Leanis Leanis komentáře u knih

Prvních 100 Prvních 100 Kass Morgan

Co k tomu říct... Jako velká faninka seriálu jsem se nechala oslepit velkým očekáváním, které nakonec nebylo zcela naplněné... Jedná se o průměrnou sci-fi, příjemně čtenou, ale zároveň příběh není nijak strhující. Velký potenciál, ale málo využitý. Autorka si možná ukousla moc velké sousto tím, že je příběh vyprávěný z pohledu 4 hlavních postav. Musím tedy přiznat, že bez Wellse a Glass bych se obešla. Wells si u mě sice nějaké sympatie získal, ale Glass mi připadala zbytečná.
Co musím přidat k plusům - každá postava má úplně jiný charakter a nikdo není černobílý. Postavy dělají chyby. Řekla bych, že chování charakterů je opravdu hodně lidské. A na závěr - naprosto jsem hltala každou stránku, na které vystupovali Bellamy a Clarke společně. Bože, jak já ty dva miluju :). Bellarke 4ever.

03.11.2018 3 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Nikdy jsem nebyla nadšená hráčka videoher. To ale v ničem nevadilo. Tahle kniha vám totiž všechno dokonale vysvětlí. Sama se totiž zabírá nesmírným počtem seriálů, filmů, hudby a samozřejmě her z předchozích dekád a všechno je překvapivě přesné. Knížka je čtivá, neuvěřitelně vtipná a sarkastická. Charaktery mají originální povahy a ani náhodou se tady nedá mluvit o tom, že by byli mainstreamem. Možná tak akorát hlavní záporák mi připadal bez osobních cílů. Jediné takové vysvětlení jeho činů by bylo, že "byl zlý protože prostě byl zlý". Každopádně naprosto doporučuju, zvlášť pokud jste fanda osmdesátých let. Já sama jsem se hodně nasmála při hromadě inside jokeů, které bylo možné pochopit pouze pokud jste určité filmy na které se odkazovalo znali.
Ještě jedna věc mě napadá - mrzí mě, že se tolik nemluvilo o nevýhodách OASIS. Hlavní hrdinové jí stále pouze opěvovali, mě ale připadalo, že díky hře zapomínají pořádně žít...

03.11.2018 5 z 5

Léto na druhý pokus Léto na druhý pokus Morgan Matson

Nejsem z příběhu nijak uhranutá, ale pěkné odpočinkové čtení. Hlavní hrdinka mi sice připadala místy zbabělá, ale i vysvětlení pro její chování se nakonec objevilo.
Slabší 3*.

27.02.2018 3 z 5

Ztracená naděje Ztracená naděje Colleen Hoover

Těžko uvěřit, že autorka, která příběh popisuje tak "živě", si tím neprošla sama. Zatraceně, jak někdo dokáže takhle dobře popsat všechny pocity a emoce při tak vážném tématu? Tak, aby to působilo, jako by si tím prošla sama?
Rozhodně doporučuji začít knihou bez Naděje, a pak až touhle, ale rozhodně si přečtěte obojí. Tahle kniha doplní mezery a přidá nakonec něco navíc. Něco, při čem každému srdce poskočí.
Pohled Holdera na příběh byl opravdu zajímavý a v mnoha ohledech mnohem romantičtější než ten od Sky. Myslím si ale, že kdybych nejdřív nečetla Bez naděje, tuhle knihu bych nepochopila.
Každopádně, Colleen opět přinesla další témata k zamyšlení, a to:
1) Jak se vypořádat s pocitem viny.
2) Jak jedna pitomá událost v dětství může ovlivnit zbytek života. A to bylo opravdu hodně důležité. Nic se neléčí tak těžko, jako traumata, která mají kořeny v dětství.

