Langosh Langosh komentáře u knih

Vojna a mír - kniha první a druhá Vojna a mír - kniha první a druhá Lev Nikolajevič Tolstoj

Nádherné dílo. Plno postav a plno děje. Přečetl jsem první půlku a moc se mi to líbí, ruskou literaturu mam rad. Plno sňatků, velmi zajimave take valecne pasaze.

02.04.2017 5 z 5

Ostrovy uprostřed proudu Ostrovy uprostřed proudu Ernest Hemingway

Zajímavý styl ten Hemmigway, samé dialogy, dá se říct takové jednoduché, ale první část se četla skvěle, závěr první části hodně šokoval. Třetí část napínavá, jen ta druhá část taková nic moc, zdálo se mi, že se tam jen tlachá, za druhou část bych dal tak dvě hvězdy, ale díky první a třetí části dávám 4 hvězdy.

28.01.2017 4 z 5

Říše snů / Gam Říše snů / Gam Erich Maria Remarque (p)

Nic moc. Rise snu byla o neco lepsi. Plno popisu, plno myslenek. Gam se mi necetla dobre, az konec byla napinavy. Nejslabsi od autora.

24.12.2016 3 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Timothy P. Mulligan

Pěkná kniha. Skvělý popis života a hlavně kariéry jednoho z nejlepších německých ponorkových velitelů. Díky tomuto dílu člověk také nahlédne do života v Německu, jak vypadala a probíhala bitva o Atlantik, jak to měly ponorky těžké, zvlášť je patrná převaha Spojenců od roku 1943.

06.12.2016 4 z 5

Hranice placená krví: Sovětsko-finské války Hranice placená krví: Sovětsko-finské války Karel Richter

Škoda překlepů a některých chyb. Ale je to česky psaná kniha o rusko-finských válkách, což je u nás unikát. Nic jiného u nás o zimní válce není napsané (o pokračovací válce je ještě detailnější dílo Hloupost nebo agrese, ale to není české dílo). Kniha byla čtivá a přinesla řadu nových a zajímavých informací.

02.11.2016 4 z 5

Armáda na úsvitu: Válka v Severní Africe 1942-43 Armáda na úsvitu: Válka v Severní Africe 1942-43 Rick Atkinson

Čtivá kniha, která detailně popisuje posledních 7 měsíců války v Africe. Škoda, že takhle detailně popsaná není celá válka v severní (a klidně i východní) Africe. Sice okrajová oblast 2. světové, ale neméně důležitá.

Četla se skoro sama.

12.08.2016 5 z 5

Lišky pouště Lišky pouště Paul Carell

Dlouho jsem tuto knihu hledal. Válka v Africe je jedna z oblastí 2. světové, která mě zajímá. Škoda jen, že tato kniha je popisovaná hlavně z pohledu Němců. Chtělo by to knihu popisující tyto bitvy z pohledu všech. Četl jsem ještě Armádu na úsvitu popisující válku v Africe od operace Torch do konce. To je parádní dílo, detailně popisující posledních 7 měsíců bojů.

I tak ale Lišky pouště jsou čtivé a je zde spousta informací, popisy bojů jsou dobré a zajímavé. Zajímají mě ty zrady, jestli opravdu k nějakým zradám ve velení došlo nebo jsou za tím jen náhody, německé chyby a schopnosti spojeneckých důstojníků. (EDIT: nakonec jsem zjistil, že se nejednalo o zradu, ale Spojenci prolomili německé kódy a mohli dešifrovat jejich zprávy).

Je tam jedna hlavní mapa bojiště a ta myslím že stačí na zorientování, i když detailnější mapy k jednotlivým bitvám by neuškodily.

Další výtka, že bitvě v Kasrínském průsmyku jsou v Armádě na úsvitu věnovány celé kapitoly a zde jsou popsány stručně na jedné dvou stránkách. Ale tak nevadí. Proto je dobré mít na jednu válečnou oblast více zdrojů, více knih.

12.08.2016 4 z 5

Zámek Zámek Franz Kafka

Zajímavá kniha. Sice dlouhé proslovy a vysvětlování, přesto čtivá a nenudila. Ukázka toho, jaké jsou úřady a jaký je boj s úřady. Škoda jen, že není dokončená, byla utnuta někde v půlce a hodně zůstalo nedokončené, nevyřešené a nevyřčené. Jak to vlastně mělo dopadnout? Nikdy se nedovíme, jak to autor zamýšlel.

