LeDock - Příspěvky

SúdnosťSúdnosťŠ. Harabin

Čítať si ten popis knihy, a nepovracať sa pri tom, si vyžaduje obzvlášť silný žalúdok. Rovnako ho musia mať, spolu s veľmi hrubou hrošou kožou, vydavatelia a ľudia stojaci za vydaním tejto, prepytujem, knihy. Dovolávať sa v takých ľuďoch slušnosti či kúska morálnej integrity je zhola zbytočné, preto len: hanba všetkým, čo sa na tejto bastardizácii akokoľvek podieľali. Kiežby ste neboli sami stratili všetku súdnosť...
A teraz ma ospravedlňte, musím si ísť dať konskú dávku Kinedrilu skôr, než si znefunkčním klávesnicu dnešným obedom.

16.04.2018odpad!

Daj mi tvoje menoDaj mi tvoje menoA. Aciman

Bože, to bolo úmorné! 230 strán temer bez deja. Polovica knihy o tom ako sa hlavný hrdina chce nechať pretiahnuť, potom pár strán o tom ako sa konečne nechá pretiahnuť a zvyšok viac-menej o tom ako sa aj chce ešte nechať pretiahnuť, ale vlastne nevie či sa chce ešte nechať pretiahnuť, no nakoniec sa ešte nechá pretiahnuť. A to na 230 stranách! Dvestotridsať! Skoro žiadny dej! Teda, ak nebudeme za dej počítať tú časť, kde sa ústredná postava vyserie pred svojím milencom, pretože „naše telá pred sebou nebudú mať tajomstvá“. A ja som tomu ešte aj vďačný, lebo aspoň sa tam niečo konečne deje – síce hovno (doslova), ale chvalabohu i za to! A to nás, po tomto predčasnom vrchole, ešte vždy čaká ďalších 70 strán zdanlivo nekonečnej nudy... Mať to, čo i len, o desať strán viac a môj prirodzený liberalizmus sa rozpadne na prach a ja sa pristihnem pri organizovaní nového pochodu Aliancie za rodinu... Vydavatelia - predchádzajúcu vetu pokojne použite na obálku knihy pri jej ďalšom vydaní.

26.12.2018

Pacient nulaPacient nulaJ. Maberry

Kto má rád akčné príbehy tak odporúčam. Kto má rád príbehy so zombíkmi tak odporúčam. No a kto má rád akčné príbehy so zombíkmi tak odporúčam každým jedným zhnilím, pomaličky odpadnuvším, prstom. Slušná akčná jazda, i keď by nebolo na škodu trochu to skrátiť. V každom prípade by som rád videl aj ďalšie časti z tejto série v českom jazyku. (Príbeh je ale uzatvorený).

Smečka z BagdáduSmečka z BagdáduB. K. Vaughan

Fakt krásna kresba. Fakt krásne vydanie. Fakt zaujímavý príbeh. Avšak, žiaľ, aj fakt príliš krátke. Zaslúžilo by si to ešte dosť rozšíriť, lebo takto sa nestihnem s hlavnými hrdinami ani poriadne zoznámiť, nevraviac o tom, že by mi stihli prirásť k srdcu, kvôli čomu záver nepôsobí ani zďaleka tak emotívne ako autori iste chceli, dúfali a čakali. Ak by to malo zhruba raz taký rozsah, a ja som strávil so smečkou viac času a lepšie ju spoznal, bola by to pecka a viem si predstaviť, že záver by ma totálne emocionálne odrovnal. Ale aj tak stále veľmi fajn, no je to škoda, mohlo a malo to na to byť totiž oveľa viac ako len veľmi fajn.

26.12.2017

Lovci temného mořeLovci temného mořeM. Odom

Sympatický mierne sci-fi hororík zasadený do zaujímavého a neokukaného prostredia lovcov veľrýb v predminulom storočí. Tak trochu votrelec v mori 19. storočia. Výborná obálka! Fanúšikom hororu odporúčam.

ChronolityChronolityR. C. Wilson

Príjemné sci-fi, ktoré žiaľ po cca. 60 stranách opustí civilnú časť, ktorá sa mne páčila najviac, a presunie sa viac k centru akcie. Záveru pre mňa chýbal nejaký ten wau efekt, ale čítalo sa to dobre.

Modrá půlnocModrá půlnocJ. King

O zameniteľnosti a priemernosti knihy asi najlepšie svedčí to, že až keď som bol niekde v jej polovici, došlo mi, že som ju už pred niekoľkými rokmi čítal. O napínavosti asi najlepšie svedčí to, že som ju i napriek tomu dočítal aj druhýkrát.

