Leanne - Příspěvky

Případ doktora KarpetyPřípad doktora KarpetyJ. Boček

Tak tohle bylo nečekané setkání. Byla jsem v knihkupectví pro úplně jinou knihu a tahle mě zaujala svou obálkou (vydání z roku 2019). Obsah nezklamal, naopak jsem byla příjemně překvapená. Neoznačila bych ji ani za sci-fi, ani za thriller, prostě výborná kniha, která se četla sama.

Italské botyItalské botyH. Mankell

Krásná kniha, pokud vás zastihne ve správném rozpoložení. Dlouhou dobu čekala v knihovně, než přišla ta správná doba. Kniha je o stáří, umírání, samotě, ale i o naději. Je zvláštní, syrová, k zamyšlení. Hlavní hrdina není moc sympatický a jeho jednání je někdy zvláštní, ale přesto se kniha dobře četla.

Doporučuji, než začnete číst, si přečíst anotaci, abyste se vyhnuli zklamání, že to není detektivka. Objevují se tu hodnocení typu "čekal jsem detektivku a tohle bylo zklamání".

Bretaňské světloBretaňské světloJ. Bannalec (pseudonym)

Šestý případ komisaře Dupina a opět nezklamal. Popisy přírody, jídel, atmosféra, hned bych vyrazila do Bretaně. Líbí se mi, že se můžu na ta místa podívat prostřednictvím fotografií na internetu, to prostředí je opravdu magické. Samotný kriminální případ byl také povedený.

Tmavé stěny WillarduTmavé stěny WillarduE. M. Wiseman

Kniha byla hodně napínavá, alespoň historická linka s Clarou. To, že by rodiče dali zavřít dítě do psychiatrické léčebny nevidím jako úplně nepravděpodobné. Vždyť ze stejných důvodů posílali v dřívějších dobách rodiče nepřizpůsobivé dcery do kláštera, odkud taky nebyla cesta ven. Takže i když obojí je kruté, tak bohužel nic nového pod sluncem. I když romány pro ženy běžně nečtu, tak jsem ráda, že jsem udělala výjimku a Tmavé stěny Willardu jsem si přečetla.

Holky z porcelánuHolky z porcelánuJ. Kolárová

Milá oddechová knížka. Dialogy jsou prakticky stejné jako ve filmu, ale nevadilo mi to. Některé postavy byly v knížce sympatičtější, třeba kluk Petr.

Probudím se na ŠibujiProbudím se na ŠibujiA. Cima

Knížka se mi líbila. Zajímavé prostředí i zápletka, celkem sympatičtí hrdinové. Hovorový jazyk mi nevadil.

25.11.2018

Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku KostkaAristokratka a vlna zločinnosti na zámku KostkaE. Boček

Mě se knížka líbila, zasmála jsem se. Nové postavy mi nevadily, staré postavy se chovaly tak, jak jsme zvyklí. Taková pohodová knížka na víkend. Od knížky takového typu čekám jen zábavu, a tu jsem dostala.

05.11.2018

Robin Druhý a jeho rodinaRobin Druhý a jeho rodinaZ. Frýbová

Taková antidepresivní kniha, kde se všechno vždycky nějak vyřeší. Občas ji vytáhnu proti špatné náladě, taková oddechovka. Jediné, co mi trochu leze na nervy, jsou ty dokonalé děti, ale to se dá přežít.

29.08.2018

Mladý muž a bílá velrybaMladý muž a bílá velrybaV. Páral

Pro Páralovu tvorbu nejsem patrně ta správná cílová skupina, ale tahle kniha je výjimka, která potvrzuje pravidlo. Nikdy bych neřekla, že se dá vykreslit prostředí chemičky a chemických procesů tak poeticky. Za mě krásná kniha, ke které se čas od času vracím. A film byl taky moc povedený.

23.07.2018

Dáma s kaméliemiDáma s kaméliemiA. Dumas, ml.

Tahle kniha mě provází zhruba od mých patnácti let a v různých živnotních obdobích jsem ji četla už několikrát. Pokaždé se na ni dívám trochu jinak, ale znovu a znovu si ráda čtu ten krásný a smutný příběh.

22.06.2018

Dobrodružství pod VesuvemDobrodružství pod VesuvemR. Reggiani

Krásná knížka pro holky, kde se dozvíte i spoustu věcí o archeologických vykopávkách. Škoda, že už nevychází. Možná by dnešní holky ani moc nebavila, ale já ji mám ráda i teď jako dávno dospělá.

