Kytiii Kytiii komentáře u knih

Gazely Gazely Patrik Hartl

Dvoudenní jízda... gazely potřebovaly týden, já jen dva dny... Líbí se mi, jak autor dokáže smíchat soudobá témata (od přijetí vlastních chlupů a jiných estetických nedostatečností, přes vyjádřený souhlas při sexu a řešení rozdílného apetitu, až po souzení jiných lidí dle prvního dojmu nebo vzhledu). Za mě čtivá generační výpověď o stavu pražské střední třídy...

06.01.2024 4 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

U válečných knih očekáváte násilné zvířecí chování vojáků a jiných orgánů... u poválečné knihy vlastně ani ne - případně ne v takovém rozsahu a nelidskosti. Číst o zvráceném jednání Čechů k Čechům je děsivé, nechcete si to ani připustit, nejradši byste utekli a schovali se před tou náloží krutých osudů. Ale vydržíte a brečíte a cítíte se podvedení jako ta Jindřiška...

05.01.2024 5 z 5

Nepatrná ztráta osamělosti Nepatrná ztráta osamělosti Eli Beneš

Pro mě šlo o nefalšovaný formující zážitek. Napínavé dobrodružství, stud za předky i emocionální jízdu v jednom. A díky za zpracování tématu, kterému se jiný nevěnuje. Pohled neotřelý, hluboký a detailní ve všech ohledech uvěřitelný (až neuvěřitelně). Bude ve mně ještě dlouho doznívat. Určitě by mě zajímaly osudy i ostatních postav.

29.12.2023 5 z 5

Zvedá se vítr Zvedá se vítr Kateřina Surmanová

Kateřina Surmanová je moje nová oblíbená česká spisovatelka. U Šepotu z lesa jsem jen kroutila hlavou, kde se taková mystika v českých vodách vzala a když jsem viděla Zvedá se vítr na pultech, už jsem po něm chňapla jako po jistotě. Čtivé, tajemné... ten správný koktejl nejlepších mrazivých ingrediencí. Myslíte na příběh při usínání a těšíte se na další nálož...
A navíc to drobné spojení s Šepotem mi udělalo radost! Jen tak dál.

03.10.2023 5 z 5

Vzpomínky na něj Vzpomínky na něj Colleen Hoover

Kniha chytne a nepustí. Opravdu velmi čtivé. Přečteno za jeden večer/noc a následující dopoledne. Velkou přidanou hodnotu bohužel nemá, je to prostě odpočinková romance, u které předpokládám, že za pár týdnů zapomenu, o čem byla.

11.09.2023 4 z 5

Dítě na nástupišti Dítě na nástupišti Gill Thompson

Mám ráda příběhy z druhé světové války. Nad reportáží o setkání sira Wintona se zachráněnými dětmi, kdy sám Winton netušil, s kým sedí v sále, jsem brečela jak želva.
Ale to komplikované náhodné setkávání opravdu bije do očí, což knihu téměř znehodnocuje.
Hodnotím ale plných 5, protože se dobře četla, využívá skutečné reálie a přibližuje tak válku a její zrůdnost současníkům. A my bychom neměli nikdy zapomenout.

07.08.2023 5 z 5

Dítě, které v noci našlo slunce Dítě, které v noci našlo slunce Luca Di Fulvio

Jsem trochu rozpolcená ohledně komentáře. Kniha je skvěle napsaná. Čte se v podstatě sama. Hlavnímu hrdinovi od začátku fandíte. O Eloisu, Agnett i Emöke se bojíte. S dalšími soucítíte. I přes potoky krve a jiných tělesných tekutin ale vnímáte, že se jedná opravdu jen o pohádku... a to knize asi nakonec uškodí nejvíc. To nadšení z happyendu vyprchá. I po letech si člověk vzpomene na popravu lorda ze Zimohradu. Ale když pohádka skončí až natolik dobře, že zlo je spravedlivě potrestáno a všichni dojdou smíření a naplní smysluplně své životy (nebo umírání), nutně to přinese pachuť nedůvěry. Ale třeba se mýlím. Taky si každé Vánoce pustím Tři oříšky pro Popelku. A třeba opravdu potřebujeme ty dobré konce, abychom neztráceli naději.

07.08.2023 5 z 5

Spřízněná duše Spřízněná duše Nicholas Sparks

Řemeslně se knize nedá nic vytknout. Děj příjemně plyne, člověk dostává kus od všeho. Ale myslím, že si po nějaké době ani nevzpomenu, o čem to je.

22.06.2023 4 z 5

Kniha tužeb Kniha tužeb Sue Monk Kidd

Poutavě pojatý příběh z počátků letopočtu coby "alternativní" nebo spíš domýšlená historie, která využívá skutečných událostí coby velmi silného nástroje. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout a na konci si přála, aby toto byla skutečnost.