31.07.2016 4 z 5

Katastrofa 1914 Katastrofa 1914 Max Hastings

Velmi mě zajímají války, hlavně tedy druhá světová, ale zajímá mě také ta první. Tato kniha popisuje válečné události druhé půlky roku 1914. Je napsána zajímavě, hlavním popisovaným bojištěm je západní fronta (což je jasné, bylo to hlavní bojiště), ale i východní a srbské frontě jsou věnovány některé kapitoly.

Ale chybí mi například popis vstupu Turecka do války. Na druhou stranu líbí se mi kapitola popisující námořní a letecké akce a náhled do života občanů v zázemí.

03.07.2016 4 z 5

Pěkná kniha, velmi čtivá. Zajímavé povídky, snad všechny jsou z prostředí policie, soudů a podobně. Moje první kniha od Čapka a jeho styl mě zaujal. Aspoň tuto knihu napsal čtivě a zajímavě. Uvidíme další knihy, které od něho budu číst. Škoda jen, že ty povídky jsou krátké. Mám radši dlouhé příběhy.

02.07.2016 4 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Nádherná kniha! Jedna z nejlepších, jaké jsem četl. Remarqův styl se mi velmi líbí. Příběh je napínavý, poutavý, nelze se odtrhnout od čtení a protože jsem nečetl další komentáře, nevěděl jsem, jaký bude konec, kdo přežije a kdo ne. Člověk je vtažen do děje, do atmosféry děje, prožívá emoce spolu s hrdiny.

19.05.2016 5 z 5

Řemeslo urozených Řemeslo urozených Pierre Boulle

Zajímavý příběh, pěkné rozuzlení, byl jsem napjatý až do konce, jak to dopadne! Zajímavé zvraty. Přeskoky z budoucnosti do minulosti mi nevadily. Ze začátku to šlo pomalu, ale pak se děj rozjel a nemohl jsem se odtrhnout od čtení.

17.05.2016 5 z 5

Hloupost nebo agrese? Hloupost nebo agrese? Mark Solonin

Zajímavá kniha, která pojednává o méně známých vztazích a válkách mezi Finskem a Ruskem (SSSR), více z pohledu a plánů SSSR, se zaměřením na období po Zimní válce. Škoda jen překladu a hlavně chybějících map.

30.04.2016 4 z 5

Poslední kamikaze Poslední kamikaze Anatolij Vasiljevič Ivankin

Kniha byla čtivá. O válce toho dost vím, o válce v Tichomoří mám dost knížek, informace v knize seděly. Líbily se mi životní příběhy, které se prolínaly do válečných událostí. Jen to bylo takové krátké, některé události šlo více rozepsat dle osudů jednotlivých postav, kniha mohla být delší.

Podle informací na konci to psal autor jako svojí dizertační práci? Pak tomu rozumím. Proto méně než 4 hvězdičky nedám. Hlavně: četlo se to dobře, bylo to zajímavé, popsáno lidsky, sledovali jsme příběhy vojáků na obou stranách barikády.

16.04.2016 4 z 5

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

Kniha byla čtivá. Myslel jsem, že bude jen o Robinsonově pobytu na ostrově, ale Robinson toho prožil daleko více.

11.04.2016 4 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Nádherná kniha. Měla spád, měla myšlenku, dramatická, moc mě bavila. Ani se mi nezdála nějak moc složitá, jak tu mnozí píšou, ale asi už jsem vytrénovanej z dalších Dostojevského děl, že už mi to tolik nepřišlo, už jsem přečetl 2x Idiota i Běsi, 1x Karamazovi, Zápisky a další povídky. Zločin a trest jsem si nechal až na teď.

Jak už jsem psal, kniha měla spád, pořád se něco dělo. Nechápu, jak někdo může napsat, že se místy nudil, vždyť se tam pořád něco děje a člověk se kolikrát nemohl odtrhnout od děje. Kolikrát se mi také stalo, že jsem se vžíval do role hlavního hrdiny.

Povinnou literaturu jsem začal číst až po maturitě, ale zase nebýt hodin literatury, tak o spoustě dílech nevím, což by byla škoda.

Jedna z nejlepších knih, které jsem přečetl.

