lena.o.knihach lena.o.knihach komentáře u knih

Zabij, nebo zemři Zabij, nebo zemři Isabella Maldonado

Nemohla jsem být šťastnější, když nakladatelství Metafora oznámilo novou knihu od Isabelly Maldonado!

Předchozí autorčinu trilogii Šifra jsem si hodně oblíbila a všechny tři díly hodnotila plným počtem hvězdiček, protože byly naprosto skvělé. Je jasné, že od Zabij, nebo zemři jsem čekala další bombu.

Ale nedočkala jsem se jí.

Trvalo mi poměrně dlouho, než jsem se začetla. Myslela jsem si, že mě čeká úniková hra. Ta opravdu přišla (a byla to zatraceně peckovní část), ale musela jsem si na ni 150 stran počkat.

Zvláštní agentka FBI Daniela Vega mi byla sympatická, ale Nině (hlavní hrdince z Šifry) se nevyrovnala a já si ještě promyslím, jestli se s Dani vrhnu do dalšího případu.

#spoluprace @grada_cz

25.04.2024 3 z 5

Převzetí Převzetí Vojtěch Záleský

Máte chuť pustit se do urban fantasy z alternativních Spojených států plné gangsterkých přestřelek? V tom případě sáhněte po Převzetí od českého autora.

Paul se vydává hledat svého bratra (jednoho z mocných kněží) a není na to sám. Vojta Záleský si tu s bytostmi opravdu vyhrál! Doporučuji se podívat na autorův instagram, kde je uvidíte a mně dost pomohlo, když jsem věděla, jak vypadají.

Nejvíc mě bavily postavy Meg, Willa Flynna a samozřejmě Mikea (ten byl topový). Hlavní hrdina Paul jaksi trochu zaostával.

Začíná se akcí, díky které se do příběhu ihned začtete. Jsou tu vtipné scény a nechybí ani zvraty, které mě šokovaly (a hodně mrzely).

Ve druhé polovině ale přibyly delší pasáže, které děj nikam neposouvali a od závěru jsem čekala mnohem víc.

#spoluprace @vojtazalesky

23.04.2024 3 z 5

Pravidla hry Pravidla hry Neal Shusterman

Kniha mi byla poskytnuta v rámci spolupráce s @knihkupectvi_luxor za účelem recenze. #spoluprace

Byl to normální fotbalový zápas, nebýt jednoho úderu do hlavy, který všechno změnil. Ash se ocitl v jiné dimenzi.

V knize je víc světů, které hlavní hrdina navštíví a Neal Shusterman v každém z nich popisuje konkrétní problém lidské společnosti (rasismus, sexismus, toxický vztah, homofobie a další).

Námět je to skvělý, a i když mi byl Ash sympatický (byl prostě lidský, líp bych to neřekla), z jeho dobrodružných výprav do různých vesmírů jsem tak uchvácená nebyla. Nějak jsem si to zkrátka nedokázala představit. Chyběly mi trochu jasnější informace o tom, jak tohle celé funguje.

Pravidla hry jsou autorovým nejoblíbenějším standalone příběhem, ale já z nich tak nadšená nejsem.

23.04.2024 3 z 5

Křehké srdce Křehké srdce Mona Kasten

Konec prvního dílu zůstal otevřený a já jsem ráda, že jsem Osamělé srdce četla teprve nedávno, a nemusela tak na druhou knihu čekat dlouho.

V Křehkém srdci pokračuje příběh Adama Sinclaira a Rosie Hartové. Bylo nádherné sledovat vývoj mužského hlavního hrdiny, jenž strávil pár měsíců na odvykačce. Trpěla jsem s ním, bylo mi do pláče, ale prožívala jsem i šťastné momenty, které si po velmi náročném období bubeník kapely Scarlet Luck zasloužil.

Oproti prvnímu dílu tady převládaly hlavně emoce. Pro někoho by to mohlo být nezáživné, ale já si ty postavy od začátku oblíbila a užila jsem si každou stranu až do té úplně poslední.