22.06.2018

TmaTmaJ. Karika

Asi jsem Kariku začala číst ze špatného konce. Trhlina mě bavila, Strach s výhradami, se Tmou si nějak nevím rady. Začátek docela fajn, ale později jsem se přistihla, že si říkám, co se proboha na těch zbývajících stranách může tak ještě stát a kdy už to skončí. Když se u knížky těším, až skončí, tak je něco špatně.

09.06.2018

Páté roční obdobíPáté roční obdobíM. Kallentoft

Já nevím, na jednu stranu se to četlo docela dobře, dozvěděli jsme se, co se stalo Marii Murvallové. Na druhou stranu to bylo až zbytečně brutální. Někdy mě napadalo, jestli autor sám není zralý na léčení, když má potřebu psát tak drastické knížky. Obešla bych se bez vsuvek ze záhrobí.

31.05.2018

Moje anglická babičkaMoje anglická babičkaH. Parkánová-Whitton

Tuhle knížku mám ráda. Sice je babička na můj vkus až moc dokonalá, ale hledala jsem poklidné čtení, a to jsem dostala. Když budu chtít nervák, sáhnu po něčem jiném. Některé popisy byly trochu zdlouhavé, autorka by nemusela používat přívlastky úplně u každého slova, působí to moc vyumělkovaně. Jediné, co bych snad ještě vytkla - autorčiny knihy o životě v Anglii by se měly držet nějakého jednotného postupu. Třeba o tom, jak přišli k domu, se píše v jiné knížce zase jinak. Ale celkově mám tyhle její knížky o klidném životě v Anglii docela ráda.

14.05.2018

ČarodějniceČarodějniceC. Läckberg

Mám z knihy rozporuplné pocity. Na jednu stranu se docela rychle četla, ale tentokrát mám pocit, že to nebylo ono. Jako kdyby tam autorka musela nacpat co nejvíc společenských témat - šikana, kyberšikana, migranti (jak píše mats379, navíc hyperkorektně). SPOILER - v půlce knihy jsem si říkala, že ještě chybí homosexuálové a i na ty na konci došlo... Nevím, příběh sám by nebyl špatný (i když rozuzlení bylo trochu moc vykonstruované), ale samozřejmě by nevystačil na 600 stran... Tentokrát se mi ani moc nelíbila historická vsuvka, protože od začátku bylo zřejmé, jak to dopadne (možná v zemích, kde se procesy s čarodějnicemi nekonaly je to nějaké překvapení, ale u nás těžko). A některé postavy ze současnosti taky směřovaly k jasnému cíli. Líbily se mi vsuvky ze soukromí členů vyšetřovacího týmu, Eriky a její sestry. Četla jsem všechny knihy od Camilly, ale tuhle mezi nejlepší neřadím.

14.05.2018

Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?M. Lavay

Tahle knížka byla pro mě velkým překvapením. Nečekala jsem, že mě tolik chytí, přečetla jsem ji za jeden večer a později ještě jednou, aby mi neunikly podrobnosti. Jediné, co bych mohla vytknout, jsou někdy zbytečné poznámky pod čarou. Často jsou sice k věci, proti takovým nic nemám, ale někdy vysvětlují obšírně úplné banality. Sice se nedozvíte, kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice, ale dozvíte se všechny dostupné informace k případu, včetně různých teorií. Za mě opravdu zajímavá kniha, která ale není pro každého.

01.05.2018

StrachStrachJ. Karika

Kniha je taková rozporuplná. Na jednu stranu napínavá atmosféra, měla jsem pocit, že mi leze les a mráz až do baráku. Na druhé straně různé nechutnosti, které snad ani nebyly z hlediska příběhu nutné. Trochu jsem měla problém se srovnat s rolí, jakou zmizelé děti hrály později v příběhu. Připadá mi nelogické, proč o "tom" víc nevěděla Hana. Vždyť tu situaci viděla na vlastní oči. Ale to se v knize vůbec neřeší. A závěr byl takový ujetý. Nicméně spravedlivě musím říct, že jsem knihu přečetla za den.