29.04.2018

Skepse, a.s.Skepse, a.s.B. Fowler

Tragédiou tejto skvelej 50-stranovej vonnegutovskej poviedky je, že sa ju jej autor rozhodol natiahnuť na viac než 200 strán, pričom nosnosť nápadu bola povážlivo prekročená už kdesi pri strane šesťdesiat. Od toho okamžiku sa viac-menej len opakuje, variuje doznudenia motívy z predchádzajúceho deja a neprináša nič, čím by obhájil rastúci rozsah knihy. Ešte aj v polovici knihy som dúfal, že teraz už Fowler snáď konečne rozbehne dej a príde s nejakým zaujímavým vývinom, ale kdeže. Až do konca je to čoraz nudnejší kruh uzatvárania metafyzických stávok, vzniku metafyzických kancelárií, náboženských absurdít a opakovania opakovaného. Aloha.

03.05.2018

LabyrintLabyrintS. Kózuki

Veľmi ma pobavil záver, kde autorka píše, že "Mám ráda, když jsou strašidelné příběhy opravdu strašidelné!", "...ale horory mi jdou opravdu nejlépe...". No. Labyrint okolo hororu neprešiel ani vo vzdialenosti niekoľkých míl, a ak autorke idú fakt najlepšie horory tak pevne dúfam, že sa nikdy nedostanem do kontaktu s jej inožánrovým literárnym dielom (niežeby som sa chcel po prečítaní tejto knihy s nejakým jej ďalším "hororovým"). Ak by som mal 8 rokov, bola neskorá temná noc, vonku řádila strašná búrka, rodičia by neboli doma, v okolí by v predchádzajúcich dňoch došlo k záhadným a nevyjasneným vraždám a ja som bol dievča, gay, prípadne oboje a z nejakého dôvodu si práve vtedy uzmyslel čítať Labyrint, tak vtedy možno, ale fakt len možno, by mi po tele prebehla aj slabá, ledva zaznamenateľná vlna zimomriaviek pri náhlom údere hromu a simultánnom náraze konárov stromu v záhrade do môjho okna... Keďže nič z toho neplatí (no dobre - v skrytu duše som malé 8-ročné dievčatko, ale pšššt) môžem konštatovať len toľko, že Labyrint je zbierka nudných a naivne podaných poviedok, z ktorých niektoré aj majú ako-tak zaujímavý nápad (Paměťové náušnice), ktorý by kvalitný autor vedel vyťažiť aj do dobrej knihy. Žiaľ, Kózuki takým autorom nie je a už tých 30 strán je nad jej literárne schopnosti. Je to prvotina, ktorá pôsobí ako prvý, nesmelý literárny pokus 14 ročného dieťaťa, ktorý by nikdy nemal opustiť bezpečie šuflíka, nieto byť ešte vydaný. Do tohto labyrintu sa proste radšej nevydávajte a zďaleka ho obíďte. Sklamane by ste totiž zistili, že vás čaká len poriadne presvetlená, krátka, rovná ulička bez odbočiek a so stenami ledva do výšky kolien.

Silent Hill: V nitru hynoucíSilent Hill: V nitru hynoucíS. Ciencin

Začalo to dobre. Templesmithovu atmosférickú kresbu môžem vždy a aj scenár sa rozbehol až prekvapujúco fajn. Dokonca príbeh miestami obsahuje aj humor (i keď samozrejme veľmi čierny) . No proste príjemné prekvapenie. Potom sa však dostávame k druhej kapitole, scenár opúšťa postavu psychiatra a miesto neho sa sústredí na nesympatickú bandu nezaujímavých deciek a, aby tých zlých správ nebolo málo, tak sa mení aj výtvarník a ceruzku preberá Salman. Nechápte ma zle, chalan je vcelku dobrý, atmosféra mu ide, niektoré jeho maľby by som si kľudne zavesil aj na stenu a viem si predstaviť, že ak by namaľoval veľké plátno tak inťoši by pred ním v galérii dokázali presedieť hodiny a riešiť, čo tým chcel autor povedať. Avšak keď čítam komiks tak by som aj rád vedieť na čo sa to práve pozerám a nie čumieť na 3 rôznofarebné machule na čiernom pozadí a riešiť čo, kurník, sa to tam práve asi tak deje. Ale aj bez ohľadu na kresbu je scenár po prvej kapitole už nezaujímavý a človek je nakoniec vlastne len tak nejak rád, že to má za sebou. Vydanie samozrejme pekné.

