LEGACY

Historie včelHistorie včelMaja Lunde

"Včely umírají a odpovědnost za to neseme my"
Jsem štěstím bez sebe, že jsem se pro tuto knihu rozhodl. Zprvu jsem očekával velmi náročnou a na společnost velmi kritickou knihu, nakonec se z toho vyrojilo spíše poklidné čtení o dosti znepokojivém jevu, kterému my lidi neomylně napomáháme. Je to jakási nová móda, ničit to, co nás drží při životě. Ekologie pod našima hamižnýma rukama opravdu trpí, lidé se o stav nezajímají, nebo jim je vše jedno - každopádně každý školák ví, že když se něco přehání musí to v určité chvili kulminovat a dosáhnout kritického bodu, od kterého není návratu. My jsme na včelách závislý a naší odpovědí je to, že je masakrujeme, na to není co říct. Jsme homo erectus, nebo co vůbec jsme, roky evoluce, a přesto nemáme špetku soudnosti a rozumu. Je to kniha, která dokáže otevřít oči, bohužel, ti co mohou ovlivnit to, o čem tady píši, takovéto knihy nečtou .... pokud vůbec čtou. Co nastane až v ty krásné květnové letní dny neuslyšíme ten povědomí bzukot v korunách naších stromů, bude to až tehdy, kdy nám dojde, že peníze nenahradí přírodní procesy - a že kontrolu nemá naše strana, ale ta druhá.

18.05.2020

Kafka na pobřežíKafka na pobřežíHaruki Murakami

"Když si mě budeš pamatovat ty, bude mi jedno, jestli mě pustí z hlavy celý svět" ... a já se ptám - Měli jste někdy v životě tak krásný pocit jako já, že vám připadalo, že kniha, kterou právě čtete byla napsaná jen a jen pro vás? Celá tahle fantasmagorická hříčka spisovatelovi fantazie se pro mě stala až moc skutečná a doteď se snažím sám sebe přesvědčit, že to celé nebyl jen jeden smyslný a intimní sen nařádkován na několika cárech papíru, na věky založený v Komůrově knihovně v sekci "pro bolavá a zmatená srdce". Haruki to na mě zkrátka umí.

18.08.2017

Psychologie sériových vrahůPsychologie sériových vrahůAndrej Drbohlav

''My, sérioví vrazi, jsme vaši synové, jsme vaši manželé a jsme všude. A proto tam venku bude zítra více vašich mrtvých dětí'' Ted Bundy

Žasnu. Úžasná kniha pro všechny zvrhlé duše, kterým dělá dobře čítáním si o nejnechutnějších a nejperverznějších zákoutích tohoto světa, od análně zneužitých holčiček až po zabíjení lidí ke krmi prasatům, či aligátorům. Na druhou stranu kniha dává krátký, přehledný a čtivý souhrn, jež je jasný jak pro odborníky v oboru, tak pro amatérsky zvrhlého čtenáře. Při čtení budete chápat celou strukturu této oblasti hlouběji a hlouběji a budete jen nevěřícně kroutit hlavou i u věcí, které jste vůbec netušili, že budou v knize zmíněny, jedná se převážně o liknavost určitých orgánů. Kupodivu jsem byl spokojen i s teoretickou částí, a už mi nezbývá nic jiného než poslat pochvalný dopis adresovaný panu autorovi. Doporučuji, doporučuji a do třetice doporučuji !!!

17.02.2015

19841984G. Orwell (pseudonym)