03.04.2018

TrhlinaTrhlinaJ. Karika

Ke knížce jsem se dostala díky čtenářské výzvě. Trochu jsem se bála, jestli nebude na mě až moc hororová, podle komentářů to tak vypadalo. Byla sice napínavá, ale nijak extrémně. Četla se velmi rychle. Trochu mi vadilo neustálé připomínání vypravěčova blogu, jako motivace mi to přišlo divné. Autor podle mě shodil tu knihu tím, že Igor byl feťák. Tím to přestalo být, řekla bych, věrohodné. Pro mě byl nejlepší začátek okolo nahrávek a potom konec z hor. Prostředek mě moc nebavil. Ale celkově docela dobrá kniha.

23.03.2018

Měsíční sonátaMěsíční sonátaF. Kubka

Zajímavá kniha, o které budu dlouho přemýšlet.

08.03.2018

Štěstí přijde zítraŠtěstí přijde zítraZ. Bezděková

K téhle knížce se těžko píše komentář. Řekla bych to tak, že kdyby to nebylo tak poplatné době, že by to byla pěkná knížka pro dospívající holku. Ty nepolitické pasáže jsou pěkné, ale těch politických je hodně, ke konci čím dál víc.

22.02.2018

Z Mitfordu do staré vlastiZ Mitfordu do staré vlastiJ. Karon

Pohodové čtení, tentokrát z jiného prostředí. Navíc s detektivní zápletkou.

12.06.2017

Nová píseň z MitforduNová píseň z MitforduJ. Karon

Příběh se mi docela líbil, nové působiště, nové postavy, nové příběhy, ale vytkla bych překlad. Když se někomu čtyři díly říká Hopy, tak nevím, proč se mu v pátém dílu říká Pajda. Naopak Dooleyho bratříčkovi se říkalo Míča (později Míša) a teď se mu říká Poo. A nevím, kde vzal překladatel výraz manželčička, tak se snad normálně ani nemluví, ale v knize je hojně užíván.

27.03.2017

Malin na pustém ostrověMalin na pustém ostrověH. Peterson

Roztomilá knížka pro děti, pěkně se jim čte.

10.01.2017

Dcera polární nociDcera polární nociM. Balderson

Mně se knížka moc líbila, čte se jedním dechem. Samozřejmě to není nic akčního, ale je to krásný příběh. Popis drsného života na malém hospodářství, atmosféra blížící se války, smutné válečné události i houževnatost obyvatel a naděje.

09.01.2017

Pamatuji si vás všechnyPamatuji si vás všechnyY. Sigurðardóttir

Kniha je skvělá, napínavá, čte se jedním dechem. Už dlouho se mi nepodařilo přečíst 2/3 knihy na jeden zátah. Jediné, co mě vždycky trochu vykolejilo byly začátky kapitol na ostrově. Předchozí kapitola končila napínavě, ale následující pokračovala, jako kdyby se nic nestalo, až zase v průběhu kapitoly se přihodilo něco tajemného... Autorka umí skvělě vykreslit atmosféru, tu izolovanost, kde není úniku. Připomnělo mi to atmosféru knihy Led v žilách. Tady je to ještě víc propracované. Všechno do sebe nakonec krásně zapadlo.

16.02.2016

Už nikdyUž nikdyK. Grochola

Tahle knížka patří k mým oblíbeným knížkám pro dobrou náladu. Docela mě zarazilo, že má tak špatné hodnocení. Ale každý máme jiný vkus...

23.07.2015

Nejtišší trestNejtišší trestD. Lodge

Knížka mě příjemně překvapila. Nevěnuje se zrovna veselým tématům a životním situacím, ale i tak je psána příjemným stylem, nepůsobí depresivně, místy je i humorná. Knížky Davida Lodge mám ráda, tahle je trochu jiná než ostatní jeho knihy z univerzitního prostředí, za mě stojí za přečetení. Pokud ale očekáváte třeskutý humor, budete asi zklamáni.

Mlhy ÖlanduMlhy ÖlanduJ. Theorin

Kniha se mi líbila, má tu správnou ponurou atmosféru. Autorův styl se mi líbí a jistá pomalost příběhu mi nevadí, myslím, že se hodí k atmosféře ostrova. Závěr byl poměrně překvapivý.

Hra na Betsy BowovouHra na Betsy BowovouR. Park

Kniha je výborná. Četla jsem ji jako dítě a od té doby několikrát. Škoda, že taková pěkná knížka nevyšla ještě později znovu a dá se sehnat jen z druhé ruky.