lazarus lazarus komentáře u knih

Havran a jiné básně (33 básní) Havran a jiné básně (33 básní) Edgar Allan Poe

Havran je fantastická báseň. Je fajn, že tady je vícero verzí překladu a je dilema rozhodnout který je lepší. V brožurce je i Země snů, která je podle mě mnohem lepší.
A proč dávám 3 hvězdičky? Ryze subjektivní hodnocení se odrazilo v provedení knížky. Chci toto v kvalitním, vázaném provedení. Něco ve stylu Hub od H.P.Lovecrafta. Tady je jde o knížečku do kapsy vedle telefonu. Je to malé, brožované cosi. Obálka super, ale tohle když mě přišlo tak jsem se musel nakonec smát. Poe si zaslouží důstojnější knihařský výtvor. Ale což, mám to

08.02.2022 3 z 5

Nomád Nomád James Swallow

Tak po stu stranách jsem to vzdal. S Poutníkem to nemá společného nic, nesahá mu ani po pomyslné kotníky. Literární styl mizerný, obraty ve větách typu "zamrkal očima" jsou katastrofa a vytrhávali mě z příběhu. Čím by asi tak měl mrkat? Ušima? Jenže podobná extempore jsou na každé stránce. Že má hlavní geroj hodinky Cabot jsem si zapamatoval poprvé, proč
by mě to rádoby technický projev autora měl připomínat pokaždé když se borec na hodinky Cabot mrkne. Přesné specifikace zbraní byly vtipné a zajímavé v Nočním klubu, trochu ještě v Poutníkovi, ale po těch letech už to je trochu otravné v každé další knížce co otevřu. A příběh? Parodie na akční filmy, ovšem tady je to říznuté nesmrtelným hrdinou. Noční klub, dobře, v kontextu vyprávění má chování smysl. Já, Poutník, dobře, je to zábavné. Nomád? Už fakt ne. Srandy bylo dost, tahle blbost se tváří vážně a ty nesmysly logiku příběhu sráží do odpadu.
Takže knížku zavírám a přesunu se k něčemu smysluplnějšímu a rozhodně zábavnějšímu
Hodnotit radši nebudu, třeba blbost někoho zláká a bude se na rozdíl ode mne bavit

22.01.2022

Rajské fontány Rajské fontány Arthur Charles Clarke

Začátek příběhu je zděšený, zmatený a velice "nečtivý". Holt, některé příběhy takové jsou. Těžký start a sladké finále za odměnu. Rajské fontány jsou stejným případem. Kdo zatne zuby, ten dostane přesně to co od Clarka čeká. Vlastně ani moc ne. Velmistrove příběhy v podobném duchu moc časté nejsou. Ráma jest zářným příkladem. Clark je bedna, o tom žádná, ale spisovatel je veskrze prachmizerný. Umí vysvětlovat, umí popisovat, ovšem neumí moc vyprávět. Většinou. Ve Fontánách ovšem předvedl, že to nemusí být pravidlem a vyprávění má hlavu, patu.
Takže pokud jste A.C.C. nepolíbení tak doporučuji Rajské fontány, Devět miliard božích jmen, 2001 Vesmírnou.... a pak, pokud zaujme, cokoliv. Včetně povídek Od bílého jelena.
Technická, respektive hard sci-fi.
Následovníci pana mistra jsou pak Stephenson a Egan.

11.01.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Zábavné, docela vtipné a plné originálních i když logiku drásajících detailů. Spasitel je velmi technické sci-fi ve stylu N.Stephensona, G.Egana či A.C.Clarka. Tam kde Marťan byl urputně realistický a Artemis naopak slušně přestřelená, tam je další počin pana Weira něčím mezi. Povedenou cestu za záchranou lidstva autor neprokládá oproti předchozí knížce žádnou vatou a tak potěšil mé scifícké srdéčko mnohem víc. Spasitel mě hodně připomněl obdobně povedenou záležitost Jejich moře od J.Cambiase. Ale nebudu spoilovat, kdo přečte a zná tak mu to taky asi docvakne
Doporučuji NEČÍST zdejší komentáře před samotnou knížkou, protože některá kopyta tady zase tradičně vykvákávají důležité momenty překvapení v příběhu!

