Květ Květ komentáře u knih

X způsobů smrti X způsobů smrti Stefan Ahnhem

Předchozí díl jsem přečetla před sedmi měsíci, tak nebylo jednoduché povzpomínat si na všechny podrobnosti. Z mého pohledu je tato kniha ze série nejslabší a děj až příliš překombinovaný. Na můj vkus autor zbytečně tlačí na pilu, a to na úkor celkové uvěřitelnosti a reálnosti. Z minulých dílů jsem byla nadšená, tento hodnotím vlažně a průměrně. Ale abych jenom nekritizovala, Ahnem mi ale udělal radost uzavřením kapitoly "kostkového" vraha a epizody s Molanderem. Doufám, že v další krimi se na scénu vrátí Dunja.

17.08.2020 3 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Román napsaný podle skutečné události. Sedmnáctiletá Anna se v rámci repatriace ocitá v poválečném Československu, kde se o ni má postarat její "bohatá" teta. Hned po příjezdu ale zažívá Anna zklamání, když vycítí, že v rodině není příliš vítána. Východiskem by měl být její sňatek s válečným veteránem, který ale Annu děsí. Román o "obyčejném" životě v těžké době, je napsán jednoduchým jazykem, snadno se čte, autorka dobře vykresluje tehdejší smýšlení i charakteristiku jednotlivých postav. Na plný počet mi tam něco chybělo, ale od autorky si ráda ještě něco přečtu. (3,5-4*)

12.08.2020 4 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Asi nejobjemnější knížka, co jsem přečetla. Devět set dvacet šest stran dlouhý příběh ze středověké Anglie. Děj se pohybuje v rozpětí let 1135 - 1174 a je napsán poutavě a čtivě. Sledujeme neustálý boj dobra se zlem, střetů církve se světskou mocí, boje o trůn, intrikářské pletichy mocnářů i prostý život venkovanů, příběh o naději, vytrvalosti a odvaze. Nemůžu jinak než dát plný počet.

03.08.2020 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Povedený, nenáročný thriller. Jeden z nás není žádná nervy drásající knížka, ale určitě je chytlavá, napínavá a čtivá. Autorka umí čtenáře hned od začátku vtáhnout do děje a vzbudit zájem. Krátké kapitoly příběh jakoby urychlují, takže pro drtiče stránek jako jsem já, je to taková jednohubka :) Bavilo mě to. (3,5*)

19.07.2020 4 z 5

Sestra s perlou Sestra s perlou Lucinda Riley

Tak čtvrtý díl o sestře Celaeno dočtený a teď mi nezbývá než čekat, až v češtině vyjdou další pokračování. Ach jo :) Jako předešlé knihy i tento román je čtivý, propracovaný a zajímavý, odehrává se v Austrálii.

18.07.2020 4 z 5

Sestra ve stínu Sestra ve stínu Lucinda Riley

Nevím, jak to autorka dělá, ale tato série se mi líbí čím dál víc :) Další ze sester, další vyprávění, tentokrát z Anglie. Obě dějové linky, historická i současná mě moc bavily. Doporučuji.

09.07.2020 5 z 5

Sestra bouře Sestra bouře Lucinda Riley

Druhé pokračování série Sedm sester se mi líbilo ještě víc než první díl. Odpočinková knížka, která se perfektně čte, romantická, hořko sladká, nepřeslazená a okořeněná zajímavostmi, tentokrát ze světa hudby. V dějové lince z minulosti se dostaneme do Norska do časů skladatele Edvarda Griega. Za mě spokojenost, takže se těším na trojku.

04.07.2020 5 z 5

Sedm sester Sedm sester Lucinda Riley

Čtivý a odpočinkový román pro ženy, ve kterém se prolíná současnost s historií. Jedná se o první díl ze série. Nechybí pozvolné odhalování tajemství, láska i hořkost, naděje, zklamání a tíha životních dilemat. Potěší určitě každou romantičku a i já se těším na další díl. (3,5)

28.06.2020 4 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Skvěle, čtivě napsaná knížka o vztazích a lidských dramatech aneb když se střetnou dva odlišné světy, mohou létat jiskry. Perfektní pohled do stereotypů maloměsta s jeho typickými předsudky. Bavila mě.