Skoro si ani netroufám napsat jakoukoliv odezvu na tento srdcebolný příběh, který nám dal v mnoha ohledech pocítit, co se opravdu skrývá za zrůdnou ideologií totalitních autokratických systémů, které jsou bohužel i nyní všudypřítomné a rozumnému člověku dělají oprávněné starosti. Kniha je přesycena momenty, kdy je vám špatně, chcete do mdlob, říkáte si, že vlastně číst dál je bolestné, ale chcete znát víc. Orwell předběhl dobu a jej mohu docenit až teď, když si trochu všímám politiky a chápu souvislosti mezi řádky a na co kupříkladu směřuje satira Farmy zvířát. 1984 je cennou příručkou pro každého voliče. Dystopický svět, kde jsou všechny ctnosti a morální hodnoty znehodnoceny a pošlapany, lidé obracejí zbraně proti sobě, není vám dán kousek prostoru, špetku kreativního svého myšlení, popření čehokoliv lusknutím prstu, nebo snad překroucení historických událostí a zákonitých norem je demogogie nejvyšší úrovni, která je okrajově znát i v našem skutečném světě. Člověk nemusí být zrovna bystrý, aby dokázal vyjmenovat ty státy, kterých se to týká, jako zajímavost bych podotknul, že v tom jednou z hlavních bylo dílo až do roku 1990 zakázáno. Nejčistší formu aplikace 1984 do nynějšího světa bych zařadil kupříkladu Čečensko. Místo, kde každýmu někdo zmizel, kde zemřela pětina obyvatel, kde byl dosazen 28 letý prezident, kde jsou mučírny na homosexuály, kde je hladomor, nedostatek práce, ale za to propagandistické plakáty a neochvějnou moc armády zde člověk neunikne. A ano hádáte správně. Jeden z nejlepších prostředků jak si trochu přilepšit, když kolem vám je jen bída a bolest je prásknout svého souseda, vítej v novém tisíciletí Orwelle. Za zdmi režimů, za obrazovkami našich displejů je zkrátka neviditelná síla, která skutečně vidí a sbírá naše informace a ku "vyššímu prospěchu" (nám mnohdy neznámému) s němi pracuje. .............
Každopdáně, ani ta nejkrásnější lež se nemůže rovnat nejprostší pravdě. ....... Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl .......... a nejkrásnější varování, co se vám může dostat do rukou, zvláště dnes v období koronakrize. ..... Zápřemýšlejme všichni, co na nás čeká ve sto jedničce a teď si jdu pro žiletku, protože tento myšlenkový experiment, který kulminoval v komentář je jasným projevem ideozločinu a tudíž tou nejohavnější urážkou.

Harry Potter a Kámen mudrcůHarry Potter a Kámen mudrcůJ. K. Rowling (pseudonym)

Jsem veliký fanoušek filmového Harryho Pottera, proto byla pro mě četba taková povinost, kterou jsem si náramně užil. Velice mě mrzí, že jsem se ke knížce dostal až po objevení filmového světa. Knížka se totiž čte vskutku snadno, rychle stránky ubývají a do tohoto kouzelného, magického světa se dostanete srdcem i duší jednadvě. Je to vlastně taková podobná, přesto místy zcela odlišná verze filmu, je dobré znát obě podoby. Omlouvám se, že zde tolik narážím na filmovou podobu, ale já už si asi nepomůžu a budu jej mít nejspíš navždy zafikslovaného podle filmu, kterýho jsem viděl nespočetkrát. Nyní znám ale potřebně detaily, které ve filmu nalézt nemůžete a u některých jsem byl hodně překvapený. Jinak konec mě dost překvapil. Na každou postavu se nyní divám jinak, převážně o Nevillovi tam toho bylo dost. J.K.R. stvořila opravdu něco neskutečného a já ji zato obdivuji a z lásky k tomuto dílu němůžu jinak než dát plný počet. (Přešteno od 30.11.2012 do 8.12.2012.) ´´Skutečný, detailní příběh o Harrym Potterovi objevuji až nyní a jsem nažhavený na další díly´´

08.12.2012

Zimní lidéZimní lidéJennifer McMahon

''My mrtví máme nad živými zvláštní moc''
Nuže, co napsat ke knize, od které jsem skoro nic nečekal a ona mě místo toho totálně pohltila a dokázala mi, že knižní duchařina může strčit ty hollywoodský filmový výmysly hravě do kapsy? Já jsem štěstím bez sebe, protože tohle byla přesně má káva. Celý West Hall, záhadná studna, opuštěné trosky chatrče, kde kdysi žila čarodějnice, skalní útvar, kolem kterého se točí nejprapodivnější věci, záhadný portál, no a postavy plné lidskosti, které jakoby znáte od vedle, doprovázené střípky z minulosti utvoří pozornému čtenáři nejeden orgasmus. Spisovatelka má moje díky, že pozdravuji Virgila .....''náměsíčník'' je moje oblíbené slovo a nemá nic společného s náměsíčnými a můj vztah ke Gertie? .... to je láska až za hrob.