10.01.2022 5 z 5

Endymionův vzestup Endymionův vzestup Dan Simmons

Neskutečně užvaněný závěr příběhu. Endymionu by bodlo trochu prostříhat. Stačilo by pouze vyškrtnout Raoulův příběh. Knížka by se smrskla na slabou polovinu a stala by se mnohem dynamičtější a záživnější a nejnesympatičtější postavy prostou zároveň. Snad jen nový překlad potěšil. Hudba koulí je sice pryč, ovšem dojem z finále ságy je stejný jako při čtení první verze.

29.12.2021 3 z 5

Později Později Stephen King

Docela zklamalo. První polovina knížky neměla chybu a bavila. Než se objevil na scéně Ranař. Pak už to šlo do kytek. Snad tu druhou polovinu psal někdo jiný.
Mimochodem, ten překlad byl nějaký zvláštní, nepřišlo vám? Občas věty moc nedávaly smysl a občas tam zůstala nesmyslně anglická slova. Ono to celé bylo nějaké kostrbaté. Nejprve mě přišlo zvláštní, že to Beta vydala jen v broži. Nu, teď s tím vcelku souhlasím. Každopádně obálka parádní. Řekl bych, u Kinga vydaného u nás jde momentálně o nejpovedenější obálku jeho díla.¨
A pozor - je to horor. Jsem rád za to, že mě na to Stephen v knížce stokrát upozornil, protože osobně bych to do hororu nezařadil ani omylem.
Každopádně, vzhledem k tomu o jakou šlo kravinu byla délka příběhu velmi uspokojivá, což u mistra zdaleka není pravidlem.

12.12.2021 3 z 5

Blaze Blaze Richard Bachman (p)

Povedený příběh v klasickém mistrově stylu. Jak sám King říká, je Blaze poctou Steinbeckovi a má pravdu. O myších a lidech mám hodně rád a Blaze je prakticky stejným příběhem, respektive postavou se stejným osudem

05.12.2021 4 z 5

Temné počátky českých dějin: Odkud k nám přišli a jak žili první Slované Temné počátky českých dějin: Odkud k nám přišli a jak žili první Slované Jindřich Kačer