25.06.2020 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Moc krásná kniha, která mě zaujala a pohltila od prvních stránek. Příběhy lidí jsou vystavěny na pozadí skutečných událostí v Karviné na přelomu 19. a 20. století. Autentické, syrové, psané krásnou češtinou obohacenou o místní nářečí. Autorka skvěle vykreslila prostředí i profily postav a těžkou dobu, ve které naši předci vyrůstali. Doporučuji!

26.05.2020 5 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Emotivní a dramatický příběh otevírá hned několik silných témat jako je vážná nemoc, morálka a etika, rodičovská láska a odpovědnost, rodinné vazby a vztahy. Máme právo využívat druhé dítě na záchranu toho prvního? Co se děje v rodině, kde je denně přítomna hrozba smrti dítěte? Příběh je vyprávěn z mnoha pohledů, ať už matčina, otce i sourozenců. Kniha vyzývá k přemýšlení nad tím, co je správné a co ne a i přes vážný obsah je psána velice čtivou formou.

24.05.2020 4 z 5

Na okraji propasti Na okraji propasti Bernard Minier

Moje první setkání s panem Minierem a jeho styl psaní mě zaujal stejně tak jako děj. Mladá Francouzka Moira odjíždí do Honkongu, kde přijímá pracovní místo v oddělení vývoje umělé inteligence digitálního gigantu Ming. Vyrovnává se s odlištnostmi jiné kultury, obavami z naprosté ztráty soukromí a navíc ji kontaktuje policie, která vyšetřuje sérii brutálních vražd, které jak se zdá přímo souvisejí s firmou. Mírný rozjezd, který znepokojuje a mrazí silou a mocí moderních technologií se rozjíždí v celkem napínavý thriller. Trochu jsem bojovala s explicitními popisy mučených obětí, to se mi nečte lehko, ale jinak čtení ubíhalo samo. 3,7

04.05.2020 4 z 5

Tak jsem si zase vychutnala další kousek ze šesti tudorovských královen. S každým dalším dílem mám tuto sérii radši a obdivuji preciznost autorky, se kterou nás s historií seznamuje. Knížka mě velice bavila, ráda jsem u ní trávila čas, místy byla pro mě překvapivá a já jsem se už během čtení těšila na autorčinu konečnou poznámku, kde své závěry prezentované v knize dovysvětluje. S netrpělivostí budu očekávat vydání dalšího příběhu, snad to nebude trvat moc dlouho.

26.04.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Uf, tato novela se mnou docela otřásla, chvílemi mi běhal mráz po zádech... Knížka je útlá, přečetla jsem ji na jeden zátah, vcucla mě a nepustila. Silný, depresivní příběh z jedné české rodiny, uvěřitelný, bolavý a ten závěr... to mě rozsekalo. Čtivé, nabité emocemi, klobouk dolů autorce.

16.04.2020 5 z 5

Den, kdy jsme se potkali Den, kdy jsme se potkali Roxie Cooper

Tato romance o zapovězené lásce ve mně vzbudila rozporuplné pocity. Na jedné straně jde do hloubky a dostala mě svým poselstvím, na druhé straně na mě působí prvoplánově a účelově. Kniha má ambice vás totálně citově rozdrtit, je sladkobolná, přičemž toho bolu je v ní neskutečně víc, ale já se nějak zasekla na uvěřitelnosti a reálnosti celého příběhu, takže na mě neměla takový dopad. Každopádně, románu nelze upřít čtivost, obracíte stránku za stránkou a najednou je konec. Takže přečtěte a utvořte si svůj názor :) Za mě 3,5.

