C. Putna

Výborný prehľad, nečakané odkazy. Fundované, čítavé.

16.04.2018

Bartleby, the Scrivener / Písař BartlebyBartleby, the Scrivener / Písař BartlebyHerman Melville

Ja sem radšej, prosím, nič nenapíšem...

16.04.2018

Strih vetraStrih vetraDušan Dušek

Dušan píše - zdanlivo - stále tú istú knihu. A stále mu to ide výborne.

31.10.2018

Tri smrtky sa plaviaTri smrtky sa plaviaVanda Rozenbergová

Ťažká téma spracovaná ľahko a sviežo. Šikovná práca s časovými rovinami a so vstupmi postáv.

17.11.2018

Sedmá funkce jazykaSedmá funkce jazykaLaurent Binet

Vydarený mix žánrov: štrukturalistickej detektívky, politického thrilleru, filozofického pikareskného románu, alternatívnych dejín. Barthesova druhá smrť autora.

15.01.2019