Anotace k Temným počátkům je velice zavádějící a snaží se nalákat čtenáře na osvětlení bílého místa české historie. Nenechejte se nalákat. Je to jen pěkně vypadající knížka která vám nezodpoví žádnou otázku k "temnému období" našich dějin a ve které se nedozvíte nic nového a objevného. Do povrchně zdokumentované historie naší země před vznikem Velké Moravy nikdo a rozhodně ne pan autor dosud nevnesl, bohužel žádné světlo. Zřejmě se tak ani nikdy nestane.
Knížka je jen směska přepisů odhadů erudovaných odborníků proložená fikcí autora v podobě krátkých povídek. Těch je želbohu nemalá část a to minimálně třetina publikace. Nejsou zábavné, nejsou osvětlující, jsou to jednoduše literární pokusy o historickou fikci. Jde z nich sice poznat zapálení a nadšení pro danou dobu, ale taky mizerné povědomí o ní a k tomu nevybroušený literární styl. Fantasy, jež by bylo hezké jako scénáře pro deskovou hru, ale s realitou společného nic.
Nejsem v žádném případě odborník na dobu před vznikem říše. Vlastně, ani pan autor. Není historik, není archeolog. Přišel mě jen jako opisovač známých faktů a tomu kdo se o historii zajímá, nedokáže přinést nic nového.
Fiktivní příběhy ovšem nejsou jediným slabým článkem knížky. Až moc velké množství "možná, zřejmě, pravděpodobně" slov předcházejí většině odhadů a neerudovaných konstrukcí posouvají knížku do žánru fantasy, spíše, než do historie. Alespoň pro mě.
Škoda, velké zklamání, doufal jsem, že se dozvím něco nového. Tady se nestalo.
Mimochodem, docela by mě zajímalo, kde autor přišel na to, že latinské slovo mare pochází z názvu řeky Moravy. Zní to hodně nacionalisticky a mě příjemně, su z Hovoran, ale ať hledám, jak hledám, přijde mě to jako slušná ptákovina. Možná je to fakt který pan Kačer objevil tam kde já ne. Bylo by to hezké.
Verdikt: pro mě to byly vyhozené peníze za knížku, popravdě nevím za co dávám dvě hvězdy. Snad obálka a téma?
Změnil jsem na jednu, protože si víc nezaslouží a hodnocení knížky začíná odpovídat jejímu významu. Osobně bych navrhoval nepočítat nevysvětlená hodnocení do celkového skóre knížky. Mate to potenciální kupce
Poznámka pro Crazyhorse7:
Nerozumím vašemu prvnímu odstavci komentáře. Nejsem akademik, nečekal jsem, že půjde o knížku pro akademiky, naopak, čekal jsem knížku pro mě, laika.
Anotace ke knížce hlásá nové objevy a pohledy na historii Slovanů. Psal jsem, že je zavádějící. Pokud nechápete psaný text tak si to nechte vysvětlit někým z rodiny kdo to zvládne. Protože zavádějící je a ne málo. Případně jste četl jinou knížku.
Autor historii studoval, ale povoláním je zřejmě novinář. Nikde jsem nenašel, že by se zabýval výzkumem či něčím podobným. Tolik k historikovi.
K literárním vložkám - jsou bohužel vážně tragické. Žižku mám, četl jsem 2x, tam je to rozhodně podané lépe
A to mare fakt skrz vás hledat v knížce nebudu. Pokud tam máte záložku, přečtěte si to znovu a uvidíme kdo nechápe psaný text.

05.11.2021 1 z 5

Genom Genom Sergej Lukjaněnko

Chytře vystavěná space detektivka s mnoha nápady v nichž nejde nevidět Grega Egana a jemu blízká témata genové manipulace a možných důsledků pro lidstvo. V Genomu je příběh navíc říznutý Agathou Ch. a Asimovem. Pobavilo a na druhý příběh stejného universa navnadilo

31.10.2021 4 z 5

Co dělá tenhle knoflík? Co dělá tenhle knoflík? Bruce Dickinson

Ano, takto má vypadat autobiografie. Zábavné, svěží, vtipné. Bruce umí psát a umí vypíchnout důležité milníky. Necpe nikomu rodinné problémy a nepíše očividně za každou cenu každou blbost.
Navíc, je jeden z mála velkých rockerů co dokážou smysluplně využít natěžené zlaťáky. Jeho záliba v létání je mě velice sympatická. Já jsem zatím jen u simulátorů :D
Dostalo mě finále a jeho boj s rakem. Je to jednoduše chlap s mozkem a ne smažka jako Ozzy. Jehož muziku mám taky rád, ale jako člověk je to debil.
Mimochodem, Ironi jsou u mě nejposlouchanější rocková grupa a po čertech nejlepší. Čím víc stárnu, tím mě víc baví.
Závěrem doporučuju zkusit Trooper. Fakt dobrý lahváč. Ten chlap má prostě vkus a je perfekcionista. Je to vidět na celém jeho dosavadním životě

30.10.2021 5 z 5

Pohádky bratří Grimmů (60 pohádek) Pohádky bratří Grimmů (60 pohádek) Jacob Ludwig Carl Grimm

