Květ

HanaHanaAlena Mornštajnová

Skvělá kniha, silný příběh, výborně napsáno! Začtete se a pomalu se před vámi začne odvíjet historie jedné rodiny. Pomalu, zlehka, ale příběh vás nakonec zcela pohltí. Jak pár banálních rozhodnutí, lží a nevyřčených pravd dovede změnit osudy lidí a obrátit život úplně jiným směrem. V duchu doufáte, že to tak nebude, že se něco stane, ale pravdu už víte.... Špička!

06.12.2017

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Po přečtení románů této autorky většinou polknu hořkost, zamáčknu slzu a musím příběh rozdýchat. Tak tomu bylo i u její nejnovější knížky, kterou jsem četla jedním dechem. Doporučuji.

02.05.2019

HotýlekHotýlekAlena Mornštajnová

Hotýlek možná není tak dech beroucí jako jiné knížky autorky, třeba Hana, ale i přesto je to velice milá a příjemná, odpočinková knížka. Text plyne sám, tak jako život, a s ním okamžiky jedné rodiny, někdy humorné a jindy zdrcující. Jelikož mám tvorbu Mornštajnové kompletní, Hotýlek nemohl chybět. Nezklamal.

17.11.2019

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Moc krásná kniha, která mě zaujala a pohltila od prvních stránek. Příběhy lidí jsou vystavěny na pozadí skutečných událostí v Karviné na přelomu 19. a 20. století. Autentické, syrové, psané krásnou češtinou obohacenou o místní nářečí. Autorka skvěle vykreslila prostředí i profily postav a těžkou dobu, ve které naši předci vyrůstali. Doporučuji!

26.05.2020

TrhlinaTrhlinaJozef Karika

Jedna ze záhad Slovenska - nevysvětlitelná zmizení lidí v pohoří Tribeč - doslova mě to vtáhlo. Děsivé, působivé, strhující, autor dokáže skvěle vykreslit atmosféru, knížku nechcete odkládat. Nebudu polemizovat, jestli je příběh skutečný. Ať už se jedná o pravdu nebo fikci, tento mysteriózní horor je výborně vykreslený, představivost pracuje na plné obrátky a pocítíte nebezpečí a strach. Jsou věci mezi nebem a zemí a mezi nimi je - Trhlina. Doporučuji!

12.02.2018

VrányVrányPetra Dvořáková

Uf, tato novela se mnou docela otřásla, chvílemi mi běhal mráz po zádech... Knížka je útlá, přečetla jsem ji na jeden zátah, vcucla mě a nepustila. Silný, depresivní příběh z jedné české rodiny, uvěřitelný, bolavý a ten závěr... to mě rozsekalo. Čtivé, nabité emocemi, klobouk dolů autorce.

16.04.2020

Zuzanin dechZuzanin dechJ. Katalpa (pseudonym)

Zuzanin dech mi opravdu vzal dech, je to emotivní kniha na téma holocaustu, psaná zajímavou formou, v podstatě bez dialogů. Prvních pár stran jsem s tím trošku zápasila, ale pak už mi stránky ubíhaly pod rukama. Strhující příběh, čtivý a napínavý až do poslední stránky. Určitě doporučím

11.11.2020

HoubařkaHoubařkaViktorie Hanišová

Výborná kniha, která se čte sama, nechtělo se mi od ní vůbec odcházet. Autorka postupně rozkresluje život hlavní hrdinky Sáry, přezdívané Sisi, a vrací se do zlomového bodu v jejím životě. Skvěle zachycuje Sářinu snahu stabilizovat svůj život, myšlenkové pochody, strachy, naděje i pády. S hlavní hrdinkou budete doufat, budete si zoufat a přát jí, aby boj se svými démony překonala. Skvěle napsaný, smutný příběh, určitě doporučuji.