03.11.2018

SkálaSkálaPeter May

Peter May je klasa. Dějové linky časů minulých a přítomných skvěle kličkovali z jedné kapitoly na druhou a zasněnému čtenáři, který měl tu čest pohlédnout na ostrovy drsného skotského západu, lemovaného nepřetržitým deštěm a větrem, tak dávali více a více vodítek k viníkovi, kterého jsem klasicky netrefil, (můj tip byla chvíli i Calumova máti). A přesně o tom mluvím, May zkonstruoval neuvěřitelné dějové linky, každá z postav se chvíli ubírá jinam, nebo se mění, a tak je hrozně těžké v té změti všech lidských neduhů a chyb najít pachatele. Rozhodně právem opěvovaný thriller plný napětí a zvratů, kde je dobré si i třeba pár faktů vygooglit, ať jste v obraze. Sám mám štěstí, že jsem měl štěstí tohle vzdálené zákoutí světa procestovat, a tak jsem si mohl tohle větrem ošlehané místo snáze představit, no a u místních je tahle kniha rovněž nebývale oblíbená, protože mě ze všech knihkupectví vykázali s pozdravem dlouhodobě vyprodáno. ...... zkrátka některé knihy jen tak přejedete očima a žádné vzrušení se nedostaví, a jindy knihu laskáte v dlaních - trefíte jackpot.

03.07.2019

RevizorRevizorNikolaj Vasiljevič Gogol

"... protože já jsem na koni, ale kdyby jsi na něm byl ty, zašlapal bys mě do nejhlubšího bláta a ještě bys navrch kládu přihodil"

Snažím se nějakým způsobem představit takového revizora v naší vesnici a porovnat místní poměry ruského venkova s pokrokem naší "moderní epochy". Jak už je zde psáno je to nadčasové, stále aktuální tragikomedie, kde se to hemží všemožnými nešvary společnosti, její pokroucené morálky, hamižnosti a neukojitelné touhy po sebeprospěchu. Když se srazí blbec s blbcem, ten vychytralejší může sklízet. Zde je navíc hlavní protagonista taktéž brilantní manipulátor, který se nebojí vybrat své štěstí, když je náhoda blbá a výsledkem je supr spektákl, který by měl čtenáři napovědět, co jsou hlavní lidské ctnosti, a že není nad pevný charakter a lidskou integritu, bez které je společnost vrtkavá a nefunkční.
Gogol musel čerpat z toho, co zažil potažmo viděl/slyšel, protože moc dobře věděl o čem píše.

22.08.2020

KyticeKyticeKarel Jaromír Erben

I třeba díky tomuto dílu se nemusíme stydět za českou literaturu.

Druhá přečtená kniha z povinné četby. Vzdávám panu Erbenovi úctu, toto dílo se mu povedlo a je zaslouženě považováno za jedno z nejlepších knižních děl u nás. Líbil se mi film, ale po přečtení knihy jsem si uvědomil, že mohl být ještě lepší. Každopádně jsem byl po filmu zvědav na knihu a ta mě nezklamala. Knihu jsem přečetl za dva dny ( u těchto pěkných knížek to jde jak po másle). Mé hodnocení jednotlivých balad je následující: Kytice --- 80% (hezká, ale moc krátká), Poklad --- 65% (zajímavé, bohužel né ten typ co miluji), Svatební košile --- 85% (první z těch lepších, perfektně sladěná), Polednice --- 80% (jedna z mých oblíbenějších, ovšem na víc jak sedmdesát pět procent to nevidím), Zlatý kolovrat --- 95% (celkem příjemné překvapení od filmové podoby, rovněž jako SK překrásná balada), Štědrý den --- 75% ( toto není zrovna má oblíbená část příběhu), Vodník --- 100% (dle mě nejlepší Erbenova balada a má nejoblíbenější) a poslední Vrba --- 80% (řekl bych důstojné zakončení této super knihy).

27.10.2012

Tulák po hvězdáchTulák po hvězdáchJack London

Matně zavzpomínám na všechny dosud prožité životy a konstatuji, že jsem nikdy předtím nečetl ani vzdáleně nic podobného jako tuhle spirituální očistu na těle a duši o vybudování nezlomného vědomí a ducha, který i přes neduhy a pošramocení tehdejší morálky jednotlivce přetrvá a dává tak čtenáři tolik myšlenek k zamyšlení, kolik je hvězd nad San Quentinem a celou smrti, kde v útrobách pekla doposud hrají muži ve svěracích kazajkách šachy.

08.12.2017

Ostře sledované vlakyOstře sledované vlakyBohumil Hrabal

Je mi líto. Další kniha z povinné četby, u které jsem musel bojovat s každou stránkou. Jediné plus této knihy shledávám v jejím rozsahu.

