lenkaabooks

HanaHanaAlena Mornštajnová

Hana - bílé vlasy, bezzubá ústa, po kapsách krajíčky chleba, černé oblečení, podivné chování. Haně je 26 let a je ústřední postavou tohoto románu, od kterého jsem se těžko odtrhávala a s uslzenýma očima. Je to příběh o pocitech viny, o rodině, o lásce, o hrůzách války. Emočně velmi silný příběh.

25.05.2018

ChirurgChirurgPetra Dvořáková

Hynek, můžete jím pohrdat za jeho slabosti- kterých má nemálo, můžete ho uctívat jako skvělého chirurga, můžete smeknout za jeho odvahu a poctivost. Nevím jak by to napsal chlap, ale P. Dvořáková popsala rozervaný život chirurga ve středním věku tak, že jí věříte každé slovo.

04.09.2020

Zlámané kostiZlámané kostiAngela Marsons

Smrt prostitutek, opuštěné miminko. Chtělo by se říci - ty ženské vědí do čeho lezou, mrcha matka co opustí dítě. Ale co my víme co se za tím skrývá, co ze zoufalství jsme schopni udělat, čeho se vzdát. Kim a její parta mají zase co dělat, podezřelých je víc než dost. Při čtení mi nebylo nejlépe, obzvláště u kapitol s Ellie, tento děj jsem i povyprávěla z určitého důvodu dospívající dceři. Kdo si přečte, pochopí.

10.05.2020

Pohřbená pravdaPohřbená pravdaAngela Marsons

Tentokrát Kim pracuje odděleně od svého týmu a je to znát. Nález starých kostí odstartuje zatraceně nechutnou záležitost a někomu blízkému půjde o život. Už šestý díl a zase mě pohltil.

26.04.2020

Heřmánkové údolíHeřmánkové údolíH. M. Körnerová (pseudonym)

Anna, tak křehká napohled a tak silná ve skutečnosti. Život v cizí zemi pro ni opravdu nebyl snadný a její lidskost a pokora se dají shrnout v závěrečné větě : Vždycky jsem měla kolem sebe samý hodný lidi.

01.07.2020

Vejce a jáVejce a jáB. MacDonald (pseudonym)

Knihu jsem četla před mnoha lety a teď se k ní vrátila díky Výzvě. Bohužel už si nepamatuji s jakými pocity jsem ji četla tenkrát, ale teď jsem rozhodně cítila obdiv a pokoru před těžkou každodenní prací kolem slepičí farmy. A že můj názor co se týče slepic jako hloupých zvířat, sdílí i autorka, to mně potěšilo :-) Bylo to fajn čtení, plné laskavého humoru a nezištného přátelství.

31.10.2017

Dívka ve vlakuDívka ve vlakuPaula Hawkins

Mnoho povyku pro nic. Kniha je čtivá, i když rozhodně ne na jeden zátah. Hlavní hrdinka Rachel je buď opilá, nebo má k tomu nakročeno. A pak si vyfantazíruje dokonalý pár, který vídá z okna vlaku a ono to tak není. No a k tomu bývalý manžel a jeho nová, na první pohled báječná rodinka. A tak si Rachel koupí lahvinku, nebo radši dvě a z dobré vůle jede vlakem pomoci manželovi zavražděné. Kniha mně štvala - nepochopitelná jednání Rachel - opilost není omluva, děj se stále nějak protahoval a konec , i když jsem vraha neuhádla, mě na lopatky nesložil, spíše jsem si ulevila, že mám zas jeden "bestseller" za sebou.

05.10.2017

Po strništi bosPo strništi bosZdeněk Svěrák

Pan Svěrák nezklame. Ať se jedná o Cimrmana, film nebo knihu, vždy to stojí za zhlédnutí, přečtení. Krátké kapitoly z autorova dětství, jeho dětský pohled na dějinné události, bylo to prima čtení, laskavé i smutné.

27.02.2018

Skryté kartySkryté kartyAngela Marsons

Elitní školy, snobové kam se podíváš, kostlivci pěkně zameteni pod koberec, spolky z nichž se leda tak oklepu znechucením. A ta nadřazenost - já jsem bohatý a tím mám veškerou moc. A. Marsons mě každou další knihou překvapí tak, že se těším na další. No a tomu konci pořád nějak nemůžu uvěřit.

