lena.o.knihach lena.o.knihach komentáře u knih

Nezkrotná magie Nezkrotná magie Allison Saft

Nezkrotná magie je standalone fantasy, na kterou jsem se těšila, protože jsem v tomto žánru celkem dlouho nečetla žádný samostatně stojící příběh. Ale zbytečně velké nadšení knize bohužel uškodilo.

Margaret Weltyová žije v ústraní a stará se o panství, než se její matka Evelyn (známá alchymistka) vrátí ze svých cest. Společnost ji dělá pes Svízel, než se jednoho dne objeví na prahu Weston Winters, který se touží učit alchymii od jedné z nejlepších v oboru.
Margaret Westonovi dovolí zůstat pod jednou podmínkou: musí se s ním zúčastnit Půlnočního honu na mýtického tvora.

Autorka nádherně vykreslila atmosféru, která na mě po celou dobu z knihy dýchala. Děj není nabitý akcí, spíše vše tak příjemně pozvolna plyne, proto jsem také s knihou trávila poněkud více dní. Neutíkala tak, jak bych si přála.

Kdybych si oblíbila i postavy, bylo by to ještě mnohem lepší, ale v tomto případě jsem měla s ostrostřelkyní a učněm alchymie docela problém. Vůbec jsem se do nich nedokázala vžít a ani té romantické lince jsem nevěřila. Chyběla tam chemie a mnohem víc bych si každého z nich dokázala představit s někým jiným.

18.10.2023 3 z 5

Asher Black Asher Black Parker S. Huntington

První díl Pěti syndikátů jsem zhltla do druhého dne. Hned ze začátku mě kniha zaujala a byla jsem z příběhu nadšená, jenže po první třetině už se čtení dostalo do fáze, kdy jsem chtěla mít co nejrychleji dočteno. A než se vrhnu na ty mínusy, ještě k té čtivosti musím přidat a vyzdvihnout playlist.

Překvapilo mě, že na obálce knihy je vyfocený chlap, který má s hlavním hrdinou společné snad jen to pohlaví. Uvnitř chodí pětadvacetiletý Asher v obleku, vůbec nic z něj nevyzařuje a já mu nevěřím ani nos mezi očima. Za mě to byla nevýrazná a plytká postava, byl mi zkrátka úplně jedno.
Tak jsem doufala, že to zachrání hlavní hrdinka, ale ani s tou to nedopadlo dobře.
Dvacetiletá Lucy byla strašná naivka, která vůbec nepřemýšlela. Bylo tam pár světlých momentů, ale více to převažovaly ty temnější, kdy mě hodně štvala. Ale furt lepší něco, aspoň mě štvala, než vůbec nic jak Asher Black.
Romantická linka v podobě falešného sňatku mohla být dobrá, kdyby byla mezi hlavní dvojicí nějaká chemie, ale bohužel se tak nestalo.

Asher Black je autorčina prvotina a to nevypsání (a že je Parker S. Huntington) teprve na začátku, je v tomto případě dost znát. Holt je tento první díl série zároveň i můj poslední.

#spoluprace @knihydobrovsky

18.10.2023 2 z 5

Kosení: Příběhy ze světa smrtek Kosení: Příběhy ze světa smrtek * antologie

Když dočtete závěrečný díl oblíbené série a musíte se rozloučit s postavami i světem, není nad tu ohromnou radost, když vyjde nějaká doplňující kniha. V případě Smrtky je to celkem třináct příběhů s novými i starými hrdiny a nepřáteli.

Neal Kosení nenapsal sám, ale na některých povídkách spolupracoval s dalšími autory. Knihu otvírá Shustermanova dcera Joelle s básní První švih, která se mi moc líbila a okamžitě mě vtáhla zpět do světa smrtek.
Stejně na tom byl hned následující příběh o zamilované smrtce Marii a jejímu velmi důležitému kosení, díky kterému si získala dostatečnou úctu a respekt.

Bylo skvělé se vrátit zpátky do tohoto světa, dozvědět se něco málo nového a být zas chvíli se známými postavami, ale více povídek bylo průměrnějších, než abych z nich byla nadšená jako z celé trilogie Smrtka.
Nicméně by si její čtenáři neměli nechat Kosení ujít.

