LBZ LBZ komentáře u knih

Navrátilka Navrátilka Donatella di Pietrantonio

Hlavní (dospělé) postavy chovají z mého pohledu zcela nevěrohodně (iracionálně) a psychologie postav je divná. Celá kniha na mě působila, že byla jen vystavená na efekt - aby byl zajímavý přiběh. Což se odráží na mém hodnocení.

05.10.2022 2 z 5

Fotografie Fotografie Debbie Rix

Asi jsem měl vysoká očekávání.

Knížka je pěkně napsané a dobře se čte. Bohužel zápletka mi přišla příliš banální a děj de facto zjevný. Doufal jsem v nějakou pointu nebo zvrat, ale nic překvapivého se nestalo.

03.01.2020 2 z 5

Zápisky z Mrtvého domu Zápisky z Mrtvého domu Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Přišlo mi to až dokumentární v pozitivním slova smyslu. Psychologicky hodně zájimavé. Forma místy náročná (dialogy se téměř nevyskytují) - je to jen souvislý text. 40 stran méně by mi nevadilo. :-)

30.05.2019 4 z 5

Dívka, která upíjela měsíc Dívka, která upíjela měsíc Kelly Barnhill

Je to pěkné, ale hodně pro děti.

27.05.2019 3 z 5

Zadrátovaný svět Zadrátovaný svět Noah Lederman

Holokaust pohledem třetí generace. Tím kniha do určité míry výjimečná. 40 stran méně by dle mého názoru knize prospělo.

26.05.2019 4 z 5

Radost z obyčejnosti Radost z obyčejnosti Roland Merullo

Milá oddechovka s pár hlubšími myšlenkami. :-) Pěkně se četlo.

24.05.2019 4 z 5

Cesta do Ruska. Fejetony, reportáže, poznámky v deníku 1919–1930 Cesta do Ruska. Fejetony, reportáže, poznámky v deníku 1919–1930 Joseph Roth

Pro mě velmi květnatý styl a velmi málo informací (vlastně stačilo přečíst doslov). Období NEP se autorovi evidetně nelíbilo a zklamalo ho. Možná by bylo zajímavé, kdyby podnikl stejnou cestu v následující dekádě např. hladomor na Ukrajině, ale v té době by ho tam stejně nepustili.

22.05.2019 2 z 5

Nespoutaná duše Nespoutaná duše Michael A. Singer

Dost mi vadila autorova snaha čtenářům něco podsouvat - ve smyslu, že píše: "cítíte nebo zažíváte to a to"; "to a to se vám honí v hlavě" atp. Já osobně to často nemám v souladu s tím, co autor píše a tak jsem byl dost zmaten. Mimo to byl text místy hodně abstraktní a následně se z toho vyklubalo, že mám mít trauma z poškrábaného auta a nebo jiné banality. :-( Opravdu těžkým věcem se autor z mého pohledu moc nevěnuje a také moc konkrétně nepopisuje, jak se s věcmi vypořádat. Na druhé straně některé zajímavé myšlenky. Celkově mi to přišlo, že si prošel nějakou cestu a ta mu fungovala, tak ji popsal. OK, může to fungovat, ale jiní to mohou mít dost jinak...

27.12.2018 3 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Souhlasím s amenta, je to dost smutné čtení - repetitivní témata atp. Mám pocit/doufám, že v naší sauně vypadá konverzace trošku lépe. Možná je to z toho, že je to sauna smíšená. :-)

27.12.2018 3 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Nechal jsem se nalákat velmi vysokým hodnocením. Příběh je bohužel zcela nevěrohodná překombinovaná (americká) pohádka, kde rozuzlení bylo jasné od poloviny knihy.:-( Z mého pohledu velmi prvoplánové. Souhlasím s komentářem snimcibdim. Dobře se čte.

