Lachtaan - Příspěvky

NemesisNemesisJ. Nesbø

Bravurní Sněhulák mě v nemalé míře nakopnul směrem, kde se začnu hojně věnovat severským kriminálkám a obzvláště tvorbě skvělého spisovatele jménem Jo Nesbø. Náhodně jsem sáhnul po rozvleklé, ale intenzivní detektivce Nemesis, kde opět nechybí ta norská drsnost a hra bez jakýchkoli kompromisů. Musíte se opravdu do celého příběhu vcítit, aby vám ani jedna z necelých 500 stránek nepřišla zbytečná. Pak se už jen začínáte rozmýšlet, jakým případem Harryho Holea či jiným Nesbøvým knižním titulem budete nadále obohacovat svou sekci Přečtených.

22. září


Směšné láskySměšné láskyM. Kundera

Náhodné počtení k maturitě, které se během oněch dvou hodin proměnilo v zajímavou knižní zkušenost. O Kunderovi jsem doposud slyšel jen velmi okrajově, tuhle pohodovou, nadsázkovou novelu ale odvyprávěl opravdu bravurně a nenudil jsem se jediným řádkem. Kéž by díla na listu povinné četby vypadala všechna podobně!

05. května


ZeďZeďJ. Sartre

Povinná četba k filozofii mě svou první povídkou, dle které je pojmenována, doopravdy zaujala a byl jsem velice rád, že jsem si vybral zrovna toto dílo. Ale počínaje částí jménem Intimita a neskutečnou 'táhlostí' Mládí vůdce jsem čtení vzdal, ačkoliv jak v knižním, tak i ve filmovém světě nerad hodnotím díla, která jsem nedokončil. U závěru knihy Zeď bych ale skutečně mrhal svým časem, který můžu věnovat čtivější záležitosti.

12. dubna


Okamžiky štěstíOkamžiky štěstíP. Hartl

Tak konečně. Po měsíci dočten další z titulů mého pravděpodobně nejoblíbenějšího českého autora, který mě loni v létě ohromně nadchnul se svou knížkou Prvok...a dál název určitě všichni důvěrně znáte :)
Začal jsem Jáchymem a jak sem tam čítám v recenzích, nejsem zhola jediným čtenářem, který to považuje za dobrý tah. Ten nám mnohem detailněji vystihl život po drsném začátku a nikam nespěchal, přičemž příběh z pohledu jeho sestry mi přišel až moc eskalující a já jsem si ani nestihl oblíbit jisté postavy, o kterých byla v první polovině jen zmínka či se prozatím neobjevily vůbec. Až na Jáchymův hořkosladký a nepříliš na české poměry realistický konec jsem si jeho "životní" příběh od těžkých let na prahu dospělosti až po roztěkané putování světem užil téměř na 100 procent. Veroničin boj s útrapami milostného života na pozadí slastí a strastí jedné velmi mladé matky jsem chvílemi hltal, ovšem našly se i okamžiky, kdy jsem knížku radši odložil. "Ta lepší" část prostě vyčerpala veškerý originální potenciál. Patrik to ale zvládl opět napsat tak poutavě a až nemožně realisticky, že stejně musím udělit maximální hodnocení a na titul s rukou na srdci ještě nadlouho vzpomínat.

25. ledna


Výprava za teplemVýprava za teplemJ. Kinney

Bál jsem se. Opravdu jsem se bál, když jsem zjistil, že po několika letech, kdy si Kinney své nápady hodně šetřil a nechával proležet v hlavě, opět vydal dva tituly za jeden jediný rok. Nebýt prosté náhody ,asi bych se o 12. díle dozvěděl až v květnu, již tradičním období zjevení nového dílu na českém trhu. Po 2 hodinovém přelouskání, které je u téhle stále čtivé série již zvykem, mohu ovšem říci, že laťka, kterou si už s prvním dílem kdysi tak vysoko nastavil, se dá překonat jedině v jeho hlavě a stále se mu to daří. Dělá konkurenci sám své budoucnosti, která už ale v době, kdy předchozí díl vychází na světlo světa, je o krok napřed a Greg má ve svém nekonečném pubertálním životě stále co dočinění s nejrůznějšími a hlavně pořád neotřepanými druhy životních potíží, se kterými se dokáže více než ztotožnit kdokoli z nás. Stále prostě žasnu nad tím, jak živé a čtivé dokáže Jeff poseroutky psát. A už teď se opět těším na další knížku.

30.12.2017


Rozmarné létoRozmarné létoV. Vančura

Jsou knihy, ke kterým se rozhodně nedá vracet. Absolutní nesmyslnost na pozadí jakéhosi dlouhatánského rozhovoru několika dosti otravných postav. Prapodivná zápletka, která vlastně ani neutváří ucelený děj, kterého by se mohl čtenář chytit i posléze, kdy má kdekoli sdělit, o čem si právě četl. I oslavovaní spisovatelé udělali některé kroky vedle. Tohle je jeden z nich.

27.12.2017


Stařec a mořeStařec a mořeE. Hemingway

Opět maturita, opět povinnost na poslední chvíli. Nedokážu si představit, zda by kohokoli dokázalo zaujmout exaktní filmové zpracování, v knižní podobě ale velmi banální příběh dokázal upoutat. Snad jen kdyby se v malém počtu pasáží dala novela ještě o něco zkrátit. Jinak nemám co vytknout, chválím především propracovanost obou ústředních postav.

