L.Helena Online L.Helena komentáře u knih

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Audiokniha
První díl se mi líbil o něco víc, ale tento taky dobrý.

14.07.2023 4 z 5

Přísně střežené tajemství Přísně střežené tajemství Jeffrey Archer

(SPOILER) Tak tentokrát to na plný počet hvězdiček nevidím, protože ty pasáže popisující nákup akcií a volební intrikování mě moc nebavily. Závěr výborný, ovšem jen v případě, že máte hned k dispozici další díl.

09.07.2023 4 z 5

Dvakrát měř, pak manžela řež Dvakrát měř, pak manžela řež Alena Jakoubková

Zase jsem neodolala a přečetla další příběh od Jakoubkové. Ach jo...
Tentokrát to ani nebylo až tolik naivní, jako obvykle.

05.07.2023 3 z 5

Dvojitá ozvěna Dvojitá ozvěna Hynek Čapka

Příjemné, mnohdy až nostalgické ohlédnutí do devadesátek. Pro většinu čtenářů neznámé prostředí rozvíjejícího se filmového průmyslu v ČR, ovšem nějaké ty vztahové kotrmelce si asi zažil každý z nás. Příjemné čtení. Docela by mne zajímalo, zda autor knihu napsal v devadesátých létech a měl ji v šuplíku, nebo se její vznik datuje opravdu až v roce 2018.

04.07.2023 4 z 5

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Audiokniha
Dobrý příběh, zajímavé prostředí. Některé situace sice trochu předvídatelné, ale i tak mě to bavilo.

04.07.2023 4 z 5

Námořní bouře Námořní bouře Andrew Mayne

Hodně slibný začátek. Úvodní dramatická událost, napínavé podvodní potápění, sympatické postavy... Jenže jak se postupně rozkrývalo pozadí vyšetřovaného případu, tak mě to bavilo čím dál míň. Už žádné podvodní scény, jen spousta nevěrohodných situací, ve kterých je Sloan chytřejší než Doktor Vševěd a nesmrtelnější než Superman. Jistě, chápu, je to fikce, ale nějak ten příběh ztratil na opravdovosti a uvěřitelnosti. V jednom momentě si autor (podle mě dost na sílu) přihřál vlastní polívčičku a udělal promotion svým dalším dvěma knižním sériím, respektive jejich hlavním vyšetřovatelům. Dočítala jsem už jen ze setrvačnosti, vlastně mě ani nezajímalo, jak to dopadne, jen jsem čekala, jestli se náhodou neobjeví ještě nějaká zajímavá podvodní dramatická scéna, kvůli kterým tuhle sérii vlastně čtu.

02.07.2023 3 z 5

Skála Skála Peter May

Audiokniha
Úžasné. Spousta osudů, u kterých se postupně rozkrývá jejich tragické pozadí. Události současné, minulé i ty dávno zapomenuté vyplouvají postupně na povrch a spojují se v jeden hodně zajímavý příběh. Doufám, že pokračování je stejně dobré.

02.07.2023 5 z 5

Chalupa Chalupa Pavlína Křivánková

Velmi dobrá kniha, opravdu je to prvotina doposud neznámé autorky? Styl mi přijde zralý, zkušený, příběh vnímáte z pohledu dvou hlavních postav a při čtení vlastně rozumíte oběma stranám. Proto mě docela mrzí, že děj skončil právě ve fázi, kdy by mě zajímalo asi nejvíc, co se dělo dál. Sice závěr leccos naznačuje, ale...

30.06.2023 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Čtení na pokračování ČRo2
Četla jsem již před lety, nyní jsem si ráda připomněla poslechem. Mornštajnová je opravdu paní Spisovatelka s velkým S. Nelehké osudy, postavy, které mají své klady i zápory, umění odvyprávět příběh poutavě, zaujmout čtenáře a vzbudit v něm emoce... Prostě nádhera.

30.06.2023 5 z 5

Vyděšená k smrti Vyděšená k smrti Rachel Amphlett

Ničím se neodlišuje od záplavy podobných detektivek. Vyšetřování se posouvá neustále kupředu, náhled do osobního života vyšetřovatelů, poměrně čtivá... Ale stejně si myslím, že než vyjde další díl, tak už na vše zapomenu. 3,5*

29.06.2023 4 z 5

Irena Sendlerová: Anděl z Varšavy Irena Sendlerová: Anděl z Varšavy Lea Kampe

Příběh Ireny Sendlerové jsem již znala, převážně z knih "Ireniny děti" a "Děti Ireny Sendlerové". U té druhé je dokonce spoluautorkou. Obě ty knihy jsou však biografie, zpracované spíš dokumentárním stylem. Proto jsem nyní očekávala opravdový příběh, založený na skutečných událostech, avšak zpracovaný beletristicky a vzhledem k faktům, která jsem již znala, jsem myslela, že bude hodně napínavý a emotivní. Vyprávění mi však přišlo jen jako popis událostí. Po celou dobu jsem se vlastně pořádně nezačetla. Asi to bylo tím, že jsem již měla povědomí o hrdinských skutcích, které Irena se svými spolupracovníky konala, takže teď jsem si chtěla při čtení prožít tu atmosféru strachu i radosti s každým zachráněným dítětem. Je to hrozné, co se dělo, o co v příběhu šlo... jenže při čtení této knihy mi bohužel neukápla ani slzička. Bylo to zase jen jako další zpravodajství o době, válečných zločinech, hrdinství. Zpravodajství, které si vyslechnete, politujete oběti, zhrozíte se nad jejich množstvím, oceníte pomáhající osoby. Nechci snižovat význam toho, co se dělo. Holocaust patří k těm nejstrašnějším a nejsmutnějším historickým událostem a určitě by se na toto období nemělo zapomínat, měli bychom si připomínat hrdiny té doby. Jenže právě proto, že jsem již znala všechna ta fakta, tak jsem čekala příběh plný emocí, napětí, konkrétních nebezpečných situací..., a to jsem v tomto případě bohužel moc nedostala. Takže tři hvězdičky vnímejte pouze jako ohodnocení zpracování této knihy, nikoli však hodnocení životního příběhu Ireny, její odvahy, nasazení, hrdinství...