Bez naděje Bez naděje Colleen Hoover

Sakra, sakra, sakra? Kam Colleen Hoover na tyhle nápady chodí? Zrovna si člověk říká, že už ho svým talentem víc nepřekvapí, přečte si od ní podobné dílo, jako právě Bez naděje, a ještě pár hodin po přečtení zírá do knihy s pusou dokořán. Donutí to se zamyslet. Prosím, věnujte mi ještě minutku:
A teď přímo ke knížce (může obsahovat spoilery) - pustit se do tak závažného tématu s takovým nadhledem a humorem, ale přesto s takovou hloubkou - to opravdu mohlo dopadnout špatně. Ale nedopadlo. Naopak. Téma knihy fakt upozorní na závažnost zneužívání dětí a na jeho celoživotní následky. Tak, že se to každého musí dotknout.
Kniha se v první polovině zabývá romantickou zápletkou, ale v druhé jde opravdu do tuhého. Najednou se mladí hrdinové musí opřít jeden o druhého a naprosto se na sebe spolehnout a už to není jenom o vzájemné přitažlivosti. Je to o lásce, ne o zamilování se. Člověk by netušil, jak velký mezitím může být rozdíl.
Takže, poučení pro mě z této knihy:
1) Příběh, kterým se kniha zabývá, není bohužel tak neobvyklý, jak si může čtenář myslet. A ne vždy to dopadne tak dobře, jak se Sky. Občas to skončí tak, jako s Lesslie. Lidi, koukejte se kolem sebe a všímejte si, kdo brečí, když se nikdo nedívá. Komu při úsměvu nepřejde radost do očí. Kdo se nachází v takové situaci, že se nechce vracet domů.
2) Nesuďte lidi příliš rychle a nedejte na pomluvy. A když už se setkáte s prudkým chováním, jděte do hloubky a zjistěte, co za tím vězí. Třeba jste nenarazili na idiota, ale prostě na někoho, kdo potřebuje pomoct vyhnat strašidlo zpod postele :-).
3) A to je poslední. Autorka se hodně věnuje rozdílu mezi zamilováním a opravdovou láskou. Láska znamená naprosté spolehnutí se na druhého člověka. A na oplátku se vám pak podaří se společně s ním přenést přes chvíle, které by normálně nikdo neunesl.
Díky, Colleen. Díky.

Možná jednou Možná jednou Colleen Hoover

Spojit dohromady dvě nejoblíbenější věci v mým životě - knížky a hudbu - za to budu muset pravděpodobně Colleen Hoover poslat děkovný dopis. Nemám páru, jak ji to napadlo, ale jakoby to byla nejpřirozenější věc na světě.
Celý příběh byl neskutečně příjemný na čtení a zároveň s hrozně smutným podtónem. Ne, nejsem holka, která brečí u smutných pasáží. Jsem holka, která brečí, když to dobře dopadne. A tady jsem brečela jako už dlouho ne.
Celá myšlenka s Ridgem a jeho hluchotou, a s tím, jak se kvůli svému postižení ani na okamžik nelitoval, to mě připomnělo si jeho charakter zamilovat. Jeho neuvěřitelná radost do života, láska k hudbě, láska v podstatě ke všemu, co viděl. A to dokonce i jistým způsobem k Bridgette :-). Protože tu já bych v jeho kůži ve svým bytě nerozdýchala.
Taky musím dodat, že to byla snad první knížka, ve které mi nevadil milostný trojúhelník. Protože byl naprosto přirozený a ani z jedné z hlavních postav neudělal natvrdlého idiota. A vyřešil se opravdu elegantně, i když by mě fakt zajímal nějaký epilog, třeba co se děje po pár letech, nebo něco tak. Ale, budu muset nechat zapracovat svojí fantazii.
Za mě rozhodně 5*. Budu každý den netrpělivě koukat, kdy vyjde další knížka od Colleen a přitom si pouštět soundtrack k této knize. :-)

Proč? 13x proto Proč? 13x proto Jay Asher

Byla sebevražda opravdu správným řešením? Jaké měla dopady? Vyřešilo se tím něco? To jsou otázky, kterými se kniha zabývá. A já jsem ráda, že mezi přehršlem knih s tématikou sebevraždy, co se jich poslední dobou vyskytuje mraky a obvykle naznačují, že sebevražda byla jediným řešením, jsem objevila právě tuhle knihu, která se věnuje následkům takového činu. Poukazuje na její sobeckost a nesmyslnost a na to, že tím se nic nevyřeší.
Mám k sebevraždě osobní vztah poté, co minulý rok můj kamarád sám spáchal sebevraždu. Bylo mu 14. Opravdu, sebevražda je bezbolestná jenom pro člověka, který ji spáchá.

20.01.2018 4 z 5

Život jedna báseň Život jedna báseň Colleen Hoover

Nic mě už tak dlouho nedostalo, jako právě tahle knížka. Lake je hrdinka, se kterou se dá ztotožnit. Její vztah s bráchou je kouzelný. Na některých místech knížky jsem se smála, na jiných plakala. Na další stránce jsem zírala na verše a uvědomovala si jejich pravdivost.
Po dočtení jsem zaraženě koukala před sebe, a pak si pustila Avett Brothers. A při prvním zaslechnutí benja jsem se najednou cítila, jako Lake poprvé v autě s Willem. A najednou jsem pochopila všechno, o čem se v knížce mluví a o čem autorka píše. A proč je pro ní ta kapela tak důležitá, že jejich myšlenky přenesla do knihy. Život a smrt jsou nerozlučné. Žít znamená umírat. Ale když převáží radost ze života nad smutkem ze smrti, všechno je možné.
A teď mě omluvte, musím se jít ještě vybrečet. A poslechnout si Avett Brothers.