#spoluprace @knizniklub @knihkupectvi_luxor @yoli.cz

16.10.2023 3 z 5

Jak ulovit boháče Jak ulovit boháče Evie Dunmore

V dalším pokračování Rebelek z Oxfordu je hlavní hrdinkou Hattie Greenfieldová, která miluje umění a módu a jako dědička bankovního impéria je velmi dobře zaopatřená. Chce se vdávat z lásky, jenže je donucena si vzít tajemného Luciana Blackstonea, jenž se úplně nepohybuje na předních příčkách společenského žebříčku.

Pokud milujete Bridgertonovi (je jedno, jestli knihy nebo seriál) a neznáte Rebelky z Oxfordu, děláte obrovskou chybu. Knihy Evie Dunmore vám kromě skvělého čtecího zážitku přinesou i přidanou hodnotu, v tomto případě se dozvíte něco o dolech a těžbě uhlí v 19. století. A rozhodně nečekejte žádné nudné zdlouhavé popisy.

Šíleně mi to uteklo, klidně bych si tento (a předchozí díl) dala znovu. Hlavní postavy mi přirostly k srdci a ta romantická linka v podobě dohodnutého sňatku neměla chybu. Hattie je takové usměvavé sluníčko a Blackstone bručoun, který si zachovává pověst drsňáka a nemravy, ale když ho blíže poznáte, zjistíte, že má srdce na dobrém místě. No co vám budu povídat... jiskry tu lítaly na všechny strany, bylo to vtipné a já si tento díl neskutečně moc užila.

12.10.2023 5 z 5

Beladona Beladona Adalyn Grace

Beladona čtenáře zaujme nejen nádhernou obálkou, ale hlavně tou barevnou ořízkou. Už na první pohled jde poznat, že půjde o tajemný příběh, který se navíc skvěle hodí do těchto sychravých podzimních dnů.

Hlavní hrdinka Signa touží po uvedení do společnosti, ale místo toho se každou chvíli stěhuje k jiným pěstounům, až nakonec skončí u Hawthornů. Jenomže aby konečně navštěvovala večírky a nechala se okouzlovat nápadníky, musí vyřešit jednu vraždu a společnost ji u toho nedělá nikdo jiný než samotná Smrt. V tomto případě spíš Smrtonoš.

Nepřekvapilo mě, že jsem si devatenáctiletou Signu oblíbila hned na začátku. Je chytrá, sympatická a v životě to neměla jednoduché.
Že ale o Smrtonoši řeknu, že se umí chovat jako správný gentleman, je okouzlující a zábavný, to by mě nenapadlo. Když na to dojde, může z něj jít i strach, já si zkrátka nemůžu pomoct, naprosto mě učaroval.

Romantická linka byla naprosto přirozená, i když se jedná o takhle rozdílné postavy. Časem zjistíte, že toho mají společného víc než dost. Jiskří to mezi nimi a všechno jsem jim věřila.

Beladona v sobě ukrývá vše, co na knihách zbožňuju. Autorka vás vtáhne do děje už v prologu, musíte přijít na kloub záhadné vraždě, pomáhá vám přitom ten poslední, koho byste čekali, to vše se odehrává na ponurém panství, dýchá na vás temná atmosférabezpochyby je to jedna z nejlepších ya fantasy.

Ještě lepší na tom všem je, že se jedná o první díl série. A nevím jak vy, ale já už se teď nemůžu dočkat rereadingu před pokračováním.

#spoluprace @knizniklub @knihkupectvi_luxor

10.10.2023 5 z 5

Pád všech neřádů Pád všech neřádů Amanda Foody

Zbožňuju ten pocit, kdy si můžu odškrtnout další dočtenou sérii. Z tohoto důvodu jsem si v poslední době oblíbila duologie a mezi ty top řadím i My všichni neřádi.

Pád všech neřádů začíná přesně tam, kde končí první díl. Mrtvý chlapec ožil. Hlavní hrdinové se rozdělili do skupin. Jedna chce celý turnaj zničit a druhá zas vyhrát, jak bylo od začátku v plánu. Do hry navíc vstupuje nový šampion.