27.12.2017


RevisorRevisorN. V. Gogol

Nebýt maturitní četby, zajisté bych se nikdy k tomuhle ruskému titulu nedostal. Drama v knižní podobě nikdy nebude mým šálkem kávy, musím přiznat, že se mi text, rozdělený na jednotlivé repliky každým řádkem, čte velmi obtížně. Ale i přesto musím pochválit téma, které se Gogol rozhodl světu ve svém pravděpodobně nejznámějším díle představit. A za to Revizora (téměř) obdivuju. Troufl bych si z něho i dokonce odmaturovat (smích).

27.12.2017


SněhulákSněhulákJ. Nesbø

Nebýt letošní premiéry filmové adaptace, pravděpodobně bych se nejen ke Sněhulákovi, ale také k samotnému Nesbemu nikdy nedostal. Film, jak už to tak bývá, dosti pohořel jako snaha vykořisťovat úspěšný knižní titul. Ovšem atmosféra, která čišila z onoho příběhu, mě přinutila, abych dal zajímavému případu z drsného norského prostředí šanci v té povedenější, knižní podobě. A nelituji jedinou chvilku strávenou s knížkou v ruce. Napínavé každým písmenkem a čtivé, že kdyby byl člověk obdarován větším množstvím volného času, slupl by Sněhuláka jediným dechem. Skvělá práce! A už teď vím, že to nebylo poslední dílo, které jsem si od tohoto talentovaného Nora přečetl.

26.12.2017


Vražedná léčbaVražedná léčbaJ. Dashner

K sérii mě přivedly filmy, které se naštěstí moc neminuly s knižní předlohou. Přesto jsem rád, že na adaptaci právě Vražedné léčby stále ještě čekáme a že jsem se mohl se závěrem celého Thomasova příběhu nejdříve obeznámit v rozšířené knižní podobě. Děj svižný a záživný, konec trochu předvídatelný a ať se to jiným líbí nebo ne, dle mě dosti srovnatelný se závěrem ságy Hunger Games. I přesto skvělá trilogie od skvělého spisovatele a už se i docela těším na okamžik, kdy se vrhnu na prequely.

26.07.2017


Dinosauři - malá knihaDinosauři - malá knihaM. Benton

Se svojí velkou úchylkou do dinosaurů v doopravdy útlém věků jsem jednou dostal dárek, na který jsem byl pyšný ještě roky poté. I dnes bych se k němu s radostí vrátil, jen by už neměl takové kouzlo jako před oněmi cca 8 lety.

13.07.2017


O myších a lidechO myších a lidechJ. Steinbeck

Další z povinností potřebných k maturitě, ze které se ale po miniaturní chvilce vyklubala záležitost, od které jsem nemohl ani na chvíli odvrátit oči a přelouskal jsem ji za jediné odpoledne. Škoda, že se ty dvě hodiny již nedají nikdy zopakovat se stejným zážitkem, stejně skvělým pocitem.

13.07.2017


Obraz Doriana GrayeObraz Doriana GrayeO. Wilde

První kniha zprvu nucená ke čtení kvůli maturitní četbě. Po plandavém začátku napříč nezajímavou anglickou smetánkou jsme ale dostali výborně napsaného a strhujícího příběhu, který končí takovým způsobem, že jen sedíte s otevřenou pusou a nevíte jestli máte dál číst, nebo jen přemýšlet nad tím, co se vám právě honí hlavou. Ten zmatek je velký ale nezapomenutelný. V dobrém slova smyslu!

13.07.2017


Prvok, Šampón, Tečka a KarelPrvok, Šampón, Tečka a KarelP. Hartl

Vůbec první kniha z oblasti čtení určeného výhradně dospělým a mě nezklamala v jediné řádce. A to se mezi tuto věkovou skupinu budu moci řadit až za necelých půl roku. Krásně, zábavně a hlavně realisticky napsané ve všech 220 stránkách knihy. Prosím o víc takových děl!

13.07.2017


EragonEragonC. Paolini

Z čirého žánru fantasy chvílemi až únavně rozsáhlé, ale jinak úžasné dílo. K pokračování jsem se dostal jen částečně asi do čtvrtiny Eldesta, ale jsem pevně rozhodnut se k dračímu příběhu jednou vrátit.

13.07.2017


Deník malého poseroutkyDeník malého poseroutkyJ. Kinney

Začal jsem když mi bylo 8 třetím dílem jako náhodnou dobře vypadající knihou ve školní nabídce od Fragmentu. Od té doby uteklo neskutečných 9 let. Je mi 17 a tuhle sérii stále zbožňuju. A doufám, že dokud jsme oba s panem Kinneym živi a zdrávi, mě Greg a jeho příběhy jen tak neopustí. Protože jej budu číst i ve 30 letech.

13.07.2017


Aréna smrtiAréna smrtiS. Collins

Z teenadult sci-fi asi vůbec nejlepší knižní jedinec. Přiznám se, že jsem se k celé sérii dostal až po zhlédnutí prvních dvou filmů, nic to nemění ale na tom, jak povedená Aréna smrti skutečně je.

13.07.2017