15.08.2014

Norské dřevoNorské dřevoHaruki Murakami

"People are strange, if you are a stranger" JM

Jak se ukázalo, tato menší psychosonda do útrob "pokroucených" lidských duší je něco víc než jen píseň od Beatles. Jestli je deprese, sklíčenost, no-future-vision, komplex méněcennosti, nebo představy o tom jak by svět vypadal po vašem konci na vašem každodenním jídelníčku, věřím, že si knihu zamilujete a jen tak se ji nevzdáte. Sám za sebe bych můj vztah k této knize přirovnal ke vztahu jaký měl Watanabe ke Gatsbymu - nosím ji neustále sebou v baťohu a když je volná chvíle otevřu ji na libovolné stránce a kousek si přečtu, ............ no a ... ty slova mi zkrátka a dobře berou dech.

22.12.2015

Na jih od hranic, na západ od slunceNa jih od hranic, na západ od slunceHaruki Murakami

Murakami je už pro mě neodmyslitelně jasnou jedničkou na trhu a tímhle vniknutím do jeho další fantazie se jen utvrzuji v tom, že mě umí již tradičně emocionálně navnadit a pak úplně zničit a je mu to úplně jedno. Pár postav pro mě na pár dní vytvořilo odbočku od reality, která mě moc bavila, trochu mě rozesmutnila, ale v mnohém mě i poučila. Postavy odrážejí soudobou nevyrovnanost a chaos, který musí nastat pokud sami sobě nerozumíte a rozhodnete se potlačit a zapomenout na tu starou píseň z vašeho podvědomí, která je tím jediným klíčem ke štěstí. Je to tak jiné čtení v porovnání s tím, co čtu od jiných spisovatelů, s těmi postavami a menším prostorem jsem si vystačil, každá pro mě znamenala svět, každá vyjadřovala něco svého, měla charakterní vlastnosti a já si každé vážil a jsem rád, že se ke každé můžu kdykoliv vrátit, i když v konečném zúčtování vše pomine a zůstane jen poušť. Není to vždy radostné čtení, ale mě tohle bezpodmínečně vyhovuje a počítám s tím, že Murakamiho knížky budu chtít přečíst do jedné ... a to je pro mě jinak asijská kultura a lid skoro až lhostejný, zkrátka můj guru, symbolická modř a Hadžim, Šimamoto, Jukiko a Izumi ... pár stránek a jak člověku učarují asi té své knihovně budu muset napsat dopis, že tuhle knihu nevrátím.

22.05.2018

Dvě věžeDvě věžeJ. R. R. Tolkien

Čím víc se kniha chýlí ke konci tím víc vás mocná Tolkienova slova přikovávají ke Středozemi, kde slovo k slovu ladí jak verše nejslavnějších poetů, byť občas líčí Glumovi rozpolcené monology plné záště a zrady, zběsilé Urukhaje vrhající se přes hradby, či šerost v tunelovém doupěti Oduly.
Pasáže s Frodem se čtou moc hezky a Tolkien byl skutečným čarodějem, ať už měl špičatý klobouk nebo ne! Krásná mysl - krásný svět.

Papírová městaPapírová městaJohn Green

Co kDyž sE Ti všechNy pRoVázkY přetrHnOu?

27.11.2015

Všechny malé zázrakyVšechny malé zázrakyJennifer Niven

"Nemůžu ti ani slíbit, že zůstanu poblíž, ne proto, že bych nechtěl. Je těžký to vysvětlit. Jsem smolař. Jsem porouchanej a nikdo mě nemůže opravit. Snažil jsem se. Pořád se snažím. Nemůžu nikoho milovat, protože by to nebylo fér vůči tomu, kdo by miloval mě. Nikdy bych ti neublížil, ne tak ... " - občas si kladu na srdce otázku jak moc velkou vážnost mám přikládat fikci, která je inspirována tisícemi a tisícemi skutečných případů. Tohle je bezesporu důležitá kniha, nejen pro teenage skupinu, ale i pro jejich rodiče.

01.01.2019

Harry Potter a Fénixův řádHarry Potter a Fénixův řádJ. K. Rowling (pseudonym)

S každým dílem člověk žasne víc a víc a s každou stránkou mu je víc a víc jasné proč se právě z tohoto stal fenomén. Tohle nikdy neomrzí. Myslel jsem, že člověk musí být knihomol, aby přelouskal 800 stránkovou knížku, ale nemusí, zde to jde takřka snadno. Na křídlech testrálů, tajemná stvoření začarovaného lesa, tajemná komnata nejvyšší potřeby, nové postavy - tento díl je zkrátka takovou páteří celé série, kde je teprve ta pravá transformace z dětských příběhů. Krásné tajemno.