Kapitoly se střídají ze čtyř pohledů:
Alistair Lowe je oblíbenec snad všech čtenářů a já k nim samozřejmě také patřím. Všichni ho mají za nestvůru, musíte ho ale víc poznat, abyste pochopili, proč je to jen zlomený kluk, který touží po úplně obyčejných věcech

Gavin Grieve mě v tomto díle velmi překvapil. Vážně jsem nečekala, že si nakonec my dva sedneme a scény s ním a Alem budou jedny z mých nejoblíbenějších v celé knize.

Isobel Macaslanová si tady projde velkou změnou a mně se hodně líbilo, jakým směrem se to všechno ubíralo.

A Briony Thorburnová je na tom furt stejně. Z těchto čtyř hlavních postav si mě získala nejméně a upřímně mi bylo jedno, jak to s ní dopadne.

V turnaji jsou ještě další tři postavy, a i když se jich může zdát hodně, ani na malou chvíli se mi jména nespletla nebo že bych třeba nevěděla, o kom je řeč, to vůbec. Dost se od sebe jejich charaktery liší, takže je čtenář bez problému rozezná.

Co mě ale totálně dostalo? Nový šampion! Postava je už v předchozím díle, ale tam rozhodně nemá tolik prostoru jako tady. I scény s ním mám vyznačené, protože mě neskutečně bavily.

Ačkoli mi tento díl přišel ze začátku trochu pomalejší, jako celek tahle série funguje skvěle. Je to Hunger Games s kouzly a to prostě chcete číst.

07.10.2023 4 z 5

Balada mrtvého světa Balada mrtvého světa Alžběta Bílková

Balada mrtvého světa je již třetí knihou od první vítězky Hvězdy inkoustu. Já jsem Z kouře a kamene ani Kosti mrazu nečetla, ale po Baladě se do nich určitě pustím. Tahle fantasy od Alžběty Bílkové se mi líbila, a když se jedná o českou autorku, mám radost o to větší.

Kdysi dávno rozdělila magická apokalypsa svět vedví.
Hledači studují a prozkoumávají Starý svět, ve kterém magie ještě funguje. Aby mohli podnikat tyto nebezpečné vědecké výpravy, musí projít skrz přísně střeženou Hranici.

„Jsi pořád Robin Pembertonová. Brenwickská Hledačka. A velice tvrdohlavá, hrdá žena, která mě občas přivádí o rozum.“

Robin pochází z vyšší společnosti, jenže se odmítá promenádovat v šatech, když ji v hloubi duše láká dobrodružství.
Kai je kapitán jednotky strážců Hranice a jednou Robin pronásleduje na druhou stranu, aby se dozvěděl pravdu o svém bratrovi, který se odtud už nevrátil.

Příběh začíná téměř hororovým prologem, který mě naprosto uchvátil. V tomto duchu kniha dál nepokračuje, ale najela na klidnější vlnu.
Hranice mi připomínala Vrásu z Griši. Výpravy ve Starém světě oplývaného magií, kde na každém kroku číhaly nestvůry z nočních můr, neměly chybu. I když se tu dost putovalo, nikdy to nebylo to stejné, jako byste sledovali dobrodružný film. Jen tu Mumii s Brendanem Fraserem (jak zmiňuje sama autorka) jsem tady neviděla.

Nechyběla ani lehká romantická linka. Jsem ráda, že v tomto případě byla jen vedlejší a spíše oťukávací, protože mě hodně zajímal ten svět, magie, nadpřirozené bytosti zkrátka vše, co se v příběhu dělo. A co je nejlepší? S postavami se nemusím loučit, protože Balada mrtvého světa bude pokračovat.

#spoluprace #humbookblogeri @humbook_blogeri @humbook @albatrosmedia @nakladatelstvi_fragment

03.10.2023 4 z 5

Nezkrotná říše Nezkrotná říše Stacey Marie Brown

Pokračování Divoké říše byla neskutečná jízda. Stejně jako první díl, i tento strašně rychle utekl, ale k Nezkrotné říši už najdu pár těch připomínek.

Kdekoli Brexley byla, ozval se výbuch a hlavní hrdinka mohla utéct. Takhle se situace opakovaly hned několikrát. Copak nejde odněkud utéct, aniž by muselo něco vybouchnout?

