lencin lencin komentáře u knih

Temné matky a jejich dcery Temné matky a jejich dcery Lucie Jandová

Téma i příběhy silné a zajímavé. Vadilo mi zpracování. Přišlo mi jakoby příliš klouzalo po povrchu a šlo málo do hloubky.

14.04.2024 3 z 5

Naslouchej: Jak najít slova pro citlivý rozhovor Naslouchej: Jak najít slova pro citlivý rozhovor Kathryn Mannix

Výborná kniha. Absolutně úžasná. Citlivě a hluboce lidsky napsaná a pravdivá. Jak najít slova pro citlivý rozhovor.....

26.03.2024 5 z 5

Pohled do slunce Pohled do slunce Irvin D. Yalom

Nápady a postřehy slavného psychiatra na to, jak se vyrovnat se smrtí.

18.03.2024 4 z 5

Život s hvězdou Život s hvězdou Jiří Weil

Četla jsem už hodně knih o životě a hlavně utrpení Židů za 2.světové války, ale tahle byla jiná. Byla hodně o pocitech a myšlenkách hlavního hrdiny, Josefa Roubíčka. Informace jsme se dozvídali spíš dodatečně. Výborné.

11.03.2024 4 z 5

Mateřství Mateřství Sheila Heti

Příběh ženy. Ženy váhající, zda se stát matkou či nikoliv. Kniha je místy velmi upřímná a autorka jde doslova na dřeň svých myšlenek. I když já to mám jinak,tak oceňuji její hluboký přístup.

25.02.2024 4 z 5

Moskva-hranice Moskva-hranice Jiří Weil

Kniha k mnoha zamyšlením. Čeští a další evropští levicoví intelektuálové se na začátku 30.let 20.století stěhovali do sovětské Moskvy a pomáhali budovat světlé zítřky.
Přichází však éra drsných stalinských čistek.
Ri a Jan Fischer, oba původem z Československa, prožívají a popisují své všední dny.
Na knize mě fascinuje, že míra nadšení pro socialismus zcela potlačila pud sebezáchovy. Tedy že i pokud se jednalo o blízké okolí, tak lidé věřili straně a jeho odsoudili jako hříšníka.
Fascinující je, že

20.02.2024 4 z 5

Internát Internát Serhij Žadan

Válkou zmítaná východní Ukrajina, rok 2015. Učitel Paška se vydává vyzvednout synovce Sašku z internátu. Fronta se neustále pohybuje a oni cestou potkávají techniku, vojáky, raněné i mrtvé. A všude jsou toulaví psi......

09.02.2024 5 z 5

V pasti pohlaví: O politice, péči, sexu, násilí a postavení žen v Česku V pasti pohlaví: O politice, péči, sexu, násilí a postavení žen v Česku Silvie Lauder

Doporučuji přečíst každému člověku v Česku.

07.02.2024 5 z 5

Doba z druhé ruky: Konec rudého člověka Doba z druhé ruky: Konec rudého člověka Světlana Alexandrovna Alexijevič

Vynikající, i když děsivá kniha. Viděla jsem divadelní představení V Dlouhé. I to byla síla, ale tohle mě srazilo na kolena. Je mi líto ruských žen, ale mám hrůzu, čeho se od Ruska s jeho láskou ke všemu sovětskému ještě můžeme dočkat......

06.02.2024 5 z 5

Změň svůj dech a začnou se dít věci Změň svůj dech a začnou se dít věci Rostislav Václavek

Myšlenky určitě dobré a podnětné, ale forma působí trochu jako reklama na Amway..... Ovládnou čchi kung za 4 roky a ještě ho "zdokonalit" do pěti pilířů..... Nemohu si pomoci,ale působí to na mě jako rychlokvaška s malou dávkou pokory. Ale každému, co jeho jest.

26.01.2024 3 z 5

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Zajímavý příběh z 20.století. Rusko, Německo a Československo a život jedné rodiny

26.01.2024 5 z 5

Dědek Dědek Pavel Novotný

Velmi poetické a lehké formou, a přitom tak těžké obsahem. Vzpomínky na dospívání cizlivého mladého muže.

19.01.2024 5 z 5

Chybějící světlo Chybějící světlo Nino Haratischwili

Výborná kniha. Byla pro mě asi ještě silnější výpovědí než Osmý život.
Děkuji za silný zážitek.

10.01.2024 5 z 5

Chvála psychoterapie Chvála psychoterapie Irvin D. Yalom

Výborná kniha (nejen) pro psychoterapeuty a jejich pacienty

26.12.2023 5 z 5

Příběhy z pohovky: Psychoterapie v komiksu Příběhy z pohovky: Psychoterapie v komiksu Philippa Perry

Skvělá knížka!

16.12.2023 5 z 5

Introvertka v hlučném světě Introvertka v hlučném světě Deborah Tung

Čaj a kniha

29.11.2023 5 z 5

V Brooklynu roste strom V Brooklynu roste strom Betty Smith (p)

Příběh Fanynky, dívky narozené v Brooklynu na počátku 20.století. Výborné!

29.11.2023 5 z 5

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Ano. To jsem já :-)

21.11.2023 5 z 5

Slečny Slečny Barbora Baronová

Slečny, aneb ženy neprovdané. Zajímavé životní příběhy několika žen ve 20. a 21.století. Některé mě nadchly, některé jen mírně zaujaly. Celkově jsem ráda, že jsem si mohla přečíst....

19.11.2023 4 z 5

Když se introvertka vdá Když se introvertka vdá Debbie Tung (p)

Vtipné, milé a výstižné!

14.11.2023 4 z 5