Bylo nás pětBylo nás pětKarel Poláček

Myslím, že na knížku Bylo nás pět se občas neprávem zapomíná, avšak tohle je literární smetánka nejen pro vaše ratolesti, ale zejména pro nás dospělé. Dědeček rád říkal, že je nejhorší když kráva zapomene, že byla teletem, a zde je toho důkaz. Mně hlavou projeli všechny vzpomínky z mého mládí, které zde byly v krásném zrcadlení. Na dny, kdy jsme prozkoumávali okolí, tvořili klučičí party, ve kterých se bojovalo na smrt, ale i třeba na to jak moc jsme se hrozili vysvědčení. Pro mě tohle dílo nepředstavuje úplný vrchol české literární truhlice, ale jestli budu o Bajzovi a Zelvarovi číst svým potomkům? ... Určitě ano, poněvadž chci aby z nich vyrostla dítka a né kvítka .... pane Fajst.

Hobit (alebo Cesta tam a späť)Hobit (alebo Cesta tam a späť)J. R. R. Tolkien

''Sbohem Thorine Pavezo! Sbohem Fili a Kili! Ať nikdy nevybledne vaše památka!''

Toto bylo něco nevšedního a pro čtenáře i obyčejné lidi (co si k tomu veledílu udělali chvilku čas) jistě něco zajímavého. Tolkiena považuji nyní za mistra fantazie a já nemám na výběr než se vydat na další cestu, kterou už sice znám (Lotr trilogy), ale i tak to z Tolkienových písmen bude znít napínavěji, dobrodružněji a možná i velkolepěji. Filmy byly perfektní. Tolkienovi bych nejraději osobně potřásl rukou a pogratuloval mu, že takhle přispěl světové literatuře. Jenom je škoda, že si vybral spoiler --- za oběti ty nejlepší trpajzlíky.

19.01.2013

Staré řecké báje a pověstiStaré řecké báje a pověstiEduard Petiška

''Bohové vládnou nad osudy lidí'' ZEUS

Sedmá přečtená kniha z povinné četby.I přesto, že je celá tato kniha možná založena na mýtu, Petiška jednotlivé báje zhotovil v tak důvěryhodném podání, že bych mu to zbaštil ještě tisíckrát. Už od mala jsem měl rád tyto příběhy, většinu jsem neznal, ale ty známější jako Trójská válka, Oddyseovy cesty či Jásona a Médeu jsem si jen osvěžil. Pravdou je, že po přečtení se kniha stala tak trochu mou ''mytologickou biblí''. Jsem rád i za to, že je tato kniha přiřazena do povinné četby, protože toto by studenty mohlo i chytnout jako mě. Po Erbenovi další z českých spisovatelů, co se mi v povinné četbě líbil. Moc pěkné pane Petiška.

16.03.2013

Ten, kdo stojí v koutěTen, kdo stojí v koutěStephen Chbosky

Rok se s rokem sešel a po mé první filmové projekci se mi do rukou konečně dostala i vychvalovaná předloha, od které jsem si pravda sliboval hodně. Tato kniha, nebo chcete-li knížečka mě svým naprosto odlišným nikoli však špatným stylem ''Charlieho dopisů'' udivila, zrovna tak jako před rokem film. Je to zkrátka něco nového - takto překrásně a citlivě popsat dospívání takto citlivého jedince jakým je Charlie v takto realistické podobě je opravdu obdivuhodné. Já, jakožto introvert mohu být jedině rád, že jsem takový jakým doposud jsem, protože ne každý chápe, vidí a cítí všechny ty překrásné věci kolem, které obyčejní lidé vidět nemusí - je pravda, že mi utíkají jiné věcí, ale k čertu s tím - teď prožívám silnou emoční depresi během níž se cítím nekonečně. Mít zde TOPku jako na ČSFD, má tam tato kniha čestné místo, škoda.