19.05.2020

Jsou světla, která nevidímeJsou světla, která nevidímeAnthony Doerr

Knihu jsem si vybrala do Výzvy a prala se s ní asi tři týdny. Nejde o to, že by byla špatně napsaná, to vůbec ne, ale jakoby se tam nic nedělo. Klidně jsem přestala číst v půli strany, nečetla pár dnů a vůbec jsem neměla to nutkání vědět, co bude dál. Je to zvláštní, válečné téma mi nevadí, kapitoly psané z pohledu více osob také ne, vše na sebe plynule navazuje, ale tak nějak táhle a prostě tomu chyběla "šťáva". Přesto dávám 4 tak trochu rozpačité hvězdičky.

21.11.2017

SaturninSaturninZdeněk Jirotka

Moje srdcovka. A moc se mi líbil i filmový Saturnin v podání pana Víznera. A teď mám vydání s ilustracemi pana Borna, takže jsem naprosto :-)

05.01.2019

MedvědínMedvědínFredrik Backman

Pan Backman mě opět dostal. Ta kniha je síla. Občas se mi chtělo vzteky křičet, jindy plakat, emoce mnou cloumaly od první do poslední stránky. Je to kniha hlavně o hokeji, o tvrdých severských srdcích, o mateřské lásce. Je to o tom, že jeden kluk hraje dobře hokej a pro město je to nedotknutelný pánbůh. Protože město žije pouze a jen pro hokej, protože oni jsou Medvědi z Medvědína.

26.01.2019

Sama sebouSama sebouJojo Moyes

Louisa je mi hodně milá a ráda jsem se s ní už potřetí potkala. Její naivita a bezprostřednost dostane v New Yorku hodně zabrat, vztahy s muži jsou komplikované, ale Louisa má pořád své čmeláčí punčochy pro štěstí.

07.07.2020

V pasti lžíV pasti lžíB. A. Paris (pseudonym)

Prostě jsem četla a četla a sakra, jedna ráno a po čtvrté musím vstávat. Ale stálo to za to. Opravdu bych nechtěla být v kůži Cass, ten strach z počínající demence, neustálé telefonáty v nichž se nikdo neozve a navíc někde je tu vrah. Konec jsem vytušila, ale překvapení bylo taky.

19.08.2020

KaštánekKaštánekSøren Sveistrup

Ty severský detektivky jsou tak neskutečně brutální, prostě co se může odporného stát, stane se. Dobře psané, napínavé až do konce, jen při pohledu na kaštany a nedejbože z nich vyrobené panáčky se mi budou ježit všecky chlupy.

05.11.2020

Poslední aristokratkaPoslední aristokratkaEvžen Boček

Pobavila jsem se, jako dlouho ne. Nečekejte nic k zamyšlení, jen vtipnou oddechovou.

21.01.2017

Babička pozdravuje a omlouvá seBabička pozdravuje a omlouvá seFredrik Backman

"Ove" byl skvělý. "Britt-Marie" perfektní. Obě knihy od první stránky. S "Babičkou" jsem měla na začátku problém, neseděl mi pohádkový svět, rušil mně. Ale pak. Začalo to dávat smysl. A z osudů mi šel mráz po zádech. Ráda jsem se znovu potkala s "hašteřivou babyznou" Britt-Marie, jejíž další příběh je v samostatné knize.
Byl to dojemný příběh malé Elsy, její báječné babičky, celé její rodiny a sousedů.

06.05.2017

Dívka v leduDívka v leduRobert Bryndza

Detektivky nejsou mým preferovaným čtivem, ale tahle mě vtáhla do děje a nechtěla pustit. Detektiv Erika si opravdu servítky nebere, ale její konání má výsledky. Čtivé a napínavé, jen konec trochu zklamáním.

10.11.2018

A každé ráno je cesta domů delší a delšíA každé ráno je cesta domů delší a delšíFredrik Backman

Jen pár stran o lásce manželské, otcovské, dědečkovské. Krátké čtení o tom co bylo, je a bude. O matematice a koriandru. O tom, že někdy dřív než tělo, odchází mysl.

29.03.2019

Na Větrné hůrceNa Větrné hůrceEmily Brontë

Začalo to písní od Kate Bush, pokračovalo filmovým zpracováním, až jsem se dostala ke knize. A byl to úžasný čtenářský zážitek. Já, která je tak nadchnutá Janou Eyrovou a tenhle skvost mne míjel ? Před sestrami Brontëovými klobouk dolů.
Heathcliff a Kateřina - láska nenaplněná a proto tak bolestivá. A z velkého žalu se stane nenávist a touha zničit štěstí potomků.

