Lenny33 Lenny33 komentáře u knih

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Opět dobrá kniha, ovšem nějak nedosáhla kvalit té, kterou jsem od autorky četla předtím (Zmizela v mlze). Zde jsem se nějak nemohla začíst, přilnout k postavám a o "hlavním detektivovi" tam toho také bylo poskromnu. Ale později se děj rozjel, či spíše začal více a více zamotávat. Jen mě zklamal trochu nedořešený konec v určitých lidských osudech, to u knih nemám ráda.

11.02.2024 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Zajímavá kniha s hezkým posláním. Ale místy na mě byla až moc zdlouhavá.

20.01.2024 4 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Pro mě je paní Klevisová objevem roku a její knihy mi opravdu sedly. Skvělé popisy, zajímavé postavy a napínavý děj.

08.01.2024 5 z 5

Na konci vesmíru Na konci vesmíru Kristýna Sněgoňová

Další zdařilé pokračování této série. Ze začátku jsem měla spíše dojem, že se bude jednat o "vycpávkový" díl, ale postupem času jsem měla pocit, že nám změna prostředí prospěla.
Jsem asi jedna z mála, komu se knihy od paní Sněgonové líbí trochu více, než od pana Kotlety. Za mě jsou promyšlenější, zaměřeny více na úvahy a myšlenky postav, popisky bojů mají hlavu a patu (u Kotlety se v nich často ztrácím a připadají mi přeplácané) a vždy mám pocit, že se hrdinové někam posunují.
Celkově zdařilá série.

28.12.2023 4 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Kniha mě opravdu velmi mile překvapila. Má úžasnou atmosféru, která se postupně stupňuje, je mrazivá, napínavá a tak trochu si se čtenářem hraje. Spíš než detektivku bych v knize viděla psychologický román s vhledem do minulosti i lidských duší. Velmi zdařilé!

06.12.2023 4 z 5

Dívka pod hladinou Dívka pod hladinou Andrew Mayne

Po sérii Naturalista, která měla skvělý rozjezd, ale pak už šla kvalita prudce dolů, jsem chtěla dát autorovi ještě šanci. Bohužel mě nepřesvědčil. Nezaujal mě ani děj, který byl za mě nereálný a přeplácaný, ani postavy knihy.

19.11.2023 3 z 5

Otázka viny Otázka viny Jørn Lier Horst

Opět další povedený díl ze série detektivek, které mi svým stylem vážně sedly. Zde mi trochu chyběl větší prostor pro osobní život Wistinga a Line.

19.11.2023 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Bolavá kniha. Jiné slovo mě moc nenapadá. Ale byla netradiční, krásná, s úžasnými popisy přírody i pocitů,.... ovšem četla jsem jí zřejmě ve špatném čase a rozpoložení, tudíž jsem tam viděla spíše to smutné než to krásné. Věřím, že si knihu jednou přečtu znova a spatřím ji v jiném světle.

10.09.2023 4 z 5

Sekáč Sekáč Terry Pratchett

Opět zdařilá hra se slovy - jinak se asi Pratchettovy knihy ani popsat nedají. Jen tentokrát mi celé rozuzlení přišlo takové... zvláštní. Nějak mi to nesedlo.

16.08.2023 4 z 5

Na dně Na dně Jørn Lier Horst

Povedená detektivka. Děj plynule odsýpal, napětí dávkované po celý děj knihy, vše dobře promyšlené a sympatické postavy (které znám z novějších dílů, takže jsem se s nimi trošku vrátila v čase; české vydávání této série vůbec nechápu).

11.08.2023 4 z 5

Čistý Čistý Andrew Miller

Zvláštní kniha. Občas jsem si říkala, že je hezky napsaná, občas byla prostě divná s dlouhými popisky ničeho. A o čem to vlastně celé bylo?

09.08.2023 2 z 5

Prokletí lipovského dvora Prokletí lipovského dvora Věra Fojtová

Očekávala jsem historickou detektivku, o což se určitě nejedná. Je to spíše psychologická kniha o krutosti a násilí. Je to dobře napsané, ale tak neskutečně temné až hnusné.

