Ladushka Ladushka komentáře u knih

Vaříme podle Herbáře Vaříme podle Herbáře Kateřina Winterová

Herbář tvoří příručku o bylinkách, která zdařile sumarizuje stejnojmenný pořad na ČT. Kniha obsahuje velmi pěkně zpracovanou praktickou část o zásadách sběru a zpracování bylin, společně s výčtem a charakteristikou 30 základních bylin, které se u nás běžně vyskytují. Ty jsou následně v knize využity ve formě receptů či při přípravě domácí kosmetiky a léčivých produktů. Byla jsem fanouškem tohoto pořadu, proto se těším, že v letošní sezóně některé nápady sama zrealizuji.

30.04.2014 5 z 5

Imperfekcionisté Imperfekcionisté Tom Rachman

Tak pane Rachman, tleskám, tohle se opravdu povedlo...
Autor nás zavádí ve svém vyprávění mezi redaktory mezinárodního deníku. Sídlo má tento deník v Římě, avšak autor nezůstává se svými hrdiny pouze za zdmi kanceláře. Naopak, jednotlivé kapitoly, které vždy popisují příběh jednoho ze zaměstnanců novin, nás zavedou do různých koutů světa a s jistotou vždy do ne zcela příjemných situací (ať již pracovních či osobních). Každý příběh je jiný, přičemž dávka absurdity či dokonce ironie osudu má zde vzrůstající tendenci. Člověk má nutkání si před každou novou kapitolou říci, že žádný nový příběh již nemůže být "horší" než ten předchozí...a hle, pan Rachman míní, že může :) Ač se kniha z počátku jeví spíše jako sbírka povídek z novinářského prostředí, jedná se o dílo ve výsledku velmi komplexní a promyšlené. Na pozadí lidských osudů nám autor předkládá celou historii jednoho deníku a to sarkasticky a přitom stále velmi citlivě. Pro mě jsou Imperfekcionalisté jedním z nejlepších objevů tohoto roku.

29.10.2013 5 z 5

Navždy tvůj Navždy tvůj Daniel Glattauer

Mé první setkání s v Česku již oblíbeným Danielem Glattauerem. Autor si vybral pro svůj román velmi zajímavé a aktuální téma. Jeho balancování mezi romantickou prózou a psychothrillerem mi však přišlo trochu plytké a bylo spíše ke škodě. I když chápu autorův záměr demonstrovat postupný a nenápadný vývoj stalkingu, postavy a jejich emoce a postoje pro mě nebyly dostatečně vykreslené a tak se mi zdály méně uvěřitelné.

29.10.2013 3 z 5

V plamenech V plamenech Rosamund Lupton

Rosamund Lupton podruhé, tentokrát se však autorka v rámci rodinných vztahů zaměřila především na manželské pouto a rodičovskou lásku. U autorky mám problém se škatulkováním do žánru detektivky. Spíše se jedná o psychologické romány s detektivní zápletkou. I přesto však autorka znovu prokázala talent v gradaci děje a velmi překvapivém závěru. Praxe scénáristky je významným plus při brilantně vystavěných dialozích, popisech emocí a prožitků jednotlivých postav. Pro mne je však, na rozdíl od Sestry, v této knize již příliš sentimentální. Ubrala bych počet stran i patosu. Na rozdíl od Sestry, která pro mě byla velmi silným zážitkem pro svou literární formu i psychologický rozměr postav, tato kniha mě tolik nezasáhla. I přesto však knihu hodnotím nadprůměrně.

29.10.2013 3 z 5

Sestra Sestra Rosamund Lupton

I když jsem detektivky a thrillery nikdy nečetla a mým rybníčkem jsou především psychologické romány, kde dějová linka nehraje až tak důležitou roli, anotace tohoto románu mě zaujala natolik, že jsem mu dala šanci. Nerada se bojím, nepotřebuji v knize hromadu akce, vystačím si s myšlenkami, pocity a emocemi hlavních postav. V této knize však bylo velmi mistrovsky namícháno všechno a tak nějak akorát.
Literární forma mi připadala velmi vydařená a neotřelá. Příběh tvoří kombinace dopisů mrtvé sestře, ve kterých se hlavní hrdinka Beatrice zpovídá ze svého špatného svědomí, velmi silného sesterského pouta i svých vlastních pochybností o sobě samé, společně s popisem událostí, které následovaly po úmrtí Tess, a které Beatrice musí převyprávět vyšetřovateli prokuratury.
Autorkou je scénáristka, což šlo vidět na výborně vystavěných dialozích, gradacích emocí. Pocity a jednání hlavní hrdinky byly tak realistické, že více než přemýšlením o tom, kdo je vrah, jsem uvažovala o rodinných vztazích. Sestra je perfektní psychologický román, který ale dokáže na posledních dvou stranách pěkně překvapit :)

23.10.2012 5 z 5

Manželství do 158 liber Manželství do 158 liber John Irving

Některé knížky si člověk oblíbí, protože je čte ve správném čase a ve správném rozpoložení. Tak tomu bylo tentokrát u mě a této knihy. Dobře jsem se pobavila a přitom měla dost námětů k přemýšlení nejen o knize, ale i o sobě a o tom co sama chci a nechci.
Příběh je poněkud kuriózní, jak to někdy u Irvinga bývá, ale přitom se dotýká témat, která řeší mnoho z nás. Dva manželské páry se spolu začnou přátelit a po mnoha letech manželství se rozhodnou, že si svůj sexuální život zpestří manželskou výměnou. Jak to může vypadat, když z počátku schvalovaný čtyřúhelník přeroste jednotlivým aktérům přes hlavu? Irving řeší otázku, kam až může zajít tolerance v partnerství a jak zdánlivě neškodná "povyražení" mohou úplně podkopat základy vztahu, jakými jsou důvěra, intimita a vzájemná úcta.

23.10.2012

Zoli Zoli Colum McCann

20. století s důrazem na druhou světovou válku, poválečné období a komunismus v Československu očima ne tolik typických aktérů - totiž Romů a to vše odvyprávěno irským spisovatelem tvořícím v Americe..jak tohle může dopadnout? Knize jsou vytýkány jisté historické nesrovnalosti, které ač přes důkladné studium romské kultury a historie Československa nesedí a nesedí především těm, kteří v tomto prostředí žijí a znají ho. Pokud by člověk měl od těchto faktických chyb odhlédnout a brát knihu pouze jako fiktivní román, tak knížka funguje dobře. Téma je zajímavé a originální, McCann je dobrý vypravěč. Proto ve svém názoru nejsem tak přísná a hodnotím ho nadprůměrně.

23.10.2012 4 z 5