Pozemšťan!Pozemšťan!M. Fearing

Príjemné "harrypotterovské" dobrodružstvo vo vesmíre. Asociácia vôbec nie nepodložená - spolužiaci z rôznych svetov, nezvyčajná škola, hroziace nebezpečenstvo v pozadí a dôjde dokonca aj na metlobal. Ako decko by som z toho bol iste nadšenejší, môjmu dospelému ja tam však veľmi výrazne vadila temer úplná absencia humoru, ktorá by k inak sympatickej kresbe bola veľmi pasovala. Nejaké tie pomrknutia sa síce sem tam vyskytnú (Terminátor, Vader a pod.), no je toho príliš málo a nie je to práve bránicutrhajúce, ba ani bránicurozvibrujúce. Fearingovi sa tak občas darí vykúzliť na čitateľovej tvári pobavený úsmev, ale smiech ani len v náznaku. A pritom nejaký ten "groeningovský" či pixarovský humor by to u mňa hneď vyšvihol o level vyššie. Preto to u mňa aj zostáva na priemerných, no ešte vždy sympatických 3*. Ak máte dieťa okolo 10 rokov (alebo ste vy sami približne v tomto veku mentálne zamrzli) s kľudným svedomím do toho svoje peniaze investujte, ľutovať by ste nemali ani vy ani dieťa.

NezadanáNezadanáI. Desjardins

Milá a vcelku zábavná jednohubka. Žiadne veľdielo, ale na tú hodinku to príjemne pobaví. Dokonca aj muža. Či čo to vlastne som.

VěžVěžG. A. Hurwitz

Tak zlú knihu som nečítal už veľmi veľmi veľmi dlhé roky. Otrasne napísané postavy šuštiace papierom a trápna snaha autora pôsobiť drsne. Nekupovať, nepožičiavať a v žiadnom prípade nečítať. Pochváliť sa dá len atmosférická obálka a zadná anotácia, ktorá robí chuť si knihu s takým super príbehom prečítať, len bohužiaľ, táto ho nemá.

Kniha ilúziíKniha ilúziíP. Auster

Môj prvý knižný Auster na ktorého som sa už dlhšie chystal a tešil a skončilo to našťastie mojou spokojnosťou. Miestami veľmi sugestívne, najmä pri opisoch filmov sa mi tie priam premietali pred očami. Zaujímavý a napínavý dramatický príbeh zabalený v jednej z najhnusnejších obálok aká kedy uzrela svetlo sveta.

Lobo: Poslední CzarnianLobo: Poslední CzarnianA. Grant

Tento môj koment v podstate platí pre všetkých Lobákov, ktorých som mal to nepotešenie doteraz čítať. Môj pocit z jeho príbehov by sa dal zhrnúť do vety - I'm too old for this shit. Ešte tak 15 rokov dozadu by som asi bol prudko nadšený, úžasne sa bavil a rehotal sa nad hláškami. Dnes mi prídu nevtipné, často trápne a nevkusné a celý Lobo, ako postava i koncept, nudný a nezaujímavý. Asi som dospel alebo čo. Zmúdrením to byť nemôže, to viem naisto. Neviem ako ma má baviť postava pri ktorej je hneď na začiatku jasné, že sa jej vôbec nič nestane, prežije úplne všetko, nijak sa jej absolútne nič nedotkne a všetkých do jedného aj tak nakoniec preští, prípadne aj oští? Lobo je v svojej nezničiteľnosti a teflónovosti, s pubertálne rádoby cool hláškami mne totálne nesympatický a v každom príbehu držím palce jeho protivníkom, aby mu už zavreli klapačku a dali mu konečne na vyučenou. Nečudujem sa, že to vraj až na dve krajiny nie je žiadny veľký predajný úspech. Zaujímavá je však otázka, čo to vypovedá práve o tých dvoch krajinách. Spotrebný priemer. Čo nemyslím vždy ako urážku, v tomto prípade však hej.

26.12.2017

Dravec a obeťDravec a obeťM. Crichton

Jedna z tých slabých Crichtonoviek, stojaca zahanbene po boku Hranice času. Najväčší problém, odhliadnuc od na mňa absurdne až smiešne pôsobiacej východzej situácie, bol najmä tzv. "Prométheus efekt" - to jest, že postavy konajú totálne imbecilne a nedochádzajú im úplne zrejmé súvislosti. Po sklamaní, ktoré mi ako fanúšikovi Crichtonových kníh, niekedy na konci 90. rokov privodila jeho Hranica času, čakala táto kniha pomaly 10 rokov kým som našiel odvahu a chuť pustiť sa do nej. A veru s odstupom času neviem, či som pri jeho prvých knihách bol ešte taký nenáročný čitateľ, alebo bol vtedy fakt o toľko lepší spisovateľ.