20.04.2024 4 z 5

Blue Lock 1 Blue Lock 1 Munejuki Kaneširo

Nejprodávanější manga loňského roku dorazila i k nám. Blue Lock je kromě názvu série i tréninkové zařízení, do kterého zavřou tři stovky středoškolských fotbalových útočníků a pod vedením trenéra má vzniknout zcela nový typ hráče.

Je to začátek série, takže se tu hlavně seznamujeme s postavami a není jich zrovna málo. Zapamatovala jsem si jich jen pár a myslím, že v dalších dílech budou stejně postupně odpadávat, takže některá jména určitě můžete vypustit.

Fotbal tu samozřejmě hraje klíčovou roli, ale mě příběh zaujal, i když se mi víc líbí jiné sporty a jsem zvědavá, co nás čeká dál.

#spoluprace @crew_komiks

19.04.2024 3 z 5

Vzplanutí: První kolo Vzplanutí: První kolo P. S. Herytiera (p)

Zaujala mě obálka a hlavně nápis ilegální zápasy, které mě ihned praštily do očí. Ty mě hodně nalákaly, protože jsem dlouho takový příběh nečetla a vážně jsem se na to těšila.

Čeho jsem se místo ilegálních zápasů v knize dočkala? Věčně opilých, zdrogovaných, naivních a zkrátka až narušených postav, které přes den občas chodily i do školy (někdy s kocovinou) a přes večery vymetaly večírky nebo se vkrádaly na cizí pozemky.

Nejhorší (nebo možná nejlepší) na tom všem je, že to bylo tak čtivé, že jsem vůbec nechtěla přestat číst a přes 500 stran mi šíleně uteklo. Přirovnala bych to k sérii After, kde se také nic moc neděje, ale prostě jste do toho zažraní a hltáte to.

18.04.2024 3 z 5

Na ledě Na ledě Hannah Grace

Na ledě je jedna z mých nejočekávanějších knih v tomto roce. A je to dokonce jedna z těch knížek, kdy jde vše rozečtené stranou a jdu se věnovat krasobruslařce a hokejistovi.

Měla jsem vysoká očekávání? Měla, jakpak by ne. Vždyť jsem všude narážela na nadšené ohlasy a pozitivní recenze a aspoň jednou denně jsem na tu obálku někde narazila. Stojí ten hype za to? Ne.

Řeknu vám, už dlouho jsem nenarazila na postavu, která by mě štvala tak extrémně jako Aaron (spolubydlící a kolega hlavní hrdinky v párovém krasobruslení). Úplný protiklad byl oproti němu kapitán hokejového týmu Nathan (až k neuvěření dokonalá postava).
Anastasia byla tak nějak mezi. Někdy se mi zamlouvala a jindy mi lezla na nervy.

Občas mi to připomínalo Off-Campus, ale tam i ty vedlejší postavy byly super. Tady bylo akorát spoustu dalších jmen, tedy až na Henryho (na jeho příběh se těším).

Na ledě určitě stojí za to, ale já od toho zbytečně čekala mnohem víc, takže buďte hezky nohama na zemi, nemyslete si, že se pouštíte do další pecky od Ali Hazelwood a bude se vám to líbit.

Byly chvíle, kdy jsem se od čtení nemohla odtrhnout, protože mě to vážně hodně bavilo. Hannah Grace píše čtivě a jednoduše a určitě to nebyla poslední kniha, kterou jsem od autorky přečetla.

16.04.2024 3 z 5

Tíživá lehkost lásky Tíživá lehkost lásky Lena Kiefer

Tato minimalistická obálka na mě vyskakovala u zahraničních bookstagramerů čím dál častěji, a když jsem ji poté viděla v edičním plánu Našeho nakladatelství, bylo rozhodnuto.

Dva zamilovaní lidé jsou nalezeni mrtví. Ona je Westonová a on Coldwell. Dvě rodiny, které se navzájem nemůžou vystát. Nezní to jak moderní romance ve stylu Romea a Julie?