07.06.2018 3 z 5

Smutek andělů Smutek andělů Jón Kalman Stefánsson

První díl se mi hodně líbil. Tady ten druhý je z větší části "road movie" ve sněhu, větru a zimě občas proložená nějakou myšlenkou. Je to opravdu dlouhé a už mě to místy dost nebavilo. Navíc i kdyby byly podmínky jen z poloviny takové, jak jsou popisované, tak by už dávno zehynuli i všichni příslušníci elitních jednotek námořní pěchoty... :-/

04.03.2018 3 z 5

Fabrika Fabrika Kateřina Tučková

Hodně se mi líbilo prolínání faktů, příběhu a přípravy výstavy. Knížka pro čtenáře z Brna skvělá. Pro mimobrněnské asi ne tak úžasná. :-)

25.12.2017 5 z 5

Den, kdy jsem se naučil žít Den, kdy jsem se naučil žít Laurent Gounelle

Chápu (jistě chválihodný) záměr autora. Z mého pohledu je zpracování hodně násilné, nepravděpodobné a místy dost iracionální (např. nikdo se opravdu nepokusil najít filmaře?).

05.11.2017 3 z 5

Kulky a opium Kulky a opium Liao I-wu

Kniha je jistě zajímavá, pohužel jsou rozhovory místy dost repetitivní. Bylo by dle mého zajímavé udělat nějaký rozhovor třeba se zasahujícími vojáky nebo policisty či rodiči nějaké oběti.

10.09.2017 4 z 5

Mandľovník Mandľovník Michelle Cohen Corasanti

Chápu autorčin (jistě chválihodný) celkový záměr. Bohužel zpracování mi přišlo velmi nepravděpodobné a to až tak, že jsem knihu odložil. Nesrovnalosti jsou z mého pohledu věcné (kazetový magnetofon v roce 1966 či hadičky a monitory! u lůžka nemocného někdy v roce 1960 kdesi u hranic s Jordánskem) ale i obsahové - bratr hlavního hrdiny má závažné chronické zdravotní problémy (nemůže ani sejít z kopce), ale to mu nebrání se najenou objevit u bratra ve vzdáleném Jeruzálemně. :-/ Osobně potřeji nějakou rozumnou dávku uvěřitelnosti příběhu...

10.09.2017 1 z 5

Zapálený Zapálený John O'Leary

Pan O´Leary prokázal mimořádnou vůli. Jeho rodina a přátelého ho skvěle podporovali. Knížka je hodně o procesu, jak se s následky nehody vyrovnával. Pro mě trošku moc "americké" + s křesťanskými prvky.

14.07.2017 3 z 5

Bez hořkosti Bez hořkosti Kristina Tesková

U knihy je bohužel patrné, že autorka není spisovatelka. Navíc popisuje dobu, kterou si sama moc nepamatuje, protože byla hodně malá. Kniha je opravdu velmi útlá. Na druhou stranu se jedná o zajímavé přiblížení poválečného období v Hlučínsku a zacházení s německou menšinou. Nemohl jsem se ubránit srovnání například s http://www.databazeknih.cz/knihy/krvave-jahody-4822, kde jsou zkušenosti z tohoto období ještě řádově horší.

12.09.2016 3 z 5

Vedlejší pokoje Vedlejší pokoje Radovan Menšík

Knížka má skvělý základní nápad. Samotné zpracování se mi bohužel moc nelíbilo. Velmi záhy mi přišlo mi zřejmé, k čemu kniha směřuje a dál se už (z mého pohledu) jednalo jen o protahování textu (povídka by možná byla fajn). Nezaznamenal jsem nějaké hluboké myšlenky a autor se místy poněkud opakuje.

05.08.2016 3 z 5

Doba z druhé ruky Doba z druhé ruky Světlana Alexandrovna Alexijevič

Pro Středoevropana hodně smutné čtení. Zejména v první části knihy Rusové neustále vzpomínají na to, jak byli velcí, všichni se jich báli a ovládali spoustu zemí... :-/ Je taky zajímavé, že někdo stráví nespravedlivě 10 let v lágru, ale přesto stále věří, že SSSR byl skvělý.
Z mého pohledu se jasně ukazuje, že izolace a nedostatek informací je zcela zásadní problém + ruské hodnoty jsou opravdu hodně vzdálené evropskému humanismu.

05.08.2016 5 z 5

Vše pro dítě! Válečné dětství 1914–1918 Vše pro dítě! Válečné dětství 1914–1918 Milena Lenderová

Z mého pohledu místy poněkud nezáživné - například výčet statistik o počtu nemocných či zemřelých dětí na jednotlivé choroby. Nerozuměl jsem také úplně struktuře textu - proč kniha obsahuje právě kapitoly, které obsahuje a proč jsou právě v tomto pořadí...
Jinak určitě zajímavý vhled do postavení dětí během války.

17.07.2016 3 z 5