LEGACY LEGACY komentáře u knih

Sir Gawain a zelený rytíř Sir Gawain a zelený rytíř Anna Valentová

Pokud člověk začne více hloubat v nejstarší anglické literatuře, tak brzy pochopí, z čeho všeho měl možnost čerpat nejen Tolkien, ale i další velicí spisovatelé a badatelé. Taková kratičká knížka, přesto rozbor vám může zabrat dlouhé hodiny. Je to více hloubavý než poutavý příběh plný morálních zásad a postojů, dilema, chrabrosti a neustálých zkoušek, které musí Gawain (keltské jméno) podstoupit, aby se vlastně trochu vyprostil od statusu outsidera. Jako jediný vystoupí z řad rytířů kulatého stolu a byť zkouškou neprošel, vedl si myslím důstojně. V tváří tvář smrti se ukáží naši instinkty přežít, stejně tak jako se bezbožní dají na modlení, když jsou na smrtelné posteli. Kouzlo knihy umocňují záhady, které nejsme schopni rozluštit. Neznáme autora, nevíme proč je zde charakteristická zelená barva, ani si nemůžeme být jisti postavami. Víme však, že autoři tehdejší doby mysleli a psali jinak než současníci, a fakt zachování takovéhoto pokladu je nesmírně cenné. Myslím, že politici by si zde mohli objasnit pojmy jako pokora, čest, integrita a loajálnost.

23.10.2021 5 z 5

Jiná Británie Jiná Británie Jiří Hošek

Jirka Hošek je zkrátka odborník na slovo vzatý a moje krevní skupina. Byť je fanoušek kohoutů, kteří nikdy nic nevyhráli (a nikdy patrně nevyhrají) má pro globální politiku jednak cit, ale hlavně zkušenosti. Je to člověk z praxe, který rád čte v kontextu díla a myslím, že jeho zcestovalost nám pomáhá představit si v čem nad Británií zaostáváme, ale i v čem nad ní máme navrch. Protože Británie, to není jenom bezchybné pozlátko, je to také země, která má svoje skeletons in the closet.

13.09.2021 4 z 5

Aluminiová královna Aluminiová královna Petra Procházková

Petra Procházková je objev a její poselství je do očí bijící. Byť vám tato knížka zabere jen den dva na přečtení, garantuji vám, že její znění se vám z hlavy nevykouří ani kdyby na nás dopadla válka podobného kalibru jako na Kavkaze. Prostřednictvím krátkých rozhovorů začnete více pronikat do propletenosti čečno-ruských vztahů, pochopíte jak moc zásadoví a hrdý národ Čečenci jsou, jaké tradice jimi hýbají, co představuje v jejich kultuře pojem žena a muž a jak se jejich role a důležitost v době války prohodili, no a pozorovat strastiplnou cestu běženců do naší vlasti , to by si už měl přečíst každý volič SPD a dalších xenofóbních stran. Otevřelo mně to v lecčem oči, od Dudajeva až po momentální rádoby obnovu maniaka Kadyrova, z Čečny se stalo bizární polituhodné místo, málokdo si toho tolik vytrpěl, každopádně je zde cítit i menší dávka retardace, která je k místu svazuje. Člověku je do breku, už jen proto, že je to skutečnost. Mě trochu konejší skutečnost, že od doby válek a pobytu Petry v Grozném uplynulo pár let a situace je trochu jiná, každopádně zahojit šrámy na rukách a na srdci už nedokáže nikdo - no a ti, co přežili první válku a náhodou jim nesrazila hřebínek ta druhá, žijí v neustálém strachu, že pro ně ďábel ještě něco přichystal. Jak těžké je číst rozhovor, kde už není naděje a korespondenti bez poslední špetky city vyřknou, že "pro mě už život skončil"

03.09.2021 5 z 5

Všichni muži Kremlu - Stručná historie dnešního Ruska Všichni muži Kremlu - Stručná historie dnešního Ruska Michail Zygar

Mám dilema
Začínám plně a rád využívat výhod knihobudky a s potěšením do nich odkládám kvalitní knihy, o kterých si přeji, aby se druzí dozvěděli. V tomto případě bych si přál, aby co možná nejvíce lidí četlo o Volodinovi, Kadyrovovi, nebo patriarchovi Kirillovi - zároveň si však neumím představit, že bych tento klenot pustil z rukou a ztratil jej.