20.01.2018 5 z 5

První První Kiera Cass

Zatímco Selekce patřila Aspenovi, Elita se zabývala rozhodováním mezi Maxonem a Aspenem, kniha První už Maxonovi patří určitě.
America už je pro Maxona v podstatě rozhodnutá, ale sama si hází klacky pod nohy a chová se naivně. Přesto je příběh velice čtivý, protože záležitost s rebely se stupňuje. Na konci, když už je happyend téměř jistý, se najednou všechno podělá, za což má knížka u mě rozhodně velké plus.
čtyři hvězdy za příběh, pátá za nejlepší obálku série. :-)

Elita Elita Kiera Cass

Zajímavé pokračování Selekce. Občas až moc omílaný milostný trojúhelník a časté myšlenky typu "Aspen nebo Maxon?" Co mě hodně štvalo, bylo Američino neustálé obviňování Maxona, že má schůzky s ostatními, když ona sama se tajně schází s Aspenem.
Líbila se mi ale myšlenka dvou různých stran rebelů. A neustálé úvahy, zda jsou rebelové vlastně nepřátelé, nebo jestli jejich snažení svrhnout kastovní systém není naopak v pořádku.

Selekce Selekce Kiera Cass

Milá oddychová romantická knížka, která i když není dějově tak obsáhlá, vás udrží při čtení díky tomu, jak je psaná. America mi nepřirostla k srdci, jedná unáhleně a zbrkle, občas až moc naivně. Aspen se taky chová jako arogantní idiot, který dá nejdřív Mer košem, a pak se zničehonic rozhodne, že ji chce zpátky. A to samozřejmě až ve chvíli, kdy by jim šlo o život, kdyby mezi nimi něco bylo.
Zato Maxona jsem si oblíbila. Byl milý a laskavý, zároveň ale autoritativní. Občas až roztomile škrobený.
Co mě nejvíc zaujalo, bylo to, že tady s s častým tématem rebelie setkáváme z druhého pohledu.

Strážci dobra Strážci dobra Michaela Burdová

Jsem rád, že jsem narazila na českou autorku, která mě bavila, ale musím uznat, že kniha postrádá "hloubku". Je to jako kdyby někdo splácal spoustu nápadů z různých příběhů dohromady. Ale jsem ráda, že jsem si knihu přečetla.

19.01.2018 3 z 5

Falešný polibek Falešný polibek Mary E. Pearson

Pořád jsem naštvaná. V dobrém slova smyslu. Myslela jsem si, že dokážu naprosto přesně říct, jak se kniha bude dál odehrávat. A poslední stránka (doslova POSLEDNÍ!) mi to naprosto rozbořila.
Je nutno dodat, že právě kvůli tomu, že se autorka snažila vodit čtenáře většinu knihy za nos, se zde nachází hodně nesrovnalostí. Tím myslím to, že postavy se občas chovali tak, že to nesedělo k jejich charakteru. Ale za výsledek to stálo.
Liu jsem si nijak extra neoblíbila, Rafea jsem si zamilovala během první kapitoly, kdy se objevil a Kaden mi tam připadal tak trochu navíc. Chápu, že kvůli příběhu tam být musel, ale milostný trojúhelník mi v tomto případě připadal "vynucený".
Váhám mezi pěti a čtyřmi hvězdami, ale myslím, že se nakonec přikloním k silným 4*.

Zloděj blesku Zloděj blesku Rick Riordan

Kniha, ke které se neustále vracím, směju se při čtení nahlas a nemůžu se odtrhnout. Naprosto skvělý a originální námět, příběh neomrzí ani po desátém čtení a skvěle charakterizovaný postavy. Pecka.

19.01.2018 5 z 5

Tisíc kousků tebe Tisíc kousků tebe Claudia Gray (p)