08.01.2020

Dopisy, které nikdo nečetlDopisy, které nikdo nečetlIona Grey

Moc pěkná romance, nepřeslazená, pro chvíle, kdy si chcete odpočinout a taky trochu doufat, že láska může překonat všechno, vzdálenost, roky i nepřízeň osudu. Píše se rok 1943 a v nálety zničeném Londýně se setkávají dva mladí lidé: nešťastně vdaná Stella a pilot amerického letectva Dan. Ve dnech, kdy si nikdo není jistý tím, co bude zítra, se do sebe bezhlavě zamilují. Chvíle, kdy spolu mohou být šťastní, však trvají jen krátce. Dan odchází bojovat, ale slibuje, že se pro Stellu po válce vrátí. O sedmdesát let později vhazuje Dan do schránky poslední dopis. Jeden z mnoha, který Stelle poslal na adresu místa, kde spolu měli po válce začít žít, a na které mu nikdy neodpověděla. Otevírá ho však Jess, mladá dívka, která v opuštěném domě hledá úkryt před svým násilnickým přítelem. Když si přečte Danovy nádherné dopisy, rozhodne se, že se ho pokusí vyhledat a pomůže mu jeho ztracenou lásku najít.

08.11.2020

ChirurgChirurgPetra Dvořáková

Výborné čtení, nemohla jsem se odtrhnout. Knížka je psána z mužského pohledu, což autorka zvládla naprosto skvěle a uvěřitelně, klobouk dolů. Ač nemusím v knihách slang, tady mi to přestalo vadit, nějak to k příběhu patřilo. Román o životě, bez příkras. Za mě palec nahoru, doporučuji.

27.12.2019

Heřmánkové údolíHeřmánkové údolíH. M. Körnerová (pseudonym)

Román napsaný podle skutečné události. Sedmnáctiletá Anna se v rámci repatriace ocitá v poválečném Československu, kde se o ni má postarat její "bohatá" teta. Hned po příjezdu ale zažívá Anna zklamání, když vycítí, že v rodině není příliš vítána. Východiskem by měl být její sňatek s válečným veteránem, který ale Annu děsí. Román o "obyčejném" životě v těžké době, je napsán jednoduchým jazykem, snadno se čte, autorka dobře vykresluje tehdejší smýšlení i charakteristiku jednotlivých postav. Na plný počet mi tam něco chybělo, ale od autorky si ráda ještě něco přečtu. (3,5-4*)

12.08.2020

Kde zpívají raciKde zpívají raciDelia Owens

Krásný román, který mi byl doporučený a i já ho můžu doporučit k přečtení. Příběh vlčího dítěte, holčičky, která sama vyrůstala v prostředí bažin. Citová knížka, jemná i drsná, opravdová. Popisy přírody, touha po lásce a sblížení, strach, zklamání a hluboce zakořeněná potřeba přežít. Hlavní hrdinka Kya mi přirostla k srdci, cca v závěrečné třetině už jsem knížku nemohla odložit, soudní proces s Kyou mi dal zabrat a závěr.... Přečtěte si!

27.10.2020

Šikmý kostel 2Šikmý kostel 2Karin Lednická

Druhý díl Šikmého kostela mě zase úplně dostal. Ne tak jako jeho předchůdce od prvních stránek, ale tentokrát postupně a pozvolna, od první třetiny už jsem knížku jen nerada odkládala. Bravurně napsáno, skvěle vykreslené postavy, celý kraj i události. Doporučuji!

Muž z chatrčeMuž z chatrčeMartin Goffa

Výborná detektivka, přečetla jsem ji v podstatě na jeden zátah. Krátké kapitoly, skvělý styl psaní, zajímavé postavy i děj. Uvěřitelné a reálné. Od Goffy je to můj první kousek, ale určitě ne poslední. Doporučuji.

ŠtvanecŠtvanecMichael Robotham

Výborně napsaný krimi román. Po pomalejším začátku nabírá svižné tempo a pak už stránky uhání až do konce. Napínavé, poutavé a nesmírně čtivé. Knížka mě moc bavila.

28.12.2020

Jeden z násJeden z násShari Lapena

Povedený, nenáročný thriller. Jeden z nás není žádná nervy drásající knížka, ale určitě je chytlavá, napínavá a čtivá. Autorka umí čtenáře hned od začátku vtáhnout do děje a vzbudit zájem. Krátké kapitoly příběh jakoby urychlují, takže pro drtiče stránek jako jsem já, je to taková jednohubka :) Bavilo mě to. (3,5*)

19.07.2020

Velká samotaVelká samotaKristin Hannah

Autorka nám představuje příběh jedné rodiny odehrávající se v sedmdesátých letech v Americe. Válečný hrdina z Vietnamu se svojí rodinou hledá potřebný klid v osamoceném životě na Aljašce. Román je poutavý, smutný a silný, skvěle popisuje přírodu a drsné podmínky života na Aljašce, ale i složitost a křehkost mezilidských vztahů. Příběh vás nenechá klidnými, vzbuzuje spoustu emocí, stránky ubíhají pod rukama. Nenechte si ho ujít, doporučuji!