Je to naprostá lahůdka a vědomostní opojení pro každého, kdo má upřímný zájem nejen o Rusko. Zároveň je lepší když už nějaké základní informace o ruské vládě, reáliích, či historii máte, protože poté pro vás bude mnohem jednoduší se zorientovat v celé té celkem komplikované putinovské hře na kočku a myš. Nebo vám možná stačí lepší politické znalosti než mám já.) S každým jménem se člověk přibližuje k podstatě novodobého carství, které se nějakým způsobem vyvíjelo, zatajovalo a nakonec přijalo. Dnes už musíte být fanatik, nebo člověk co není schopen kritického myšlení, abyste žrali ruskou propagandu a věřili slovu, co jejich hlavní představitelé pronáší. Pobaltské státy, či Německo v tomto potírání dezinformační a trolí války odvádí dobrou práci. Kniha taky brilantně demonstruje s kolika státy je Rusko v kontaktu, no a že neváhá, v rámci všeobecného prospěchu, vyvolávat umělé konflikty, nebo si objednat vraždu. Je to zkrátka mašinérie, která nemá obdob a člověk si nevěřícně kouše nehty, když si každý den čte články na toto téma. Putin prostě chce být vidět a chce být vážen viz nedávná "prosba" Bidena, který jej dostal na setkání do Švýcarska. Přítomnost nejmocnějších lidí světa je pro něj zásadní a on si ji užívá. Slepý hold přišly k houslím a drží se otěží seč mohou a ještě se pár let držet asi budou - já se však těším na ten den, kdy se domeček z karet zhroutí a v Rusko nastane apokalypsa - momentální styl vládnutí je všechno jen ne udržitelný. Na závěr obdiv, k autorovi, jelikož být novinářem v Rusku a pustit se do díla, které zdiskredituje celý vládní systém a všechny jejich účastníky je pro něj prostě doživotní terč na zádech a předpokládám, že ještě před vydáním knihy z Ruska odjel, protože by na něj čekal v lepším příkladě žalář, v tom horším kulka. Smekám za odvahu.

17.07.2021 5 z 5

Jako bys jedla kámen Jako bys jedla kámen Wojciech Tochman

Je třeba mluvit a psát o hrůzách minulosti, aby se jim dalo v budoucnu předejít. Obzvlášť když se jedná o novodobou genocidu situovanou relativně blízko nám, o které se moc neví a raději mlčí. Země, v jejíchž kořenech proudí smutek nad ztrátou svých nejmilejších a nejmenších člověka bolí, ale nejvíce frustrující je vždy fakt, že jak i sami protagonisté uvádí, válka jako taková byla vlastně nic neřešící a zbytečná. Konflikt vrchních pánů, jenž za sebou nechá agónii, trauma, ztrátu a zbídačenou zemi, jenž se z toho vzpamatovává dodnes.

04.07.2021

"Skutečná svoboda ale neznamená skutečné štěstí. Jak jsem se už mnohokrát přesvědčil, dokonce se navzájem vylučují. Opravdu naplňující štěstí totiž vyžaduje lidskou blízkost"
Princ Ládík je bezesporu všemi mastmi mazaný, zároveň je to ale brilantní vypravěč, jehož prostřednictvím se úzká veřejnost dozvídá méně dohledatelné informace takřka z první ruky. Boří se tak v očích některých Čechů stereotypy, že v arménských horách nenajdete internet, že stopováním si dříve nebo později spálíš ruce, nebo že v oblasti Náhorního Karabachu probíhají jatka sedm dní v týdnu. Sledovat jejich kulturu, zvyky, horlivost a pohled na svět, vše umocněno jejich historií na mě udělalo dojem. Byť je Ladislav profláklý, cestuje ve velkém stylu. Trochu ho podezírám z fabulování a přikrášlování si informací, ale budiž - dělám to konec konců taky. Jinak je ale kniha skvělým příkladem toho, že cestování, místa, ušlé kilometry jsou super, ale to co si člověk nejvíce pamatuje jsou lidé a jejich životní osudy - to je to, co se na člověku otiskne ze všeho nejvíce. Pokud jste knihu ještě nečetli dám vám jednu radu i já - střízlivý knihu nečtěte - uvidíte, že se se stakanem české borovičky do knihy začtete mnohem více a bude vám hej. Lokh lyava a poklona cestování a svobodě