Po pomalejším začátku jsem se těšila na detektivní zápletku, kdy byla Helena odhodlaná vypátrat, co se osudné noci stalo její starší sestře.

Jakmile se jí ale do cesty připletl Jessiah, na pátrání se jaksi zapomnělo. Je škoda, že se posunulo na vedlejší kolej, protože se takhle z příběhu stávala průměrná romance o dvou lidech, kteří skáčou, jak rodiče pískají.

V knize se střídají dva pohledy a já si k hlavním postavám hledala cestu celkem dlouho a stále to bylo jako na horské dráze. Někdy mi jejich chování vadilo a neměla jsem problém Tíživou lehkost lásky zavřít, jindy jsem se nemohla od příběhu odtrhnout.
Je tu pár linek, které mě zajímají a na jejich rozuzlení si budu muset počkat do dalšího dílu trilogie Westwell.

10.04.2024 3 z 5

Závod s časem Závod s časem Lisa Regan

Když jsem Závod s časem brala do ruky, přesně jsem věděla, co mě čeká. Další zapeklitý případ s detektivem Josie Quinnovou, kterou autorka vůbec nešetří a opět bude trpět. (A já s ní.)

Závod s časem patří jednoznačně k těm lepším knihám ze série, protože jsem se absolutně nedokázala odtrhnout a chtěla jsem vědět, jak tohle dopadne.
Do popředí se tu dostává moderátorka zpravodajství Trinity, kterou fanoušci moc dobře znají. Víc vám ale neprozradím.

Je to svižné, napínavé, uvěřitelné, šokující a přečtené to máte do druhého dne. Takový není jen osmý díl, ale doposud celá série. Tohle mě prostě nikdy nepřestane bavit.

#spoluprace @grada_cz

06.04.2024 4 z 5

Bezhvězdné moře Bezhvězdné moře Erin Morgenstern

Bezhvězdné moře vlastním už od vydání a jsem moc ráda, že jsem se k němu konečně dostala, protože jsem netušila, jaký skvost doma mám.

I když jsem knihu měla v uších a poslouchala jsem příjemný hlas Dany Černé, zážitek z tak překrásně napsané knihy mi to nezkazilo. Naopak si myslím, že audio verze mi prospěla, protože:
a) tohle je tak zamotaný příběh, že bych se čtením upřímně někdy bojovala,
b) je to pořádná bichlička, která by se na cestách vážně pronesla,
c) není nad relax se zavřenýma očima, když si v hlavě představujete dlouhou pouť k Bezhvězdnému moři.

S tak kouzelně vyprávěnou knihou jsem se dlouho nesetkala. Erin Morgenstern si hraje se slovy a mně se ten jazyk moc líbil.

Hlavní roli tu hrají knihy a příběhy, které se odehrávají v dalších příbězích. Není to zas tak odpočinkové čtení a určitě není pro každého, ale já se do tohoto příběhu (i do těch ostatních ukrytých) zamilovala.

#spoluprace @audioteka_czsk

06.04.2024 4 z 5

Šach a mat Šach a mat Ali Hazelwood

Na Šach a mat jsem byla hodně zvědavá, protože a) miluju autorčiny rom-com, které u nás vyšly a b) šachové prostředí mě před třemi lety totálně dostalo v Dámském gambitu. A nebudu vás dlouho napínat, dostalo mě i teď.

Mallory se vzdala svého snu a místo hraní šachů vydělává na hypotéku, jídlo a stará se o dvě mladší ségry a nemocnou matku. Jenže pak kývne ještě na poslední turnaj a porazí Nolana Sawyera. Mallory se dostává do hledáčku novinářům, ale také samotnému mistrovi světa, který na tu prohru (a nejen na hru) nemůže přestat myslet.