12.09.2020

Růže pro AlgernonRůže pro AlgernonDaniel Keyes

Tohle mě dostalo a na konci jsem musela brečet. Málokdy sáhnu po scifi a nikdy bych neřekla, že mě může takhle zasáhnout. Román psaný deníkovou formou, kdy s hrdinou vše prožíváte tak, jak zrovna vypráví, soucítíte s ním, litujete ho, držíte mu pěsti a zároveň se bojíte toho, co ještě nevíte.... I když už je to čtvrt roku, co jsem knížku četla, pořád na ni musím myslet. Vynikající!!

13.12.2017

V šedých tónechV šedých tónechRuta Sepetys

Krásná kniha na smutné téma. Vyprávění patnáctileté Liny, kterou v období II. světové války Sověti s ostatními Litevci deportují na Sibiř. Doporučuji k přečtení, román je strhující, surový, smutný, plný emocí, zla, lásky i naděje.

24.03.2018

Pravda, nebo ležPravda, nebo ležColleen Hoover

Pravda nebo lež je thriller s erotickými prvky (s mnoha erotickými prvky), do kterého jsem se začetla neskutečně snadno. Knížka má spád, napětí a čtivost se opravdu spisovatelce upřít nedá. Recenze na ni jsou vysoké (90% při sedmi stech hodnoceních!!) a stejně takové bylo i moje očekávání. Jenže počáteční nadšení, ve kterém jsem jako nic zhltla první půlku knihy, se pomalu vytrácelo... omílání dokonalého Jeremyho, závislosti na sexu a hrůzy z Verity už mě pomaličku začínalo nudit a čekala jsem větší akci. Příslib napínavého konce jsem cítila ve vzduchu, ale pro mě se bohužel nenaplnil. Mrzí mě to, ale závěr mi přišel vlastně úplně blbý. Prostě sto lidí, sto chutí. (3* s odřenýma ušima, dávám hlavně za čtivost a nápad).

18.09.2020

Gentleman v MoskvěGentleman v MoskvěAmor Towles

Tento román mě nezaujal hned, bojovala jsem chvíli s květnatým stylem i s dějem plynoucím v pomalém tempu, ale čím víc stránek uběhlo, tím se mi kniha líbila víc a víc a nakonec ji hodnotím jako výborné čtení. Příběh hraběte Alexandra Iljiče Rostova, který je bolševiky odsouzen k doživotnímu vězení v hotelu Metropol, nám zprostředkuje dějiny Ruska od dvacátých až do padesátých let minulého století. Je to laskavý, noblesní román s nádechem nostalgie. Kdo má chuť zpomalit a oddechnout si od akčních knih, doporučuji.

21.11.2020

Slepá mapaSlepá mapaAlena Mornštajnová

Opět bravurní román této autorky, který vystihuje životy tří generací žen. Po její Haně jsem byla plná očekávání a tentokrát trvalo déle, než jsem se začetla, nicméně příběh dokáže chytit a zaujmout a můžu říct, že čím víc jsem se blížila ke konci, tím čtivější knížka byla. Slepá mapa si rozhodně zaslouží pozornost a místo v knihovně.

06.12.2017

Malý pražský erotikonMalý pražský erotikonPatrik Hartl

Lehké, lechtivé, místy vtipné čtení. V knížce se seznámíme s několika manželskými páry, se kterými projdeme cestu od dob jejich mládí, započaté v komunismu, až do dnešní současnosti, kde se román obohatí ještě o osudy jejich dětí. Příjemná oddechovka, čte se samo, pobaví, občas i dojme, na žhavé léto ideál.