Když jsme narazili na nové postavy (a že jich v jednom momentě bylo požehnaně), vůbec by nebylo na škodu, kdybychom měli trochu víc času se seznámit. V tomhle případě došlo sotva na představení jmen a pak už víte, co následovalo. Bum!

Na druhou stranu v knize nenajdu jedinou stranu, u které bych se nudila. Bylo to plné akce a bojů (hlavně zdrhání), pikantních scén a Opie s Mrňouskou ručí za to, že se budete smát.

30.09.2023 4 z 5

Ukradený dědic Ukradený dědic Holly Black

Ukradený dědic je volné pokračování série Krutý princ od Holly Black. Jednou z hlavních postav je mladší bratr Jude, který se jmenuje Doubek.

Přiznám se, že když jsem úplně poprvé o knize slyšela a pak mi došlo, jak se jeho jméno u nás přeložilo, neskákala jsem zrovna radostí ale víte co? To jméno do toho světa skvěle zapadá a hlavně se k té postavě hodí.
Doubek má rohy, liščí oči a faunovská kopyta. Je vychytralý a samozřejmě nesmí lhát.

Wren už má sice běžné jméno, ale zas vyniká svou barvou kůže. Je totiž modrá a k tomu má zuby ostré jak břitva.

Návrat do vílí země Elfhame byl skvělý. Úplně jsem zapomněla, jak moc jsou bytosti z tohoto světa plné intrik a tajemství. Kromě hlavních postav jsou tu velmi dobré i ty vedlejší.

Akce tu sice moc není, ale i tak vás příběh nepustí. Některý z dialogů vám určitě vykouzlí úsměv na tváři a celá kniha má takovou ponurou atmosféru, která je na podzim jak dělaná.

27.09.2023 4 z 5

Jiskřivý idol Jiskřivý idol Katee Robert

Jiskřivý idol je druhý díl série Temný Olymp, a i když jste první díl nečetli, s klidem se můžete pustit do tohoto. Jedná se pouze o navazující knihu, ve které je jiná ústřední dvojice.

Psyché Dimitriouová je Persefonina (hlavní postava Neonových bohů) sestra. Je to úspěšná influencerka s postavou, jež podle komentářů na sociálních sítích nesplňuje ideál ženské krásy.
Eros je Afroditin syn. Matka ho využívá na špinavou práci a poté, co se Psyché s Erotem společně ocitnou na celkem zavádějícím snímku, Afrodita rozhodne i o osudu Psyché.

Stejně jako předchozí díl, i tento jsem si moc užila. Řecká mytologie zasazená do moderního světa je skvělá a neskutečně mě to bavilo.
Bylo to čtivé, vtipné a romantická linka neměla chybu. Pokud máte rádi od nenávisti k lásce, dohodnutý sňatek, nucenou blízkost, jednu postel tak neváhejte, protože tohle všechno v knize najdete.

#spoluprace @knihydobrovsky

21.09.2023 4 z 5

Experiment s láskou Experiment s láskou Christina Lauren

Novinka od jedné z nejznámějších autorek románů pro ženy konečně vyšla. Já od Christiny Lauren četla z těch samostatných příběhů pouze Nelíbánky, které byly totálně skvělé a Lásku nadivoko. A jak u mě dopadl Experiment s láskou?

Fizzy Chenová je spisovatelka, a protože si už ani nepamatuje, kdy naposledy otevřela Word (má krizi), souhlasí s tím, že bude hlavní postava v nové seznamovací reality show Experiment s láskou.
Producentem je rozvedený otec Connor Prince, který byl doteď zvyklý pouze na přírodovědecké dokumenty. O práci ale nechce přijít, proto se vrhne do úplně nového žánru a doufá, že to nebude katastrofa.

Musela jsem otočit hodně stran, abych se do knihy pořádně začetla. Zoufale jsem se těšila na výběr kandidátů do reality show, což nakonec bylo celkem rychle vyřízené a pak hlavně na natáčení. Už jsem myslela, že se ho nedočkám!