Asi mám novou nejoblíbenější knihu od Ali Hazelwood. Ačkoli šachy hraji pouze na amatérské úrovni, tady jsem každý turnaj, každou hru šíleně žrala a díky autorčině talentu jsem si připadala jako největší profík pod sluncem.

Šach a mat ale není jen o šachách, no vážně. Je tu skvělá romantická linka a postavy, mezi kterými to krásně jiskří. Hodně se mi líbilo i rodinné zázemí hlavní hrdinky. Smála jsem se nahlas, uculovala se, byla napnutá u každé hry a měla chuť se po dočtení okamžitě vrátit na začátek a přečíst si knihu znovu.

06.04.2024 5 z 5

Život je příliš krátký Život je příliš krátký Abby Jimenez

Vanessa Priceová si plní sen, když cestuje po světě a natáčí videa na YouTube. To se ale ze dne na den změní, když se najednou musí starat o miminko své nevlastní sestry.
Adriana Copelanda v noci budí dětský pláč, proto se rozhodne jednat a u sousedního bytu zazvoní

Ačkoli to podle obálky třeba ani nečekáte, autorka do svých příběhů zahrnuje i vážná témata a tady jde o vážnou dědičnou nemoc.

Líbilo se mi, že jsme ve všech dílech měli střídající se dva pohledy. celkem krátké kapitoly a styl vyprávění mi vážně sednul, takže se stránky otáčely velmi rychle.

Knihy nemusíte číst popořadě. Každá je o jiném páru a některé postavy vystupují jinde jako vedlejší.

Život je příliš krátký se mi líbil o krapet méně než Šťastně až navěky (já mám pro ta hudební prostředí slabost), ale zas mnohem víc než Jenom kamarádi, protože poselství z tohoto příběhu zní jasně: žij každý den, jako by byl poslední.

01.04.2024 4 z 5

Šťastně až navěky Šťastně až navěky Abby Jimenez

Na druhý díl této volně navazující série jsem se těšila, protože hlavní postava mi v tom předchozím nesedla, takže jsem byla ráda, že se jí zbavím. Ale hádejte, co. Jméno mé neoblíbené hrdinky se objevilo hned ve druhé větě a ani tady mi (jako vedlejší postava) k srdci nepřirostla.

Je na čase, aby se Sloan pohnula v životě dál. Netuší, že se tak stane úplnou náhodou a ještě za to bude moct čtyřnohý mazlíček. S Tuckerem jsou hned ty dny veselejší, jenže pak se ozve jeho páníček Jason a ti chytří už vědí, co bude dál.

Tohle bylo slaďoučké! Určitě lepší než Jenom kamarádi, protože jsem si hlavní dvojici moc oblíbila a i ten děj mě bavil mnohem víc. Také o tom vypovídá to, že jsem Šťastně až navěky přečetla na jeden zátah.

Samozřejmě tu nechybělo nějaké to drámo a pár vážnějších témat, ale jinak to byl zkrátka neuvěřitelně pohádkový příběh z hudebního prostředí (a ty já vážně můžu).

29.03.2024 4 z 5

Jenom kamarádi Jenom kamarádi Abby Jimenez

Podle obálky jsem čekala komedii, ale tohle zas tak vtipný příběh nebyl. Na začátku jsem se bavila, první třetina vážně neměla chybu, ale pak jsem jen kroutila hlavou, kam to celé směřuje.

Co když nemůžete mít děti, ale váš vyvolený touží po velké rodině?
Víc bych k ději nedodávala, protože tato jedna věta mluví za vše.

Kristen Petersonová je hlavní hrdinka, která mi nesedla. Místo toho, aby problémy řešila a hledala varianty, neviděla a neposlouchala nikoho jiného. Myslela hlavně na sebe, jakoby ani neexistovalo další řešení.
Na hlavního hrdinu jsem zapomněla hned po otočení poslední strany. Tady Joshovi nepomohlo ani to, že je sexy hasič.

Kniha se mi četla rychle a naštěstí odsýpala, takže se těším na další díly a budu doufat, že tam už mi postavy sednou.