30.04.2018

Pád titánůPád titánůKen Follett

Historický román Pád titánů zapuštěný do období od roku 1911 do roku 1923 popisuje tehdejší dění v Británii, Rusku, Německu a Americe. Román je velmi čtivý, podrobný a obsáhlý, zavede čtenáře jak do sídel aristokracie, tak do chatrčí dělnické třídy. Děj je postaven na skutečných událostech, hlavní postavy jsou fiktivní, nicméně hned mě zaujaly a některé jsem si moc oblíbila. Pravdou je, že některé popisy válečných či revolucionářských strategií na mě byly někdy zdlouhavé. Jindy zase příběh utíkal rychlostí blesku. Kdo má rád bichle a rád se dozví něco z historie, doporučuji.

29.11.2020

Mramor a plátnoMramor a plátnoStephanie Storey

Historický román o dvou renesančních velikánech Leonardovi da Vincim a Michelangelovi Buonarrotim. Knížka se odehrává v době, kdy oba současně pobývali ve Florencii, Michelangelo tvořil svého Davida a Leonardo maloval Monu Lisu. Autorka smísila skutečné historické fakty s fikcí a napsala čtivý a velice sugestivní příběh. I když čtenář ví, jak příběh dopadne, že díla jsou vytvořená, prožívá prostřednictvím knihy naději i obavy umělců o dokončení jejich děl. Knížka se mi moc líbila, bavila mě a při popisech Florencie se mi vracely vzpomínky, když jsem tam byla.

Prostá pravdaProstá pravdaJodi Picoult

Kdyby nic jiného, tak romány této spisovatelky zaujmou vždy neotřelým námětem. V knize Prostá pravda náročné téma vraždy novorozeněte vsadila do prostředí americké sekty Amišů. Příběh vzdouvá emoce od počátku až do konce, autorka dokáže psát velmi přesvědčivě a vylíčit prostředí i postavy tak, jako byste byli mezi nimi. Knížka se mi nechtěla odkládat, přečetla jsem jedním dechem a utvrdila se v tom, že bych měla ráda celou sbírku autorčiných děl doma. Za mě doporučuji.

14.04.2019

Nejlepší pro všechnyNejlepší pro všechnyPetra Soukupová

Klobouk dolů autorce, jak skvěle dokázala popsat životní situace a myšlenkové pochody ze tří pohledů, třicetileté herečky, její staré matky i desetiletého kluka. Chvilku jsem si zvykala na osobitý styl psaní, ale brzy jsem hltala jednu stránku za druhou. Příběh je velice čtivý a reálný, střídavě mě všechny postavy nesmírně vytáčely, střídavě jsem je litovala a chápala. Román o rodinných vztazích, o tom, že ne vždy jsou některá rozhodnutí nejlepší pro všechny. Doporučuji.

12.07.2019

KaštánekKaštánekSøren Sveistrup

Konečně zase trošku komplikovanější a propracovanější detektivka, těch lehkých a oddechových už jsem byla přesycená. Napínavá, nepředvídatelná, čtivá. Vyšetřovatelé vražd si nezískali moje sympatie hned, ale postupným ponořením do příběhu jsem si je oblibovala víc a víc, stejně tak, jako jsem byla napnutá, kdo je pachatelem vražd a proč nechává u obětí panáčky z kaštanů. Postupná gradace a výborný závěr. Moc jsem se bavila.

29.05.2019

MlýnMlýnMichal Vaněček

Historický román Mlýn, inspirovaný skutečnými událostmi, začíná v roce 1900 a končí rokem 2010, jeho největší část je věnována totalitnímu režimu. K nezvyklému stylu krátkých kapitol, střídání let a následně útržků a citace z dobových novin, jsem byla nejdřív skeptická, měla jsem obavy, že mě román nezaujme, ale zbytečně. Děj mě brzo naplno pohltil a knížku jsem přečetla v podstatě za jeden den. Emotivní příběh obyčejných lidí, silný, smutný, ale zároveň s okamžiky vtipu a nezbytného humoru. Nechtělo se mi s ním loučit, můžu doporučit.

27.10.2019

Temná hmotaTemná hmotaBlake Crouch

Výborný sci-fi thriller na téma paralelních světů a mnohovesmíru. Čte se jedním dechem, je psán jednoduše pro laickou veřejnost. Knížka vybízí k přemýšlení nad tím jak by se Váš život (a charakter) vyvíjel, kdybyste učinili rozhodnutí, která jste neučinili (a že se možná i jinde paralelně vyvíjí). Moc mě to bavilo.

16.02.2020