lalela

Zuzanin dechZuzanin dechJ. Katalpa (pseudonym)

Další kniha, která mě přenesla do období první republiky. Autorka tak nádherně vykreslila příběh krásné Zuzany ve sladkých Holašovicích v cukrové vile. Doufala jsem, že to nebude obyčejný slaďák, on miluje ji, ale ona miluje jiného. A taky že ne. Ten příběh měl spoustu přidaných plus. Ať už stylem psaní. Tím, že se nebála pojmenovávat věci tak, jak jsou. Strašně jsem Zuzaně fandila a ona byla celou knížku ta krásná sebevědomá Zuzana, která si celý život věděla rady. Tím mě autorka taky nezklamala. Určitě si ji přečtu znovu, i když je málo knih, u kterých to dělám.

ListopádListopádAlena Mornštajnová

Kniha se četla jedním dechem. Já, která byla vychovaná za totality jsem ze začátku vůbec nechápala, kam se příběh bude ubírat. Když jsem knihu dočetla, nastalo dlouhé zamyšlení. Co kdyby to všechno skončilo takhle, vždyť nikdo nevěděl, co bude. Jen se přiznám, že jsem trochu doufala ve sluníčkový konec. Ale i tak kniha nezklamala, i když byla úplně jiná, než ostatní od autorky

30.11.2021

Lustr pro papežeLustr pro papežeJan Tománek

Po přečtení knihy jsem zůstala úplně v záseku. Kolik ještě nevíme věcí, o kterých se nepsalo a postupně vyplouvají na povrch. Příběh je drsný, hodně drsný. Když už si myslíte, že to nemůže být horší, tak ano, je to ještě horší. Kdo tu hrůzu přežil, odchází nadobro zlomený. Knížka mě zcela ohromila.

Čtvrtá opiceČtvrtá opiceJonathan Dylan Barker

Dlouho jsem nečetla tak poutavou knížku, tak skvělý thriller. Nemohla jsem se dočkat, až zase budu moci číst. Strašně mě to pohltilo. Tuto knížku rozhodně doporučuju a dávám plný počet hvězd

HoubařkaHoubařkaViktorie Hanišová

mé čtenářské srdce zajásalo, miluju houby a miluju sbírání hub, i když jich neznám tolik, co spisovatelka a hlavní hrdinka knížky. V knížce se odvíjí příběh docela obyčejné dívky a možná i postavičky, které má každé město, nebo vesnice. Je svým způsobem strašně nešťastná, nedokáže se odpoutat od toho, co bylo a jejím největším uklidněním je les. Na venek ale žádné své bolístky neventiluje. Přijímá život tak, jak jde a co jí přináší. Myslela jsem si ze začátku, že knížka bude tak trochu fádní, ve skutečnosti by se dala shrnout několika větami. ALE. Spisovatelka krásně popisuje, co hlavní hrdinka prožívá, jak se cítí, jak vypadá, co si myslí, rozvíjí její příběh a ten se čte tak svižně. Konec nemá takový ten třešničkový happy and, ale tím spíš je ta knížka lepší.

To přichází děsyTo přichází děsyAleš Novotný

Z knížky jsem byla ze začátku strašně zmatená, míchaly se mi postavy, nevěděla jsem, kdo je kdo, kdo je čí, kdo s kým chodí, stále nový a nový příběh, v jednu chvíli jsem chtěla číst knížku znovu a přitom to má spisovatel úplně do ko na le vymyšlené a do ko na le napsané. čím víc jsem se blížila ke konci, tím víc vše dávalo smysl, tak krásně propracovaný děj, příběh, nic nakonec nebylo navíc, rozhodně jdu číst další autorovi knížky, jsem nadšená a všem doporučuji.

Rychlé šípyRychlé šípyJaroslav Foglar

joj! Kniha mého mládí, jsem už tak stará, že máme doma sešity Rychlých šípů, které vycházely a daly se koupit v tehdejší trafice. Pak, když mi začínal růst syn do věku, kdy jsem ho chtěla přivést ke knížkám, vyšla tato kniha. Byla to nejlepší koupě. Znovu jsem se začetla do příběhů Rychlých šípu, začetl se i syn. A já si vždycky vzpomenu na Haha Bimbi :) Foglar je nezapomenutelný autor, miluju i jeho další knihy, které nevyšly jako komix a stále i jako starší se k nim vracím