26.12.2017

Tamerlán musí zemřítTamerlán musí zemřítL. Welsh

Ak sa niekomu páčil Emmerichov film Anonymous mala by ho baviť aj táto špekulatívna fikcia o posledných hodinách predčasne a násilne ukončeného života alžbetínskeho básnika, autora divadelných hier a špióna Christophera Marlowa, súputníka Williama Shakespearea.

Kniha zjeveníKniha zjeveníR. Thomson

Mladého tanečníka unesú tri neznáme ženy a následne ho sexuálne zneužívajú, znásilňujú, ponižujú a mučia. Lacná pornografia sa však nekoná a Thomson to využíva len ako východziu situáciu. Po 18 dňoch keď hlavnú postavu nečakane a bez vysvetlenia prepustia musí sa táto pokúsiť vyrovnať s tým, čo sa mu stalo. Ako sa však opäť zaradiť do normálneho života? Dá sa pokračovať tam, kde sme skončili, akoby sa nič nestalo? Možno zabudnúť? Dá sa znova milovať a veriť inej osobe? Tieto a ďalšie otázky si musí muž zodpovedať a najmä nájsť opäť sám seba a svoje miesto vo svete. Zaujímavý námet, zaujímavá kniha. Len nečakajte žiadne odpovede. Tie zostávajú skryté, rovnako ako tváre troch žien, čo mu navždy zmenili život.

26.12.2017

Plavba s tigromPlavba s tigromY. Martel

Nebola to taká hrôza a náboženská agitka ako som čakal a čítalo sa to dobre, ale i tak - ak toto bola najlepšia anglicky napísaná kniha roku 2002, tak to musel byť dosť úbohý rok pre anglicky písanú literatúru...

PatagóniaPatagóniaD. Mitana

Príjemná slovenská jednohubka na pár hodín. Mitanov štýl i humor mi pasuje, takže som bol spokojný.

Nočný vlakNočný vlakM. Amis

Kniha na ktorú veľmi rýchlo zabudnem a už nikdy nebudem mať potrebu sa k nej vrátiť.

Spodné prúdySpodné prúdyM. Darrieussecq

Kniha, ktorú by mali doktori predpisovať pacientom trpiacim insomniou. Dielo tak útle, že za bežných okolností by som to mal mať prečítané v priebehu pár hodín, no ja som sa s tým moril snáď dva týždne, lebo pravidelne som už po pár vetách zaspal.

Opus magnum Michela HogieraOpus magnum Michela HogieraJ. Green

Greenove poviedky ma nijak zvlášť neoslovili. Vcelku dobre sa čítajú a majú aj dobrý námet a výbornú atmosféru, no všetky na mňa pôsobili skôr ako jeden z prvých konceptov určený na neskoršie rozpracovanie do rozsiahlejšieho textu, ku ktorému však nikdy nedošlo.

Pstruholov v AmerikePstruholov v AmerikeR. Brautigan

Hodnotenie jednotlivých próz v knihe:

Pstruholov v Amerike - 3*
Hawklineovská príšera - 3*
Aby to vietor všetko neodvial - 4*

26.12.2017

Pištoľ na predaj, Doktor Fischer zo ŽenevyPištoľ na predaj, Doktor Fischer zo ŽenevyG. Greene

Hodnotenie jednotlivých próz:

Pištoľ na predaj - 3*
Doktor Fischer zo Ženevy - 4*

Hvězdná archaHvězdná archaF. Borsch

Perry Rhodan meets Nonstop Briana Aldissa meets Stretnutie s Rámou Arthura C. Clarka. Napínavý rozbeh tejto vesmírnej série, ktorý jednoznačne spraví chuť aj na pokračovania. Situácia je dobre rozohraná, postavy predstavené a poväčšinou dobre charakterizované. Snáď len o titulnom Perry Rhodanovi by som sa, ako temer nepobozkaný týmto vesmírom, rád dozvedel viac. V konečnom dôsledku mi ale na knihe najviac vadil len na môj vkus príliš „uspěchaný“ záver, ktorý by si bol zaslúžil rozšíriť (reakcia osadenstva archy na cudzincov bola pre mňa nerealisticky mierna až pasívna berúc v úvahu, že nik z nich sa s nikým zo sveta mimo lode nikdy nestretol). Čo musím pochváliť veľmi, a platí to pre celú sériu, sú skvelé a atmosférické obálky od Olivera Scholla, prebraté z nemeckého originálu. Radosť na ne pozerať a vďaka teda patrí aj vydavateľstvu Vašut, že sa nepokúsilo o žiadny vlastný variant a použilo ich, rovnako ho chválim aj za celkovú úpravu kníh. Taktiež by som chcel upozorniť, že ako človek, ktorý doteraz čítal len jednu knihu z vesmíru Perryho Rhodana - Zdraví tě bestie z hvězd (v ktorej on sám dokonca ani nevystupoval), som necítil nijaký závratný deficit v zrozumiteľnosti sveta. I keď znalec si to iste užije ešte viac. Keďže séria mi pripomína najviac asi seriál Star Trek, ktorý je u nás iste známejší, skončím hodnotiacim prirovnaním práve k nemu: Hvězdná archa je ako jedna z lepších častí Star Trek: The Next Generation.