Jenže romantická linka začala ještě před natáčením, objevila se mnohem dřív, než jsem čekala. Mezi Fizzy a Connorem to jiskřilo, o tom žádná, ale takhle ti nápadníci v Experimentu s láskou neměli vůbec žádnou šanci, aby si mě (jako čtenářku) aspoň trochu získali.

S hodnocením půjdu trochu proti proudu, protože na Goodreads si kniha vede skvěle a já zatím viděla samé nadšené recenze. Bohužel, já tak odvařená nejsem. Nezklamala mě, ale ani nenadchla.

#spoluprace @nakladatelstvijota

20.09.2023 3 z 5

Jennette McCurdy znám ze seriálů iCarly, který jsem kdysi na Nickelodeonu pravidelně sledovala a viděla jsem i pár epizod Sam & Cat. Nikdy mě ale nenapadlo, že by Jennette mohla něčím takovým procházet.

Jsem ráda, že moje matka zemřela je šokující název knihy sám o sobě a já občas zůstávala v šoku z toho všeho, co ji matka nutila dělat, říkat a jak se k ní chovala.

Svůj příběh vypráví Jennette chronologicky. V dětství a dospívání ji matka měla zcela pod kontrolou, nutila ji chodit na konkurzy, věnovat se herectví a to není zdaleka všechno
I když její matka poté podlehla rakovině, Jennette na tom nebyla dobře, popisuje svůj milostný život, závislost na alkoholu, poruchu příjmu potravy
Přes všechna vážná témata se mi kniha četla dobře a rychle mi utekla.

Nedivím se, proč je tahle kniha jeden z nejčtenějších memoárů současnosti, proč vyhrála Goodreads Choice Award v kategorii Nejlepší memoár a proč každého dostane. I mě dostala.
Jsem ráda, že moje matka zemřela je absolutní pecka.

18.09.2023 5 z 5

Percy Jackson - Zloděj blesku (Grafický román) Percy Jackson - Zloděj blesku (Grafický román) Robert Venditti

Do prvního dílu komiksového zpracování Percyho Jacksona jsem šla z toho důvodu, že jsem si chtěla před seriálem připomenout příběh a také jsem se na návrat do tábora Polokrevných hodně těšila, protože tuto sérii už jsem kdysi dávno četla.

Percy se poprvé setkává s bytostmi, které doteď vídával jen v učebnicích. Zloděj blesku je vystihující název, protože právě hlavní hrdina je údajně zodpovědný za krádež Diova blesku. Nezbývá mu nic jiného, než blesk najít a vrátit zpět. To vše za pomoci svých starých i nových přátel.

Upřímně jsem z tohoto grafického románu celkem na rozpacích. Kdybych děj neznala dopředu, těžko bych se tady orientovala. Bylo to hodně uspěchané a než jsem se konečně našla, už jsme zas byli v jiné scéně, v jiném čase a na jiném místě.
Myslím si, že prostor pro větší detaily a dovysvětlení by se tu našel a bohužel té orientaci nedopomáhala ani kresba.

Určitě je to skvělý úvod do série pro fanoušky komiksů, který věřím, že čtenáře dokáže nakopnout, přečíst si celou knihu nebo se třeba podívat na film či na připravovaný seriál.

Ženy zločinu Ženy zločinu Lucie Bechynková

I ženy dokáží naplánovat a posléze zrealizovat chladnokrevnou vraždu. Co je ke spáchání brutálního činu vede? A jak vypadá osobní i pracovní život bývalé ředitelky věznice, policejní psycholožky, vězeňské dozorkyně nebo policistky?

Patřím mezi posluchače podcastu Opravdové zločiny, tohle je ale má první kniha od Lucie Bechynkové, ačkoli jich má vydaných už několik a další se připravují.

O jednotlivých příbězích těch několika málo žen jsem měla docela jinou představu. Čekala jsem, že když jsou napsané, budou probrané do větší hloubky. Přišly mi hodně krátké a celkem rychle odbité.
Žádný z těch případů jsem doposud neznala, a o to víc bych ocenila trochu detailnější informace.

Rozhovory byly s velmi zajímavými ženami ve svém oboru. Jsem ráda, že jsem mohla nahlédnout "do zákulisí" některých profesí, se kterými se člověk běžně nepotká a mnohdy ani neví, jaká je jejich náplň.