AnežkaAnežkaViktorie Hanišová

Hanišová opět nezklamala, vůbec jsem ze začátku nevěděla, jestli mám mít víc ráda Julii nebo Agnes, pak zvítězila Agnes. Někdy se prostě děti snaží rodičům zavděčit všemi možnými způsoby, a stále je to marné. Julie nepochopila, o čem je život, a že ho nelze nalinkovat ani žít podle předem napsaného scénáře, za každou cenu chtěla dosáhnout svého a když všechno zkazila, tak by Anežku nejraději reklamovala. Někteří rodiče si jdou tvrdě za svou výchovou, tak jako Julie ale vůbec je nezajímá, jak se dítě cítí, jestli ho baví to, co musí, jestli je spokojené. Hlavně, aby bylo takové, jaké si ho přeji. To je přesně příběh Agnes. Jsem ráda, že konec byl takový, jaký je. Knížka by si možná zasloužila pokračování, tedy alespoň já bych to tak viděla. Skvělá knížka, skvělý děj, skvělý příběh, skvěle napsané a četlo se to suprově, stačilo jedno odpoledne a byla jsem zklamaná, že knížka končí.

Odbočka v lesíchOdbočka v lesíchKateřina Karolová

Znám x hororů, které mají podobný námět jako kniha. Parta mladých se vypraví na odlehlou chatu v lesích. Přiznám se, že jsem čekala všechno. Krvelačné příšery, ufo, a nevím co ještě, ale to co jsem přečetla, předčilo mé očekávání. Líbilo se mi i perfektní vykreslení postav. Knížka je napínavá od začátku do konce, rozhodně si přečtu i další autorčiny knížky

StvůraStvůraKristýna Trpková

Knížku jsem přečetla jedním dechem, četla se moc hezky, z počátku jsem byla skeptická, protože autorku jsem neznala a navíc moc knížek nevydala, ale dala jsem jí šanci. A dobře jsem udělala! Nádherně vykreslila postavy i okolní děj, žádné okecávačky, které nezapadají do příběhu. Když jsem knížku četla, úplně jsem všechno viděla před očima. Strašně se mi líbilo, jak tak mlaďounká spisovatelka dokázala perfektně popsat policejní práci a natolik mě její psaní vtáhlo do děje, že bych jí uvěřila úplně všechno. Spisovatelka ve mě získává věrnou čtenářku a moc se těším na její další knížky

Kvítek karmínový a bílýKvítek karmínový a bílýMichel Faber

Sugar....Sugar Sugar. 900 stran svižného čtení románu z Viktoriánské doby. Žádná červená knihovna, ale spisovatel nám přiblížil život tehdejšího Londýna, život spodiny. Život prostitutky, která je intelektem úplně někde jinde, než její spoluležnice v bordelu její matky. V románu se prolíná několik životních příběhů. Dozvíme se i to, jaké tabu bylo ženské tělo pro ženy z vyšších kruhů, které nepoučené vstupovaly do života, jak to chodilo v domech vyšší třídy, co se dělo v temných zákoutích nočního Londýna. Jak se vedla kosmetická továra. A mnoho dalšího. Ta knížka byla naprosto úžasná a kdyby měla víc stránek než těch 918, vůbec by mi to nevadilo.

Fotograf z OsvětimiFotograf z OsvětimiMaurizio Onnis

Nádherná knížka, která vykresluje pohledem fotografa postavy, které mu prošly takříkajíc rukama, některé jsem úplně viděla před očima. Hlavní hrdina měl štěstí v té nešťastné době. I když těch vzpomínek bylo určitě víc, nebylo tam tolik hrůz, jaké se tam jistě děly. A přesto má knížka hodně silný příběh

20.12.2021

Pátá oběťPátá oběťJonathan Dylan Barker

Druhá knížka z trilogie. Když přečtete první, nemůžete přestat a chcete číst dál a dál. Úžasně napsané, skvělé čtení. Dlouho jsem nečetla něco tak výborného.

Můj syn feťák: skutečný příběhMůj syn feťák: skutečný příběhEva Hacalová

Tolik bych k té knížce chtěla napsat recenzi, že byla úžasná, úplně se vcítíte do všech osob, tolik bych toho chtěla napsat, ale nemůžu, protože se momentálně cítím jako ta matka. Jako máma stále toho syna omlouváte, litujete, a on je tak prohnaný, že ví, jak na vás. On si jede na svý feťácký vlně a vy se doma klepete, protože vám hlavou běží strašný věci, jen ne, to podstatný. Máte to pod nosem, ale prostě to dlouho nevidíte, a když to konečně uvidíte, nechcete to přijmout, protože to tak nemůže být, určitě ne, je to omyl. Knížku jsem četla s tlukoucím srdcem, tušila jsem, jak to dopadlo. Tekly mi slzy spolu s maminkou Honzy a teď bych se chtěla probudit za pět let. Třeba už všechno bude dobrý.

