kytikyti kytikyti komentáře u knih

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

(SPOILER) Strašně dlouhý rozjezd s parádním finále. Mě fascinovala i americká 70.léta. Levin píše tak dobře, že už ani nevíte, zda si také nevymýšlíte. Co se týče konce.... pozor spoiler.... nečekala jsem, že se dostaneme v ději takto daleko, pořád jsem čekala, že Rose zkončí v psychiatrické péči. Konec je pro mě zvláštně absurdní a ve finále ke knížce vlastně patří.

15.02.2022 5 z 5

Cesta sněžných ptáků Cesta sněžných ptáků Robert Lyndon

To byly utrapy.... dlouhe umorne cteni. Dej byl porad dost stejny. Cela kniha velke plato s hrdiny kteri me krome Hera nedokazali k sobe pripoutat.

31.12.2021 2 z 5

Opravdu uzasna kniha. Nejlepe precist podruhe se zvyraznovacem v ruce.

29.10.2020 5 z 5

Příběh chalífy al-Hákima Příběh chalífy al-Hákima Gérard de Nerval (p)

Kniha vlastne o nicem. Pribeh me zaujal jen zjistenim, ze hasisovy napoj byl normalni pochoutkou.

22.10.2020 1 z 5

Pán všech krůpějí Pán všech krůpějí Vilma Kadlečková

Genialni Kadleckova. Nevim co vice rici. Originalni a divoka fantazie. Promyslene postavy. A prestoze se temer vse odehrava na jednom miste pribeh me uplne strhl a cetla jsem ho temer jednim dechem. Promyslenost a psychologie postav je naprosto fascinujici. Pokud jako ja pochybujete o kvalite soucasnych ceskych autoru sahnete po Kadleckove.

11.08.2020 5 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Takovou slataninu uz jsem dlouho necetla. Prijde mi to jako Fifty shades pro chlapy. Chapu ze tohle vznikne v americe odkojene nekonecnymi prednaskami o shakespearovi. Proste mel dobry napad a nalatal tam vsechny mozne bohy a jeste dalsi skopociny co ho napadlo. Vysledkem je tak priserny a nudny eintopf ve kterem si pravdepodobne amici hledaji skryta poselstvi. Za par let misto shakespira budou mozna rozebirat co Gaman minil tady v tomto odstavci. Pokud se vam to nelibi na zacatku nectete to protoze je to kravina.

09.08.2020 odpad!

Specialistka Specialistka Stephenie Meyer

Kritizovali jsme ji, ze jeji hrdinky jsou submisivni, naivni a slabe. Tak ted to mame, drsnacku co se neboji pichat injekce, strilet zbranemi i stipat prsty. Jen se tentokrat role otocily a submisivni je jeji pritel. Pribeh taky nic moc. Az na par akci, ktere se opravdu cetly dost dobre a rychle, to byla opravdu nuda. Take mi prislo ze vetsinu knihy hrdinka utikala a strasne rychle se balila a nikdo na ni neprisel. Pridala bych mozna vedlejsi pribeh nekoho kdo ji stopuje a skoro uz ji ma.
Je to to same jako s Rowlingovou, proc zkouset jiny styl, kdyz fantazie klape vyjimecne.

01.08.2020 2 z 5

Básně Básně Victor Hugo

S basnemi cizokrajnych autoru je to vzdycky tezke. Je hrozne tezke vedet nakolik je basen prekladatelovou praci. A doslova prelozit nejde. Basne Huga jsoubplne bolesti, pusobily na me depresivne a asi je psal v dosti temne dobe.

10.07.2020 3 z 5

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

Zvláštně poetická kniha, doporučuji.

15.02.2020 4 z 5

Outsider Outsider Stephen King

King a jeho brutální vraždění dětí. Viděla jsem i podobnost s jinými knihami kde nadpřirozená kreatura vraždí. Nic moc.

17.12.2019 2 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

(obsahuje spoilery) Kniha vlastně geniální a skvěle napsaná. Obdivovala jsem postavu hlavní hrdinky, která by v podání mnoha autorů (viz S. Meyer) byla nesnesitelně otravná, kdežto Moyes dokázala vybalancovat její osobnost. Zároven i uvěřitelně popisuje ostatní postavy i jejich myšlenkové pochody. Myslím, že autorka uchytila problém kvadruplegie a využila toto téma do největších detailů. Vykreslila různé postavy, které pak prezentovaly jednotlivé názory na toto téma. Kniha je plná morálních a etických problémů, které kvadruplegii a eutanazii spojují a postavy spolu diskutují, že se člověk cítí, jak v diskuzním kroužku. Myslím, že autorka probrouzdala spoustu diskuzí a dost názorů použila. Moyes píše tak dokonale, že se člověk nakonec skoro vcítí do Willa a do pocitu, jaké to musí být jít z plného prožívání života do mizérie. Mě tam jen chybělo to, že když už zazněl názor, že eutanázie není přirozená, je přirozené udržovat na životě člověka, který může hýbat jen hlavou? Moderní medicína, operace a v tomto případě hlavně antibiotika dokážou zázrak, ale nikdy dříve to "přirozené" nebylo.
Dále jsem také trochu nepochopila, proč si Will nechal dávat ATB, když chtěl zemřít (určite by ho to přišlo minimálně levněji zemřít na pneumonii...).
Co se týče mého vkusu, nejsem ráda, že jsem si tuto knihu v rámci čtenářské výzvy přečetla. Dala jsem jen na hodnocení, protože nerada čtu předem o čem kniha je. Jestli se někdo vyžívá v nekonečném rozpitvávání něčí agonie a hodně špatného života, tak prosím. Pro mě kniha byla o ničem. Také jsem se velice bála, že dojde na něco sexuálně divného, třeba, že Lou předvede Willovi striptýz, nebo před ním bude onanovat. Naštěstí došlo jen k polibku a podobně rozumná byla Moyes i na konci knihy, kdy se nepopisovalo Willovo umírání, ale hrdinka se s ním pouze rozloučila.