29.04.2017

Stříbrná zátokaStříbrná zátokaJojo Moyes

Román, ve kterém se díky lásce mění priority. A najednou nejde o peníze za megalomanský projekt, ale o delfíny, velryby a o to, aby Lisa s Hannah byly šťastné. Trochu přeslazený konec, ale jinak fajn čtení.

25.03.2018

Když v ráji pršeloKdyž v ráji pršeloJan Otčenášek

Deníkové zápisky učitelky Ludmily, která následuje manžela filozofa Petra na Šumavu. Mají sen - vdechnout život polorozpadlému Liščímu mlýnu, který je bez vody, elektřiny, špatně dostupný. Mnohokrát to chtějí vzdát. Celou knihou se prolíná vyznání lásky Ludmily k manželovi, jejich vzájemný těžce zkoušený vztah v nepříznivých podmínkách, ale také krásná divoká příroda Šumavy.

30.03.2018

Poslední paní ParrishováPoslední paní ParrishováLiv Constantine

Amber, mladá, závistivá potvora se vetře do přízně zdánlivě naivní Daphne, s úmyslem nahradit ji. Amber vyrůstala v chudších poměrech a představa života v luxusu ji naprosto zaslepuje. Daphne v bohatství žije, s oddaným manželem a dcerami. Ale nic nebývá takové, jaké se zdá. Kniha je vyprávěna z pohledu obou žen, což bylo jistě přínosem.

12.06.2018

HypnotizérHypnotizérLars Kepler

Tedy z knihy mám hodně nepříjemný pocit. Děti, které snad ani dětmi nejsou, zdá se, že nikdo není šťastný, žádná pozitivní postava. Je to severská detektivka a ty takové asi jsou. Zaujal mě název, hypnóza mě zajímá, Erik byl v tom určitě dobrý, ale stanou se věci, které ho přinutí hypnózy zanechat a pak se k ní vrátit, aby pomohl objasnit brutální vraždy.

06.07.2018

Špatná dceraŠpatná dceraJoy Fielding

Brala jsem knihu do ruky trochu s obavou, protože mě má oblíbená autorka už dvakrát zklamala. No, zdá se že to byla výjimka, já četla a četla a bavilo mě to napínání a ten konec ... Lidské vztahy jsou někdy peklem a o překvapení není nouze.

12.08.2019

Babička drsňačkaBabička drsňačkaDavid Walliams

Benovi je jedenáct a nesnáší pátky, kdy ho rodiče vozí k babičce. A s tou je taková nuuuuda.... Vtipný a dojemný příběh o tom že všichni budeme jednou staří a nudní, anebo taky ne :-)

05.06.2020

Osudný slibOsudný slibAngela Marsons

Tým přišel o člena a získává nového. Všichni se s tím musí srovnat, každý po svém a zároveň řešit dvě dějové linky. Zajímavé je, že více mě zaujala ta menší, to mě opravdu zamrazilo. No a nedočkavě budu vyhlížet další díl.

21.06.2020

Můj brácha se jmenuje JessicaMůj brácha se jmenuje JessicaJohn Boyne

Měla jsem v očích slzy a to vícekrát. Rodiče pohlceni vysokou politikou, třináctiletý Sam tápající ve svých názorech a starší bratr Jason, který je vlastně sestrou Jessicou. Poprvé jsem četla o transgender tématice a protože se objevila i v mém blízkém okolí, o to mi bylo kniha bližší. Je psaná z pohledu Sama a tedy lehčí formou.

11.09.2020

Na špatném místěNa špatném místěJoy Fielding

Váhala jsem zda hvězdičku neubrat, protože jsem netrpělivě čekala jak to dopadne a ono... to vlastně nedopadlo. Nebo ano, ale jinak. Příběh čtyř žen, každá se plácá ve svých problémech a k tomu sériový vrah, který má na jednu či dvě z těchto žen spadeno. Psáno to bylo čtivě a napínavě, jen ten závěr... Jo a bacha na internetové seznamky.

11.10.2020

Tady byla Britt-MarieTady byla Britt-MarieFredrik Backman

Moje první kniha od F.Backmana a rozhodně ne poslední. Britt-Marie mě bavila od první do poslední stránky. O Faxinu a sodě se mi bude snad i zdát :-)

10.03.2017