Probuzený spáčProbuzený spáčH. Kneifel

Kvalitatívny zosun. A to dosť bolestivý. Kneifel je otrasný spisovateľ, čo ma úprimne prekvapilo nakoľko je jediným zo všetkých autorov tejto šesťdielnej série ktorého meno som už poznal . Druhá časť Lemurie je v jeho podaní nudná (prvými 80 stranami som sa prehrýzal fakt silou vôle) a aj keď sa konečne niečo deje sú jeho akčné scény totálne neprehľadný chaos v ktorom som sa strácal. Okrem toho autor vôbec nedokáže pracovať s postavami a nevie ich podať ako živé osoby. Tupé dialógy šuštia papierom a konanie či výroky postáv postrádajú neraz logiku. Príkladom buďiž situácia keď sa Rhodan na jednom mieste pýta inej postavy „Takže Nydel už ví, že jsou posledními Lemury...?“, pričom jej sám túto informáciu prezradil temer 30 strán predtým! Po dočítaní knihy som si pozrel aj autorove heslo v Encyklopédii literatúry science fiction a našiel tam, musím povedať, že neprekvapujúco, toto: „... Ve většině jeho děl jde chudoba děje ruku v ruce s toporností dialogů...“ Ak chcel Kneifel tieto slová potvrdiť nemohol to dokázať lepšie než napísaním Probuzeného spáče... Okrem tradične skvelej obálky (Oliver Scholl) a sympatickej úpravy od vydavateľstva Vašut môžem na tejto knihe pozitívne hodnotiť teda už len to, že so svojimi 200 stranami je, našťastie, najkratšia z celej série. Pevne verím a dúfam, že žiadna z ďalších častí sa nepokúsi podliezť Kneifelom proklatě nízko položenú latku kvality, inak to bude na neprežitie. Aby som teda zostal verný môjmu Star Trekovskému hodnoteniu: Prebudený spáč je ako značne podpriemerná časť Star Trek: The Original Series.

Exodus generacíExodus generacíA. Brandhorst

Zdá sa, že Brandhorst chcel všetkých čitateľov odškodniť za to, že sa museli prebiť predchádzajúcou otravnou Kneifelovou časťou a rozbieha výbornú space operu s dobrodružstvom a akčnými scénami, ktoré si v ničom nezadajú ani s posledným Abramsovým Star Trekom. A alúzií s touto značkou je tentokrát ešte viac. Už jedna z rovín knihy – upadnutie Rhodana do kómy, v ktorej prežíva minulosť staviteľov archy je priamo obšlahnutá z jednej časti ST TNG, kde sa to stalo kapitánovy Pickardovi a druhá rovina – boj s neznámou umelou inteligenciou, ktorá uväznila hrdinov vo svojom svete znie ako námet každej tretej časti ktorejkoľvek ST série. Nič z toho však nemyslím ako kritiku. Brandhorst píše výborne a napínavo, jeho práca s postavami i akčné scény sú po hroznej predchádzajúcej časti pohladením čitateľovej sci-fistickej duše. Samozrejme stále to nie je žiadne high sci-fi ale „len“ mainstreamová space opera. No i tú treba vedieť písať tak, aby to čitateľa bavilo, všakže, Kneifel. Práve kvôli tomu mi moje konečné 4* pripadajú trochu nadhodnotené, no pol boda, aby som dal 3,5* sa dať nedá a ide pri tom jednoznačne o lepšiu časť než prvá od Borscha, ktorej som dal sympatické 3*.

Bodaj bi!Bodaj bi!T. Ulej

To máš úľ?
Ej, bodaj by!

20.10.2018

ProtivníkProtivníkE. Carrère

Fascinujúce, a v momente keď si uvedomíte, že sa to skutočne stalo, aj mrazivé.

21.12.2018

1 2