17.12.2019 2 z 5

Noc Noc Bernard Minier

Tentokrát neuděluji plný počet hvězdiček. Autor se konečně rozhodl více zaměřit na Servazův osobní život, ale příběh, který se odehrával tentokrát mě tolik neoslovil. Některé pasáže působily až umělě. Například Hirtmannovy myšlenky (představoval si je mrtvé a studené...). Nejak mi nepřišlo, že vystihl myšlenky psychopata. V autorově knize je vždycky dost násilí. Většinou jsem to nějak přešla, protože to docela zapadalo do děje. Tentokrát mi přišlo vyloženě uměle zasazeno do děje. Jinak ale knihu doporučuji, Minier se čte prostě dobře.

24.11.2019 4 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Kniha se hluboce zabývá morálními tématy. Jinak klasická detektivka, výslechy a pátrání. Nesedělo mi tam ale několik detailů, které mi děj knihy rušily. Hlavní postava má být nepříjemná detektivka, a pořád se ujištuje u kolegů, zda je opravdu nepříjemná, přitom ale její osobnost taková vůbec není. Dále mě mátly vtipy postav, které mě sice bavily, ale všechny postavy měly stejný smysl pro humor. Zmatená jsem také byla z dystrofií postižené Lucy. Samozřejmě chápu, že je to příšerná nemoc, ale nechápu, jak může někdo z mrkání určit osobnost pacienta a považovat ho za úžasnou osobu. Jinak docela zajímavá kniha se zajímavým koncem.

15.11.2019 4 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Zvláštní a jinak, než jsme zvykli, napsaná kniha. První polovina je spíše takové popisování metra. Človek si představuje autora, jak jezdi metrem a uspořádává si myšlenky a plánuje knihu. Myslela jsem, že se k žádné akci ani nedostanem, ale druhá polovina knihy začne být akčnější a děj dostává spád. O to více začne být kniha filozofická a pojednavatvo lidstvu, osudu a člověku znečišťujícím planetu. Také mě štve, ze pořádně nevime, co se stalo se světem. Dozvídáme se jen střípky a skoro to dělá dojem, ze autor sam neví. Když to ale sečtu a podtrhnu, od knihy jsem se nemohla odtrhnout a to je to, co se počítá.

13.10.2019 5 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Hodně zajímavě rozvržená kniha (do pyramidy). Knihá plná příběhů, z nichž byl každý velmi jiný odehrávaly se každý v jiné době a přesto měly jedno společné. Boj jedince proti mnohohlavé sani - lidstvu. Snažila jsem se celou dobu přijít na poselství, bylo mi jasné, že v knize je. Většinou jsem na tohle dost dutá, ale tady se to najednou krásně vykrystalizovalo. Mám stejně trošku pocit že kniha má ještě spoustu dalších skrytých poselství a mouder, které jsem já prostě neobjevila. Některé příběhy mě bavily více, jiné méně. Některé frustrují a někdy byly pasáže trošku nudnější. Ale doporučuji přečíst.
Zajímavé byly moje pocity a zamtenost u příběhu kde se vyráběli roboti z lidských embryonálních buněk. Samozřejmě mi takové zneužití přijde neetické, ale nějak jsem nemohla pochopit, proč hlavní postava tak brojila proti jejich práci, když byly štastné. Tady jsem asi etickou otázku cítila nejsilněji.

02.10.2019 4 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Zajimava kniha. Ctenar zkousi hadat kdo by mohl byt vrahem. Nabizi i pohled na spolecnost te doby. Rozvlekle vyslechy by me ale podruhe nebavily.

02.09.2019 4 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Snazila jsem se nekoukat se na recenze ani na vedci vypracovane rozbory. Ze skoly si ani nevybavuji ze bychom Maj probirali. Ze zacatku jsem se musela hodne soustredit abych pochopila jestli je kniha jeden pribeh nebo vice. Kniha o zlocinci a vrahovi, ktery ceka na popravu, ktera je nakonec vykonana. Nakonec se mi kniha velmi libila. Opravdu velke dilo. Uzasne zvolena slova. Jen asi konec jsem nepochopila, co tim chtel basnik rici. Takze se vrham na ty vedecke rozbory:-)

28.08.2019 3 z 5

Dům číslo 6 Dům číslo 6 Nela Rywiková

V rámci čtenářské výzvy. Musím říct, že se z toho vyklubala docela dobrá detektivka. Ze začátku mě štval typický popis "čecháčkovství", až bolestně přesný, a také hlavní hrdina kterému je přes třicet a obráží bary jako kdyby mu bylo dvacet. Nakonec to do té knihy ale dobře zapadlo. Zajímavá a myslím velmi originální detektivka, zaujímá tajemstvím uzavřených bytů i příběhy lidí z domu číslo 6, které mě bavily také.

27.08.2019 5 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Tenhle dil se mi docela libil. Prislo mi ze ma vetsi spad nez predchozi.

21.08.2019 4 z 5

Skotské duchařské historky Skotské duchařské historky James Robertson

Uprimne nic moc. Je to spise presny popis historek co se povidaji ve skotsku.

26.07.2019 2 z 5