01.08.2023 3 z 5

Záblesk života Záblesk života Jodi Picoult

Další kniha Jodi Picoult a další zpracování kontroverzního tématu s překvapivým koncem.
Co mi tentokrát trochu kazilo čtení, byl styl vyprávění - číst příběh vlastně od konce po začátek bylo divné a akorát jsem se zamotávala do toho, co se komu stalo. Chápu, že se autorka snažila o zajímavější děj, ale za mě tím knize akorát uškodila.
Také mi trošku vadilo, jak jsou všechny postavy až přehnaně uvědomělé - jejich vzpomínky a náhledy na život mi nepřišly zrovna reálné a umírněné jejich zmíněnému věku.
Ovšem opět se jedná o dobře a poutavě zpracované téma, na které se snaží autorka pohlížet z mnoha úhlů pohledu a ničí názor vyloženě neodsuzuje. Asi i poučení, kam to u nás nechceme dopracovat? 3,5 *

28.07.2023 4 z 5

Tak zatímco jiné díly série jsem četla spíše ze setrvačnosti a žádný zázrak mi to nepřišel, tento mi nějak sedl svou odlehčeností a vtipem. Ano, ten vtip je občas tak hloupý až je vlastně geniální, ale přesně něco takového jsem potřebovala.

27.07.2023 4 z 5

To je celá Aisling To je celá Aisling Emer McLysaght

Je to zajímavé čtení. Kniha mi ležela v knihovně několik let a zrovna dneska jsem měla chuť na nějaká lehčí čtení, tak jsem po ní sáhla. Už dlouho se mi u žádné knihy tak často neměnil názor na ni.
Na začátku jsem byla doslova znechucená. Nelíbil se mi styl psaní, popisování naprostých nesmyslů a celkově to jaký povrchní život hlavní hrdinka vedla ("Jaký smysl má jezdit na dovolenou, pokud aspoň tři lidé neokomentují, jaké máte krásné opálení?" - Jako vážně? A těchto "mouder" je kniha plná.).
Postupně jsem si buď zvykla nebo se to zlepšilo. Ovšem přiznávám, že jsem v knize hodně přeskakovala, hlavně (pro mě) nesmyslné popisy toho co kdy kde s kým a v čem, což se týkalo prakticky každé postavy, která se v příběhu jen mihla.
Překvapily mě v knize závažnější témata jako nemoc, potraty, ... Konec mi naopak přišel takový uspěchaný.
Ale když to shrnu, tak to nebylo zas tak strašné, jak jsem si myslela na začátku. Ale asi si časem ani nevzpomenu, že jsem něco takového četla a o čem kniha vůbec byla. 2,5*

20.07.2023 3 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Neskutečně zajímavé čtení, ale zároveň i drsné. Člověk si uvědomí, v jaké pohodlné době to žije.

19.07.2023 4 z 5

Finální říše Finální říše Brandon Sanderson

Měla jsem chuť se zase po delší době ponořit do pořádného světa fantasy a toho se mi také dostalo. Kniha oplývá zajímavými postavami (na mě často až moc tajemnými, kdy vlastně o postavě nicmoc nevíte a ona o sobě zřejmě ví ještě méně), dobře vypracovaným a napínavým dějem (ale pár hluchých míst se tam taky našlo) a za mě v některých ohledech překvapivým ale uspokojivým závěrem. Možná jsem čekala více propracovaný pro mě nový fantasy svět, ale snad se to v dalších dílech vylepší a dozvím se více.
Pro mě to bylo první setkání s tímto autorem, ale zdaleka ne poslední. 4,5*

19.07.2023 4 z 5

Strom viselců Strom viselců Ben Aaronovitch

Hodně povedený díl, kde jsem se konečně také v ději orientovala po celou dobu čtení. Autor ve kvalitě nepolevuje, spíše naopak.

10.07.2023 4 z 5

Záblesk vzpomínek Záblesk vzpomínek Nalini Singh

Těžké navazovat na předchozí díly, které jsem četla před několika lety a kdo je kdo už si vážně moc nepamatuji. Také mě děj ani hlavní postavy moc nezaujaly. Jestli někdy vůbec vyjde další díl, budu hodně přemýšlet, jestli si ho pořídit.

03.07.2023 2 z 5

V životech loutek V životech loutek TJ Klune (p)

Mám rozporuplné pocity. Zároveň oceňuji samotný nápad na knihu, humor a pár zajímavých myšlenek, ale jinak jsem zpracováním spíše zklamaná a nedostalo se mi toho, co jsem očekávala.

18.06.2023 3 z 5