02.07.2021 4 z 5

Podle mě se jedná o neprávem přehlížený díl potterovské série. Byť jsem fanoušek zejména prvních tří dílů, tak musím říct, že to jak postupně dočítám poslední knížky brutálním způsobem ovlivňuje moje chápání příběhu, který jsem léta znal z filmu. Zde se na nás toho vyrojilo tak moc, že myslím každému spadne čelist. Riddle a jeho počátky spojené s jeho rodiči nám okamžitě ospravedlní vývoj nejtemnější postavy této knihy, mnohem více se zde čakruje s milostnými vztahy, ze Severuse se zde stává figura zavrženihodného mučedníka, no a nesmíme opomenout zmínit jakése neviditelné přesto nesmírně svazující laso, kterým pán temna sužuje čaroděje a kouzelníky, jenž jsou na rozcestí (Malfoy). Tohle zkrátka baví, je to právem opěvované a i když už se moje dětinské zájmy soustřeďují více na politiku, jazyky, nebo dokumenty, tak na HP si čas od času čas udělám - aniž bych tento čas považoval za promarněný.

30.06.2021 5 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka 1. díl Osudy dobrého vojáka Švejka 1. díl Jaroslav Hašek

První polovina knihy se četla jedna báseň a charakteristické obrázky Josefa Lady dílu dodávají o to větší kouzlo. Každopádně se u mě počáteční euforie postupně vytrácela a od polního kuráta mě již Švejkovi patálie a rozumy tolik neuchvátili. Abych plně rozkryl osobnost Švejka budu si to muset trochu v hlavě rozležet, Hašek a jeho život mě však nepřestává udivovat. Navíc se letos slaví 100 let a nemyslím si, že za dalších sto let upadne kniha v zapomnění.

17.04.2021 3 z 5

České dějiny: stručný přehled České dějiny: stručný přehled Stanislav Soják

Úplný základ všeho, co bychom měli znát. Je velká škoda, že je zde spousta dílčích informací, které kradou prostor silným příběhům, a tak se zde moc nedočteme o Libuši, Žižkovi, Heyrovským, Borovským, či Gabčíkovi s Kubišem. Je to hold stručný výcuc, který vám připomene proč bychom měli být na naší malou zemičku pyšní. Škoda jen, že kniha končí panem Zemanem, díky kterému máme dnes v pořadí 4. ministra zdravotnictví snad za poslední rok. Dějiny se píší každý den, dnes jsme to my.

07.04.2021 4 z 5

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Samotný fakt, že měl Čapek tak vřelý vztah k Ostrovům mi dlouho unikal. S jakou vervou a pokorou přistupuje ke všemu novému, co na cestě vidí mně porozkrývá jaký byl Čapek charakter. Když si čtu jak se rozplývá nad Minsterem v Yorku, (kde jsem sám byl), hned mi to přijde jako velká čest a místo samo o sobě je pro mě teď o to zajímavější. Audiokniha super.

24.03.2021 4 z 5

Křik mlčení - můj boj proti Vladimíru Putinovi Křik mlčení - můj boj proti Vladimíru Putinovi Ildar Dadin

"Mladí tvoří opozici a jsou odhodlaní se politicky angažovat, spatřují v sobě budoucnost Ruska. Mladí lidé chápou, že je tento režim zavádí do slepé uličky. Tento kurz, korupce a autoritářství vedou zemi do mezinárodní izolace a připravuji ji o perspektivu."

Nesmíte k této knize přistupovat s velkými očekáváními a čím méně informací máte o Rusku a jeho politice tím více by se vám kniha měla líbit. Silou a obsahem rozhodně nečekejte Solženicyna, spíše velmi otevřený deník. Co se týče samotnýho lágru v Karelii není toho zde nakonec tak moc napsáno, všechny podstatné informace by se vešli na 30 stránek. Každopádně jako správný člověk, co chce apelovat na starší zatrpklé Rusi, co stále věří v propagandistické pořady si Dadin neodpustil malou analýzu politiky jako takové. Zmiňuje zde Majdan, anexi Krymu, Borise Němcova, nebo také nynější zavřenou superstár Navalného. Každopádně Dadin sám o sobě mně osobně nepřijde nijak zvlášť zajímavý člověk a byť se s jeho názory velmi ztotožnuji, tak musím konstatovat, že ustavičné volání po ústavě a svých právech, když jste zavření uprostřed ničeho v sadistickém trestaneckém táboře, po vykonstruovaném procesu policejního státu je prostě nerozum hlupáka, který chce dostat nakládačku. Každopádně kniha mi pár nových informací dala, je zde zmíněno dost jmen, které stojí za to si dal prostudovat, každopádně nějakou hlubší myšlenku, či estetickou stránku bych zde úplně nehledal.

Je momentálně stejně zacházeno s Alexejem?