29.03.2024 3 z 5

Strážci slunce Strážci slunce Aiden Thomas

Kluci ze hřbitova se mi moc líbili, takže mě tato novinka nemohla minout a Aiden Thomas nezklamal/a. Užila jsem si to dokonce ještě o krapet víc, protože je tu nebezpečný turnaj (ty mě v poslední době hodně baví) a ten, kdo skončí na posledním místě, bude obětován.

Božstvo a jejich potomci (polobohové) jsou rozděleni do kategorií a mají různé schopnosti. Zlatí jsou elita. Pomalu si nevidí na špičku nosu a ve školách je připravují na souboje a zkoušky, aby v turnaji obstáli.
Pak jsou další třídy a náš hlavní hrdina patří k Jadeitovým. Nestává se moc často, že by se do Slunconošských zkoušek vybral někdo jiný než Zlatý. Nyní se ovšem tak stalo.

Postavy jsem si neskutečně moc oblíbila. Teo je takový roztomilouš, Niya je pro každou lumpárnu, mladý Xio, dvojčata Auristela a Aurelio i další - ať už byli na jakékoli straně - dokázali ve mně vyvolat emoce.

Já se na začátku chvíli ztrácela ve jménech a než jsem se zorientovala, několik stran to zabralo, ale pak už mě příběh pohltil a jen nerada jsem tento první díl duologie odkládala.

Nechyběly tu vtipné momenty, lehký náznak romantiky (pohledy, doteky), transgender téma, mytologie a napětí. Zní to jako perfektní čtení pro fanouška Percyho Jacksona. K tomu přidejte něco málo z Hunger Games a Strážci slunce jsou na světě.

27.03.2024 4 z 5

Einstein přeplouvá Labe u Hamburku Einstein přeplouvá Labe u Hamburku Siegfried Lenz

Po delší době jsem přečetla knihu z edice Knihovna klasiků z Odeonu a rovnou tu nejnovější. Jedná se o sbírku třinácti textů Siegrieda Lenze, který patřil k určujícím postavám německé poválečné literatury.

Povídky se odehrávají v letech 1966-1974 a každá je z úplně jiného soudku - pár čeká, až přijdou hosté na večeři, plavba na lodi, do detailu popsaný druhý poločas zápasu

A navíc se od sebe liší i po stylistické stránce - celá jedna povídka napsaná jen ve třech odstavcích, pak rozhovor mezi dvěma postavami, věty ukončené třemi tečkami, vyprávění z několika pohledů

Příběhy u nás vycházejí poprvé v překladu Jany Zoubkové. Jsou sice krátké (dvacet stran a méně), ale velmi náročné a některé z nich jsem četla i dvakrát. Buď mi jedno čtení nestačilo z nedostatku porozumění, nebo mě natolik zaujal, že jsem si ho chtěla přečíst ještě jednou.

26.03.2024 3 z 5

Přísně tajný spolek svérázných čarodějek Přísně tajný spolek svérázných čarodějek Sangu Mandanna

Když vám nějaká kniha zlomí srdíčko, tahle vám ho dá zas dohromady. Je to jak pohlazení po duši. Po dočtení máte úsměv na tváři a všechno se zdá být naprosto dokonalé. (Aspoň do doby, než začnete opět čelit realitě.)

Tohle je příběh jako stvořený pro milovníky Domu v blankytně modrém moři.
Máme tu dům na samotě a v něm žije zvláštní rodinka - archeoložka (věčně nepřítomná), hospodyně, zahradník, bývalý herec, knihovník a tři malé čarodějky.
Nyní se k nim přidává i Mika, aby děti naučila ovládat kouzla a zachránila je před blížící se katastrofou - právníkem.

Moc mě bavilo sledovat, jak se z osamělé hlavní hrdinky stává sebevědomý člověk, který už se nemusí spoléhat jen sám na sebe, ale může požádat o pomoc.