Rád bych tímto poděkoval nakladatelství Drobek, protože tato sbírka pohádek je prostě krasavice a do knihovny ji nejde jen tak zařadit, ale nejlépe vystavit na čestné místo. Nádherná obálka s asi lamino vazbou která vypadá jako plátěná. Nejsem si jistý která možnost je správná, ale vypadá to velmi dobře. Knížka nemá přebal což oceňuji. Nesnáším je. Jsou nepraktické a při koupi starších knížek mě zbytečně štve jejich často bídný stav.
A zpět ke sbírce. Pohádek je v ní mrtě a jsou želbohu upravené pro děti, takže mrtvol a gore scén je trochu míň, než bratři chtěli. To je snad jediná vada na kráse. Větší část pohádek je proložená povedenými obrázky od celkem talentované umělkyně.
Příběhy bratří Grimmů nejsou tak učesané a příjemné na čtení jako ty od Božky, ale jsou původní, tak jak je obrazoborci odposlechli od sedláků.
Tedy až na ty cákance krve jež tady chybí.
Verdikt: vřele doporučuju je koupit a to i když nemáte komu je číst. Mé děti už děti nějakou dobu nejsou, takže jsem si udělal radost a zároveň mám dopředu něco pro vnoučata. To si ovšem knížka ještě asi pár let počká ....
Mimochodem, dozvěděl jsem se, že Sněhurka je kravina, jelikož Sněženka. Holt, člověk se pořád dozvídá něco nového

29.10.2021 5 z 5

Denní hlídka Denní hlídka Sergej Lukjaněnko

Oproti předchozímu dílu mě Denní hlídka přišla jak povídky pro děcka. Nadržené, nudné, nezajímavé. Další díl mě zřejmě mine. Možná za nějaký rok až zapomenu co toto bylo za tragédii

25.10.2021 3 z 5

Sdílejte, než to zakážou! Sdílejte, než to zakážou! Andrej Babiš

Velice upřímné a sugestivně podané vyznání puberťáka o svých vlastních rádobyúspěších a vlhkých snech. Sakra, toho borce nejde nevolit! Dle tohoto propracovaného pamfletu jde o geroje co naši krásnou vlast prakticky vyrval ze spárů chudoby a z chvostu žebříčku všech států světa jej během pár let vykopnul na piedestal a učinil vzorem pro ostatní země. Vězte, že jednou se bude v historických análech skvět jeho jméno zlatým písmem a děti našich dětí budou se slzičkou v očičkách klást věnce na jeho hrobě, samozřejmě za tónů státní hymny a mávátka a konfety budou u těchto oslav vířit vzduchem. Snad nešťastné výročí jeho skonu připadne na podzimek kdy dny budou krátké a hřbitov budou moci osvítit tisíce lampiónů k jeho slávě a památce.
Četl jsem ten produkt na čtečce abych věděl o čem mluvím. Hezké. Objednal jsem si to fyzicky, ať mám památku a suvenýr pro vnoučata, Ať jim mám o čem básnit. Snad z toho nebude ostuda až to někdo od pošty bude házet do schránky

28.08.2021 odpad!

Temní orli: Historie tajných programů amerického letectva Temní orli: Historie tajných programů amerického letectva Curtis Peebles

Výborný doplněk k Millerovým Skunčím dílnám. Ovšem chybí cokoliv k B-2 i když v době psaní knížky se u o něm ledacos vědělo.

26.08.2021 4 z 5

Everville Everville Clive Barker

Tragický překlad od Martiny Švejdarové je na hony vzdálený tomu původnímu od Lenky Sedláčkové. Navíc je vydání od nakladatelství Classic hnusné, brožované a extrémně nekvalitní co se provedení týče. Myslím tím ořez, vazbu, kvalitu papíru a taky design obálky. Mustang v roce 1997 vydal kvalitní, vázaný a s vcelku hezkou, stylovou obálkou a hlavně výtečným překladem, kus jenž si Barkerovo opus magnum zaslouží.
Mimochodem, pro mě je to jedna z knížek, respektive dvou, kde imaginace autora válcuje veškeré fantasy co znáte. Pokud se chcete zasnít, zamyslet a hlavně neskutečně pobavit a nezapomenout, tohle prostě musíte znát. Velká show a Everville vám z hlavy nevypadne už nikdy. Hm, mě teda rozhodně a to je let, co jsem to četl....