Knihou jsem byla překvapená. V dobrém slova smyslu.
Příběh nepodléhá žádnému klišé. Naopak. Je vyprávěný vtipnou, čtivou a příjemnou formou a téma nabízí spoustu dalšího originálního zpracování. V tomto díle jsme se setkali s carským Ruskem, moderním Londýnem a podvodním světem, ale co nás čeká dál? Musím se přiznat, že příběh mě tak nadchl, že jsem dočetla zbytek v angličtině. Nelituju. Máte se na co těšit.
Těšilo mě, že jsem se dokázala sžít s hlavní hrdinkou. Nebyla dětinská, ani příliš sebevědomá, taková normální holka, která vyrůstala ve funkční rodině, zahrnovaná zdravou láskou obou rodičů. Což bylo skvělý, protože se jednou v knížce neřešila složitá rodina hrdinky. Jediná chvíle, kdy se Marguerite zachovala naivně byla ta věc s Theem, když byla opilá. Ale to byla opilá, tak se to nepočítá, ne?
Moc se mi líbí zápletka s Paulem. Paul není úplně typický hrdina na bílém koni, na jakou mají obvykle crush hlavní hrdinky. Paul není tolik sebevědomý. Je tichý a stručný. Ale geniální a dobrosrdečný. Autorka popisuje jeho chyby, stejně jako jeho klady a proto působí mnohem reálněji, přirozeněji. Nedivila bych se, kdybych vyšla na ulici a opravdu Paula potkala.
Theo mi zase tak moc k srdci nepřirostl, narozdíl od Paula mi nepřipadal tak skutečný. Ale co víme. Možná, že Theo z Margueritiny dimenze je ve skutečnosti trochu zodpovědnější, než Theo se kterým se setkáváme celý díl.

Za mě čtyři hvězdičky za příběh a ta pátá za skvělou obálku. Musíte uznat, lepší jsme se dočkat nemohli. :-)

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Kniha, která vás naprosto vtáhne do děje, a to i přes náročnou jazykovou stránku. Vůbec se nejedná a "romantickou spatlaninu", jak se někteří domnívají. Naopak, kniha vás seznámí se zajímavým rozdělením společnosti tehdejší Anglie, odsoudí hon za mocí
a bohatstvím a při některých částech se budete smát nahlas. Postavy jsou hodně dobře charakterizované, hlavní postava má skvělý smysl pro humor a vlastní hlavu. A opěvovaný pan Darcy je chvíli arogantní zmetek a druhý okamžik nejsoucitnější postava celé knihy. Rozhodně můžu říct - vůbec to není typický princ na bílém koni.
Za mě rozhodně 5*!

10.01.2018 5 z 5

Pád Pád Lauren Kate

bohužel, "Pád" je jedna z mála knih, u kterých mě mrzí, že jsem je přečetla. Neskutečná ztráta času. Hlavní hrdinka ukňučená, naivní a zmatená. Děj naprosto předvídatelný, bez zvratů a postavy dělají jedno nesmyslné rozhodnutí za druhým. Fakt. Běžte si radši přečíst Stmívání.

21.12.2017 1 z 5

Druhá stříbrná kniha snů Druhá stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Skvělé! Na každé stránce je vidět, že autorka ví, co dělá. Příběh se krásně komplikuje, zamotává se a je zde samozřejmě spoustu nečekaných zvratů a sympatická hlavní postava. Na rozdíl od ostatních mi zde vůbec nevadilo velké rozebírání vztahu mezi Henrym a Liv. Myslim, že bylo hodně odvážné *spoiler*, že si autorka dovolila nechat tento hlavní pár rozejít. To byla rozhodně věc, která mě donutila hltat každou stránku až do konce. Každopádně, Henryho mám fakt ráda, protože to není typický "princ na bílém koni" z YA literatury. Naopak, je tajemný, neplýtvá romantickými klišé větami a rád si nechává svůj osobní prostor. A právě to přivádí Livvin a Henryho vztah do velmi reálné krize, která by se mohla přihodit i v reálném životě komukoliv z nás. Za mě rozhodně 5*.

První stříbrná kniha snů První stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Kerstin Gier nas opět překvapila novou sérii. Nenechte se ošálit, možná to nesahá předchozím Drahokamům ani po kotníky, ovšem, stále je to kniha kterou zhltnete za pár hodin. Prostě se od ní neodtrhnete! Kniha má úžasný a zajímavý námět založený opravdu na jistých vědeckých faktech, ovšem, samozřejmě je zde kupa fantastična :)
Jsem jediná, kdo si tak zamiloval Henryho a Graysona?

Třetí stříbrná kniha snů Třetí stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Už dlouho jsem nepřečetla žádnou sérii tak rychle, jako tuhle (nepočítají Drahokamy, ale naše dráha Kerstin Gier prostě psát umí) :). Sice tahle série není tak dobra jako Drahokamy, ale co se týče jejích předností:
1)působí mnohem reálněji, než předchozí série autorky.
2)zabývá se problémy, kteří mladí lidé opravdu dneska řeší (i když pořád nechápu, co je špatného na tom být v 16 letech panna)
3) Kniha se přečte jedním dechem, zvlášť kvůli vtipné formě a napětí na každé další stránce.
4) Kdo by si nezamiloval Henryho? :D