lentolog lentolog komentáře u knih

Stratená voda Stratená voda Erik Baláž

O význame horskej i nížinnej vodnej divočiny jednoducho a zrozumiteľne. Odporúčam všetkým stredoškolákom na čítanie, premýšľanie i prax.

11.10.2021 5 z 5

Pereira sa domnieva Pereira sa domnieva Antonio Tabucchi

Biblioterapia a talasoterapia v jednom. Teším sa do Lisabonu.

08.10.2021 5 z 5

Requiem Requiem Antonio Tabucchi

Veľmi zaujímavý alternatívny sprievodca po snovom, minulom i budúcom Lisabone. Dobrý slovenský preklad, škoda, že zlyhala redakcia a na 108 stranách je 162 čiarok navyše.

23.09.2021 4 z 5

Krásnější svět je možný, naše srdce to ví Krásnější svět je možný, naše srdce to ví Charles Eisenstein

Tento pohľad na svet je veľmi dôležitý a cenný. Má zmysel pokúsiť sa ho aplikovať v každodennosti každého z nás. Rozhodne to skúsim.

08.09.2021 5 z 5

Dívky bez prostředků Dívky bez prostředků Muriel Spark

Inteligentná, vtipná, poetická novela plná brit(s)kých postrehov. Muriel Spark bola skvelá štylistka a písala s jemným porozumením vybrúsenú prózu.

03.09.2021 5 z 5

Ptačí sněm Ptačí sněm Petr Sís

Vynikajúca, krásna kniha.

27.08.2021 5 z 5

Aria Aria Nazanine Hozar

Zmiešané pocity: pár výborných pasáží, zaujímavé odkazy k iránskej histórii i perzskej literatúre (potešil ma najmä Snem vtákov), niekoľko vydarených metafor a podobenstiev; na druhej strane nepravdepodobné, nedotiahnuté a chaotické dejové linky a postavy. Miestami presvedčivá evokácia priestoru (štvrte v Teheráne a Kaspické more), nejasný pohyb po časovej osi.

27.08.2021 3 z 5

Kufor Kufor Sergej Dovlatov (p)

Skvelé poviedky - zábavné i skľučujúce zároveň.

13.07.2021 5 z 5

Od severu hora – Od jihu jezero – Od západu cesty – Od východu řeka Od severu hora – Od jihu jezero – Od západu cesty – Od východu řeka László Krasznahorkai

Jemná, očistná a kultivovaná katastrofickosť narúšanej a obnovovanej tichej harmónie. Vlak viet krúžiaci okolo dokonalej záhrady bez ľudí, kde sa nenápadne chveje mach, stromy, zvieratá a voda v pohári.

21.06.2021 5 z 5

Melanchólia vzdoru Melanchólia vzdoru László Krasznahorkai

Neurčité pohnútky roztáčajú bludný kruh grotesknej apokalypsy, ktorý udržiava v pomalom hypnotickom chode baroková štylistika, dlhé vsuvky výrokov a komunikačných klišé, tisíce podrobností v kontrastoch povznášajúcej a zničujúcej tichej monštruozity.

21.06.2021 5 z 5

Vlastná smrť Vlastná smrť Péter Nádas

Málokto dostane príležitosť napísať o vlastnej smrti (hoci len krátkej, klinickej). Nádas túto príležitosť využil a ponúka dve paralelné eseje - obrazovú a textovú -, ktoré spolu výborne komunikujú. Zničujúce i povznášajúce; smutné i vtipné.

14.06.2021 5 z 5

Zpátky na zem: Jak se vyznat v politice Nového klimatického režimu Zpátky na zem: Jak se vyznat v politice Nového klimatického režimu Bruno Latour

Jasnozrivá esej o potrebe deglobalizácie v najlepšej tradícii tohto francúzskeho žánru (essai u Montaigna znamená pokus, pokračovali Pascal, Montesquieu, Rousseau...) s inšpiratívnymi podnetmi. Poctivé premýšľanie o našej situácii a cestách von (teda vlastne dnu - späť na Zem). Užitočná navigácia, kde pristáť: prejsť od moderného k súčasnému; skromnosťou, otvorenosťou, vnímavosťou vzdorovať epistemologickému delíriu kráľov Ubuov v prezidentských palácoch.
,,Jisté je, že se všichni nacházíme před univerzálním nedostatkem prostoru, který by bylo možné sdílet, a obyvatelné země."
,,...nastala možná doba, kdy musíme přestat mluvit o lidech (humains) a začít hovořit o pozemšťanech (Earthbound), a zdůraznit přitom, že humus a především kompost jsou zahrnuty v etymologii člověka (humain). (Pozemšťan /terrestre/ má tu výhodu, že žádný rod ani druh neurčuje...)"

21.05.2021 5 z 5

Z prachu / Aus dem Staub Z prachu / Aus dem Staub Klaus Merz

Výborné minimalistické básne.

19.05.2021 5 z 5

Civilizace Civilizace Laurent Binet

Ako slniečkári s dúhovou vlajkou objavili (ovládli) v 16. storočí Európu. Alternatívna utopická história (uchrónia) v postmodernom románe pozostávajúcom zo severskej ságy, denníka moreplavca, pikareskného (životopisného) románu, listov, no najväčšmi z kroniky pisára na dvore Inku Atahualpu. Bineta inšpirovala štúdia historika, počítačová hra, filmy (najmä Tarantinove) a knihy (predovšetkým Montesquieuho Peržania a Houellebecqovo Podvolenie). Rozpráva z rýchlika i zo široka a je to veľmi zábavný historický ,binec´.

17.05.2021 5 z 5

1913: Co jsem ještě chtěl vyprávět 1913: Co jsem ještě chtěl vyprávět Florian Illies

Rovnako výborné ako prvý diel.

23.04.2021 5 z 5

Halič: Putovanie po stratenom svete Halič: Putovanie po stratenom svete Martin Pollack

S chuťou som si zacestoval. V čase i priestore. Potešili ma stretnutia s Brunom Schulzom a Aničkou Csillagovou.

15.04.2021 5 z 5

Nač básníci? Nač básníci? Martin Heidegger

Aká je úloha básnikov v krízovej dobe? Na príklade Hölderlina a Rilkeho precízne vysvetľuje pozorný čitateľ a mysliteľ poézie, Martin Heidegger. Otvorenosťou, nesebeckosťou a nekompromisným nazeraním do vlastného vnútra vyslovujú básnici závažnú reč, ktorá je domovom bytia.

23.03.2021 5 z 5

Tyll Tyll Daniel Kehlmann

Známy kaukliar presadený do 17. storočia. Poznal sa so všetkými panovníkmi i učencami doby, hádam okrem Descartesa, Komenského a Pascala. Lišiacka kombinácia drsnej vážnosti (autentických dobových reálií, udalostí) a vtipnej hry (fikcie, legendy).

23.03.2021 5 z 5

Obraz na vázach Obraz na vázach Rainer Maria Rilke

Prvé stretnutie s Rilkeho poéziou. Našiel som si začiatkom 90. rokov v starkého knižnici.

18.03.2021 5 z 5

Jak znějící sklo Jak znějící sklo Donald A. Prater

Vynikajúci životopis geniálneho básnika.

14.03.2021 5 z 5