Esterčini otcovéEsterčini otcovéHana Radulić

Říkám si, pořád čteš knihy z války, jenže ač jsou svým způsobem o stále stejné době, která se nemění, tak je kniha pokaždé jiná. A tahle byla sakra jiná. Ester,Šárka,Lotte měla obrovské štěstí v neštěstí. Prožila vlastně v té nešťastné době krásný život. Stále měla milující rodiče i když pokaždé jiné. Ten konec mě dostal, stále jsem doufala, opravdu mě hodně dostal.

Bílá VodaBílá VodaKateřina Tučková

Po Žitkovských bohyních jsem Bílé vodě moc šancí nedávala. Ale kniha mě příjemně překvapila. Tentokrát se mi líbilo i prokládání příběhu historickými dokumenty, neboť dokreslovaly celou linii příběhu. Kniha je zajímavou sondou do života jeptišek, kam nemá moc lidí šanci nakouknout. Ke konci knihy se vše spojuje a kniha je opravdu výborně napsaná.

Heřmánkové údolíHeřmánkové údolíH. M. Körnerová (pseudonym)

nádherná kniha s přenádherně napsaným příběhem, jedna z knih, od kterých se člověk nemůže odtrhnout a děj vás vtáhne. Rozhodně stojí za přečtení

28.11.2014

Rytíř ve zlaté zbrojiRytíř ve zlaté zbrojiJ. Deveraux (pseudonym)

obvykle nečtu romantické knihy, ale tuhle jsem už přečetla několikrát a stále jsem fascinována, jak krásně je napsaná, fascinována příběhem, který plyne, že na konci knihy chci, aby pokračovala dál. U této knihy se vždycky dokážu tak moc vžít do děje, že se mnou doslova cloumají emoce.

06.11.2017

Krvavé jahodyKrvavé jahodyJ. S. Kupka (pseudonym)

Četla jsem, dočetla a opět zůstala v zamyšlení, co všechno se může odehrávat mezi lidmi. Pak jsem zjistila, že přes vesničku, ve které paní Sosnarová bydlí jezdíme co 14 dní na chalupu. Musela jsem se tam zastavit a tu paní vidět a mluvit s ní. Byl to pro mě nezapomenutelný zážitek. Nedá mi to nevyjádřit se k tomu, jestli je kniha vymyšlená nebo ne. Tolik knih je vymyšlených a lidi je hltají. Já tuhle taky hltala a střídavě jsem u ní brečela, ono to totiž nešlo, nebrečet. Je to hodně silná kniha

20.12.2021

VesniceVesniceKristýna Trpková

Po první knížce Stvůra jsem tentokrát byla na knížku Vesnice ohromně natěšená a ani tentokrát jsem nebyla zklamaná. Ale byla to jízda od začátku do konce. Bavilo mě i to, že jsem se dozvěděla něco víc o Lauře a příběhem ztracených chlapců se táhla linie střípku Lauřina života, a rozhodně zajímavá. Co se týče samotného příběhu, byla jsem zmatená od začátku do konce, protože to byla taková zápletka, která by mě ani ve snu nenapadla a autorka knížky ji vylíčila tak, že jste prostě museli číst a číst, protože vám to nedá knížku odložit na zítra, na zachvíli. Všechno do sebe krásně zapadá, postavy jsou vylíčené tak barvitě, že před vámi opět příběh ožívá. Strašně se těším na další knížky.

SoběstačnýSoběstačnýZuzana Dostálová

Knížka z pohledu dospívajícího chlapce. Vyspívá morálně i fyzicky, má úplně jiné starosti než jeho vrstevníci. Musí se vyrovnávat s řadou věcí v životě. Hodně krutých věcí. Jak já toho jeho tátu nenáviděla, protože to byl bačkora. Ale ze Štěpána vyrostl samostatný zodpovědný kluk, a tak by to mělo být. Je to skvěle napsaná knížka.

Pamatuj na smrtPamatuj na smrtAleš Novotný

Od knížky jsem se doslova nemohla odtrhnout. Děj byl opět promyšlený do detailů, žádné zbytečné okecávačky, aby natahovaly knížku. Strašně se mi líbí autorův rukopis, jeho úžasné popisování napínavých kapitol mě nenechalo myslet při čtení na nic jiného, jen se soustředit na knížku. Doslova jsem popoháněla stránky, abych věděla co, kdo, proč. V knize se prolínají dva příběhy, osud kluků a vraždy spolužáků, všechno spolu tak nějak souvisí a autor to krásně zvládl dát dohromady.