22.03.2021 3 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Čím víc se kniha chýlí ke konci tím víc vás mocná Tolkienova slova přikovávají ke Středozemi, kde slovo k slovu ladí jak verše nejslavnějších poetů, byť občas líčí Glumovi rozpolcené monology plné záště a zrady, zběsilé Urukhaje vrhající se přes hradby, či šerost v tunelovém doupěti Oduly.
Pasáže s Frodem se čtou moc hezky a Tolkien byl skutečným čarodějem, ať už měl špičatý klobouk nebo ne! Krásná mysl - krásný svět.

17.03.2021 5 z 5

Zima přichází: Proč je nutné zastavit Vladimira Putina Zima přichází: Proč je nutné zastavit Vladimira Putina Garry Kasparov (p)

Myslím, že to byl právě jeden z největších ruských ropných podnikatelů (Michail Chodorovskij, který na otázku v jednom z jeho pravidelných rozhovorů vyřkl, že 'pokud vůbec čekat na konec vlády, která momentálně sužuje ruskou zemi, pak čekejte, ale budete čekat dlouho. Něco podobného slýchám i u nás na fakultě. Hold, přiznejme si to, že jsme pozorovali dlouhé roky jak medvěd nabírá na síle a všemožnými prostředky posiluje svoji sílu a vliv, i prostřednictvím sítě trolů a oligarchů, kteří Putinově notují. Myslím si, že se až zbytečně moc mluví a píše o západě a východ je ignorován, jako místo, kde asi nebude všechno v nejlepším pořádku, ale to není nikde. Každopádně situace eskaluje každým rokem, lidé se z Ruska stěhují, byť je to pro ně domov a EU couvá, kdykoliv si car usmyslí, že je Rusko stále malá země a potřebuje přidat na hranicích. Jsem rád, že mě můj nový koníček, který jsem našel v šachách přivedl k této knize, která mně trochu pomohla udělat si obrázek o tom, kdo a jakým způsobem řídí Rusko a rád jsem si zjišťoval informace o nových jménech. K mému smutku musím konstatovat, že spousta jmen, která byla zmíněna v knize jsou již vytesaná na pomníčcích a je úplně jedno, zda-li žili v Rusko nebo se uchýlilo za hranice. Zrovna před pár dny bylo tuším výročí smrti pana Němcova, kterému je kniha i věnována a já věřím ,že Rusko je plné jemu podobných , kteří jsou odhodlání nenechat si vzít svoji svobodu a budou věřit. Bude to Navalnyj, nebo se čeká na někoho jiného toť otázka, každopádně jednoho dne i ten nejčernější den skončí a já se těším až si ten den objednám silnou ruskou vodku a opiju se do němoty ... protože bude co slavit. .......... Jsem rád, že byl zmíněn i náš pan Havel.

08.03.2021 4 z 5

Démon Démon Michail Jurjevič Lermontov

Я тот, чей взор надежду губит;
Я тот, кого никто не любит;
Я бич рабов моих земных,
Я царь познанья и свободы,
Я враг небес, я зло природы,
И, видишь, — я у ног твоих!

.... je to slast a nářek nemohoucnosti v šílené tišině Kavkazu. Musím si to přečíst ještě jednou ...

07.03.2021 4 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Myslím, že na knížku Bylo nás pět se občas neprávem zapomíná, avšak tohle je literární smetánka nejen pro vaše ratolesti, ale zejména pro nás dospělé. Dědeček rád říkal, že je nejhorší když kráva zapomene, že byla teletem, a zde je toho důkaz. Mně hlavou projeli všechny vzpomínky z mého mládí, které zde byly v krásném zrcadlení. Na dny, kdy jsme prozkoumávali okolí, tvořili klučičí party, ve kterých se bojovalo na smrt, ale i třeba na to jak moc jsme se hrozili vysvědčení. Pro mě tohle dílo nepředstavuje úplný vrchol české literární truhlice, ale jestli budu o Bajzovi a Zelvarovi číst svým potomkům? ... Určitě ano, poněvadž chci aby z nich vyrostla dítka a né kvítka .... pane Fajst.