Přísně tajný spolek svérázných čarodějek je neskutečně milá záležitost, kterou doporučuji všemi deseti milovníkům feel good fantasy.

24.03.2024 5 z 5

Zjizveni Zjizveni Emily McIntire

Na druhý díl série Never After jsem se moc těšila. Proč? Protože Lví král je můj nejoblíbenější animák a na zjizvenou postavu v hlavní roli temné romance jsem byla hodně zvědavá. A víte co? Já se do toho úplně zamilovala.

Věděla jsem, že mi knížka uteče. Už Lapeni se mi četli skvěle, ale postavy mi moc nesedly, což se ovšem v tomto případě říct nedá.
Tristan Faasa. Zjizvený princ. Má jediný cíl - svrhnout svého bratra Michaela a zaujmout jeho místo s korunou na hlavě.
Jenže pak se objeví Sara (králova nastávající) a vše zkomplikuje.

Ve vyprávění se střídají pohledy hlavní dvojice a bylo to naprosto boží! To, co se mezi nimi odehrávalo.. nemám slov. Napětí by se dalo krájet, kdykoli se střetli očima.
Oblíbila jsem si ale i vedlejší postavy a usmívala se, když se objevil Simon.

Po první knize jsem ani nedoufala, že by mohla přijít taková pecka. Nemohla jsem se od čtení odtrhnout a hltala každou stranu. Vyznačila jsem si pár ikonických scén, ke kterým se budu ráda vracet.

V této knize nenajdete hodného klaďase a než začnete číst, musíte to vědět. Tristan je nebezpečný, krutý, narušený, zkrátka a doslova šílený a Sara se od něj moc neliší. Jsou pro sebe jako stvoření a stojí za to je poznat.

18.03.2024 5 z 5

Noční ptáčata Noční ptáčata Kate J. Armstrong

Za knihu v rámci #spoluprace mockrát děkuji.
Do Nočních ptáčat jsem se zamilovala na první pohled. Když se na tu knihu podíváte, tak určitě víte proč. Také na té obálce od @adela.stopka můžete jen oči nechat? Přesně tak. Je nádherná!

I po nakouknutí dovnitř jsem byla nadšená, protože tam čeká překrásně, do detailu vypracovaná mapa. Na ten příběh jsem zkrátka nemohla být víc natěšená. Jenže mi hodně rychle došlo, že tohle pro mě nebude to pravé.

Čím déle jsem četla, tím víc mé nadšení opadávalo. Hlavní hrdinky mě vůbec nezaujaly, i když jejich magie a způsob používání byl velmi zajímavý, za celou dobu jsem si k nim nenašla cestu. Vyprávění se střídá, aby každé noční ptáče dostalo svůj prostor. Bohužel, pro mě to bylo příliš vleklé a nezáživné.

20. léta minulého století, zakázaná magie, politické intrikaření, více romantických linek.. nezní to špatně, což? Já se do příběhu začíst nedokázala, ale to neznamená, že to budete mít stejně.

15.03.2024 2 z 5

Dny v knihkupectví Morisaki Dny v knihkupectví Morisaki Satoši Jagisawa

Takako je po rozchodu jako tělo bez duše a strýčkova nabídka, aby mu pomohla v jeho knihkupectví, nemohla přijít v lepší čas.
Hlavní hrdince knihy nic neříkají, jenže je to šance se konečně posunout vpřed a ujasnit si, co v životě dál.

Dnů v knihkupectví Morisaki mohlo být klidně víc. Ano, knížka má sice jen 144 stran, ale dost času se příběh odehrával v kavárně nebo kdekoli jinde, jen ne mezi těmi regály plných knih.

Obálka je nádherná, jenže uvnitř knihy zas tak důležitou roli nehrají, což je škoda. Ve druhé polovině se navíc objevila postava, která mi úplně nesedla.

Je to milé čtení na jedno odpoledne a věřím, že si z toho každý něco odnese, i když na nějaké hlubší myšlenky zde nebylo místo.

13.03.2024 3 z 5