22.06.2023 5 z 5

Milé dítě Milé dítě Romy Hausmann

(SPOILER) Opravdu čtivý, napínavý thriller, který zatěžko budete odkládat. Postupně gradované napětí, postupně rozkrývaná děsivá skutečnost. Konec jsem možná rozkryla o trochu dřív, než bylo nutné, ale stejně jsem se zájmem hltala vše až do poslední stránky. Za mě plných 5.
Spoiler: Asi mi nějak uniklo, ale proč "jezdila" Lena na výlety jen s Hannah?

18.05.2023 5 z 5

Hra s ohněm Hra s ohněm L. J. Shen

Za mě od Shen nejlepší knížka. Autorka na sobě evidentně udělala velký kus práce. Ač je to stále lehké čtení na oddech, tak vývoj jejích zlomených postav je uvěřitelný a baví vás být toho svědky. Za mě mohu doporučit.

13.05.2023 4 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

(SPOILER) Šepot z lesa mě navnadil už při nákupu, opravdu hodně se mi líbila obálka. Dle anotace jsem se stejně těšila i na děj. Ale jak moc mě kniha chytne, jsem netušila. Celý příběh se lineárně zdvihá napětí, jak postupně Petr odhaluje temnější a záhadnější reálie a fakta. Postavě Petra (i sousedky paní Urbánkové) nelze nefandit. Jedinou výtku bych měla k části, (pozor Spoiler) kdy se mu nepodaří zachránit Káju... ta část mě hodně sebrala, ale nakonec to bylo asi i pro autorku dost silné kafe, takže ji tak trochu "odflákla"... jakoby ji to samotnou bolelo...
Dlouho jsem nečetla český horor a thriller, který by se mi tak líbil.

28.03.2023 5 z 5

Hříšné dopisy Hříšné dopisy Vi Keeland

Skvělé oddechové čtení. Začala jsem číst včera večer a už se kromě krátkého spánku neodtrhla. Vůbec nevadí, že tenhle pan Božský v realitě neexistuje, do pohádek prostě princové patří :-)

28.03.2023 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Protože jsem četla od autorky mimo celé potterovské série i Prázdné místo, už jsem přibližně věděla, co mě čeká. Proto jsem to i tak dlouho oddalovala. Rozvláčnější začátek ale naštěstí nebyl tak roztříštěný jako u Prázdného místa, a když se děj už rozjel, byla to parádní jízda. Detektivky nejsou můj oblíbený žánr, ale J.K.R.jim dává takový přesah, že vám to skoro detektivku nepřipomíná. Za mě plných 5 a vzpomínka na příjemně strávený čas.

27.03.2023 5 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Oddechovka, po měsíci nebudete vědět, že jste ji četli. Zimní večer s čajem v dece, něco jako seriál na Netflixu. Prostě je občas potřebujeme.

Falknovská huť Falknovská huť Vlastimil Vondruška

Celou sérii jsem vdechla. Ságy mě většinou příliš nebaví, ale tento s citem namíchaný koktejl, kde se dozvíte, jak se tavilo křišťálové sklo, jak se obchodovalo, podnikalo, žilo v zajetí předsudků, představ církve i šlechty, podvádělo... byl prostě úchvatný. Trochu mě paradoxně rušily ty "kronikářské" vsuvky, ale nic, coby ubralo byť hvězdu.

29.01.2023 5 z 5

Paměti kata Mydláře Paměti kata Mydláře Josef Svátek

Už jsem četla podruhé. Mám ráda českou historii a toto období obzvlášť. Čte se dobře a zanechá stopu.

Ano, pane řediteli Ano, pane řediteli Lucie Srňánková

Jsem ráda, že jsem ji nečetla v metru ale doma. Asi bych se červenala. Pěkný erotický román, i když mě osobně chyběly lepší popisy i něčeho jiného než sexu. Příliš jsem se neuměla vcítit do prostředí a někdy mě hrdinka i vytáčela. Celkově lepší 3 hvězdy. Tento typ románu si člověk nevybírá, když se chce něco dozvědět, ale odpočinout si a v tom splnil moje očekávání. Na druhou stranu to nebyla jedna z těch knih, které se nenechají odložit, ačkoli jejich vypovídací hodnota taky neoplývá kdovíjakou hloubkou. Pro mě prostě lepší průměr.

29.01.2023 3 z 5

Pokud se ještě setkáme Pokud se ještě setkáme L. J. Shen

Tuhle oddechovku jsem vdechla za dva večery. Po týdnu jsem si ovšem musela opět přečíst anotaci, abych si připomněla, o čem byla. Takže doporučuji, pokud hledáte víkendový útěk do romantiky, ale nečekejte, že to ve vás něco hlubšího zanechá. Četla se však snadno, pěkný sloh.

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Nevím, proč mě tato část moderních dějin tak přitahuje. Čím to, že i po přečtení další knihy s tématikou války, mučení, táborů smrti, beznaděje, ztrát, toho stále nemám dost. Každopádně 5 hvězd tady je úplně jiných 5 hvězd než u jiných knih. Příběh fascinuje svou až reportážní přesností ale i emočním nábojem. Víc takových.

28.10.2022 5 z 5