03.03.2021 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Skoro si ani netroufám napsat jakoukoliv odezvu na tento srdcebolný příběh, který nám dal v mnoha ohledech pocítit, co se opravdu skrývá za zrůdnou ideologií totalitních autokratických systémů, které jsou bohužel i nyní všudypřítomné a rozumnému člověku dělají oprávněné starosti. Kniha je přesycena momenty, kdy je vám špatně, chcete do mdlob, říkáte si, že vlastně číst dál je bolestné, ale chcete znát víc. Orwell předběhl dobu a jej mohu docenit až teď, když si trochu všímám politiky a chápu souvislosti mezi řádky a na co kupříkladu směřuje satira Farmy zvířát. 1984 je cennou příručkou pro každého voliče. Dystopický svět, kde jsou všechny ctnosti a morální hodnoty znehodnoceny a pošlapany, lidé obracejí zbraně proti sobě, není vám dán kousek prostoru, špetku kreativního svého myšlení, popření čehokoliv lusknutím prstu, nebo snad překroucení historických událostí a zákonitých norem je demogogie nejvyšší úrovni, která je okrajově znát i v našem skutečném světě. Člověk nemusí být zrovna bystrý, aby dokázal vyjmenovat ty státy, kterých se to týká, jako zajímavost bych podotknul, že v tom jednou z hlavních bylo dílo až do roku 1990 zakázáno. Nejčistší formu aplikace 1984 do nynějšího světa bych zařadil kupříkladu Čečensko. Místo, kde každýmu někdo zmizel, kde zemřela pětina obyvatel, kde byl dosazen 28 letý prezident, kde jsou mučírny na homosexuály, kde je hladomor, nedostatek práce, ale za to propagandistické plakáty a neochvějnou moc armády zde člověk neunikne. A ano hádáte správně. Jeden z nejlepších prostředků jak si trochu přilepšit, když kolem vám je jen bída a bolest je prásknout svého souseda, vítej v novém tisíciletí Orwelle. Za zdmi režimů, za obrazovkami našich displejů je zkrátka neviditelná síla, která skutečně vidí a sbírá naše informace a ku "vyššímu prospěchu" (nám mnohdy neznámému) s němi pracuje. .............
Každopdáně, ani ta nejkrásnější lež se nemůže rovnat nejprostší pravdě. ....... Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl .......... a nejkrásnější varování, co se vám může dostat do rukou, zvláště dnes v období koronakrize. ..... Zápřemýšlejme všichni, co na nás čeká ve sto jedničce a teď si jdu pro žiletku, protože tento myšlenkový experiment, který kulminoval v komentář je jasným projevem ideozločinu a tudíž tou nejohavnější urážkou.

22.02.2021 5 z 5

Praktická fonetika ruského jazyka pro budoucí učitele Praktická fonetika ruského jazyka pro budoucí učitele Jakub Konečný

Super příručka jak pro začínající učitele tak samouky, kde je příkladně vysvětleno to, co je na "lehkém" ruském jazyce tak zrádné, a to výslovnosti. Slovíčka se chovají velice zvláštně a bez vysvětlení by byl člověk v koncích, zároveň tuším, že na trhu moc obdobných knih není. Od prvních stránek jde vidět, že je práce zpracována odborníkem.

Mezi zápory patří cena a dostupnost.

04.02.2021 5 z 5

Učebnice současné ruštiny / Učebnik sovremennogo russkogo jazyka. 1. díl Učebnice současné ruštiny / Učebnik sovremennogo russkogo jazyka. 1. díl Adam Janek

Můžu s čistým svědomím říci, že se jedná o zatím nejlepší učebnici ruštiny, co se mi dostala do rukou a podle níž se mimo jiné učíme. Pravdou je, že je od počátku docela náročná, ale je zde obsáhle vše vysvětleno, skvělé otázky na dálku, zakomponování reálií a celkově to člověku hrozitánsky pomůže. Skvělý zdroj, který doufám k ruštině přivede nové generace studentů.

30.01.2021 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

S každým dílem člověk žasne víc a víc a s každou stránkou mu je víc a víc jasné proč se právě z tohoto stal fenomén. Tohle nikdy neomrzí. Myslel jsem, že člověk musí být knihomol, aby přelouskal 800 stránkovou knížku, ale nemusí, zde to jde takřka snadno. Na křídlech testrálů, tajemná stvoření začarovaného lesa, tajemná komnata nejvyšší potřeby, nové postavy - tento díl je zkrátka takovou páteří celé série, kde je teprve ta pravá transformace z dětských příběhů. Krásné tajemno.

24.01.2021 5 z 5

Neználkovy příhody Neználkovy příhody Nikolaj Nikolajevič Nosov

Pro někoho, kdo chce začít číst ruské knihy mohu jen a jen doporučit. Člověk musí zkousnout, že je to čtení pro děti, ale občas se v právě takových knížkách skrývá více než by se na první pohled mohlo zdát. Líbí se mi autorův podpis na konci knihy, je to velmi osobní, jako by si pro každého z nás nějaký kouzelný dědeček připravil příběh z jiného světa, o trochu jiných lidech.

01.01.2021 4 z 5