15.04.2020 3 z 5

Temná svatá noc Temná svatá noc Michael Connelly

Connely mě jako autor prozatím míjel, takže neznám ostatní případy jeho vyšetřovatele Harryho Bosche ani Renée Balardové, ale jejich spojení se mi líbilo. Detektivka bez potoků krve, bez nervy drásajících scén, zajímavá svojí "obyčejností", poutavá svojí uvěřitelností, čtivě psaná. Prostě knížka pro pohodu a pro relax.

12.04.2020 4 z 5

Jana Seymourová: Laskavá královna Jana Seymourová: Laskavá královna Alison Weir

Na třetí pokračování ze série šesti tudorovských královen jsem se těšila a nezklamala mě. Autorčin vypravěčský talent mě dokázal plně ponořit do příběhu a čtení jsem si užila od prvních stránek až do posledního listu.Tak jako u předchozích děl je i tato kniha značně obsáhlá a v závěru nechybí poznámka autorky, kde podrobněji objasňuje kdy vycházela ze skutečných historických pramenů a kdy se uchýlila k fabulaci, čehož si moc cením.

07.04.2020 5 z 5

Moje první setkání s autorem a vlastně s cestopisy obecně dopadlo úspěšně. Láďovo povídání mě bavilo, po celou dobu čtení jsem měla dobrou náladu, knížka je prodchnutá pozitivní energií a radostí z cestování. Jediné, co mi chybělo byly fotky, i když četné ilustrace mají určitě také svůj půvab. Ráda si přečtu i další Ziburovy knížky.

04.04.2020 4 z 5

Precizně a podrobně psaný historický román. Stejně jako v první knize o Kateřině Aragonské i tady se autorka drží faktů a čtivou formou popisuje život ambiciozní druhé manželky Jindřicha VIII. Román mě velice bavil, asi i víc než první část, těšila jsem se na každou chvilku s knížkou.

29.03.2020 5 z 5

Dědeček Oge: Umění sibiřského šamana Dědeček Oge: Umění sibiřského šamana Pavlína Brzáková

Díky devítiletému výzkumu a skvělému vyprávění etnoložky Pavlíny Brzákové si můžeme přečíst zajímavý a smutný příběh o posledním evenckém šamanovi a v podstatě o mizení jedné kultury. Je to kniha o tvrdém životě, o lásce k přírodě, ke zvířatům, o přátelství, je mystická a mytologická.

"První ze světa odešel Ogeho bratr Uluďa. Pětkrát se toho dne pověsil, pětkrát ho od stromu odřízli. Po šesté se schoval. Druhý bratr Ljocha zůstal v tajze s bábou Lolbiktou, a když ta najednou umřela, vyběhl v úleku ze srubu. Běžel bos s vyvalenýma očima. Tenkrát mrzlo. Na jaře z něj našli jen pár kostí. Nejmladšího Artura bůhvíproč objevili za vsí s proraženou lebkou. Bratr Čimirkan skočil v opilosti po hlavě na mělčinu. Jochora a Sergeje podřízli v jeden jediný den, dodnes se neví, kdo to udělal. Ten samý rok se otec Bokorčo vracel s úlovkem od Tetere, když tu mu nečekaně selhalo srdce. A krátce nato umřela žalem matka Edárik. Během dvou let tak Oge přišel o celou rodinu. Zůstal sám. - Bylo to v roce 1929."
...
"Oge strávil ve vesnici už dobrý měsíc. Byly dny, kdy měl Tunguzů plný dům. Rusové za ním nechodili. Pomohl několika rodičkám, ale děti se tu rodily všelijaké. Ženské chlastaly, vodku si neodřekly. Zelení hadi se jim rozlezli po břiše a sáli dětem život. Plody něměly sílu dorůstat. Chyběly jim nohy, ruce... rodily se s ochrnutým mozkem. Stařec byl nešťastný. Věděl, že jakákoliv pomoc přijde vniveč. Všechny duše tu byly nemocné a všechny na sobě závisely. Vyléčil-li jednu, ostatní ji strhly zpátky. "Napij se, Tunguzíku," vybídl ho toho večera náčelník, když za ním přišel s flaškou v ruce. Odporná věc, tahle vodka!"

22.03.2020 4 z 5