26.06.2023 3 z 5

Polovina tebe Polovina tebe Brit Bennett

Audiokniha
Spletitý, zajímavý příběh o vyrovnávání se s vlastní identitou, nejen tou rasovou.

26.06.2023 4 z 5

Zemřu o Vánocích Zemřu o Vánocích Tammy Cohen (p)

První část mi přišla docela nezáživná, na to, co se v ní popisovalo, že se děje. Druhá už trochu víc odpovídala žánru, několik zvratů, odhalení, pravda se postupně přelévala z jedné strany na druhou... Epilog jsem taky moc nepochopila.

23.06.2023 3 z 5

Mramorové sny Mramorové sny George Agathonikiadis

Čtení na pokračování, ČRo2
Laskavé, poetické, místy až dojemné vyprávění.

22.06.2023 4 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

To bylo čtení... nekonečné, úmorné, vyčerpávající. Byla jsem asi ve třetině knihy, což počtem stran odpovídá zhruba průměrně dlouhé detektivce, a pořád jsem se nemohla začíst. Celé to vyprávění nemělo spád, napětí, přímé dramatické scény. Jen spousta dohadů a nepřesných výpovědí, co se asi stalo před čtyřiceti roky. Nebýt soukromého života obou hlavních postav, tak knihu odložím. Fakt nechápu, proč měla autorka potřebu celou tu nudu vycpanou nezáživnou vatou natáhnout na téměř tisíc stran.

20.06.2023 2 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Audiokniha
Ani ne tak román, jako spíše rozsáhlé dílo dokumentárního charakteru. Celou dobu jsem přemýšlela, nakolik je to fikce a co je naopak zpracováno na základě skutečnosti (toto je v závěru částečně vysvětleno). Nelze upřít, že se sběrem informací a následně jejich zpracováním autorka odvedla opravdu pořádný kus velmi náročné a precizní práce. Na mě to však místy působilo až zbytečně detailní, což bylo na úkor integrity příběhu. Spousta listin, záznamů, citovaných skutečností... jistě přispívá k pochopení dobových událostí, jenže ve výsledku to právě nepůsobí jako román, ale jako dokumentární dílo. Není divu, že autorka na něm s přestávkami pracovala deset let.

10.06.2023 4 z 5

Italská dívka Italská dívka Lucinda Riley

Příběh lásky, vášně, osudových setkání, náhod i ztrát... Řeknete si "červená knihovna", ale to vůbec ne. Autorka to umí (vlastně uměla, bohužel) zpracovat do tak poutavého vyprávění, že to vůbec nepůsobí naivně nebo nevěrohodně. Četla jsem jedním dechem a ke konci jsem přes slzy už na text vůbec neviděla. Nádherná kniha.

10.06.2023 5 z 5

Slepá ulička Slepá ulička Joy Fielding

Knihy této autorky čtu v průběhu let opravdu ráda. V poslední době jsem však narazila i na takové, které mě moc nezaujaly. Tato k nim však rozhodně nepatří, chytla mě prakticky od první kapitoly a s přibývajícími přečtenými stranami mě bavila čím dál víc.

06.06.2023 5 z 5

Svatojánské ořechy Svatojánské ořechy Lenka Chalupová

Nelehká doba i lidské osudy, které autorka opět výtečně zpracovala do velmi poutavého a čtivého příběhu.

06.06.2023 5 z 5

Kde jsi, když nejsi Kde jsi, když nejsi Radka Třeštíková

Začínala jsem číst na několikrát, prostě mě to nechytlo. Jen přemíra vulgarismů, které používá obzvlášť jedna postava, zřejmě svým chováním má působit jako frajer (alespoň hlavní hrdinka to tak vnímá), mě přišla spíš jako buran. No prokousala jsem se tím a pokračovala. Některé sexuální scény působí až pornograficky, navíc již jednou zmiňované vulgarismy se vyskytují téměř na každé straně a používá je každá postava. Budiž, pokud má autorka potřebu se takto prezentovat..., je na čtenáři, zda to bude číst. Záměr ne/uspořádání kapitol na přeskáčku je sice zajímavý, avšak působí to jako samostatné úryvky, u kterých zpočátku moc nechápete souvislosti. Postupně se dozvídáte víc podrobností, které se tak spojují v ucelenější příběh. I když ten je tedy ve výsledku dost chabý. Kapitoly popisující vztah hlavní hrdinka - manžel je jen samé dohadování, a ty o vztahu hlavní hrdinka - milenec jsou zase jen o šu*ání. V celé knize tak rezonují právě jen ty vulgarismy a sexuální scény. Vše ostatní jako by bylo podružné. Postavy po celou dobu hodně nesympatické, požitek ze čtení velmi podprůměrný.

31.05.2023 2 z 5