01.01.2014

S láskou RosieS láskou RosieCecelia Ahern

”You deserve someone who loves you with every single beat of his heart, someone who thinks about you constantly, someone who spends every minute of every day just wondering what your're doing, where you are, who you're with and if you're OK. You need someone who can help you reach your dreams and who can protect you from tears. You need someone who will treat you with respect, and love every part of you,especially your flaws”

Už jenom z tohoto výňatku lze vidět jak citlivě a s láskou je tato kniha napsána. Knih je na světě strašně moc, strašně moc na to, abyste objevily všechny schované skvosty, a proto musím náhodě, nebo filmu nebo co já vím bohu poděkovat, že se mi tato kniha dostala do rukou. Prýští z ní život, ponaučení a i když jsem i já na ni mnohokrát přestal věřit (stejně jako Rosie) tak i ta zatracená láska. Čteno v originále

29.06.2015

Šťastný princ a jiné pohádkyŠťastný princ a jiné pohádkyOscar Wilde

"Krása existovala už dlouho před rokem 1880, ale teprve pan Oscar Wilde ji uvedl do společnosti"

Nenacházím slova, kterýma bych vyjádřil své pocity po přečtení a tak se uchyluji k této větě, kterou sem přečetl na začátku těchto neskutečně citlivě napsaných pohádek, a která aspoň částečně popisuje mé "rozbředlé pocity". Literární extáze a speciální místo v mém srdci zaslouží Slavík a růže.

16.08.2015

Nesnesitelná lehkost bytíNesnesitelná lehkost bytíMilan Kundera

Věc nesnesitelně silného charakteru, kde je až zarážející, že se mezi našemi českými čeledíny vyskytl jedinec, který dokáže filozofovat o životě v tak obrovském rozpětí.

27.03.2017

Mléko a medMléko a medRupi Kaur

Malinko sebestředný, hromadu básní je dost těžké pochopit, protože jsou to "srdcovky" autorky, které tam chtěla mít, některé jsou zbytečné (opakující), některé zcestné jiné zase krásné. Lidi, co denně navštěvují tumblr už tyto sensitivní a poetický věci dávno znají, každopádně ilustrace jsou dechberoucí. Trochu pro mě smůla, že je kniha podle mě určena převážně ženskému publiku, ale i tak knihu vůbec nezatracuji a přiznávám se, že jsem byl zvědavý, co je za další stránkou, neboť každá stránka zde stojí nezávisle sama za sebe a díky tomu, že je kniha geniálně rozdělena na 4 části mohu po ni sáhnout v budoucnu ať už budu mít jakoukoliv náladu.

27.12.2017

DivočinaDivočinaCheryl Strayed

Jako začínajícímu cestovateli, který na vlastní pěst procestoval pár zemí se mi přirozeně tohle putování a jakási vnitřní očista a sebepoznání velmi zamlouvali, můj zájem byl o to větší, že jsem se dozvěděl o PCT a hlavně o bájném západu USA, který toužím vidět jako nic na světě (Oregon obvzláště). Každopádně byť knih čtenáře malinko sbližuje s tím jak to na takové pouti funguje, na co si dát pozor, na co se připravit a co čekat, panují u mě mírně rozporuplné pocity, Cheryl si cením, už jen za tu odvahu jít se všemi svými životními kiksy na trh, ale já v knize našel moc a moc pasáží, kdy jsem se nudil. To je ovšem individuální a nehodlám nikoh od knihy odrazovat, zvlášť pro ženy tohle může být více než příkládná příručka jak "nakoupnout motory" a podmanit si svět.

18.05.2018

Watchmen: StrážciWatchmen: StrážciAlan Moore

Je jedno jak jste inteligentní a při četbě pozorní, protože s každým novým přečtením vidíte nový rozměr jenž vás zážitek jen a jen umocní. Pokud má někdo v hlavě předsudek, že jsou komiksy dětinský a jednoduchý čmáranice na odpočinkový čtení na dovolenou k pláži tak by si měl vyzkoušet divokost a preciznost tohoto díla. Vzdávám čest všem zúčastněným, a děkuji. Psychologie a prapracovanost postav a děje je na několikastránkový traktát.

