L.Helena L.Helena komentáře u knih

Travič Travič Sharon J. Bolton

Bohužel, nesdílím obecné nadšení. První díl jsem četla už hodně dávno a vůbec si na něj nepamatuji, takže teď jsem jen celou dobu tápala, zda se děj odvolává na znalost předchozího příběhu, nebo chce autorka jen být tak záhadná. Čtení mě vůbec netěšilo, bylo to příšerně rozvleklé, pokračovala jsem ve čtení a jen čekala, kdy mě to konečně začne bavit. Pár dobrých míst sice bylo, ale celkově mě to nebavilo.

24.07.2021 2 z 5

Tvé staré já Tvé staré já Louise Voss

Myslela jsem, že si přečtu psychologický román o manželce, která se vypořádává s manželovou předčasnou a zhoršující se demencí. Jenže se z toho vyloupl čtivý a napínavý thriller, který mě příjemně překvapil. Doporučuji.

22.07.2021 5 z 5

Ježipetr aneb veselé historky a žertovné obrázky Ježipetr aneb veselé historky a žertovné obrázky Heinrich Hoffmann

Na tuto knížečku jsem byla hodně zvědavá, protože sehrála velmi důležitou roli v jedné detektivce, kterou jsem nedávno četla. Básničky a ilustrace s jasným posláním poučit děti o nesprávném chování a jeho důsledcích. Vzhledem k věkové skupině, pro kterou je knížka určena, mně přijde, že ji napsal spíš psychopat, než psychiatr.

22.07.2021 3 z 5

Vražedná lhůta Vražedná lhůta Andreas Gruber

Nabubřelý, arogantní a sebestředný detektiv mi byl zpočátku silně nesympatický. Postupně, jak jsem se o něm dozvídala další a další podrobnosti, mě však jeho postava začínala čím dál tím víc bavit.

Případ hodně zajímavý, způsoby provádění vražd ovšem dost nechutné. Je až s podivem, že ona dětská knížka, coby inspirace k jejich provedení, skutečně existuje. Byla jsem na ni tak zvědavá, že jsem si ji vypůjčila v knihovně a přečetla.

Těším se na další díly a současně se omlouvám Maarenu S. Sneijderovi, že jsem nedokázala svůj komentář shrnout do tří vět :-)

22.07.2021 5 z 5

Co se o ní říká Co se o ní říká Kristyn Kusek Lewis

Maloměstské klepy a intriky, většinou dost naivní a nezajímavé. Na konci sice jedno odhalené tajemství a jedno přiznání, ale celkově je kniha poměrně nezáživná.

18.07.2021 2 z 5

Než jsem zemřela Než jsem zemřela S.K. Tremayne (p)

(SPOILER) Moc mě to nebavilo, mám pocit, jakoby se děj knihy neustále točil v kruhu, popisy vřesovišť, náznaky čarodějnických rituálů, nezvyklé chování dcery, neustálé myšlenkové návraty k onomu dni… Bylo to pořád dokola to samé, jen ponurá atmosféra a příběh se téměř nikam neposouval. Teprve až těsně před koncem nečekané a překvapivé rozuzlení, jako blesk z čistého nebe, jelikož během celé doby nebyly vůbec žádné náznaky, že by to celé mohlo být právě takto…

17.07.2021 3 z 5

Vražda bez soucitu Vražda bez soucitu Catherine Shepherd

Detektivka, která ničím nevybočuje z řady podobných. Líbilo se mi, že se povětšinou pořád něco dělo, vaty poměrně málo. Ale…

SPOILER: V knize jsou celkem tři dramatické scény (z nichž dvě dopadly tragicky), kdy osoby, u kterých předpokládáme, že vzhledem k svému profesionálnímu zařazení, budou postupovat jako odborníci, jenže ve všech třech případech tyto postavy jednaly naprosto hloupě, neprofesionálně, na vlastní pěst a tím přímo vběhly do spárů pachatele. Je jasné, že kdyby tak nejednaly, tak by vlastně většina knihy neměla o čem být. Tím pro mě celý příběh hodně pokulhává na věrohodnosti.

13.07.2021 3 z 5

Utajená dcera Utajená dcera Kelly Rimmer

Jímavý příběh o vynucené adopci, ač smyšlený, nicméně se takto, či v různých obměnách, mohl skutečně stát. Četla jsem pár knížek popisujících příběhy „padlých“ dívek z Magdaleniných prádelen v Irsku, tato kniha je sice z Austrálie, ale hodně je připomíná.