21.07.2021 5 z 5

Velké a tajné show Velké a tajné show Clive Barker

21.07.2021

Puls Puls Stephen King

RavuX tady vystihnul mé dojmy z příběhu dokonale. Není co doplnit. Po první polovině, jenž neměla chybu, přišlo rozčarování a finále už byla jednoduše tragédie. Škoda, škoda...

18.07.2021 3 z 5

Severně od šedesáté páté Severně od šedesáté páté Zdeněk Hanka

Zhruba po stranu 100 velmi dobře vypadající příběh ze zajímavého prostředí se následně překlopí v eskapádu dokonale nesmyslného chování dvou hlavních hrdinů. Jejich, vlastně od počátku kariéry, hodně neprofesionální chování vygraduje v naprosto zbytečnou tragédii. Julie si ovšem taky přihřála svou polívčičku a v očekávání telefonátu od manžela a sháněním čísla na které by se mu dovolala nechá svůj telefon jednoduše doma? Prostě nesmyslné.
Přeživší Žeryk nakonec trochu zachraňuje už tak dost depresivní a pitomý příběh.
Nelíbilo a od poloviny jsem si mohl hlavu ukroutit. Naštěstí existují lepší autoři a mnohem lepší příběhy. Tečka

05.07.2021 2 z 5

Maxim Kammerer Maxim Kammerer Arkadij Strugackij

Perfektní počin nakladatelství Triton, kde dostanete pohromadě kompletní ságu Maxima a Poutníků v jednom krásném vydání.

Ad Obydlený ostrov -
Slabší část příběhu ze světa Maxima Krammerera a Poutníků. V Obydleném ostrově jde spíše o militantní fantasy epizodu a nějak mě nekoresponduje s celkovým sci-fi vyzněním ságy. Děj je natahovaný na hranici snesitelnosti a občasné originální nápady nemají šanci udržet čtenářovu pozornost linkou celého příběhu. Tady by neškodilo zredukovat dílko na polovinu a zvýšit tak dynamičnost vyprávění. Ovšem patří to k celkovému příběhu M.Kammerera a v kontextu všech tří příběhů jsou zářnou ukázkou autorského zrání dvojice tvůrců.

Ad Brouk v mraveništi -
Dokonale vystavěná detektivní zápletka ve stylu I.Asimova a jeho Elijáše Baleyho. Páni autoři dokázali až do posledních stránek udržet napětí a pocit nejistoty z příběhu a jeho rozuzlení. Třešničkou na dortu je pak Hafan a jeho druh vůbec.

Ad Vlny tiší vítr -
Epické finále ságy v komorním provedení ve stylu Ludvíka Součka a jeho Cesty slepých ptáků. Vlny tišící vítr odpoví na část, v předchozích příbězích, nastolených otázek a zároveň rozjitří čtenářovu fantazii a vytvoří množství nových otazníků jež zůstanou na věky nezodpovězeny. Ovšem i tak je závěr rozhodně uspokojivější než třeba Simmonsův Ilion a Olymp.

Dostala se mě ruky výborná záležitost Brouk v mraveništi a pustil jsem se s ní do napravování restů u východních autorů sci-fi. Po dočtení a následném nadšení jednoduše nebylo zbytí a musel jsem pořídit komplet ságu.
Nelituji, naopak, stydím se, že tuhle stránku bratrů Strugackých jsem ještě neznal. Napraveno a knížku řadím do knihovny vedle ság Heechee a Hyperionu. Tam někam totiž Maxim patří. I když v celku není tak promyšlený a autoři spíše promlouvají mezi řádky, celkové vyznění a poselství jej řadí k vrcholům světové sci-fi literatury.

04.07.2021 5 z 5

Vlny tíšia vietor Vlny tíšia vietor Arkadij Strugackij