Na jedné straně tu máme otřesné činy žen a na druhé odpovědi od inspirativních žen, které se pohybují třeba na místech činu, u výslechů nebo v prostředí věznic zkrátka se dostanou do lokalit, jež jsou lákavé pro všechny zločinožrouty.

Osudové pouto Osudové pouto Elizabeth Briggs

Vypadá to, že Ayla konečně našla domov, který tak dlouho hledala. Ujala se jí třináctá smečka Hadonoše pod velením alfa samce Kadena. Nic ale netrvá věčně a Aylu náhle unese smečka Lva, kam ji táhne i partnerské pouto. Podaří se jí odolat?

Osudové pouto je opět velmi čtivý díl, který jsem měla rychle přečtený, ale oproti Třináctému znamení mi tohle přišlo až příliš oddechové a nenáročné, a to dokonce tak moc, že jsem se stihla i nudit, i když má kniha pouhých 304 stran.

Postavy mi jsou sympatické, ale nejsou pro mě ničím zajímavé a výjimečné, abych si je pamatovala nebo na ně myslela i po dočtení knihy.

Vše tam bylo celkem rychle vyřešené bez nějakých následků, když se stal očekávaný zvrat, vzápětí se vyřešil a jelo se dál. Nic mě v knize nepřekvapilo. Ani konec mě nijak nešokoval a nenavnadil na další díl.

Má to háček Má to háček Tessa Bailey

Má to háček je volně navazující díl na Holku před palubu. Postavy, které v této novince hrají hlavní roli, jsme měli šanci poznat už v předchozí knize Tessy Bailey a já si Foxe a Hannu neskutečně oblíbila. Jsem moc ráda, že se ti dva dočkali svého vlastního příběhu.

Když Fox vejde do místnosti, každá se za ním otočí. Lovec krabů si moc dobře uvědomuje, jak na ženy působí, ale od žádné ještě neslyšel slovo "ne".
Hannah žije hudbou, má slabost pro vinyly, a když tentokrát přijede do Westportu, ubytuje se ve volném pokoji u největšího svůdníka, kterého zná.

Tuhle romantiku jsem si moc užila. Už od začátku je mezi nimi cítit to správné napětí, které postupně graduje díky vzájemným provokacím, pohledům a nevinným dotekům, až to konečně nevydrží.

Bylo tam pár míst, kdy se na můj vkus zbytečně opakovaly myšlenky a pocity postav, ale vynahrazovaly mi to vtipné scény, úžasná chemie mezi hlavní dvojicí a to vše se odehrává na nádherném místě se skvělou atmosférou.

14.09.2023 4 z 5

Pokrevní cejch Pokrevní cejch Tracy Deonn

Pokračování Mýtonošů navazuje na konec prvního dílu bez nějakého dlouhého povídání okolo. Já se do Mýtonošů totálně zamilovala a vůbec mě nenapadlo, že by na tom Pokrevní cejch mohl být jinak

Tohle je přesně ten případ, kdy by bylo lepší, aby série měla pouze dva díly a nebyla to trilogie. Není to úplně typický vycpávkový díl, naopak jsem moc ráda, že jsem s postavami mohla strávit další dlouhé chvíle, ale děj této knihy by se dal v klidu shrnout do pár vět.

To, co se mi na Mýtonoších líbilo, tady už nebylo. Např. jsme opustili univerzitní prostředí a Bree je na útěku, skrývá se, zjišťuje, co přesně se stalo v minulosti, snaží se zlepšit v ovládání magie

Opět je to velmi čtivý díl, který mi hrozně utekl. Já si moc užila chvíle se Selwynem, jeho jsem si oblíbila už v jedničce a sympatické mi byly i nové postavy. Nějaká romantika nesměla chybět, ale nebylo jí zdaleka tolik, jak bych si přála.

Je tu pár "ale", které by se našlo, ale já miluju ten svět, fungování magie a mám slabost pro pár vyvolených, takže za mě se sice Pokrevní cejch nevyrovnal Mýtonošům, ale ani na chvíli mě nenapadlo, že bych sérii vzdala a netěšila se na 3. díl.

