Lena78 Lena78 komentáře u knih

Mistři divoké vody Mistři divoké vody Jiří Červinka

Skvělé vyprávění o mistrech divoké vody z dob socialismu. Nejdobrodružnější je příběh Miloslava Duffka, který patřil k největším vodáckým osobnostem své doby. Kvůli emigraci o něm u nás nesměl nikdo napsat ani řádku a dodnes ho znají jen pamětníci. Mně se nejvíce líbilo vyprávění o Renátě Knýové, která se mimo divokou vodu podílela na kostýmech Vlasty Buriana do pohádky Byl jednou jeden král. Skvělé je, že někteří mistři ještě žijí a můžeme si o nich přečíst i v posledním čísle časopisu Pádler, kde je výborný rozhovor s Jaroslavem Pollertem starším, který stojí za přečtení.

13.12.2022 5 z 5

Irčin veliký sen Irčin veliký sen Eva Marešová (p)

Dívčí románek. Studentka oktávy Irča Svozilová má sen, že po dokončení studia se chce vydat na uměleckou dráhu. Jejím snem je vystudovat konservatoř a stát se herečkou. Na svou dobu motivační příběh, že ne každá dívka se touží ihned provdat. Irča chce hrát divadlo, protože miluje český jazyk, ráda recituje a touží dodat více krásy tomuto světu v podobě dramatického umění. Jednoduchý příběh, který má dvě pokračování.

10.08.2022 5 z 5

Nicoletta Nicoletta Maria Narratová (p)

Zajímavý příběh o Aucassinovi a Nicolettě je vlastně pohádkou. Nádherná panna Nicoletta, která nezná svůj původ, vyrůstá u vikomta Floruse a paní Isabelly. Zamiluje se do ní rytíř Aucassin, který musí překonat spoustu překážek kvůli své lásce k Nicolettě, aby se spolu mohli znovu setkat a dokázat, že opravdová láska umí čekat. Pohádka nás provede Jednorožcovým lesem, krajinou Provence i dalekým Kartágem. Krásný jazyk a verše Zuzany Novákové dokreslují tento středověký příběh. Mohu doporučit všem, co mají rádi pohádky. Mně se kniha moc líbila.

17.06.2022 5 z 5

Přítel Stesk Přítel Stesk Zuzana Nováková (p)

Nádherná kniha, překrásný jazyk, verše. Trochu smutné vyprávění, ale hezky se to čte. Mám ráda všechny knihy Zuzany Novákové. Pro mě je to pohlazení po duši.

07.06.2022 5 z 5

Magda Magda Helena Šmahelová

Magda je prvním dílem z trilogie knih o Magdě. Podobně jako ostatní knihy autorky jsou příběhem děvčete, které se nakonec po vzoru svých přátel namotivuje k lepším výsledkům, ať už ve škole nebo v oblasti svých koníčků. Magda je dcerou starších rodičů (v té době, první vydání je z roku 1959). Chodí do školy a i když oba její rodiče jsou kapacity ve svých oborech (maminka je špičková kardioložka a tatínek je významný chemik v oblasti medicíny), Magda se ve škole nesnaží a nemá před sebou žádný cíl. Nejraději má svého kocourka Vašíčka. Jednou se jí naskytne příležitost navštívit svou dávnou spolužačku a jede s tatínkem, který se chystá na přednášky do Prostějova. Tam zajde za spolužačkou, která není doma a potkává zde skupinu dětí, ze kterých se po dobrodružné cestě stávají její přátelé, hlavně Olin, chlapec, který se jí zalíbí. Magda nakonec skončí v nemocnici, kamarádi se o ni postarají a po odchodu z nemocnice ji Olin doprovází do Prahy, kde na ni na nádraží čekají všichni rodinní příslušníci, kteří o ni měli strach a Magda poznává, že ji mají opravdu rádi, i když to nedávají obvykle najevo. Olin zve Magdu na tábor k nim na Drahanskou vysočinu a Magda ví, že konečně našla svého kamaráda jako byl její hrdina z knihy Jim Hawkins. Nejoblíbenější Magdinou knihou je kniha Ostrov pokladů od R. L. Stevensona. Další knihou, která na Magdu zapůsobila je Verneovka Dva roky prázdnin. Pokračováním Magdy je kniha Dva týdny prázdnin opět od Heleny Šmahelové. Zajímavost: v roce 1959 se asi taxíkům běžně říkalo drožka.

19.05.2020 5 z 5

Můj syn Můj syn Růžena Trnková

Jednoznačně nejlepší kniha o Jiřím Trnkovi ve vzpomínkách jeho matky Růženy Trnkové, napsané a upravené první manželkou Jiřího Trnky paní Helenou Chvojkovou Trnkovou. Četla jsem ji několikrát.

06.01.2016 5 z 5

Dvacet šest krásných let Dvacet šest krásných let Ludmila Vančurová

Prosté a upřímné. Vzpomínky manželky Vladislava Vančury - lékařky Ludmily Vančurové. Kniha byla vydána v roce 1967, a proto je v knize hodně kladen důraz na to, že Vančura byl komunista, ale manželka zřejmě nemohla dodat, že v roce 1929 z této strany vystoupil na protest proti Gottwaldovi. Vypráví o jejich životě a dceři Aleně (později spisovatelka Alena Santarová, mj. Káťa, Katrin, Katynka). Moc hezké vyprávění.

16.04.2015 5 z 5