Žítkovské bohyněŽítkovské bohyněKateřina Tučková

strašně jsem se na knížku těšila, ale vadilo mi hodně autentických dokumentů, po přečtení jsem měla takové neutrální pocity, nemůžu říct, že by se mi knížka nelíbila, ale velenadšená jsem z ní také nebyla, spoustu knížek čtu vícekrát, k téhle se asi vracet nebudu, shrnutí - nenadchne neurazí

18.05.2014

HonzlováHonzlováZdena Salivarová

knížka, kterou mám doma a jedna z mála ke které se po čase moc ráda vracím a znova čtu

19.05.2014

Šesté dítěŠesté dítěJonathan Dylan Barker

jo! to bylo ono. Celá trilogie je úchvatná. Na konci do sebe všechno krásně zapadne. Byla jsem z toho všeho nejdřív tak popletená, že vrahem je někdo, do koho bych to vůbec neřekla, pořád jsem si říkala, to není možný, nemohla jsem přestat číst. Autor má skvělý cit pro napětí a spád. Popis všech detailů je tak poutavý, že vás vtáhne do děje. Chvílemi mi připadalo, jako bych byla neviditelnou pozorovatelkou Sama a byla vždy krok vedle něho. Při popisu jsem si všechno krásně představovala. Tím jak je trilogie skvěle a poutavě napsaná, tak se čte opravdu nádherně.

VězněnáVězněnáPavel Renčín

přiznám se, že na knížce mě nejprve zaujala obálka, a když jsem se začetla do prvních stránek, měla jsem chuť knížku odložit. V knížce se od začátku prolínají dva příběhy, než jsem si to sesumírovala v hlavě, měla jsem z toho chaos. Pak mě knížka pohltila. Pan Renčín umí skvěle vykreslit atmosféru. Knížku jsem přečetla za dva večery a byla jsem nadšená. Zvlášť když do sebe všechno na konci zapadlo jako poslední kousek puzzle do obrázku.

Čas primadonČas primadonNaďa Horáková

Skvělá knížka. Paradoxně mě uchvátil více popis tolika krásných míst v Brně, než samotná zápletka detektivky. Při čtení jsem nabyla pocitu, že do Brna musím jet a projít si nějaký ten historický okruh ve městě. Ale k příběhu. Opět měl přidanou hodnotu, dozvědět se z detektivky o historii hodinek, které se vyráběly v Čechách je překvapující a vcelku dost poučné. O Emě jsem si nazapamatovala takřka nic, jen, že skvěle prováděla, o hodinkách mi v paměti zůstalo téměř vše. Buďme na naše předky hrdí. Jsem ráda, že jsem se ke knížce dostala.

JizvaJizvaDanuta Chlupová

Nečetla jsem Životice, proto mě překvapilo, že knížka Jizva je o osudech lidí z Životic. Krásně a citlivě napsaná knížka. Moc se mi líbilo vylíčení prolínání Čechů a Poláků v pohraničí za války. Nikdo si nedělal hlavu s tím, že je cizinec v cizí zemi, dříve lidé žili jednoduše a těžce. Hlavní hrdinka pátrá po minulosti své tchyně-maminky a dobere se rozluštění celoživotního tajemství. Jednou bych se chtěla na ta místa z knihy podívat.

Ratajský lesRatajský lesAleš Palán

Nevyhledávám moc knížky, kde jsou různé dějové linie, ale do této jsem se začetla, neboť jsem kdysi četla jakýsi článek o vraždě komunistické funkcionářky Anny Kvášové, a pak mi to vše do sebe začalo zapadat. I když je kořen příběhu v knize skutečný a další děj smyšlený, člověk až žasne, co vše se dělo po válce. Nebyly sice koncentrační tábory, ale udávalo se, lidem se zabíraly majetky, v popředí stál vždy ten, kdo měl dříve nejméně. O tom všem je kniha Aleše Palána. Je tak poutavě napsaná, že nešlo nečíst dál a dál. Nakonec se dozvíte, že vše, co se dělo v roce 1952 sahá až do roku 2014 a nic z toho není uzavřené. Nakonec se kolo osudu uzavře, pomalu, ale po skoro 60 letech uzavře.

Mengeleho děvčeMengeleho děvčeViola Stern Fischerová

Trochu jsem od knihy očekávala něco jiného. Už z názvu jsem předpokládala, že kniha bude především popisovat koncentrační tábor a praktiky Mengeleho. Čekala jsem i hodně silný příběh, vždyť tyto knihy z období války a koncentračních táborů silné příběhy mívají. Některé tak silné, že mi kniha na dlouho sedí v hlavě. Ale tuhle knihu jsem přečetla a docela rychle se mi z hlavy vytratila. Ne, nebyla špatná, ale jsou lepší knihy na toto téma