SPOILER! Trochu mi v příběhu skřípe fakt, že Lilly celou dobu věděla, v čí rodině se její ukradená dcera nachází, a přesto se jí ani za tolik let nepodařilo ji najít.

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Zpočátku poněkud nejasné, ale jak se začnou vyjasňovat vztahy mezi jednotlivými dějovými liniemi, tak už poměrně dobré čtení. A po vyjasnění, kdo jsou Ti druzí a o co jim jde, už se knížka čte jedním dechem.
Nemám moc ráda v thrillerech záhadné a nevysvětlitelné jevy, tady to naštěstí nebylo až tak výrazné, ale stejně…

Dny opuštění Dny opuštění Elena Ferrante

Audiokniha
Příběh o ženě, kterou opustí manžel a ona je z toho psychicky až vyloženě paralyzovaná, není schopná normálně fungovat a stává se svým zmateným jednáním doslova nebezpečná pro své děti.
Nějak jsem se nedokázala do hlavní hrdinky vcítit. Ocitne se v nezáviděníhodné situaci, která by měla vzbuzovat soucit a pochopení, jenže autorka ji vykreslila tak, že vzbuzovala spíš nesympatie a nesouhlas s jejím jednáním. Bylo mi dost líto dětí, které nečitelným chováním své matky musely hodně trpět. Navíc je příběh psaný tak, že v pasážích, kde by čtenář očekával nějakou akci či jen prosté posouvání děje, je pouze spousta chaotických myšlenek a vyprávění příběhu se tak téměř vytrácí.

11.07.2021 3 z 5

Stín z minulosti Stín z minulosti Nela Klasová

Na prvotinu dost dobré, i když zápletka je poměrně jednoduchá, předvídatelná a postavy poněkud černobílé. Přestože se jedná o téměř kriminální příběh, tak celkově má kniha hodně pozitivní ladění, dramatické scény nevyvolávají tu pravou hrůzu a strach a celkově čtenář vlastně ani neočekává jiný než dobrý konec. Ale i tak mě kniha vtáhla hned od začátku, moc dobře se četla a paní spisovatelka má určitě velký potenciál.

Její konec Její konec Shari Lapena

(SPOILER) Dobrý thriller, čtivý, napínavý… tak jak jsem zvyklá i u všech předešlých od této autorky. Doposud jsem jí dávala po pěti hvězdičkách, tentokrát však jednu ubírám. Důvodem je…

SPOILER!!! …že jsem ztratila iluze o Patrickovi, to mi nevadí, ale že mě autorka donutila ztratit iluze i o Stephanii, to mě docela namíchlo. No, ale není to žádná červená knihovna, takže promíjím, tento žánr si prostě žádá pachatele a oběti.

04.07.2021 4 z 5

Dívka v zrcadle Dívka v zrcadle Katarína Gillerová

Autorka používá ve svých knihách stejnou a osvědčenou šablonu, ale vůbec mi to nevadí, spíš naopak. Příběh, v němž se současnost střídá s minulostí, postupně se odhalují dávné křivdy a tajemství… To je přesně to, co jsem od knihy očekávala a taky dostala. Některé situace sice předvídatelné, ale autorka je naznačuje celkem okatě, takže bych řekla, že je to zřejmě záměr, aby se tak čtenáři mohli těšit na dobrý konec.

Poznámka pro vydavatele: Poměrně dost gramatických chyb! (e-kniha)

04.07.2021 5 z 5

Zapomeň na mě Zapomeň na mě Andrew Ewart

Tohle že má být thriller? Možná nějaké psychologické sci-fi, ale příšerně nezáživné. Základní myšlenka snad poměrně originální, jenže to provedení ji úplně zabilo. Slibný prolog, ovšem pak už jen nesmírná změť nejasných a nudných pasáží. Teprve někde v půlce mi došlo že… (SPOILER!!!: to nejsou reálné vzpomínky, ale vzpomínky vnucené terapií… KONEC SPOILERU!!!) a zaradovala jsem se, že teď si čtení konečně užiji, když už znám podstatu vyprávění, jenže opak byl pravdou. Kromě toho, že to bylo nezáživné, byla zde i spousta náznaků a celý příběh byl vyprávěn tak nějak nepřímo, nesouvisle, zaobalen do spousty myšlenek, domněnek a nejasností, nad kterými se mi vůbec nechtělo hloubat, co asi mají znamenat, protože mě to samotné čtení vůbec netěšilo. Skutečnost se každou chvíli jevila jinak, takže jsem až do konce byla úplně zmatená, co má být vlastně pravda. Občas bych při čtení potřebovala panu autorovi vidět do hlavy, abych pochopila, o čem to vlastně píše.