14.09.2023 4 z 5

Léto porušených pravidel Léto porušených pravidel K.L. Walther

Lepší zakončení letních prázdnin jsem si nemohla přát. Čekala jsem obyčejnou letní romanci, ale jejich rodinná hra, která čtenáře provází celým příběhem, knihu pozvedla na úplně jiný level a já byla velmi příjemně překvapená.

Na ostrov se sjíždí příbuzní ze strany ženicha i nevěsty, aby celý týden trávili spolu, připravovali věci na svatbu a hráli Atentát (něco jako hra na vraha, kdy po sobě stříkají z vodních pistolek).
Těch postav tam bylo vážně hodně a přiznám se, že některá jména jsem úplně nedávala, ale co se týče Meredith, Wita a jejich nejbližších, ti se dali zapamatovat v pohodě.

Léto porušených pravidel jsem zhltla jak malinu. Četlo se to samo, bylo to vtipný, chvílemi se řešili i vážné věci a na letní románek, který Mer vůbec neměla v plánu, se nečekalo příliš dlouho.

Tuto feel good romantiku - inspirovanou písněmi Taylor Swift - byste si určitě neměli nechat ujít. Mně nebude chybět v žádném seznamu knižních tipů na léto.

02.09.2023 4 z 5

Stín bohů Stín bohů John Gwynne

Na první díl epické fantasy série Krvopřísežní mě nalákala obálka. Zaujala mě na první pohled, a když jsem poté viděla i dobré ohlasy na knihu, šla jsem do ní.

Sledujeme osudy tří hlavních postav:
Orka je lovkyně, milující matka a manželka, která se žene za pomstou.
Elva pochází z vlivné rodiny a utíká před osudem, který je pro ženu běžný. Ona ale touží po slávě jako válečnice.
Otrok Varg už nemá co ztratit a pokouší se dostat mezi slavné bojovníky - Krvopřísežní.

Ze začátku mě bavily všechny tři dějové linky. Postupně byl ale děj u Elvy a Varga podobný, protože v obou případech zde byly válečné skupiny a vydávaly se plnit úkoly.
Nejvíce se mi líbila linka Orky. Sice se do boje občas vrhala hlava nehlava, ale i tak mi byla nejsympatičtější.

Prostřední část mi přišla chvílemi zdlouhavá a čtení mi moc neutíkalo. Na konci se ale konečně začalo schylovat k něčemu velkému a to mě docela nalákalo na pokračování.

02.09.2023 3 z 5

Dcera měsíční bohyně Dcera měsíční bohyně Sue Lynn Tan

Už od prvních stran jsem věděla, že se mi do ruky dostal další skvost z nakladatelství Ocelot. Vše, co jsem od nich zatím četla, jsem hodnotila plným počtem hvězdiček a teď tomu nebude jinak.

Dcera měsíční bohyně je první díl dvoudílné série a mě na knihu nalákaly hlavně nadšené recenze ze zahraničí. Příběh nakonec ale zcela předčil má očekávání.

Sing-jin vyrůstá na Měsíci a nemá ani tušení, že ji její matka skrývá před Nebeským císařem. Když ji ale magie prozradí, je nucena utéct a konečně zažívá to pravé dobrodružství.
Prochází tvrdým výcvikem po boku císařova syna, bojuje s legendárními tvory, najde si přátele a také se poprvé zamiluje.

Milostný trojúhelník je zpracovaný skvěle. Já si oblíbila oba mužské hrdiny, takže se ani nedivím, že jim Sing-jin nedokázala odolat. I když já už mám vybráno, takže jsem zvědavá na pokračování.

I když mi čínská mytologie není moc blízká a o legendě o bohyni měsíce jsem doteď neslyšlela, vůbec nic to na zážitku ze čtení neubíralo. Naopak! Moc mě to zaujalo a sama jsem si o tom poté hledala nějaké informace.

Přestože má kniha 480 stran, já se ani na jedné nenudila. Je rozdělená na tři části a ve všech se toho spoustu děje. A hlavně, klobouk dolů za ten nádherně poetický styl vyprávění, který se jen tak nevidí!

29.08.2023 5 z 5