19.04.2020

Harry Potter a Princ dvojí krveHarry Potter a Princ dvojí krveJ. K. Rowling (pseudonym)

Podle mě se jedná o neprávem přehlížený díl potterovské série. Byť jsem fanoušek zejména prvních tří dílů, tak musím říct, že to jak postupně dočítám poslední knížky brutálním způsobem ovlivňuje moje chápání příběhu, který jsem léta znal z filmu. Zde se na nás toho vyrojilo tak moc, že myslím každému spadne čelist. Riddle a jeho počátky spojené s jeho rodiči nám okamžitě ospravedlní vývoj nejtemnější postavy této knihy, mnohem více se zde čakruje s milostnými vztahy, ze Severuse se zde stává figura zavrženihodného mučedníka, no a nesmíme opomenout zmínit jakése neviditelné přesto nesmírně svazující laso, kterým pán temna sužuje čaroděje a kouzelníky, jenž jsou na rozcestí (Malfoy). Tohle zkrátka baví, je to právem opěvované a i když už se moje dětinské zájmy soustřeďují více na politiku, jazyky, nebo dokumenty, tak na HP si čas od času čas udělám - aniž bych tento čas považoval za promarněný.

Padesát odstínů šediPadesát odstínů šediE. L. James (pseudonym)

''Vím, co chci, a ty mi to nedokážeš dát, stejně jako ti já nedokážu dát to, co potřebuješ.''

Tak jsem přečetl asi nejdelší knihu ze svého seznamu přečtených knih a pravdou je, že se to dalo klidně zkrátit a autorka by neschytala tolik kritiky za periodicky se opakující fráze (zrudnu, zasténám). Dost mi vadily některé''vykrádačky'' ze Stmívání, které by nepostřehl snad jedině hlupák. Ve srovnání s Twilightem se mi zde ale zase naopak líbilo, že toto vyznělo více reálně a smysuplněji (upíry venku neuvidíte pobíhat, psychopaty ano). Právě proto čtu, protože čas od času se objeví něco, co stojí za to a těchto skvostů chci objevit co nejvíce. V kostce je to takové erotické vylepšení Stmívání zahrnující BDSM vztah. Osobně jsem velice zvědav jest-li za pár let budou nějaké fanouškovské boje, protože po filmu, který podle mě určitě nastene tu budou opět fanoušci této trilogie a pak naopak odpůrci, takže bych řekl, že rozruch kolem této knihy ještě uslyšíme.
Toto prostě dnešní mládež přitahuje. Dnešní mládež je nemravná a takové touhy má a vyhledává - autorka si to určitě uvědomila. Ať je to jak chce já mám z knihy vcelku dobrý pocit a rozhodně mě příběh upoutal, takže nějaká ta pokračování snad ještě přelousknu. P.S. Mou nejoblíbenější postavou byla KATE, do které jsem se na horách, na kterých jsem knihu převážně četl zamiloval. Ano i muži se taková kniha může líbit. Je třeba ji jen předem neodsuzovat. Každopádně za ten pravopis by ji nejedna soudružka učitelka utrhla ''kule''.

15.02.2013

Hra o trůnyHra o trůnyGeorge R. R. Martin

''Když hraješ hru o trůny, buď zemřeš nebo zvítězíš'' Cersei Lannister

Novodobý fenomén, který spoustu lidem obrátil svět vzhůru nohama. Stejně jako většina jsem začal až po sledování fantastického seriálu, který využívá tuto skvěle vybroušenou a napínavou knihu, jenž zasahuje do detailů více než kterákoli kniha předtím, opravdu bez jediné výtky. Fantasy je jeden z mých nejoblíbenějších žánru, jak ve filmu tak v knihách - když skončil Lord of the rings pořádně se projevil Harry Potter - pak jsem se chvíli strachoval o budoucnost fantasy žánru, protože na obzoru jsem neviděl nic nového (tak velkolepého) - netrvalo tomu naštěstí dlouho a má nová modla byla na světě. Do knihy jsem vstoupil za účelem vyznat se v jinak docela sofistikovaném ději a množství postav - nedělal jsem si moc iluze, že by mě mohly knihy chytnout více než seriál - a víte co, ono se to seriálu vyrovnalo. Nikdy bych nepřečetl knihu vážící třeba jen o polovinu méně než tato, kdyby mě nebavila takovou mírou jako právě tato. Martin je zkrátka Pan umělec a stejně jako má Stephen King nálepku ''král hororu'' měl by mít tento pán nálepku ''král fantasy'', protože to co tvoří - tvoří životy nám obyčejným lidem a taky nám obyčejným lidem to bere drahocenný čas, čas který já v mých mladých letech stále mám, a tak se nechám klidně unášet dál strhujícím proudem této epické ságy, kde nikdy nevíte kdy vaši oblíbení naleznou pokoje.

24.06.2013