28.06.2021 2 z 5

Bouře nad savanou Bouře nad savanou Hana Hindráková

Od autorky jsem už pár příběhů četla, takže trochu znám její styl a věděla jsem, co mám čekat. Stejně jako ty předešlé, i tato kniha je poměrně útlá na to, kolik děje obsahuje. Mám pocit, že by se příběh dal rozvinout alespoň na dvojnásobný počet stran, jenže takto se zase pořád něco děje, napětí nekolísá a střídající se krátké pasáže vícerých dějových linek prostě nedovolí čtenáři knihu odložit. Poměrně rychle se tudíž dostanete na konec a je vám docela líto, že už máte knížku tak rychle přečtenou.

Samotný příběh je opět hodně zajímavý, o to víc, že volně navazuje na jednu z předchozích knih. Moc mě bavilo přečíst si další vyprávění z nevšedního a pro nás exotického prostředí. Ale žít bych tam teda nechtěla…

27.06.2021 4 z 5

Paranoia Paranoia Lisa Jackson

Nějak jsem se po celou dobu nedokázala pořádně začíst, podle názvu jsem čekala, že to bude psychothriller se záhadnou až mrazivou zápletkou, jenže tohle mě prostě nedokázalo naplno pohltit. Jde o detektivní příběh, vcelku zajímavý, děj se točí vesměs kolem Rachel a její rodiny, vyšetřování probíhá spíš okrajově, jakoby indicie vedoucí k rozluštění případu prostě nějak samy nacházely cestu k vyšetřovatelům, než že by oni aktivně prováděli vyšetřování.
SPOILER! : Závěr mě docela zklamal, motiv mně přišel málo pravděpodobný, navíc čtenář se sice dozví všechny podrobnosti, ale většina postav z příběhu zůstává v částečné nevědomosti. Navíc je naznačeno, že ne vše je uzavřeno a že události by ještě mohly mít další vývoj.

26.06.2021 3 z 5

Volný pád Volný pád Joseph Finder

Rozsáhlý román, hodně dobře napsaný, lišácky vypointovaný. Bavily mě všechny oblasti, kde se děj odehrával – firma, rodina, problémy s dospívajícím synem, vyšetřování případu… Vzájemně se to prolínalo, občas sice trochu rozvleklé popisy, ale celkově moc dobré čtení. Celou dobu jsem si říkala, jak tohle dopadne, protože mně byl sympatický jak Nick, tak i Audrey, závěr možná trochu sluníčkový, ale jsem spokojená.

20.06.2021 4 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

Buď má tato série sestupující tendenci, nebo mě prostě baví čím dál míň. Začátek dost slibný, pak to ale postupně bylo takové utahané, nemělo to ten patřičný spád. Navíc, pokud jste si přečetli úryvek na přebalu, tak víte, že bude nalezena i druhá mrtvola. Což je od vydavatele trochu spoiler, protože to víte, a jen čekáte kdy… Zastávám názor, že to, co je zmíněno na přebalu, by se mělo udát někde ze začátku příběhu. Tohle je však o hoooooooodně dál.
Poněkud nepřehledné mně přišlo i to, že spousta postav měla dost podobná jména. To by jméno každé postavy prostě nemohlo začínat na jiné písmeno?
Konec mě pobavil, ale asi se nedá brát moc vážně. Vyloženě si říká o nějaké dozvuky v dalším pokračování série. Jenže takhle Yrsa své knihy nekoncipuje. Řekla bych, že každý příběh je uzavřený v tom příslušném díle (což je dobře).

17.06.2021 3 z 5

Tiché dítě Tiché dítě Sarah A. Denzil

Kniha mě pohltila prakticky od první stránky a nepustila až do konce. Opravdu skvělý thriller, u kterého vám při čtení běží hlavou, jestli je tohle vůbec možné. Jenže pak si vzpomenete třeba na příběh Nataschy Kampuschové nebo oběti Josefa Fritzla a dojde vám, že přestože tady jde o fiktivní příběh, tak je docela reálné, že by se mohl stát.

13.06.2021 5 z 5

Z lásky k Praze Z lásky k Praze Gene Deitch

Audiokniha na ČRo2
Velmi zajímavý životní příběh, který se v audio verzi nemírně dobře poslouchal.

13.06.2021 5 z 5