22.02.2016 5 z 5

Norimberské procesy Norimberské procesy Paul Roland

Válka je moje oblíbené téma a Norimberský proces mě dost zajímal, hlavně koho za co odsoudili. Spousta fotek, zajímavé informace, různé citace. Jen si myslím, že kniha mohla být obsáhlejší a o každém obviněném mohlo být stručně řečeno, co všechno za svého života udělal, prostě takový životopis, to mi v té knize docela chybělo. Možná i další svědectví, víc o průběhu samotného procesu (je mi jasné, že je více knih o Norimberském procesu, ale přecijen mi kolikrát přišlo, že kniha něco nakouslo a nedotáhla to do konce, jako by si to měl čtenář sám vyhledat, což asi není úplně dobré).

Ale i tak spokojennost s touto knihou, dost věcí bylo pro mě nových a četlo se to dobře. Hlavně oceňuji fotky a citáty.

11.01.2016 4 z 5

Doba jedová Doba jedová Anna Strunecká

Dosud nedočteno, nevím, kdy to dočtu, tolik mě to nepřipoutalo. Jsou tam zajímavé věci, ale je to všechno o statistikách, o spekulacích. Já vím, je to těžký, člověk je ovlivněn vším, ne jen tím, co jí, ale také geny, kde vyrůstá, v jakém podnebí, ovzduší a podobně. Vystudoval jsem chemii, tudíž jsem neměl problém s odbornými pasážemi.

Třeba já jsem se v té kapitole věnované energy drinkům nedozvěděl, jestli jsou teda škodlivé nebo ne a v jaké míře, že do sebe člověk dostane trochu hliníku, to ano, to píšou, ale kolik toho člověk vypije a jak moc je škodlivý, to ne. Jenom čísla, kolik lidí to a to ovlivnilo, ale byl sledovaný člověk opravdu ovlivněn tou konkrétní látkou? Těžko zjistit, to by člověk musel pít třeba jenom ty energy drinky, jíst jen máslo a ne margarín, brát si dávky hliníku a ničeho, co by mohlo hliník neutralizovat a podobně, ale nic takového provedeno nebylo. Aspartam a glutamát asi budou škodlivé, ale je to určitě prokázáno?

Hlavně člověk by už pomalu nemohl nic jíst, nic pít, nic používat.

01.01.2016 3 z 5

Nádherný román. Že tam není děj? Jaký děj byste ještě, proboha, chtěli? Nejdřív Švejka zavřou, pak se dostane k tomu polnímu kurátovi, pak k Lukášovi, po průšvihu se psem vlakem směrem na frontu, průšvihy ve vlaku, cestou se zdržel kolem Budějovic, zas ho zavřeli a pak pustili, pak putovali vlakem dál a dál, pak ho znova zavřeli jako ruskýho zajatce a pak znova na frontu a konec. Nevím, jak ještě byste chtěli, aby byl děj propracovaný. Myslím že se toho tam dělo až až.

Po první třetině nuda? Ale kde že, po celou knihu se tu nacházejí skvělé historky, skvělé vtipy, srandovní situace. Ty Švejkovy (a nejen jeho) historky krásně ukazují tehdejší život a jsou to dobré vsuvky do toho válečného děje. Škoda že ne všechny scénky se dostaly do filmu, ale to by těch filmových dílů muselo být 5 a ne jen 2. Nudné části s jednoročním dobrovolníkem? Taky to tam patří a byly to skvělé pasáže.

Bavil jsem se po celou dobu čtení. Žádná pasáž se mi nezdála nudná, bavil jsem se pořád.
Švejk nebyl blbcem, nebyl hlupákem, jen se mu daří každým průšvihem tak nějak proplout takovým tím svým charismatem, cynismem a citem, jak si udělat legraci z vyšších pozic.

01.01.2016 5 z 5

Sicilián Sicilián Mario Puzo

Pěkná čtivá kniha. Jen jsem čekal, že to bude víc o Michaelovi, ale budiž. Příběh o hrdinství, ale také o krutosti, intrikách (kdo vlastně byl s kým? na čí straně byla Mafie? přišlo mi to, že Mafie si hlavně hlídala svůj píseček) a nakonec zrada, kterou jsem vůbec nečekal! Nečekaný závěr, zajímavé vyvrcholení.

09.11.2015 4 z 5